TYP Nedir, TYP Numarası nereden ve nasıl öğrenilir?

Türkiye’de işsizlerin en büyük iş umutlarından birisi deİŞKUR tarafından sağlanan iş imkanları ve yayınlanan iş ilanları oluyor. Yıllardır, milyonlar kişiyi iş sahibi yapan İŞKUR iş arayanlarla, işçi arayanları güvenle bir araya getiriyor. İŞKUR, güncel iş ilanları dışında özel programlarıyla da sigortalı işsizlere destek oluyor. İŞKUR tarafından düzenlenen programlar arasında TYP(Toplum Yararına Programlar) de yer alıyor. Peki TYP nedir? TYP numarası ne işe yarar? Nereden öğrenilir?

TYP Nedir, TYP Numarası nereden ve nasıl öğrenilir?
TYP Nedir, TYP Numarası nereden ve nasıl öğrenilir?
Haber albümü için resme tıklayın

İŞKUR(İş ve İşçi Bulma Kurumu), kurulduğu günden bu yana milyonlar kişiyi iş sahibi yaptı. Günümüzde de artan işsizlik oranları karşısında iş arayanlara umut olmaya devam ediyor. Türkiye’de iş arayanlar ile işçi arayanlar, İŞKUR aracılığıyla bir araya geliyor. Herkesin kendi kriterlerine uygun olan işçi veya işi bulmasını sağlayan İŞKUR tarafından bazı özel programlarda sürdürülüyor. Bu İŞKUR programları vasıtasıyla, güncel iş ilanları haricinde de gelir elde edebilecek iş fırsatlarından yararlanılabiliyor.

İŞKUR tarafından yürütülen özel programlardan en popüleri ise “TYP” programıdır. İŞKUR TYP olarak isimlendirilen bu program sayesinde iş arayanlar, kamu hizmetleri alanında “geçici” statüde işçi olarak çalışma ve gelir elde edebilme imkanına sahip oluyor. Peki İŞKUR TYP nedir? İŞKUR TYP başvurusu yapanlara “TYP Numarası” veriliyor. Başvuru sahipleri bu numaradan başvuru durumu takibi işlemini kolayca gerçekleştirebiliyor.

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR tarafından çok sayıda program bulunuyor. Bu programlar vatandaşlara meslek edinme ve iş imkanları sağlıyor. Bu nedenle İŞKUR programları çok yoğun şekilde talep alıyor. İŞKUR’un yoğun başvuru yapılan programları arasında “İŞKUR TYP” programı da yer alıyor.

İŞKUR tarafından sunulan TYP programı, “Toplum Yararına Programlar” adının kısaltılmış halidir. Bu program temel olarak işsizlik oranlarının yüksek, iş imkanlarının kısıtlı olduğu “dönem” ve “bölge” genelinde işsizlere, gelir elde edebilecek iş olanağı sağlamaktadır. İŞKUR TYP, Türkiye genelinde “afet”, “salgın”, “acil durum” ve diğer “mücbir nedenler” dolayısıyla kamu hizmetlerinde oluşan desteğin sağlanması amacıyla uygulanıyor.

İŞKUR TYP programı ile kamu hizmetlerinin belirtilen nedenlerle desteklenmesinin dışında işsizlere de destek sağlanıyor. Özellikle bu program sayesinde işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplinlerini muhafaza etmeye devam edebilmeleri sağlanıyor. Ayrıca işsizler için bu dönemde “geçici” statüde önemli bir gelir elde etme imkanı da sağlıyor.

İŞKUR tarafından TYP, bazen kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde, bazen de doğrudan yüklenici statüsünde olarak düzenleniyor. İŞKUR tarafından düzenlenen TYP’de belirli katılım şartları bulunur. Ayrıca TYP’ye belirli bir katılım süresi sınırı da uygulanmaktadır. Ayrıca İŞKUR’da TYP başvuru sayısı çok yüksek olduğundan katılımcı seçimlerinde kura ve liste yönetimi yöntemleri uygulanmaktadır.

TYP Uygulama Süresi Ne Kadar?

