05.10.2021, 13:00

Göztepe'de çıta ne zaman yükselecek

Süper Lig'de 5. sezonunu yaşayan Göztepe taraftarlarının beklentilerinin altında bir grafik çiziyor. Başkan Mehmet Sepil'in 'Ustalık Dönemi' olarak görünen bu süreçte sezon başında kurulacak kadronun daha üst seviyede olması bekleniyordu. Taraftar potansiyeliyle Türkiye'nin önde gelen futbol markalarından biri olanan Göz-Göz'ün rotasını ne zaman Avrupa'ya çevireceği merak edilirken Göztepe tribünlerinin en büyük arzusu buydu... Ancak sezon başında yaşanan teknik heyet değişiklikleri, gelenin gideni aratması ve gelecek için umut vermeyen oyun taraftarı kahrediyor.

FUTBOL ÇOK DEĞİŞTİ

Uzun yıllar birlikte mesai harcadığım binlerce kilometre yol yaptığım Nevzat Güzelırmak ve Halil Kiraz'dan sayısız anılar dinledim Efsane Göztepe ile ilgili. Onların zamanındaki kulüp ve forma aşkı ne yazık ki şimdiler de yok. Günümüz futbolunun ham maddesi para. Ekonomisi iyi olan ve akılcı futbol politikasına sahip kulüpler seviyelerini yükseltmeyi başarıyor. Bu çerçeveden bakıldığında Göztepe’nin çok daha iyi yerlerde olması gerekiyor. Çünkü şu an ülkemizde borcu olmayan nadir kulüplerden bir tanesi. 2020 yılında semtinin tam ortasından pırıl pırıl bir stadyuma sahip oldu ve Dillere destan bir taraftarı var. Peki sorun ne?

HEDEFTE BAŞKAN SEPİL VAR

En büyük eleştiri Başkan Sepil'in transfer politikası ve futbol komitesi. Çünkü alınan oyuncular beklentilerin uzağında kaldı ve tribünleri tatmin etmiyor. Bu nedeni, yayın geliri, tribün hasılatı ve mağaza satışı dışında gelir kaynağı olmaması. Sözün özü; Kulüp, Başkan Mehmet Sepil'in eline bakıyor. Başkan, bu ekonomik ortamda sınırlı bütçeyi düşünerek yatırımlarını ona göre yapmaya çalışıyor. Yabancı futbolcu konusunda kariyerinde son imzasını Türkiye'de atmayı planlayan 30 yaşı üzeri futbolcular yerine genç oyunculara bonservis bedeli ödeyip geleceğe yatırım yapmak istiyor. Ancak bunda da henüz tam anlamıyla başarılı olamadı. Bu sezon takıma monte edilen Kahraman ve Kerim Alıcı biraz umut verdi o kadar.

AYNAYA BAKMAK LAZIM

Son dört yılda Süper Lig'i 6., 15., 11. ve 10. sırada tamamlayan Göztepe bu sezon ise 8 haftada 5 puan topladı ve ateş hattında. Dünyayı kasıp kavuran pandemi koşullarında futbol ekonomisini yürütmek çok zor. Peki tüm şartlar altında haklı olarak herşeyin en iyisini isteyen taraftarlar ne yapıyor! Bu sezon kaç adet kombine satıldı. İç sahada oynanan 4 maçta ne kadar hasılat elde edildi. Mağazadaki satışlar nasıl? Suyun başındakini eleştirirken bir de aynaya bakmak lazım. Yöneticilerin yaptığı her icraat taraftarı mutlu etmek içindir. Ancak milyonların havalar da uçuştuğu bugünlerde taraftarların da kendi ekomonik gücü kadar elini taşın altına sokması gerekir. Yoksa hayal edilen günlere ve hedeflere ulaşmak kolay olmaz.

Yorumlar