1.614.019 TL'ye İstanbul Merkez’de icradan satılık taşınır kıymetli maden türü (altın)

ilan.gov.tr'de yer alan ilana göre 1.614.019 TL'ye İstanbul Merkez’de icradan satılık taşınır kıymetli maden türü (altın). İşte detaylar...

Meliha Ceylan
Meliha Ceylan Tüm Haberleri

T.C.
BAKIRKÖY 14. İCRA DAİRESİ

 
2023/92 TLMT.
TAŞINIRIN ELEKTRONİK SATIŞ ORTAMINDA AÇIK ARTIRMA İLANI Bir borçtan dolayı aşağıda cins, miktar, bulunduğu yer ve değerleri yazılı mallar satışa çıkarılmış olup:Muhammen Kıymeti
Adedi
Cinsi
Mahiyeti ve Önemli Vasıfları
1.614.019,75-TL
2097,95
Gram
Taşınır (KIYMETKLİMADEN TÜRÜ -ALTIN)
2097,95 Gram MUHTELİF ALTIN TAKILAR
1) 70 ADET KELEPÇE BİLEZİK(MUHTELİF TAŞLI BİLEZİK)
2) 30 ADET MUHTELİF TAŞLI BİLEKLİK
3) 5 ADET TAŞLI BAGET YÜZÜK
1,2,3 NUMARALI MENKULLER 995,51 GRAMDIR.
4) 44 ADET MUHTTELİF KELEPÇE
5) 21 ADET MUHTELİF YÜZÜK
6) 37 ADET MUHTELİF BİLEKLİK
7) 38 ADET MUHTELİF KOLYE
8) 17 ADET MUHTELİF KÜPE
4,5,6,7,8 NUMARALI MENKULLER 1.187,84 GRAMDIR.
Toplam 2.183,35 gramdır. Süs amaçlı mine, atom taş 42,90 gram ve kelepçe bileziklerde kullanılan 42,50 gram çelik yay düşülmesi sonrası 2.097,95 gram üzerinden değer tespiti yapılan 14 ayar olduğu değerlendirilen altınlardır.
Artırma Bilgileri1.Artırma
Başlangıç Tarih ve Saati : 24/10/2023 - 10:46
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bitiş Tarih ve Saati : 31/10/2023 - 10:46
2.Artırma
Başlangıç Tarih ve Saati : 16/11/2023 - 10:46
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bitiş Tarih ve Saati : 23/11/2023 - 10:46
Satış şartları: 1- Birinci ve ikinci arttırma belirtilen gün ve saatler aralığında açık artırma suretiyle Elektronik Satış Portalı’nda (esatis.uyap.gov.tr) yapılacaktır. Bu artırmada Elektronik Satış Portalı’nda verilecek tekliflerin malın muhammen kıymetinin yüzde ellisi ile o malla güvence altına alınan ve satış isteyenin alacağına rüçhanı olan alacakların toplamından hangisi fazla ise bu miktarı ve ayrıca bu miktara ilave olarak paraya çevirme ve paylaştırma masraflarını geçmesi şartı ile ihale olunur.
2- Artırmaya katılabilmek için, mahcuzun muhammen kıymetinin yüzde onunu karşılayacak tutardaki nakit teminatın en geç artırma süresinin bitiminden önceki gün saat 23.30’a kadar satışı yapan icra dairesinin banka hesabına Elektronik Satış Portalı üzerinden yatırılması, gösterilecek teminatın, teminat mektubu olması hâlinde, artırmaya katılacaklar veya ilgili banka tarafından, en geç artırma süresinin bitiminden önceki iş günü mesai bitimine kadar satışa konu mahcuzun muhammen kıymetinin yüzde onunu karşılayacak tutarda kesin ve süresiz banka teminat mektubunun, satışı yapan icra dairesine elden veya sistem alt yapısı oluşturulduğu takdirde elektronik olarak tevdi edilmesi zorunludur.
3- Temsilci vasıtasıyla artırmaya katılacak kişilerin, temsilcileriyle birlikte en geç artırma süresinin bitiminden önceki iş günü mesai saati bitimine kadar satışı yapan icra dairesine müracaat etmeleri gerekmektedir. Ancak noterlerin, resmî dairelerin veya yetkili makamların yetkileri dâhilinde ve usulüne göre verdikleri vekâletnameyi veya belgeyi bulunduran temsilcinin icra dairesine müracaatları yeterli olup bu şekilde ihaleye katılacakların teminat miktarını başvuru anında icra dairesi hesabına yatırmaları veya teminat mektubunu icra dairesine tevdi etmeleri zorunludur.
4- Hisseli satışın mümkün olduğu hâllerde açık artırma konusu malı belirli paylarla satın almak isteyen müşterek alıcıların, en geç artırma süresinin sona ermesinden önceki mesai bitimine kadar satışı yapan icra dairesine müracaat ederek hisse oranlarını ve artırmada adlarına pey sürecek hissedarı veya temsilciyi bildirmeleri gerekmektedir. Ancak noterlerin, resmî dairelerin veya yetkili makamların yetkileri dâhilinde ve usulüne göre verdikleri vekâletnameyi veya belgeyi bulunduran hissedarın veya temsilcinin icra dairesine müracaatları yeterli olup bu şekilde ihaleye katılacakların teminat miktarını başvuru anında icra dairesi hesabına yatırmaları veya teminat mektubunu icra dairesine tevdi etmeleri zorunludur.