Her TYP’nin belirli bir uygulama süresi bulunmaktadır. İŞKUR tarafından her bir Toplum Yararına Program için belirlenen uygulama süresi “6 ay” ile sınırlandırılmıştır.

Her katılımcı TYP’de haftalık periyotta “45 saat” yararlanma hakkına sahiptir. Ayrıca bir katılımcının kesintisiz olarak TYP’den yararlanma süresi de “9 ay” ile sınırlandırılmıştır. Bu süre dolduktan sonra “1 ay” aralık vermesi ve yeniden TYP başvurusu iletmesi gerekmektedir.

TYP Ücreti Ne Kadar?

İŞKUR tarafından işsiz vatandaşlara geçici iş imkanı sağlayan TYP’de ücret ödemeleri asgari ücret üzerinden gerçekleştirilmektedir. Her yıl “Asgari Ücret Tespit Komisyonu” tarafından belirlenen “günlük asgari ücret” tutarı üzerinden hesaplama yapılır. Katılımcının TYP’deki gün sayısı ile günlük asgari ücret tutarı çarpılarak, aylık alacağı ücret tespit edilir.

İŞKUR TYP Hangi Hallerde Uygulanır?

İŞKUR TYP’nin uygulanabilmesi için belirli koşulların söz konusu olması gerekmektedir. Türkiye’de işsizler için belirli dönemde geçici gelir desteği sağlayan Toplum Yararına Programlar, İŞKUR tarafından sadece özel durumlarda kamu hizmetlerinin desteklenmesi maksadıyla gerçekleştirilmektedir. Buna göre İŞKUR TYP:

 • Doğal afet
 • Salgın
 • Acil Durum
 • Sosyal Kriz
 • Mücbir Gerekçeler

Halinde uygulanabilmektedir.

İŞKUR TYP Başvuru Şartları Neler?

İŞKUR tarafından düzenlenen Toplum Yararına Programlar’a başvuruda bulunmak isteyen kişilerin, karşılamaları gereken bazı şartlar bulunmaktadır. İŞKUR TYP başvuru şartları uygunluğu bulunan herkes başvuru gerçekleştirebiliyor. Bu çerçevede TYP başvurusu yapabilmek ve başvurunun kabul edilebilmesi için:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.
 • İŞKUR’a kayıtlı işsiz olunması gerekmektedir.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen güncel asgari ücret tutarının “1.5 katı” üstünde hane gelirinin olmaması gerekmektedir.
 • 5510 sayılı Kanun kapsamında “Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)” bildiriminin olmaması gerekmektedir.
 • Sigortalı olmamak gerekmektedir(İsteğe bağlı sigorta hariç).
 • SGK’dan “emekli aylığı” veya “malul aylığı” almıyor olmak gerekmektedir.
 • Eğitim hayatını tamamlamış olmak(Açıköğretim bölümleri hariç).
 • Aynı anda düzenlenen TYP’lere başvuru yapan kişiler için “Adres Kayıt Sistemi(AKS)” üzerinden değerlendirme yapılıyor. Böylelikle ikamet adresinde bulunan TYP başvurusu geçerli sayılıyor.

SGK İŞKUR Başvuruları Nasıl Seçiliyor?

İŞKUR’un açtığı Toplum Yararına Programlara başvuruda bulunan adaylar arasından seçimler, belirli şekillerde gerçekleştirilmektedir. Özellikle Türkiye genelinde işsizlik oranlarının yüksek olması sebebiyle açılan İŞKUR Toplum Yararına Programlar’a yapılan başvuru sayısı da çok yüksek oluyor. TYP için belirlenen kontenjanın çok üstünde başvuruların alınmasından dolayı İŞKUR tarafından adaylar arasında adil bir seçim modeli için “Kura” ve “Liste Yönetimi” modelleri uygulanıyor. Böylelikle her aday için katılımcı hakkını kazanabilmek için eşit şartların ve olasılığın sağlanması mümkün oluyor.

İŞKUR TYP katılımcı seçimi:

 1. Noter kurası,
 2. Listeleme,
 3. Noter kurası 80% ve listeleme 20%

Şeklindeki 3 farklı yöntemle gerçekleştirilebilmektedir.

