Green Kart veya diğer adıyla Yeşil Kart nedir, Green Kart sahipleri hangi özel avantajlara sahiptir, Green Kart nasıl alınır?

Amerika Birleşik Devletleri geçmişte ve günümüzde en çok göç alan ülkelerden biridir. Ancak 1993 yılı öncesine kadar düzensiz olan bu göçlerin, Amerikan İç Savaşı sonrasında kurulan “ABD Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Servisi” ile kontrol altına alınması amaçlanmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında, ABD kongresi Amerika Birleşik Devletleri’nin düzenli göç alabilmesi için Yabancı Kayıt Yasası’nı kabul etmiştir. Böylece resmi göçmen vizesi olan Green Kart’ın ilk adımları atılmıştır. Green Kart veya diğer adıyla Yeşil Kart, sahibine ABD’de kalıcı olarak yaşama ve çalışma hakkı sağlar. Böylece, bu vizeye sahip olanlar neredeyse Amerikan vatandaşı ile aynı haklara sahip olur. Ancak tam vatandaşlık hakkına başvurabilmek için Green Kart sahibi olunduktan sonra beş sene geçmesi gerekir. 

Gözden kaçırmayın

Kanlı ay tutulması etkileri neler?  Kanlı ay tutulması etkileri neler? 

Green Kart özellikleri 

  • ABD'de süresiz ikamet,
  • ABD'de süresiz çalışma izni,
  • Vize veya ESTA (Seyahat Onayı Elektronik Sistemi) istenmeden ülkeye giriş ve çıkış imkanı,
  • 5 yıl dolduktan sonra devlet yardımları,
  • Daha ucuz eğitim alma hakkı,
  • Öğrenciler için kredi imkanı,
  • Kriz anında güvenlik (Green Kart sahipleri seyahat ambargolarından etkilenmezler)
  • Aile üyelerine (eş ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocuklar)

Green Kart sahibi olma süreci

Ancak Green Kart sahibi olmak isteyen bir kişinin bazı şartlara sahip olması gerekir. Örneğin, bu kartı alacak kişi 18 yaşından küçük olmamalıdır ve en az Lise düzeyinde mezuniyete sahip olmalıdır. Kişi eğer bütün şartlara uyuyor ise başvurusu ancak öyle değerlendirmeye alınır. Green Kart sahibi olmak için çeşitli başvuru imkanları vardır. Bunlardan en çok tercih edileni her yıl Ekim-Kasım aylarında düzenlenen çekiliş yöntemidir. Bir diğer sıkça kullanılan yöntem ise bir ABD vatandaşı ile evlenerek Green Kart hakkına sahip olmaktır. Bunlara ek olarak yatırım, akrabalar, sığınma, ve çalışma izni ile de bu hakka sahip olunabilmektedir. 

Çekiliş başvuruları online olarak yapılır ve başvurunuzu tamamlayabilmek için www.dvlottery.state.gov adresi üzerinden form doldurmanız gerekir. Formu doldururken bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmalısınız çünkü başvuruyu yaptıktan sonra belgelerde keyfi herhangi bir değişiklik yapılamaz. Türkiyeden yaklaşık 100bin’e yakın başvuru yapılmaktadır ve çok talep gören bir çekiliş olması birçok dolandırıcı siteyi de ortaya çıkarmıştır.

Bu siteleri ayırt edebilmek için dikkat etmeniz gereken nokta ise resmi kurumların sizden başvuru formunu doldurmanız için hiçbir ücret talep etmemesine rağmen bu dolandırıcı sitelerin sizden ücret talep etmeleridir. Green Kart çekilişi çoğunlukla Mayıs ayında açıklanır ve başvuru yapan adaylar www.dvlottery.state.gov adresinden başvuru sonunda verilmiş olan onay numarası ile çekiliş sonucunu kontrol edebilirler.