Arpacık göz kapağının içinde ve göz altında meydana gelebilen çıban veya sivilce görünümüne sahip olan şişlik durumudur. En çok gözde arpacık şeklinde gözlemlenen bu şişlik oldukça da ağrılı olabilmektedir. Sıklıkla görüldüğü yerler göz kapağının dış kısmı olsa da göz kapağının iç kısmında da bu probleme rastlanabilmektedir. 

Gözde arpacık nasıl oluşur?

Arpacık sorunu ile karşılaşmamak için ilk olarak gözde arpacık oluşumunun nasıl olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Göz gibi hassas bir organ için pek çok noktaya dikkat edilmelidir. Kozmetik ürünler ve lens kullanımı sırasında hijyene dikkat etmek özellikle dikkat edilmesi gereken faktörlerin başında gelir. 

Enfeksiyon sonucu oluşan gözde arpacık oluşmaması için yapılması gereken en temel şey hijyene dikkat etmektir. Ellerimiz ile gün içinde birçok noktaya dokunduğumuzu ve ellerimizin temiz  kalmadığını unutmayarak, gözle temasını olabildiğince engellemeliyiz. Bunun yanında kontakt lens kullanımında veya göz için kullanılan kozmetik ürünlerinde de hijyene oldukça önem verilmelidir.  

Oluşumu halinde arpacık, tek gözde birden çok noktada da kendini gösterebilir. Gözde arpacık, ağrı, şişlik ve gözde yaşarma gibi durumlara sebep olmaktadır. 

gözde arpacık

Gözde arpacık nasıl geçmektedir?

Arpacığın oluşumundan belirli bir süre ardından genellikle kendiliğinden yok olduğu görülmektedir. Ancak bu rahatsızlığın tedavisi için evde deneyebileceğiniz basit yöntemler de bulunmaktadır. Arpacık oluşumunun hissedildiği anlarda bazı yöntemler ile rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki şişkinlik ve ağrı farkına varılır varılmaz ılık bir suya batırılmış nemli bez ile o gölgeye kompres yapmak olmaktadır. Bu bölgede iyileşme sağlanana kadar bu yönteme devam edilmelidir. Gün içerisinde 10 dakika kadar uygulanması yeterli olacaktır.

Gözde oluşan arpacığın neden olduğu ağrı hissi kuvvetli olduğu durumlarda ağrı kesici kullanılabilmektedir. Bu rahatsızlığın ilerlemesi durumunda, yani gözden yanağa doğru ağrı ve kızarıklık artar ve görmede bulanıklık veya da kayıp yaşanmaya başlarsa mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. 

Arpacık oluştuğu takdirde bu bölgeye olabildiğince temasın kesilmesi gerekir. Çünkü bu rahatsızlığı kolaylıkla farklı bölgelere yayılabilir. Ayrıca çıkan gözde arpacık için ucunda oluşabilecek beyaz renkli iltihabın sıkılmaması ve korunması gerekmektedir. 

 Oluşan arpacık iltihabından da korunabilmek için ellerin sıklıkla temizlenmesi önemlidir. Kullanılan makyaj malzemelerinin ve lenslerin kişiye özel olarak kullanımı da bu noktada dikkat konusu olmalıdır. Yüz havlularının sıklıkla değiştirilmesi bir diğer öneri olarak sunulabilir.