İzmir'in gururu İZBAŞ

Son yıllarda altyapısı, hizmet kalitesi, avantajları, yatırım maliyetlerinin uygunluğu ile yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çeken İZBAŞ İzmir Serbest Bölgesi, “İZBAŞ 2019” etkinliğinde paydaşlarıyla bir araya geldi. İzmir'in Menemen ilçesindeki İzmir Serbest Bölgesi'nde (İZBAŞ) son 5 yılda önemli bir ticaret artışı yaşandığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, koku sorunu nedeniyle tartışmalara neden olan ve ağustos ayında devreye alınan atık su arıtma tesisinin Çevre Bakanlı

İZBAŞ'ın son 5 yıl içinde altyapısı, hizmet kalitesi, avantajları ve yatırım maliyetlerinin uygunluğu ile farklı sektörlerden yerli ve yabancı yatırımcıların tercih ettiği bir serbest bölge olduğunu ifade eden İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, çevre ve elektrik altyapılarında gerçekleştirdikleri yatırımlarla ilgili bilgiler verdi. Sevimli, bölgede yeni yatırımların bazılarının üretimlerine başladığını söyleyerek "Üretime geçen yeni yatırımcılarımızın katkısıyla, bölgemizin performansında ciddi artışlar yaşandı ve bu yükseliş eğilimi sürekliliğini koruyarak devam ediyor. 2016'da 208 milyon dolar olan ticaret hacmimiz 2017'de yüzde 68 artış ile 351 milyon dolara yükseldi. Bu artış oranıyla 2017'de Türkiye'deki tüm serbest bölgeler arasında birinci olduk. 2018'de yüzde 40 artışla ticaret hacmimizi 491 milyon dolara yükselttik. 2019 yılı için yüzde 30 artış hedeflememize rağmen ilk 5 ayda gerçekleşen büyüme yüzde 50 oldu. Bu ivmenin devam etmesiyle yıl sonunda hedefimizin üstünde bir büyüme yakalamamız söz konusu olacak" dedi. Bölgenin istihdamında son 3 yılda yüzde 111 oranında dikkate değer bir artış yaşandığını da belirten Eyüp Sevimli, ticaret hacminde ve paralel olarak istihdamda, daha da etkili yükselişlerin yapımı süren tesislerin devreye girmesiyle yaşanacağını söyledi.

ÖNEMLİ REVİZYONLAR YAPILDI

Bölgenin çevre ve teknik altyapılarında önemli revizyonlar yaptıklarını anlatan Sevimli sözlerine şöyle devam etti: "Atıksu arıtma tesisinde 885 bin 497 dolarlık bir yatırımla biyolojik arıtma sistemimizi, son teknoloji sistem ve ekipmanlar ile çift kademeli hale getirdik. Bölgemizin elektrik altyapısını 3.5 milyon dolarlık bir yatırımla tamamen yeniledik. Son teknoloji ile donatılmış, çift kaynaktan beslenen, SCADA sistemi ile bilgisayar denetiminde 24 saat aralıksız kontrol ve denetim sağlayabildiğimiz bir sistem kurduk. Yeni sistemle olası bir arıza halinde, sadece sorunlu bölgeyi izole ederek, diğer kullanıcılarımıza kesintisiz enerji dağıtımına devam edebileceğiz"

ARITMA TESİSİ 24 SAAT AKTİF

İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, ağustos ayında devreye alınan arıtma tesisiyle ilgili yaşanan koku sorununa da değinerek şunları söyledi: "Arıtma tesisinin tamamen kokusuz olması düşünülemez. Sonuçta kirlilik yükünü alacak bir arıtma tesisinden çıkan koku çevreyi rahatsız etmeyecek düzeyde olduktan sonra telafi edilebilir. Yönetim kurulu olarak hep açık olmaya çalıştık. Güvensizlik unsuru olduğunda kokunun kaynağının nereden olduğu konusunda her kafadan bir ses çıkıyordu. Arıtma tesislerinin prensibi 24 saat çalışır. Aynı kalbimiz gibi hiçbir zaman durmaz. Devamlı denetlenen bir tesise sahibiz. Çevre Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde sonuçlar belli kriterlere uymazsa ceza alırsınız. Şimdiye kadar atık suyu için herhangi bir ceza aldığımız yok. Çevre Bakanlığı'nın arıtma tesislerine bir teşviği var. Her yıl elektrik giderlerinin yüzde 50'sini bir sonraki yıl geri alabiliyorsunuz. Herhangi bir cezanız olsa bu parayı geri alamazsınız."

