Gazze savaşında gündemden düşmeyen Necef Çölü hakkında tüm bilinmeyenler!

Gazze savaşında gündeme gelerek herkeste merak uyandırmıştı. Necef Çölü hakkında bilinmeyenler tüm detaylarıyla haberimizde.

Aslı Coşar
Aslı Coşar Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kültürel tarihi ve coğrafyası açısından büyük bir öneme sahip Necef Çölü, ilgi çekici ve etkileyici bir bölgede yer almaktadır. Kurak çevrede kısıtlı yaşam koşulları olsa da geçmişte birçok medeniyetin ilgisini üzerine çekmiştir. 

Necef Çölü nerede?

Necef Çölü bulunduğu konumdan dolayı stratejik bir önem taşımasıyla ünlenmiştir. Mısır, Ürdün ve İsrail sınırında yer alması gündemde olan savaş konusuyla tekrar dikkatleri çekmiştir. Kurak bir yapıya sahip olan iklimiyle bölgedeki yaşamı- koşullarını kısıtlasa da tarih meraklıları ve turistler için özel bir keşif noktası olmuştur. Güneyinde Akabe Körfezi, Kuzeyine Lut gölü bulunmasıyla ilgi çekici bir öneme sahiptir.

Ekim'de başlayan savaş sonrası gündemde adından söz ettiren Necef Çölü, Güney İsrail'de Mısır, Ürdün ve İsrail'in arasında bir yerde bulunurken bu enteresan coğrafyaya sahip olan çöl konumu, değerleri ve tarihiyle ilgileri üzerine çekmiştir. Güncel olarak İsrail'in toprakları içinde bulunan çöl, İsrail'in bir parçası olarak geçer ve stratejik önem taşımaktadır.

Necef Çölü'nün kaderini belirleyen savaş

Necef Çölü'nün hangi devlette kalacağı konusunda yaşanan çatışmalar sonucunda İsrail, Necef'in büyük bir bölümüne sahip oldu. 1948 yılında gerçekleşen İsrail-Arap savaşının ardından çöl topraklarını verimli hale getirmek için çabalayan İsrail, kilometrelerce döşediği borularla su kaynaklarını çöle ulaştırmayı başardı. 

Nece Çölü'nün önemli doğal kaynakları nelerdir?

Necef Çölü, İsrail açısından büyük bir ekonomik kaynak durumuna gelmiştir. Bölgede petrol, fosfat, bakır ve manganez gibi değerli maden yatakları işletilerek ekonomiye büyük katkı sağlayan bir hale gelmiştir. Sadece ekonomik değil stratejik olarak da ilgi çeken çölün ulusal güvenliği de İsrail'in varlığı tarafından sağlanmaktadır.

Bölgeyi delerek uzanan kayalıklar, vadiler ve derin kraterler Necef Çölü'nün dünyada özel ve ayrıcalıklı bir konuma gelmesini sağlamıştır. Dünyada yalnızca Necef Çölü'nde görülen, ismi ''Makteş'' olan krater yapısı bölgenin jeolojik benzersizliğini ortaya çıkarmıştır.

Necef Çölü haritada nerede bulunur?

Benzersiz çöl, jeolojik konumu nedeniyle Orta Doğu'da bulunmaktadır. Mısır'ın kuzeyine kadar uzanan Necef Çölü, Ürdün nehrinin batısından başlayarak Mısır'a kadar uzanmaktadır. Yüzölçümü bakımından oldukça geniş olan Necef Çölü, İsrail topraklarının büyük bir kısmında yer almaktadır. Çölün bitki örtüsünü kum tepeleri ve kayalık vadiler sararken çeşitli kültürel açılardan mühim bir yere sahiptir.

Necef Çölü'nün Kültürel Önemi Nedir?

Tarihteki edebi eserlere adı konu olan Necef Çölü, medeniyetlere ve çok önemli anlara şahitlik yapmıştır. Museviler için çok önemli bir yerde bulunan Necef Çölü için Eski Ahit'te adı geçen İsrailoğulları'nın Mısır'dan kaçarak Necef'te dolaştığı belirtilmiştir.

Çölde yerleşik hayatın sınırlı olması sebebiyle bölge su kaynakları ve alt yapı sorunları yaşamaktadır. Necef Çölü'ne özgü çöl bitkileri varlıklarını sürdürmektedir.

Necef Çölü'nde Yaşam Var mı?

Neredeyse bitki örtüsü olmayan, çok sıcak ve kurak çevre şartlarına sahip olan tarihsel köy, gündelik hayatın sınırlı olduğunu göstermekte fakat bazı hayvan cinslerinin ve iklime uygun bitkilerin varlığı görülmüştür. Dayanıklı bitki türleri ve çöl kuşlarına yerleşim yeri olan Necef Çölü, modern hayatın kaynaklarına ulaşamadığı için zorluklar yaşamaktadır. Necef Çölü yaşamdan ziyade turistik ziyaret ve tarihsel keşifler için seyahat konumu olmuştur.

Necef Çölü'nde Görülmesi Gereken Yerler...

Yaşam koşulları çok zor ve yerleşik yapı mümkün olmasa da Necef Çölü'ne gerçekleştirilen turistik ziyaretler büyük ilgi çekiyor. Ürdün sınırları içerisinde yer alan ve çölün yanında bulunan Petra Antik Kenti, ilgi geçen yapılarıyla dünya mirasları listesine girmeye hak kazanmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi

23 Eki 2023 - 15:03 - Güncel Haberler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.