01.02.2021, 06:55

Gümrükçü’den Kılıçdaroğlu’na anlamlı armağan

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, geçtiğimiz hafta Ankara’ya giderek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 2010 yılında gerçekleşen CHP Kurultayının ardından yayımlanan gazeteyi armağan etmişti. Kılıçdaroğlu’nun, Genel Başkanlığa seçildiği ilk gün Cumhuriyet Gazetesi’nin manşeti “İktidara koşuyoruz”, Hürriyet Gazetesi’nin manşeti ise “Büyük birleşme” idi. Siyasete 18 yaşında CHP Çiğli Gençlik Kolları Eğitim Sekreteri olarak başlayan, partinin neredeyse her kademesinde görev alan Belediye Başkanı Gümrükçü’yü arayarak, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na armağan ettiği gazeteleri sordum. Başkan Gümrükçü 11 yıl geriye gitti, kurultay heyecanı sesine yansıyarak başladı anlatmaya:

 

“GAZETEYİ ASKERDEYKEN ALDIM”

“Ben 2010 yılı Nisan ayında askere gittim. Askerliğimi Kars, Sarıkamış’ta yaptım. 22 Mayıs’ta CHP 33. Kurultayı yapılacağı açıklandı. Yerimde duramıyorum, kurultaya gitmek istiyorum. Askerdeyim, mümkün değil. Askerde ‘Evci çıkmak’ diye bir tabir vardır. Aileniz o şehirdeyse evci çıkabiliyordunuz. Babamı ve amcamı aradım. Kars’a geldiler, kurultayın yapılacağı gün, askeriyeye adres bildirerek beni evci çıkardılar. Kars’da öğretmenevinde kaldık. Evci çıktım ama bulunduğum şehirden çıkıp Ankara’ya gidemiyorum tabi. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Genel Başkanlığa seçilişini televizyondan izledim. Çok büyük bir heyecandı, çok büyük bir coşkuydu. Ertesi gün yayımlanan gazeteleri aldım. Askerliğim süresince sakladım. Askerlik bitti, İzmir’e gazetelerimle birlikte döndüm. Hepsi arşivimdeydi, saklıyordum. Evde tadilat yaparken arşivimi taşırken gazeteyi buldum. Genel Başkanımızı ziyarete giderken, 23 Mayıs tarihli orijinal yani bayiden alınarak saklanmış gazeteyi de götürerek, armağan ettim. Kendilerine takdim ederken, ‘İnşallah Cumhurbaşkanlığınızdaki gazeteyi de görürüz’ dedim. Benim için çok özeldi, inşallah Sayın Genel Başkanımızın, Cumhurbaşkanı seçildiği günkü gazeteler de arşivlerimiz yer alır.”

***

CHP’DE İSTİFALARIN DEVAMI GELİR Mİ?

