Göz alerjisi hastalarda yaygın görülen şikayetlerden biridir. Bu alerji başka göz hastalıklarıyla aynı tepkiyi verdiği için karıştırılabilir. Alerji ve enfeksiyon aynı belirtilere sahip olabilir. Ancak her iki hastalık da farklı tıbbi nedenlere dayanmaktadır. Göz doktorları iki hastalığı birbirinden ayırt etmek için özel lambalı bir göz mikroskobundan faydalanmaktadır. Göz yüzeyinde bulunan şişmiş damarları kontrol ederek hastalığın teşhisi konulmaya çalışılır. 

Göz alerjisi vücudun bağışıklık sistemi duyarlı hale geldiğinde ya da genelde sorun yaratmayan bir şeye aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkabilir. Bu alerji kişiden kişiye yayılmaz. Gözler kızardığında ya da tahriş olduğunda herhangi bir yabancı madde görünmüyorsa bunun asıl sebebi alerji olabilir. 

Göz alerjisi belirtileri

Göz alerjisi durumunda gözün içinde bir şey olduğu hissi sık sık yaşanabilir. Semptomlar hafif rahatsız edici kızarıklıktan görmeyi engelleyecek kadar ileri giden iltihaplanmaya kadar gelişebilir. Göz kapakları ve göz zarı şişer. Daha sonra kaşınmaya başlar. Gözdeki yanma hissi ile berrak ve sulu akıntı halinde gözyaşı ortaya çıkabilir. Işığa karşı hassasiyet de ortaya çıkabilir. Gözlerin dışında burunda kaşıntı, tıkanma, hapşırma gibi belirtilerle birlikte üst solunum yolu alerjileri de yaygın olarak görülür. Ancak bu mevsimsel alerjilere bağlıdır. Alerjiler kendi içlerinde bölümlere ayrılır. Mevsimsel olan alerjik konjonktivit ile birlikte yıl boyunca devam eden pereniyal alerjik konjonktivit, atopik keratokonjonktivit, kontakt alerjik konjonktivit, dev papiller konjonktivit, ve vernal keratokonjonktivit gibi türleri de mevcuttur. Bu alerjilerin tespiti ve tedavisi bir hekim yardımıyla yapılmalıdır. 

Göz alerjisi nasıl tedavi edilir?

Göz alerjisi doktor muayenesi sonucu türüne göre tespit edildikten sonra doktor tarafından belirlenen teşhise göre uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Genellikle hastaların alerjiye neden olan polenler, kimyasal maddeler ve toz gibi çevresel faktörlerden mümkün olduğunca uzak durması gerekir. Teşhise göre doktor tarafından verilen damlalar, solüsyonlar alerjinin neden olduğu ağrı, şişlik, kızarıklık gibi belirtilerin ortaya kalkmasına yardımcı olur. Ancak bu tarz ilaçlar göz kuruluğuna da neden olabilmektedir. Bu nedenle alerjiden korunmanın en iyi yöntemi alerjene neden olan maddelerden olabildiğince uzak durmaktadır.