5- Satış talep ederek artırmaya katılmak isteyen alacaklıdan ve ortaklığın satış suretiyle giderilmesinde artırmaya katılmak isteyen pay sahibinin, en geç artırma süresinin sona ermesinden önceki iş günü mesai bitimine kadar satışı yapan icra dairesine müracaat etmeleri hâlinde alacak veya ortaklık payının teminatı karşıladığı miktar kadar kendilerinden teminat alınmaz, alacağın veya ortaklık payının teminata yeterli gelmemesi hâlinde eksik kısmın başvuru anında icra dairesi hesabına yatırılması veya teminat mektubunun icra dairesine tevdi edilmesi zorunludur.
6- İhale alıcısının, satış bedelinin tamamını ihalenin gerçekleştiğine ilişkin tutanağın Elektronik Satış Portalı’nda ilan edildiği tarihten itibaren en geç yedi gün içinde icra dairesi hesabına ödemesi gerekmektedir.
7- İhale alıcısının en yüksek teklifi verip de süresi içinde ihale bedelini yatırmaması hâlinde, alınan teminat iade edilmeyip öncelikle satış masraflarından düşülmek üzere alacaklarına mahsuben hak sahiplerine ödenecektir.
8- Asgari ihale bedelinin teklif edilmemesi nedeniyle ihalenin yapılamaması veya en yüksek teklif verenin ihale bedelini yatırmaması sebebiyle ihalenin iptal edildiği hâllerde, ikinci artırma ilk açık artırmadaki şartlar çerçevesinde tekrar yapılacaktır.
9- Satışa katılanlar bütün ekleriyle birlikte şartnameyi görmüş ve içeriğini kabul etmiş sayılırlar.
10- Malın tescil ve teslim işlemleri ihalenin kesinleşmesi üzerine yapılacaktır.
11-%20 KDV, damga vergisi ve teslim masrafları alıcıya aittir. Birikmiş vergiler satış bedelinden ödenir. (İcra ve İflâs Kanununun 206 ncı maddesinin birinci fıkrası ile 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 21 inci maddesinin ikinci fıkrasındaki hükümleri mahfuzdur.)
A- Menkullerin altın olması niteliği gereği kıymetli maden olarak değerlendirildiğinden İİK m.117 gereğince maden halindeki değerinden satılabileceğinden, satış günündeki maden değeri üzerinden az olmaması ve satış masrafları da dahil edilmek suretiyle ihaleye çıkarılmasına, 1 artırmada belirtilen şartlarda istekli bulunmadığı taktirde, yine aşağıda belirtilen gün, saat, ve aynı yerde İİK m.117 gereği mahcuzların güncel maden değerinden az olmaması ve satış masrafları da dahil edilmek suretiyle 2. Artırmanın yapılmasına; satış isteyen alacağına rüçhanı olan alacakların toplamından fazla olmasının ve bundan başka paraya çevirme ve payların paylaştırma giderlerini geçmesi şartıyla en yüksek pey sürene kanuni şartlar dahilinde ihale edilmesine,
B- Birinci ve ikinci artırmada mahcuzun kıymetli maden ürünü olması nedeniyle İİK m.117 gereği birinci ve ikinci artırma günü mahcuzun PEY SÜRÜLECEK SAATTEKİ GÜNCEL MADEN DEĞERİNE (BİLİRKİŞİ TAYİN EDİLECEK OLUP BİLİRKİŞİCE BİLDİRİLECEKTİR.) İLAVE OLARAK SATIŞ MASRAFLARI EKLENEREK BELİRLENECEK İHALE BAŞLANGIÇ FİYATININ ALTINDA VERİLECEK ELEKTRONİK TEKLİFLERE İHALE EDİLEMEYECEĞİNE/EDİLMEYECEĞİNE
C- Satılan menkullerin kıymetli maden olmasından dolayı madeninin 3065 satılı Katma Değer Vergisi Kanununu 17. Maddesine göre külçe altın ve külçe gümüş teslimleri ile kıymetli taşların KDV den istisna tutulmuş olması nedeniyle KDV matrahının mahcuzun ihale bedelinden ihale günü belirlenecek külçe bedeli düşüldükten sonra kalan miktar üzerinden %20 olarak alınmasına,
D- İhale edilen malı alan ihale alıcısının vekaleten , tescil ve teslim işlemlerini yaptırmak istemesi halinde vekillerinin vekaletnamelerinde icra dairelerince yapılacak ihalelerden satın alınan malların tecsil belgelerini ve ihale edilen malı teslim almaya ilişkin yetki aranacak olup vekaletnamenin aslının veya noterlikçe onaylı suretinin yapılacak işlemler esanasında ibraz edilmesi ve örneğinin dosyaya alınmasına, tüzel kişiliklerde şirket yetkilisine ait yetki belgesinin aslının veya noterlikçe onaylı suretinin yapılacak işlemler esanasında ibraz edilmesi zorunludur.
NOT: DETAYLI BİLGİLER EKTE YER ALAN BİLİRKİŞİ RAPORUNDA YAZILIDIR.(E SATIŞ PORTALDA EKLEMİŞTİR.) 21/09/2023
(İİK m.114)


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.