Yaz aylarında güneş kremi sürmemekten kaynaklı olarak ortaya çıkan güneş lekelerini geçirmek için etkili doğa yöntemler hangileri?

Yaz aylarında güneş kremi sürmeden, şapka takmadan ve herhangi bir koruma olmadan uzun süre güneşe maruz kaldıysanız muhtemelen güneş lekelerinden şikâyetçisinizdir. Güneş lekeleri genelde çillere benzeyen lekelerden oluşur ancak görüntüsü kişiyi rahatsız edebilir. Özellikle yaz mevsiminin bir getirisi olan güneş lekeleri, genel olarak burun, yanak, dudak üstü ve alın bölgelerinde oluşuyor. Yüzünüzde meydana gelen olağandışı lekeler belirdiyse, büyük ihtimalle yaz mevsiminde çok fazla güneş ışığına maruz kaldınız. Peki, güneş lekesini geçirmek için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler nelerdir?

Gözden kaçırmayın

Hemşirelerin Kovid anıları göz yaşarttı Hemşirelerin Kovid anıları göz yaşarttı
  • Elma sirkesi. İçeriği doğal asitlerden oluşan elma sirkesi güneş ya da yaşlılıktan dolayı meydana gelen güneş lekeleri için birebirdir. Yarım çay kaşığı elma sirkesini ve yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve bir pamukla cildinizdeki lekelere sürün. Ancak asidik içeriği sebebiyle akşam vakitlerinde ve evden çıkmadığınız saatler içinde uygulamanız daha güvenli olacaktır.
  • Süt. İçeriğindeki laktik asit de sütü güneş lekelerine karşı etkili yapıyor. Sütü lekelere yedirin ve 15 dakika beklemenin ardından yüzünüzü durulayın. 
  • Aloe vera. Her derdinize derman olan aloe vera, güneş lekelerinde de etkili! Bu bitkiden elde ettiğiniz özü güneş lekelerinize sürebilirsiniz.
  • Yeşil çay. Antioksidan içerikli yeşil çayı güneş lekeleriniz için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Kullandığınız yeşil çay poşetini bir pamuğa sıkın ve lekelerinize sürün.

Bu yöntemlerdeki maddelerden birine karşı bir hassasiyet ya da alerjiniz olmadığından emin olarak uygulayın.

Güneş lekeleri neden olur?

Tıpta “melasma” adı verilen güneş lekeleri, uzun süre güneş ışığına maruz kalınması sonucunda meydana gelir. Aynı zamanda yaşlılıkta da oluşan güneş lekelerini ileri yaşlarda da görebilirsiniz. Hamilelik, kullanılan doğum kontrol hapları ve yumurtalıklarda var olan fonksiyon bozuklukları gibi sorunlar da güneş lekesi oluşumuna sebep olabilir. Doğal yöntemler ve önerilen kremler ile güneş lekeleriniz kısa bir zamanda yok olacaktır.  Güneş lekesini geçirmek oldukça basittir. Ancak sürekli olarak tekrarlayan ve bir türlü geçmek bilmeyen güneş lekeleriniz varsa, uzman bir dermatoloğa başvurmanız iyi olacaktır. Gerektiği yerde doktor fikri almayı ihmal etmeyin.