Google, Google Lens aracılığıyla kullanıcıların metin ve resimleri kullanarak arama yapmasına olanak tanıyan yeni bir çoklu arama özelliğini kullanıma sunduğunu duyurdu

Teknoloji devi Google bugün, şirketin resim tanıma teknolojisi Google Lens aracılığıyla kullanıcıların metin ve resimleri aynı anda kullanarak arama yapmasına olanak tanıyan yeni bir çoklu arama özelliğini kullanıma sunduğunu duyurdu. Google çoklu arama, Google'da görsele göre arama yapmanıza ve ardından söz konusu görsel aramaya metin eklemenize olanak tanıyor. Google daha sonra, görsel arama sonuçlarını göstermek için hem görseli hem de metin sorgusunu kullanıyor.

Çoklu aramayı kullanmak için yapılması gereken de oldukça basit. Öncelikle Android veya iOS'ta Google uygulamasını açmak, Lens kamera simgesine dokunmak ve ekran görüntülerinizden birini aramak veya bir fotoğraf çekmek gerekiyor. Akabinde görsele metin eklemek için yukarı kaydırabiliyorsunuz. Daha sonra "+" butonuna tıklayarak dilediğiniz metini ekliyor ve aramanızı yapabiliyorsunuz. Google'ın bu özelliğini kullanabilmek için uygulamanın son sürümüne sahip olmak gerekiyor. 


Çoklu arama özelliği şu anda sadece ABD'de, İngilizce dilinde beta olarak aktif. Diğer ülkeler için ne zaman kullanıma alınacağı veya beta sürecinden ne zaman çıkacağı ise henüz belli değil.

google yenigün görsel


Google'ın yeni çoklu araması ile önünüzdeki bir nesne hakkında soru sorabilecek veya arama sonuçlarınızı renk, marka veya görsel özelliklere göre kategorize edebileceksiniz. Yani aslında sonuçlar genelden ziyade özele yönelik olacak. Örneğin; rengini sevmediğiniz ancak modelini beğendiğiniz bir giysinin fotoğrafını çekip o fotoğrafa sevdiğiniz bir rengi ekleyerek ürünü Google'da arayabileceksiniz. Belki de bir bitkinin fotoğrafını "bakım talimatları" metni ile arayarak o bitkiye nasıl bakabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

Gözden kaçırmayın

İşte iOS 16 güncellemesini alamayacak iPhone modelleri İşte iOS 16 güncellemesini alamayacak iPhone modelleri

Google ekibi, şirketin Search'teki en son yapay zeka modeli olan MUM tarafından bu özelliğin geliştirilebileceği yolları araştırdıklarını da belirtiyor.