Kaynaşmaya bağlı olarak omurga daha az esnek hale gelir. Buna bağlı olarak bireyin duruşu öne eğik bir hal alabilmektedir. Eğer kaburgalar, ankilozan spondilit olmasına yol açan inflamasyondan etkilenirse derin nefes almak zor bir hale gelebilir. 

Ankilozan spondilit, erkeklerde kadınlardan daha sık olarak görülmektedir. Hastalığın belirtileri ve semptomları erken yetişkinlikten itibaren ortaya çıkmaya başlar. En yaygın belirtilerden biri gözlerde olmak üzere hastanın vücudunun diğer bölümlerinde iltihaplanma görülebilir. Ne yazık ki ankilozan hastalığının kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak ortaya çıkan semptomları azaltmak için bazı yöntemler mevcuttur. 

Ankilozan spondilit belirtileri

Ankilozan spondilit belirtileri arasında özellikle sabah ve uzun süreli koltukta oturma gibi hareketsizlik anlarından sonra bel ve kalça çevresinde hissedilen ağrı ve sertlik hisleridir. Boyun ağrısı ve yorgunluk da bu hastalığın en yaygın görülen belirtilerinden biridir. Kamburluk hastalarında en çok etkilenen bölgeler; 

  • Omurganın tabanı,
  • Pelvis arasındaki eklem, 
  • Sırtın alt kısmında yer alan omurlar,
  • Tendonların ve bağların omurgada ya da topukların arkası boyunca kemiklere bağlandığı yerler,
  • Göğüs kemiği ve kaburgalar arasındaki kıkırdak doku ile kalça ve omuz eklemleridir. 

Hastalarda çok hafif başlayan, sabahları daha da kötüleşen ya da gecenin ikinci yarısında uykudan uyandıran bel ve kalça ağrıları görülebilir. Bu gibi durumlarda tıbbi yardıma başvurmak gerekebilir. Egzersiz yardımı ile bu ağrıların azaltılması hedeflenebilir. Gözlerde ağrı, kızarıklık, şiddetli ışığa karşı duyarlılık ve bulanık görme gibi belirtiler yaşayan hastalar hemen bir göz uzmanına da başvurmalıdır. 

Ankilozan spondilit tedavi yöntemleri

Ankilozan spondilit hastalığının tedavi yöntemleri henüz kesin olarak bulunamamıştır. Ancak hastaların günlük hayattaki rutinine dönebilmesi ve ağrılarının azalması için bazı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Doktorların vermiş oldukları ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.  Bu hastalıkta en iyi tedavi, mümkün olduğunca aktif ve hareket halinde kalmaktır. Düzenli egzersiz yapmak sağlıklı kalmaya, ağrıları hafifletmeye, esnekliği korumaya ve duruşu düzeltmeye yardımcı olur. Isıtıcı pedler, sıcak havlular ve sıcak banyo ile yapılan duşlar da ağrıları hafifletir. İltihaplı bölgelere buz torbaları koymak şişmeyi azaltabilir. Özellikle duruşu düzeltmek önemlidir.