Güneş yanığı özellikle yaz aylarında meydana gelen bir yanık türüdür. Özellikle bronz bir cilde sahip olmak isterken herhangi bir güneş kremi sürmeden cildini güneşe maruz bırakan kişilerin sıklıkla yaşadığı bir problem olarak karşımıza çıkar.  Uzun süre güneşe maruz kalmak kısa süreli bir yanığa neden olsa da uzun vadede birçok ciddi rahatsızlığa yol açabilir. En iyi D vitamini kaynağı olarak bilinen güneş, fazla maruz kalındığında cilt kanserine bile neden olabilir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan güneşlenerek D vitamini ihtiyacınızı karşılamak çok daha doğru olacaktır. Güneş kremi sürmek gibi önlemler alarak da yanığın önüne geçebilirsiniz. Peki bu yanıklar nasıl ortaya çıkar?

Güneş yanığı neden olur?

Güneş yanığı neden olur? Özellikle temmuz ve ağustos ayı gibi güneş ışınlarının dik açıyla geldiği dönemlerde daha fazla güneş ışığına maruz kalırız. Bu ışınların geliş açısı ile birlikte maruz kaldığınız süreye bağlı olarak yanıklar meydana gelebilir. Bu yanıkları gidermek için kremlerle birlikte bazı doğal yöntemler deneyebilirsiniz. Güneş altında 30 dakikadan fazla kaldığınızda mutlaka güneş kremi ya da gözlük şapka gibi aksesuarlar kullanmalısınız. Herhangi bir önlem almadan güneş altında kalmak kalıcı lekelere, birinci hatta ikinci derece yanıklara neden olabilir. Bundan kaçınmak adına mutlaka koruyucu kullanmanız gerekmektedir. 

Güneş yanığından korunma yöntemleri

Güneş yanığından korunmak için yapabileceğiniz ilk ve en önemli şeylerden biri 30 dakikadan fazla güneşe maruz kalmamaktır. Eğer 30 dakikadan fazla güneşte kalmak istiyorsanız koruyucu losyon ve kremlerden faydalanabilirsiniz. Bu yanığın tipik belirtisi, ilk olarak cildinizde her hareketiniz ile beraber yaşayacağınız acı hissi ve sonrasında kızarıklığın meydana gelmesidir. Eğer şiddetli ağrı ve kabarma ile karşılaşırsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Yanığı gidermek için doktora başvurabilir ve krem gibi ilaçlar kullanabilirsiniz. Güneşe her çıktığınızda mutlaka koruyucu aksesuar ve kremler kullanmalısınız. Peki bu yanıklar ne zaman geçer? 

Güneş yanıkları ne zaman geçer?

Güneş yanığı sorununuzu gidermek için kullanılan yöntemler iyileşme süresini de etkilemektedir. Kullandığınız kremlere bağlı olarak iyileşme süresi de değişiklik gösterebilir. Ancak eczaneden temin edebileceğiniz yanık tedavisi kremlerini tercih ederek kısa sürede iyileşme sağlayabilirsiniz.