Konuşmaların ardından Eyüp Sevimli, katılımcılara İZBAŞ atıksu arıtma tesisini gezdirerek tesisin işleyişi hakkında bilgi verdi.

İSTİHDAM

Büyümenin istihdama da doğrudan katkı sağladığına değinen Sevimli, "Bölgemizin istihdamı 3 yıl içinde yüzde 111 arttı. İzmir ve özellikle Menemen çevresindeki vatandaşlarımıza yeni iş imkânları sağlamaya vesile olmaktan mutluyuz; yapımı süren tesislerin devreye girmesiyle, ticaret hacmimizde ve paralel olarak istihdamda daha da etkili yükselişlerin yaşanacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

ÇEVRE

Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, İZBAŞ İzmir Serbest Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi’nde, 885.500 dolarlık bir yatırımla, çift kademeli Biyolojik Arıtma sistemine ve difüzörlü havalandırmaya geçerek; komşu Villakent sakinleriyle sorun oluşturan koku problemini kesin olarak çözdüklerini belirtti. Arıtma Tesisi işlettikleri sürede koku sorununu çözemeden geçen zaman boyunca; Villakent sakinlerine verdikleri rahatsızlık için özür dileyen SEVİMLİ, “Bugün gelinen noktada Villakent’den kamuoyu önünde takdir görerek, teşekkür edilen taraf olmak ulaşmak istediğimiz sonuçtu. Bu sonucu almamız için gerekli değişimleri yapma sırasında bize karşı gösterdikleri anlayış ve duydukları güven dolayısıyla Villakent Elele Derneği Başkan ile Yöneticilerine ve Villakent sakinlerine asıl biz teşekkür ederiz” dedi.

ELEKTRİK

Elektrik altyapısının 3.5 milyon dolarlık bir yatırımla tamamen yenilendiğini aktaran Sevimli, “Çift kaynaktan beslenen, SCADA sistemi ile bilgisayar denetiminde 24 saat aralıksız kontrol ve denetim sağlayabildiğimiz bir sistem kurduk. Yeni sistemle olası bir arıza halinde, sadece sorunlu bölgeyi izole ederek, diğer kullanıcılarımıza kesintisiz enerji dağıtımına devam edebileceğiz. Yeni nesil Enerji Dağıtım Sistemimiz ile Türkiye’deki serbest bölgeler içinde ilk olmaktan mutluyuz.” dedi.

VİLLAKENT

Toplantıda bir konuşma yapan Villakent Elele Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Bakkal “İZBAŞ Yönetimi, Atıksu Arıtma Tesisi’nden kaynaklı kokunun giderilmesi için yeni bir projeye başladıklarını derneğimize iletmiş; uygulamayı düşündükleri yeni arıtma tesisi projesini önce bizlere paylaşmış ve sorularımızı proje üzerinde gerekçeleriyle, ayrıntılı olarak yanıtlamıştır” dedi.

İZBAŞ yetkililerinin, süreç içinde kendilerine sahada inceleme imkânı sağladıklarını belirten BAKKAL; bu açık işbirliği anlayışından ve misafirperverlikten dolayı İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Eyüp SEVİMLİ ve İZBAŞ yetkililerine teşekkür etti.

Projenin süratle ilerleyişinin kendilerini memnun edip heyecanlandırdığını söyleyen Kamuran BAKKAL; “Şu anda arıtmadan gelen kokunun önlenmiş olması mahalle sakinlerine huzurlu ve kaliteli bir yaşam sunmuştur” dedi.

04 Tem 2019 - 09:28 - Ekonomi Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml