Kendine has güzel kokusu ve hafif bir yapısı olan gül suyu, cilt temizliğinde son yıllarda en sık tercih edilen ürünlerden biri haline geldi. Hafif ve doğal içeriği sayesinde gül suyunun faydaları cilt toniği olarak kullanıldığında; cilt üzerindeki eşitsizlikleri giderme ,cildi yatıştırma ve nemlendirme gibi faydalar sunmaktadır. Gül suyunun faydaları diğer faydaları şu şekildedir:

1.     Cilt yüzeyinde pH dengesini korumaktadır. Cildinizde kullandığınız uygun olmayan sabun ve tahriş edici temizleme ürünleri bu pH oranını bozabilmektedir. Akneye ve birçok cilt sorununa sebep olan bu ürünlerin, cilt üzerindeki hasarlarını dengelemeye yardımcı olur.  

2.     Gül suyunun faydaları arasında sivilce ve akneyi önleme etkisi de vardır.Sivilce ve akne oluşumuna sebep olan gözeneklerin tıkanması ve cilt üzerindeki fazla yağın dengelenmesine yardımcı olur. 

3.     Gül suyu cildinizdeki renk eşitsizliğini düzenler. Cildinizin gözeneklerini ve yağını temizleyerek nemlendirme etkisi sağlar.Gül suyu cildiniz için uygun bir toniktir.

4.      Gül suyunun faydaları içerisinde en önemli olanı ise nemlendirme özelliği sağlamasıdır. Günlük yaşamda terleme,soğuk hava v.b etkenlerle cildiniz kurur.Bu kurumanın önüne geçmek için, düzenli olarak gül suyu kullanabilirsiniz. Cilt üzerinde gözeneklerin arasına yerleşerek nemlendirme ve tazelik hissi sağlar.

5.     Cildinizde şişliği azaltma özelliğine sahiptir. Gül suyunun faydaları hem iltihap önleyicidir hem şişlikleri tedavi edebilir. Gül suyunu buzdolabında beklettikten sonra , şiş olan yere pamuğa sıkıp döktüğünüzde bu problemlerin azaldığını gözlemleyeceksiniz.

6.     Tüm cilt tiplerinin aksine, hassas ciltli bireylerde gül suyunun faydalarından yararlanabilir. Doğal ve hafif yapısıyla cilt üzerinde kızarıklığı ve tahrişi en aza indirir. Yan etkisi bulunmamaktadır.

7.     Yaşlanma belirtilerini azaltır. Gül suyu yüksek antioksidan içermesi nedeniyle, cildinize daha genç ve sağlıklı bir görünüm sunmaktadır.

8.     Cilt üzerindeki çeşitli hastalıkların (egzama,sedef v.b) tedavisinde yardımcı olur. Gül suyunun serinletici bir özelliği olmasıyla, bu hastalıkların yarattığı tahrişi yatıştırır.

9.     Gül suyu güneş yanıklarını azaltmaya ve yatıştırmaya yardımcı olur. Güneş kreminin yanınızda olmadığı durumlarda yanma yaşarsanız gül suyu iyileşme sürecini hızlandırır.

10.  Gül suyunun faydaları birçok alanda kullanılmaktadır. Cilde büyük oranda faydası olan gül suyunun faydalarından hep yararlanmanız için, sprey boyutunda çantanızda taşıyabilirsiniz. Gün içerisinde cildinize sıkabilir, cildinizin hep taze ve nemli kalmasını sağlarsınız.