Egeli sanayicilerde enerji tedirginliği

Elektrik tedarik şirketlerinin, sanayicilerden sürekli kontratlarda, EPDK tarafından belirlenen spot piyasadaki güncel tavan fiyatın da üzerindeki talepleri Egeli sanayicileri yeni arayışlara itti

Egeli sanayicilerde enerji tedirginliği
Egeli sanayicilerde enerji tedirginliği
+4
Haber albümü için resme tıklayın

NİHAT AK / YENİGÜN - Türkiye'de sanayicilerin en önemli sorunu olan enerji sıkıntısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Türk Lirası'nın değer kaynı nedeniyle art arta enerji zamlarıyla karşılaşan üreticiler, bu yıl da Rusya ve Ukrayna arasında yaşana savaş nedeniyle küresel piyasalarda oluşan enerji krizinden ve artan üretim maliyetlerinden etkileniyor. Elektrik tedarik şirketleri süreli kontratlarda geçerli olmak üzere sanayicilerden EPDK'nın belirlediği tavan fiyatın bile üzerinde fiyat istiyor. Sanayiciler ise enerji maliyetini düşürmek için yenilenebilir enerji sistemlerine yöneliyor.

Egeli sanayicilerde enerji tedirginliği

“ÜRÜN FİYATINA YANSITAMIYORUZ”

Elektrik tedarik firmaları ile sabit bir fiyattan anlaşmaları olmadığını söyleyen Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, "Değişen fiyatlar üzerine bir komisyon koyuyorlar ve biz o fiyattan alıyoruz. Son süreçte elektrik fiyatları devamlı olarak yükseliyor. Kesin rakamlar elimizde olmamakla birlikte ağustos ayında elektrik maliyetlerinde yüzde 30-35 gibi bir artış görünüyor. Özellikle yoğun kullanılan dönemlerde enerji fiyatları çok yükseliyor. Öyle bir noktadayız ki, bir taraftan petrol fiyatları yükseliyor, bir taraftan doğal gaz. Birkaç gün önce elektrik fiyatlarına baktım ve İsveç'te bugüne kadarki en pahalı elektrik fiyatları oluşmuş. Sanayicinin işi hakikaten zor. Bu enerji maliyetlerinin altından nasıl kalkacağız hiçbirimiz bilmiyoruz. Özellikle enerji yoğun sektörlerin işi daha zor. Bu artışları hiç kimse fiyatlarına yansıtamıyor. Artan enerji maliyetleri ve enflasyonla insanların alım gücü de iyice aşağı düşüyor. Bu anlamda kim, hangi ürüne bu maliyetleri yansıtır mümkün değil. Şu anda üretici ve sanayici çok zor bir süreçten geçiyor ve bu zor günlerin devam edeceğini düşünüyorum" dedi.

Egeli sanayicilerde enerji tedirginliği

“DIŞARIYA BAĞIMLI HALE GELİRSİNİZ”

Ana girdi kalemlerinden biri olan enerji maliyetlerini en aza indirmek için enerjilerini üretmekle ilgili çalışmaları olduğunu belirten Başkan Uğurtaş, "Bununla ilgili olarak yasanın cevap verdiği ve cevap vermediği yerler var. Bu sanayi bölgeleri için büyük bir kaynak sorunu. Bir yerde eğer kaynağınız varsa güneş enerjisi tarlaları yapabilirsiniz ama onda da yer sorununun olmaması gerekiyor. Burada sanayicilerden olanağı olan çatısına güneş enerjisinden elektrik üretmek için solar sistemleri yerleştiriyor. Diyelim ki güneş enerjisi kurdunuz ve bir megavat elektrik üretiyorsunuz. Örneğin ürettiğiniz elektriğin yarısını kullanıyorsunuz kalan yarısını sisteme satıyordunuz. Ancak yeni yasa ile birlikte tüketimden fazlasını satamazsınız. Yani yasa diyor ki senin yarım megavat kapasiten varsa ve bir megavat üretiyorsan aradaki farkı bana bedava verirsin diyor. Bu ne demek? Türkiye'nin bugün en ucuz enerjiyi nereden alabilirsiniz yenilenebilir enerji kaynakları dediğimiz güneş ve rüzgar enerjisinden. Siz bunun önüne böyle bir set çekerseniz bu insanlar üretimi yapmazlar. Bu üretimi yapmadıkları zaman siz kömür santrallerine, doğalgaz santrallerine, dışarıdan gelen kaynağa bağlı hale gelirsiniz. Ben bu kadar yanlış bir karar alınabileceğini düşünmezdim. Birçok sanayi bölgesi başkanı ve sanayiciler buna itiraz ediyorlar ama EPDK bu kararın arkasında duruyor. Bu sanayici doğalgaz, kömür kullanmıyor. Allah'ın güneşini kullanıyor ve bunu Türk ekonomisine armağan ediyor. Sizin enerji ithalatınızı aşağı düşürecek yapıyı yok etmeye çalışıyorsunuz. Hangi akla hizmetle böyle birşey yapılıyor gerçekten anlamak mümkün değil. Bu halledilmesi gereken bir konu" diye konuştu.

