Masada kıran kırana pazarlık yapıldı. İşveren temsilcilerinin teklifine sıcak bakmayan sendika, merakla bekleyen işçilere Sodem-Sen’in maaş ve mesai ücretleri ile ilgili verdiği teklifi sunmak üzere toplantıya ara verildi. Gözler, 627 emekçinin son teklife vereceği karara çevrildi. 

İşveren temsilcilerinin verdiği teklif, işçiler tarafından onay görmedi. İkinci görüşme tekrar başladı.

Geçtiğimiz gün Büyükşehir bürokratları yeni bir teklif sunmuş ancak verilen teklifin sendikanın beklentisinin altında kaldığı öğrenilmişti. 

Grev öncesi yapılacak son görüşme öncesi açıklama yapan Demiryol İş Sendikası Başkanı Hamdullah Giral, “Büyükşehir Belediyesi acil eylem planı altında yeni hatlar ortaya koymuş. Her kriz ortamında kriz masaları oluşturuluyor. 600 bin İzmirliyi taşıyoruz. Onlarda önlemini alacaktır tabii. 69 maddenin 60 maddesini onayladık. Bu kalan 9 madde işçilerimizin ücretleriyle alakalıydı. Defalarca Tunç Başkana, bürokratlarına, il başkanına ilettik. Amacımız kimseyle kavga etmek değil. Nefes alacak durumda değiliz. Ancak mücadelemizde dimdik ayakta durduk. Görüşmelerimiz halen devam ediyor. Burada durum vahim. Arkadaşlar evlerini geçindiremiyor. Adana’da, İstanbul’da anlaşma masada bitiyor da iş İzmir’e gelince neden böyle oluyor? Bunun sorumlusu kim? Öncelikle 20 yıldır burada yaşanan durumun sorumlusunun kim olduğu araştırılmalıdır” dedi.

“Şalterleri indiririz”

Giral “Grevi ben istemem, işçiler de istemez. Greve karar verilir. Grevde en mağdur olacak olan İzmir halkıdır. Evet. Çalışanlar bir şekilde işine gidecek. Ancak buradaki işçi kardeşlerimiz grev yaptığı sürece evine ekmek götüremeyecek. Maaşını alamayacak, sigorta primi yatmayacak, sağlıktan yararlanamayacak. Kim isterki böyle bir şeyi… Ben sabah 05.00’e kadar buradayım. Grev başladığında teker dönmeyecek. Gişeler, depolar, istasyonlar kapalı olacak. Daha önce grevde emekli makinistleri getirmişlerdi bu kez o da yapılamayacak. Yasal olarak yapılmasını engelledik. Anlaşamazsak sabah 05.00’te şalterleri indiririz” dedi.