Ödemiş’te Dev İmar Planı: Geleceği Nasıl Şekillendirecek?

Ödemiş Belediyesi, kentin gelişimini sağlamak ve geleceğe hazırlamak amacıyla Güney Çevre Yolu İmar Planı Revizyonunu askıya çıkardı. Belediye Başkanı Mehmet Eriş, bu planın Ödemiş'in 100. yılına önemli katkılar sunacağını belirtti.

Mina Tetik
Mina Tetik Tüm Haberleri

Oğulcan Bakiler - Ödemiş Belediyesi tarafından hazırlanan Güney Çevre Yolu 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu, sonunda askıya çıkarıldı. Belediye Başkanı Mehmet Eriş, bu planın Ödemiş'in sağlıklı gelişimi için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda Ödemiş’i gelecek yüzyıla hazırlıyoruz" dedi.

 

Belediye hizmet binasında askıya çıktı

Ödemiş’in Güney Çevre Yolu (Güney Kesim) 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu, önce Ödemiş Belediye Meclisi tarafından uygun görüldü, ardından İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandı. İlgililer, plana ilişkin evrakları inceleyebilmek ve görüşlerini iletebilmek için 20.10.2023-20.11.2023 tarihleri arasında Ödemiş Belediye Hizmet Binası girişindeki ilan panosunu ve internet sayfalarını kullanabilecekler.

 

Başkan Eriş, İmar ve Şehircilik Müdürü Nermin Pervan ile birlikte incelemelerde bulundu ve geleceği şekillendirecek bu çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

Kentin geleceğine ışık tutacak planlar

Başkan Eriş, "Ödemiş’i gelecek yüzyıla hem kuzey çevre yolu hem de güney çevre yolu imar revizyonları ile hazırlıyoruz. Önce harita ardından da plan çalışmaları olarak uzun zamandır çalışmalarımız devam etti. Bugün de Güney Çevre Yolu imar planı son haline gelmiş oldu. Ödemiş Belediye Meclisimizin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Meclisimizde de onaylanması sonrası Güney Çevre Yolu İmar Plan Revizyonumuz askıya çıktı. Birgi yolundan İzmir yoluna kadar, Zafer Mahallesi Tekstil Mevkii’nden yani Ocaklı bölgesinden Ödemiş ilçe merkezinin tüm güneyini kuşaklayan bu imar düzenlemelerinin yer aldığı bu planla geleceğe imza atmış oluyoruz" şeklinde konuştu.

 

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına hazırlık

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken, Ödemiş'in ikinci yüzyılına yönelik hazırlıklar da hız kazanıyor. Başkan Eriş, "Bu planlar gelecek yüzyılda Ödemiş’te çocuklarımıza torunlarımıza bırakacağımız kentin geleceği diyoruz. Şehir plancılığı açısından, imar koşulları açısından değerli müdürümüz, ekip arkadaşlarımız, şehir plancılarımız, Ödemişli harita mühendisi arkadaşlarımızın emekleri birleşti. Kuzey Çevre Yolu İmar Revizyonumuz bitti, itirazlar değerlendirildi. Şimdi de şehrin güneyindeki çevre yolu için imar revizyonumuz için askı süreci başladı" dedi.

 

Yeni ticaret alanları ve sanayi bölgesi

Bu planın şehre önemli katkılar sunacağını belirten Başkan Eriş, "Bu plan sayesinde şehrimiz Birgi yönünden gelişte yeni ticaret alanları kazanıyor. Küçük ve orta ölçekli sanayi sitemize yeni bir yer sunmuş oluyoruz. Şimdi de güney çevre yolu ile birlikte bu akaryakıt istasyonu yeri belediyemiz için büyük önem taşıyacak. Bu imar revizyonunda şehir merkezinin güneyinde yeni ibadethane yerlerini belirledik. Otoparklarıyla ve yeşil alanlarıyla soluk alan bir şehir hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

 

Ayrıca, kamyon garajının Hürriyet Mahallesi’nden şehrin güneyine taşınacağını ve bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapıldığını açıkladı.

 

Şehir genişliyor, trafik rahatlıyor

Başkan Eriş, "Üç Eylül Mahallesi Kantarcı Mevkii’nin imar yönünden sorunlarına da bu revizyon ile çözümler getirdik. Bu revizyon ile yeni yapılaşma alanları da belirlenerek önemli bir ihtiyaç daha karşılanmış oluyor. Aynı şekilde bu güney çevreyolu şehrin trafiğini de rahatlatacak. Ana arterlerdeki araç yoğunluğunu da şehir merkezine hiç girmeden İzmir girişinden başlayıp şehri güneyden kuşatan bu çevre yolu ile Birgi kavşağına aktarmış olacağız. Şehrin otogarı da bu çevre yolu üzerinde yer almış olacak. 22 yıl önce ilk hazırlıklarını yaptığımız güney çevre yolu, Karayolları Genel Müdürlüğünce Torbalı-Ödemiş-Kiraz bölünmüş yol projesi çerçevesinde açılacak. Bir an önce bu çalışmaların da tamamlanmasını diliyoruz" dedi.

 

Askı süreci devam ediyor

Bu önemli planın askı sürecinin devam ettiğini vurgulayan Başkan Eriş, "Bu bölgedeki arsa ve arazi sahipleri 20 Kasım’a dek sürecek askı sürecinde mutlaka belediyemize gelip bu planları incelesinler. Varsa bilgi almak istedikleri konular yine yetkili arkadaşlarımızla görüşsünler, varsa itirazları iletsinler. İtiraz etmiş olmak için değil, itiraz gerektiren haklı ve yasal dayanaklı konularda da itirazlarını arkadaşlarımıza iletebilirler" dedi.

 

Ayrıca, İzmir Yolu girişini değiştirme çalışmalarının da devam ettiğini ve plan değişikliği çerçevesinde Oto Galericiler Sitesi'nin İzmir yolu girişine inşa edileceğini belirtti. Ödemiş'in yeni yüzyılına önemli projelerle hazırlandığını sözlerine ekledi.

21 Eki 2023 - 11:20 İzmir/ Ödemiş- İzmir Haberleri

Muhabir  Meliha Ceylan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.