31.12.2018, 06:14

Güle güle 2018 hoşgeldin 2019

 

Bir yılı daha geride bıraktık. Her ne kadar "göz açıp kapayana kadar bir yıl geride kaldı" gibi söylense de, hatırladıklarımızla 365 günün hiç de kolay geçmediği gerçeği ile yüzleşiriz.  

Bazı ajanslar ve kendi ajandamdan derlediğim 2018 yılı bilgilerini tekrar sizinle paylaşmak istedim...

2018'in Ocak ayı sonlarına doğru Afrin'e yönelik "Zeytin Dalı" operasyonu başladı.

Aynı yılın Şubat ayında E-Devlet üzerinden "Soy Ağacı"mızı araştırma fırsatı bulduk. Vatandaşlar 1800'lü yıllara kadar olan aile geçmişini görüntüleyebildi.

14 Mart 2018'de fizik profesörü Stephen Hawking tedavisi mümkün olmayan ALS hastalığı yüzünden 76 yaşında İngiltere, Cambridge'de yaşamını yitirdi.

18 Nisan'da AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 24 Haziran 2018 tarihinde erken seçime gideceğini açıkladı.

4 Mayıs'ta dolardan tarihi rekor geldi ve 4,25 TL'yi geçti.

20 Haziran'da Kanada'da esrar üretimi, satışı ve kullanımını yasallaştıran yasa tasarısını onayladı. Kanada, dünyada esrarın yasallaştığı 7. ülke oldu.

Sonuçları 4 Temmuz'da kesinleşen 24 Haziran seçimlerinde, tekrar cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz 2018 tarihinde, mecliste yemin etti ve yeni bir sistem başladı.

Çorlu ilçesi Sarılar Köyü yakınlarından, 8 Temmuz'da çok acı bir haber geldi; yolcu treni, vagonlardan bir kısmının raydan çıkması sonucu devrildi. Bu kazada 24 kişi hayatını kaybetti, 318 kişi yaralandı.

20 Temmuz gece yarısı yarısı itibariyle OHAL sona erdi.

25 Temmuz 2018'de, bedelli askerlik, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

21. yüzyılın en uzun "Kanlı Ay" tutulması, 27 Temmuz'da Türkiye saati ile 20.13'te başladı. Dünya ve Mars gezegenlerinin birbirine en yakın konuma geldiği tutulma esnasında, Dünya'nın gölgesinin altında kalan Ay'ın, farklı bir renk alması birçok insanın ilgisini çekti.

12 Ağustos'ta gece saatlerinde dolar 7.0970 TL’ye, Euro ise 8.04 TL’den işlem gördü.

 

YENİGÜN GAZETESİ'NİN YENİ SAHİBİ

 

1 Eylül 2018 tarihinde Yenigün Gazetesi'nin yeni imtiyaz sahibi Ümit İlker Tangal oldu. Ben de Yenigün Gazetesi'nin Genel Müdürü olarak atandım.

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda 28 Eylül'de meydana gelen deprem ve tsunamide 2091 kişi öldü. Depremin ardından bölgede 534 artçı sarsıntı kaydedildi.

2 Ekim'de, nişanlısıyla evlenmek için gerekli evrakları toplaması gereken Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdi ve bir daha çıkmadı. Kaşıkçının başkonsoloslukta öldürüldüğünü iddia eden Türk yetkililere karşı bu iddiayı reddeden Riyad, sonradan gazetecinin 'sorgu sırasında çıkan bir kavgada kazara öldüğünü' açıklamak zorunda kaldı.

Ekim ayına yanardağlar damga vurdu. 3 Ekim'de Endonezya'nın Sulawesi Adası'ndaki Soputan Yanardağı ve Anak Krakatau Yanardağı’nda patlamalar oldu.

Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı statüsü kazanacak olan İstanbul Havalimanı'nın açılış töreni, 29 Ekim'de yapıldı. Havalimanı, 6 bağımsız pist, 500 uçak ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine sahip.

13 Aralık'ta yine acı bir haber ile sarsıldık. Ankara'nın Marşandiz istasyonunda gerçekleşen tren kazasında, makinistle birlikte 9 kişi hayatını kaybetti.

Endonezya’nın Sulawesi Adası'nda Palu Körfezi'nin 27 kilometre kuzeyinde 14 Aralık'ta 7,5 büyüklüğündeki depremin ve ardından oluşan tsunamide 1407 kişi hayatını kaybetti.

Endonezya'nın başı Aralık'ta da dertten kurtulmadı. Sumatra ve Cava Adası arasındaki Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunamide 168 kişi öldü.

1939 yılında meydana gelen büyük Erzincan depreminin yıldönümü olan 27 Aralık'ta 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Can ve mal kaybı yaşanmadı.

Bunlar benim hatırladıklarım...

Bu olayları anımsadıktan sonra 2018 yılının ne kadar zor geçtiğini gördük. Umarım 2019 yılı yeni umutlar, mutluluk ve sevgi getirir...

Hepinize şimdiden iyi yıllar...

Yorumlar