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel düzenledikleri basın toplantısıyla CHP’den istifa ettiklerini kamuoyuna duyurdu. İstifalar gündeme bomba düştü. Çelebi, istifa sebebi olarak parti politikalarını gösterdi. İstifalara kadar yaşanan süreçte, Milletvekilleri Çelebi ve Aksoy, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na bir mektup yazmış, parti politikalarıyla ilgili rahatsızlıklarını anlatmışlardı. Kılıçdaroğlu ise yazılan mektupla ilgili, “Genel Başkana mektup yazılmaz, randevu alınır, gelinir konuşulur” ifadelerini kullanmıştı. Salı günü gerçekleşen CHP Grup Toplantısının ardından Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen milletvekilleri Çelebi, Özcan ve Özel istifa kararı aldı. İstifa eden milletvekillerinin Muharrem İnce’nin kuracağı partiye geçmesi bekleniyor. Son günlerde ismini sıklıkla duyduğumuz Muharrem İnce ve başlatmış olduğu “Memleket Hareketi”, istifaların ardından daha çok konuşulur hale geldi. Meclisteki sandalye sayısı 138’den 135’e düşen CHP’den, İnce’nin kimleri götüreceği merak edilenlerin başında yer alıyor. Parti kulislerinde, geçtiğimiz dönem CHP İzmir İl Yönetiminde yer alan, CHP İzmir İl Kongresi’nde, mevcut Başkan Deniz Yücel’in karşısına aday adayı olarak çıkan fakat yeterli imzayı toplayamaması nedeniyle aday olamayan Cüneyt Oğuz’un, İzmir’de İnce hareketini organize ettiği konuşuluyor. İddialara göre Oğuz, çoktan kolları sıvamış ve görüşmelere başlamış. CHP Parti tabanından da destek gördüğü öne sürülen Oğuz’un, İzmir’de öncelikle İnce’ye “Olağanüstü kurultay” için imza verenlerle irtibat kurduğu iddia ediliyor. Edinilen bilgilere göre Oğuz’un İzmir’de başlattığı yerel örgütlenme çalışmaları kapsamında ajandasında, olağanüstü kurultay için Muharrem İnce’ye imza veren Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İnce’ye önce imza vererek daha sonra geri çeken CHP Parti Meclisi Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, 2018 yılında Kiraz İlçe Başkanlığı görevinde bulunan İsmet Korkmaz ve yine 2018 yılında Güzelbahçe İlçe Başkanı olan şu an Güzelbahçe Belediye Başkan Yardımcılığı yapan Kazım Çam yer alıyor. Öte yandan 2 CHP milletvekilinin partiden istifa ederek, Mustafa Sarıgül’ün 17 Aralık 2020’de kurduğu Türkiye Değişim Partisi’ne geçeceği kulislerin konuşulanları arasında yer alıyor.

 

ÇELEBİ’NİN AKILLARDA KALAN SORUSU

“MENEMEN’İ KİM SATTI?”

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa etmesinin sebebini açıklayan Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel’e CHP’den sert tepkiler gelmişti. Tepki gösterenlerden biri de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel olmuştu. Özel, düzenlediği basın toplantısında istifa eden 3 milletvekiline atıfta bulunarak, “"Bir başka oluşuma katılmak için yapılan kişisel tercihler ve geleceğe yönelik kişisel ikbal taleplerinin, düne kadar görev yapılan siyasi partiye ve onun mücadelesine olanca zararı vererek ayrılmaya dönüşen ifadeleri üzgünce takip ettik. Dün olduğumuzdan bugün daha kararlıyız. Bugün yaşananların Saray tarafından ve tek adam rejiminin devamı için her şeyi göze alanlar tarafından nasıl takip edildiğini dikkatle görüyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Özel’in açıklamasına Milletvekili Çelebi’den cevap gecikmemiş ve “Menemen’i kim sattı” sorusu sosyal medyanın konuşulanları arasında yer almıştı. Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanması ve İçişleri Bakanlığı’nca görevinden el çektirilmesinin ardından yapılan başkanvekilliği seçimlerinde, mecliste 18 üyesi bulunan Millet İttifakı’ndan 3 fire verilmiş, CHP’nin adayı Deniz Karakurt ile AK Parti’nin adayı Aydın Pehlivan 15’er eşit oy almıştı. CHP yöneticileri 3 fireyi tespit etmek için çalışmalara başlamıştı. İsimlerin tespit edilip edilmediği henüz kamuoyuyla paylaşılmazken, Milletvekili Çelebi’nin, CHP Grup Başkanvekili Özel’e yönelttiği Menemen sorusunun ardından İzmir’de parti kulisleri tekrar kaynamaya başladı. Kulislerde, Menemen Meclis Üyesi Rasim Yiğit Özgen’in, Grup Başkanvekili Özel’in akrabası olduğu ve Menemen başkanvekili seçimlerinde Millet İttifakı’na oy veren meclis üyelerinden biri olduğu iddia edildi.

Yorumlar