Göz kapağı şişmesi, bir veya iki gözde alt ve üst göz kapaklarından birinin veya her ikisinin büyümesidir. Gözü çevreleyen hassas dokularda sıvı birikmesi veya iltihaplanmadan kaynaklanır. Sıvı birikmesi veya "tutulması" nedeniyle şişmiş göz kapakları, şişik gözler veya şişik göz kapakları olarak da ifade edilebilir. Genellikle her iki göz kapağını da etkiler. İltihaba bağlı şişlik küçük bir alana kısıtlı veya tüm göz kapağına yayılmış olabilir.

Hafif ya da ciddi çeşitli hastalıklar ve durumlar göz kapağı şişmesine neden olabilir. Şişme, ağlama veya sürtünme gibi zararsız nedenlerden veya enfeksiyonlar, travma ve kanser gibi daha ciddi durumlardan kaynaklanabilir. Göz kapağı şişmesinin en yaygın nedeni, alerjenlerle doğrudan temas (gözünüze giren hayvan tüyü gibi) veya sistemik bir alerjik reaksiyon (gıda alerjisi veya saman nezlesi gibi) nedeniyle oluşan alerjilerdir. Eğer bir göz kapağı şişmişse, yaygın bir neden, göz kapağının kenarı boyunca tıkalı bir bez olan şalazyondur.

Nedene bağlı olarak, göz kapağı şişmesi kısa bir süre sürebilir ve hayvan tüyü veya tozuna karşı hafif bir alerjik reaksiyonunuz olduğunda kısa sürede eski halinize dönebilirsiniz.

Enfeksiyondan kaynaklanan göz kapağı şişmesi, enfekte bir yara, şalazyon veya pembe göz tarafından tetiklenen göz kapağının kendisinin enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Enfeksiyonun burun veya sinüs boşluklarından göz bölgesine yayılması da göz kapağı şişmesine neden olabilir. Gözü ve çevre dokuları içeren enfeksiyon çok ciddidir ve bakterileri temizlemek ve gözü korumak için antibiyotik gerektirir.

Göz kapağı şişmesi nasıl tedavi edilir?

Çoğu göz kapağı şişmesi vakasında soğuk kompres yapma gibi evde çözümler üretebilirsiniz. Ama özellikle başka semptomlar yaşıyorsanız veya görüş kabiliyetinizde etkilenme varsa, kronik veya aniden veya ciddi şekilde şişmiş göz kapakları için derhal bir doktora görünmelisiniz.

Genel olarak göz kapağı şişmesinin altında yatan nedeni tedavi etmek şişliğin giderilmesine yardımcı olacaktır. Doğru bir teşhis için veya birincil nedeni ele alabilecek bir uzmanlık tavsiyesi için bir göz doktoruna görünün.

Tıbbi tedaviler şunları içerebilir:

  • Alerji tedavisi, reçeteli alerji ilacı,
  • Bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotik göz damlaları veya oral antibiyotikler,
  • Antiviral göz damlası,
  • Kortikosteroidler veya diğer anti-inflamatuar göz damlası türleri,
  • Arpacık, şalazyon veya apsenin kesilmesi ve drenajı,
  • Hipotiroidizm için tiroid hormonu ve kalp yetmezliği için diüretikler gibi şişmeye neden olan altta yatan durumu tedavi etmek için ilaç ve diğer tedaviler,
  • Göz veya göz kapağındaki yabancı cismin çıkarılması.