İŞKUR TYP katılımcı seçiminde bazı gruplardaki kişiler için öncelik hakkı da tanımaktadır. Buna göre TYP katılımcı seçiminde:

 • Kadın başvuru sahipleri
 • 35 yaş üstü vatandaşlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Eski hükümlü vatandaşlar

Öncelik hakkına sahiptir.

İŞKUR TYP Numarası Nedir?

İŞKUR TYP numarası, başvuruda bulunan Toplum Yararına Programlar için oluşturulan bir numaradır. Başvuru sahipleri TYP ilanı çerçevesinde kendisine tanımlanan TYP numarası ile süreç takibini gerçekleştirebiliyor. Başvurulan TYP’ye ilişkin başvuru durumu sorgulama işlemleri bu TYP numarası aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir.

TYP numarası aracılığıyla TYP başvuru sorgulama işlemi gerçekleştirebiliyor ve program başvurusunun akıbeti kolayca öğrenilebiliyor.

İŞKUR TYP Numarası Nasıl Alınıyor?

TYP numarası almak için ekstra bir işlem yapılmasına gerekiyor. İŞKUR tarafından açılan TYP ilanına başvuruda bulunan adaylara sistem tarafından otomatik olarak TYP numarası verilmektedir.

E-Devlet TYP Numarası ile Başvuru

 1. Web tarayıcısında “turkiye.gov.tr” adresini açın.
 2. Ekranın sağ üst kısmından “E-Devlet Şifresi” ve “T.C. Kimlik Numarası” ile sisteme giriş yapın.
 3. Kurumlar listesinden “Türkiye İş Kurumu(İŞKUR)” seçin.
 4. İŞKUR online işlem listesinden “Toplum Yararına Program(TYP) Sorgulama ve Başvuru” seçeneğine tıklayın.
 5. Açılan ekranda “TYP Numarası”, “İl”, “TYP Başlangıç Tarih Aralığı”, “TYP Bitiş Tarih Aralığı” ve “Uygulama Alanı” kısımlarını doldurun ve “Devam Et” seçeneğine tıklayın.
 6. Açılan “Başvuru/Sorgulama” ekranında başvuruyu tamamlayın.

TYP Numarası Nasıl Öğrenilir?

TYP numarası, İŞKUR tarafından açılan TYP ilanı üzerinden belirlenebilmektedir. Bunun için “esube.iskur.gov.tr” adresi ziyaret edilmelidir. İŞKUR kaydı bulunuyorsa giriş yapılmalı, bulunmuyor ise İŞKUR kayıt işlemi yapılmalıdır. Daha sonra web sitesindeki “Online İşlemler” kısmına girilerek, açılan sayfada “Ara” butonuna basılmalıdır. Bu şekilde güncel TYP ilanları görüntülenebilir. Her TYP ilanının altında farklı bir “TYP numarası” bulunur. Buradan TYP numarası öğrenilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

TYP başvuru hangi numara?

İŞKUR TYP numarası, yayınlanan güncel İŞKUR TYP ilanı için otomatik olarak sistem tarafından belirlenmektedir. Her TYP ilanında numara farklıdır.

TYP num nedir?

TYP num veya TYP numarası, İŞKUR tarafından yayınlanan güncel TYP ilanını için sistemin otomatik belirlediği ve sadece o ilana özel olan bir numaradır.

TYP bilgilerimi nasıl öğrenebilirim?

İŞKUR TYP bilgilerinizi, “İŞKUR TYP Kura Sonuç” ekranı üzerinden ulaşılabilmektedir. Bu ekranda e-Devlet sistemi üzerinden ulaşılabilir ve sorgulama yapılabilir. E-Devlet platformunda İŞKUR TYP başvuru sorgulama ekranına ise ana sayfadaki arama kısmına “Toplum Yararına Program (TYP) Sorgulama ve Başvuru” yazarak, ulaşılabilir.

21 Eyl 2023 - 10:19 -

Muhabir  Yiğit Aksüt


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.