Egeli sanayicilerde enerji tedirginliği

“ENERJİ POLİTİKASINA İHTİYACI VAR”

Organize sanayi bölgeleri yönetilmleri olarak sanayicilerin düşük komisyonla enerji alabilmesi için uğraştıklarını vurgulayan Başkan Uğurtaş, "Biz hangi düşük komisyonla, nerelerden enerji alabiliriz hesabı yapıyoruz ama bizim olanaklarımızda kısıtlı. Devletin belirleyici olması gerekiyor. Türkiye'nin topyekün bir enerji politikasına ihtiyacı var. Türkiye enerji konusunda zor bir süreçten geçiyor ve bizim daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Destekten kastımız para filan da değil. Bu politikaların mümükün olduğu kadar sanayiye ve ekonomiye en az zarar verecek şekilde olmasını düzenlemek gerekiyor. Elektrik enerjisi üzerinde ÖTV ve KDV'ler var, bunlar düşürülebilir. Ya da güneş enerji sistemleri desteklenebilir ve bunun önün açılabilir. Türkiye, güneş cenneti ve bu alana daha iyi teşvikler verilebilir. Oraların altyapısı düzenlenerek üretilen enerjinin enterkonnektif sisteme ulaştırılması lazım. Bu konuda daha hızlı kararlar alınıp, daha hızlı yatırımlar yapılması lazım. Bunların önü açılırsa insanlar bu santralleri daha rahat kurarlar. Siz bir dağda santral kurdunuz ama onu enterkonnekter sisteme bağlayacak hattınız yok. Bunun hızlandırılması lazım" açıklamalarında bulundu.

Egeli sanayicilerde enerji tedirginliği

“Türkiye’nin her yerinde GES kurabiliyoruz”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK)'nun piyasa tedarik tavan fiyatını megavatta 4 bin lira olarak belirlendiğini söyleyen Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, "Bu sürede de sanayide kullanılan elektriğin fiyatı 4 buçuk-5 liraya kadar çıkacak. Artan fiyatlar karşısında 5 megavata kadar güneş enerji sistemleri kurma izni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkmıştı. Bu sanayiciye de bir teşvikti ama EPDK ihtiyaç fazlası elektrik satışına kısıtlama getirince fazla üretimi bedelsiz alıyor. Sanayicinin ihtiyaç fazlası elektriği bedelsiz olarak vermesi maliyetleri etkileyen önemli bir unsur oluyor. Bu uygulama 2019'dan öncesine geriye doğru da çalıştırılıyor. 2019'dan önce kurulan tesislerde sanayiciyi etkiledi. Sanayiciler borçlandı, bankadan kredi çekti ve yatırımını yaptı. Şu an öz tüketim için tesis kurma hakkı Türkiye'nin her yerinde kurulabiliyor. Böyle bir yasa çıktı bu takdir edici. Ama geçmişte kurmuş olanlarda ihtiyaç fazlasını bedelsiz verme durumunda kaldılar. Bu ister istemez maliyetleri artıran bir unsur oluyor. Tabiki tesislerin indirici merkezleri, bağlantı noktalarında bir kısıtlama oluştu. Ancak önceden tesis kurulanlara göre bu olumsuz yansıdı. Mesele biz organize için güneş enerjisi kuramıyorduk. Şu anda çatılarda sanayicilerimiz kurmaya başladı. Yeni yasayla organize sanayi bölgeleri, sanayi bölgeleri dışında da marjinal tarım dediğimiz tarım alanı olmayan, taşlık, kayalık yerlerde de enerji sistemleri kurabiliyoruz. Eskiden bu yoktu ve bunun şu anda yapılması olumlu bir yansıma. Organize sanayi bağlantı noktasını dışarıda bir yerde kuracak ve bunu sanayicilerine satacak. Ama geçmişte kurmuş olanlarında bir nevi cezalandırılıyor. Bu da ister istemez maliyetleri artırıyor" dedi.

