Kış aylarında sıklıkla rastlanan hastalıklardan biri de griptir. Bulaşıcı bir hastalık olup aynı zamanda da vücutta belirti gösterme süresi 1 ile 3 gün aralığındadır. Grip aşısı vurulduğu takdirde vücudu grip hastalığına karşı koruma süresi ise 6 ile 8 ay aralığında olmaktadır. Bu sebeple virüsten korunmanın çözümü olarak grip aşısı gündeme gelir. 

Grip aşısı her yıl yeniden içeriği dizayn edilerek Dünya Sağlık Örgütünün önerilerine göre tekrardan hazırlanır. Peki, grip aşısı vurulmak için en doğru zaman nedir? Kimler grip aşısı yaptırmalı? Bu sorular en sık akla gelen sorular olmaktadır. 

Grip aşısı ne zaman yaptırılır?

Grip hastalığının artış gösterdiği kış aylarına girilmeden önce sonbahar döneminde aşının yaptırılması için en iyi zamanlar olarak gösterilmektedir. Bu nedenle eylül ayı ile kasım ayı arasında grip aşısı yaptırılması önerilmektedir. Bu aylar içinde grip aşısı yapıldığı takdirde en etkili ve doğru sonuçlar elde edilebilir. Grip mevsimi olarak bilinen bu aylar nisan ayına kadar devam da ettiği için mart ayına kadar aşı yaptırılabilmektedir. 

Kimler grip aşısı olmalı?

Sağlık bakanlığının önerisine göre özellikle öncelikli gruplar belirlenmekte ve bu grupların özellikle grip aşısı olması önerilmektedir. Bunlar şu şekildedir;

-65 yaş üst olan kişiler,

-kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığı olan kişiler,

-Şeker ve kalp damar hastalığı olan kişiler,

-Hamile bireyler,

-Astım, bronşit gibi rahatsızlığa sahip olanlar,

Bunlar yanında ek olarak şunlar da söylenebilir;

-5 yaşından küçük çocuklar,

-Sağlık çalışanları,

-Huzurevi çalışanları ,

-Nörogelişimsel bozukluk teşhisi konulmuş kişiler,

-Aşırı obez olanlar bireyler,

-Metabolik bozukluğa sahip kişiler de grip aşısı yaptırarak tedbir alabilecek gruplardandır. Bu sayılan gruplar grip rahatsızlığı için yüksek riskli olarak kabul edilmektedir. Bu kişilerin grip aşısı yanında aynı zamanda metabolizma olarak da kendilerini korumaları önerilir. Doğru ve düzenli beslenme, yeterli uyku, mevsimine göre meyve ve sebze seçimi bunlara örnektir. Ancak 6 aydan küçük olan bebeklere ve de alerjik reaksiyon belirtisi olan bireylere grip aşısı yapılmamalıdır. Sizler de hekim tavsiyesi ile grip aşınızı doğru zamanında olabilirsiniz.