Güneş enerjisi, maliyetinin düşük olması, sürdürülebilir olması ve yüksek enerji sağlayabilmesi sayesinde günümüzde oldukça tercih edilen enerji kaynaklarından bir tanesidir. Sanayi Devrimi ile artmış olan kömür, petrol gibi fosil ve yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanımı küresel ısınmanın artmasına neden olmuştur. Bu durum sürdürülebilir enerji kaynaklarının popülerleşmesine ve kullanımının artmasına yol açmıştır. Günümüzde birçok cihazımız güneş enerjisiyle çalışmaktadır.

Güneş enerjisi nedir?

Güneşin çekirdeğinde oluşan füzyon süreci ile ışınım enerjisinin ortaya çıkmasına, güneş enerjisi denir. Füzyon, iki elementin nükleer tepkimeler sonucu birleşmesine ve daha ağır bir elementin ortaya çıkmasına verilen addır. Bu tepkime sonucu yoğun bir enerji ortaya çıkmaktadır. Güneş, yaklaşık olarak %90 oranında hidrojenden oluşmaktadır. Güneşteki bu hidrojen gazı füzyon sonucu helyuma dönüşür, bu dönüşüm ise güneş enerjisini oluşturur.

Güneş enerjisiyle çalışan cihazlar nelerdir?

Günlük hayatımızda kullandığımız birçok cihazda enerji kaynağı olarak güneş enerjisini kullanılırız. Bunlar; saat, hesap makinesi, el feneri gibi hepimizin aşina olduğu küçük cihazlardır. Sokak lambaları, bahçe ve park aydınlatma sistemleri, su ısıtma sistemleri, güvenlik kameralarında da tercih edilir. Hatta artık yüksek enerji gerektiren araçlar olan arabalar, makineler, bilgisayarlar ve klimalar bile güneş enerjisiyle çalışabilmektedir. Güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle bu cihazlar çalışmaktadır. Peki bu enerji nasıl elektriğe enerjisine dönüştürülür?

Güneş enerjisi nasıl elektrik enerjisine dönüştürülür?

Güneş enerjisini elde etmek için ilk olarak güneş panellerine ihtiyaç vardır. Daha sonra sıra ise şu şekilde güneş enerjisi elde edilir;

  • Paneller güneş ışığını emer ve bu panellerin içinde PV hücreleri mevcuttur. PV hücreleri ışığı DC (doğru akım) elektriğe dönüştürür.
  • DC elektriği direkt kullanıma uygun değildir bu yüzden invertere iletilir.
  • DC elektriği inverterde AC (alternatif akım) elektriğine dönüştürülür.
  • Güneş enerjisi farklı sistemler sayesinde enerji üretir.

Güneş enerji sistemleri nelerdir?

İki farklı güneş enerji sistemi vardır. Bunlar; fotovoltaik sistem ve termal sistemdir.

  • Fotovolrik sistemde, güneşten gelen radyosyonlar AC elektriğine dönüştürülür.
  • Termal sistemde, mekanik enerji kinetik enerjiye dönüştürülmektedir.

Güneş enerjisi hem avantajlarıyla hem de sıklıkla tercih ediliyor.