Egeli sanayicilerde enerji tedirginliği

“ÇALIŞMALARIMIZI HIZLANDIRACAĞIZ”

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi olarak yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili bir tesis kurmayı düşündüklerini de belirten Başkan Porsuk, "Bu yasayı bekliyorduk ve bu yasanın çıkmasıyla birlikte biz organize içinde yerimiz çok yok ama organize dışında yer arayışında idik. Yasanın çıkmasıyla birlikte bunu hızlandıracağız. Yalnız GES değil RES de kurmayı düşünüyoruz. Bu tesis bizim öz tüketime yönelik olacak. Aylık ihtiyacımız 50 milyon kilovat. Burada üretilen elektrik ihtiyacımızı tam olarak bile karşılamaz. Eksik bile kalırız. Biz 50 milyon kilowat enerji üretmek için 5 milyon metrekare araziye kurmamız lazım. Öz tüketime yönelik kurulması daha doğru ama eskiden kurmuş olanları da bu yasa cezalandırıyor" şeklinde konuştu.

Sanayicilere uygun fiyattan enerji temin etmek için çalıştıklarını söyleyen Başkan Porsuk, "Elektrik tedarik firmalarından çok EPDK bu rakamları veriyor. Bir tavan koydu. Geçen yıl bu zamanlar piyasa takas fiyatı 200 liraydı, 4 bine çıktı. Tedarikçi firmalar portföylerini boşaltmaya başladı. Bizim tedarikçi firmamızda 'Ben bunu finansal olarak bunu karşılayamıyorum' dedi. Tedarik firmaları her gün elektrik tedarik etmek zorunda kaldıkları için tedariği peşin yapmaya başladılar. Mesela biz sanayicimize uygun fiyatla elektrik tedarik etmek için ayda iki kez ön ödeme yaparak tedarik ediyoruz. Sanayicimiz uygun fiyatlı enerjiye kavuşsun diye . Çünkü zaten maliyet pahalı birde finas giderlerini koyarsak rakamlar daha anormal olacak. Biz fedekarlık yaparak elimizdeki kaynaklar oranında sanayicimize destek vermek için ön ödemeyle alıp sanayicimize de uygun fiyatlı enerji yansıtıyoruz" açıklamalarında bulundu.

Egeli sanayicilerde enerji tedirginliği

"OSB'LERİ TEK BİR ABONE OLARAK KABUL ETMİYOR"

Birkaç gün önce Bakan Yardımcısı, EPDK Başkan yardımcısı ve 500'ün üzerinde OSB temsilcisinin katıldığı bir zoom toplantısı gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Porsuk, "Yönetmelikle endüstriyel tesislere bağlantı noktalarındaki sözleşme gücünün iki katı kadar Türkiye'nin herhangi bir yerinde kendi fabrikasında elektriği tüketmek üzere, Örneğin Van'da bir güneş santrali kurdu, Konya'da bir güneş santrali kurdu onu getirip İzmir'deki fabrikasında kullanabiliyor. Sözleşme gücünün 2 katı olmak üzere öz tüketime yönelik. Burada bizim OSB'ler olarak beklentimiz bizi de tek bir abone kabul edip, bağlantı noktamızdaki sözleşme gücümüz kadar öz tüketime yönelik bir tesis kurma iznimizin çıkmasıydı. Bu yönetmelikten bu anlaşılıyordu. Ancak Sayın Bakan yardımcımızın, Sayın EPDK Başkan yardımcımızın ve 500'ün üzerinde OSB temsilcilerinin katıldığı zoom toplantısında EPDK Başkan yardımcımız şu şekilde dile getirdi: 'OSB'leri biz tek bir abone olarak kabul etmiyoruz. OSB'lerin ana bağlantı noktasında bir tane ana sayacı var ama onun altında bir sürü aboneleri var. Onun için OSB'lerin kendi bölge müdürlüklerine ait aboneliklerdeki gücün iki katı kadar izin veriyorum' diyor. Yani diyelim ki bizim bağlantı gücümüz 135 megavat. Ben onun iki katı yani 270 megavat santral kurabilirim diye anlıyoruz biz ama EPDK Başkan yardımcımız öyle olmadığını, tek bir abone olarak kabul etmediklerini söylüyor. Kendisi bize şu örneği verdi: 'OSB'lerin arıtma tesisi var ve bu tesisin de 1 megavatlık trafosu var. Bu bir megavatın 2 katı yani 2 megavatlık kurabilirsin' diyor. Veya okulun çatısında 800 kilovat var onun iki katı kadar kurabilirsin deniyor. Yani OSB'lerin kendine ait işlettikleri tesisleri sadece baz alıyor. Aslında bu OSB'lerin beklentisini karşılamadı. OSB'lerin zaten dışarıya elektrik satıp kar edelim diye bir düşünceleri yok, OSB'ler sanayicilere dağıttığı enerjinin üretebildiği kadarını kendisi üreterek sanayiciye imkan sağlasın. OSB'lerin bütün derdi bu. Bu da yönetmelikteki düzenlemeyle geçecek ama yine ucu açık kaldı" diye konuştu.

22 Ağu 2022 - 08:20 - Yenigün Özel Haberler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml