Buca cezaevi arazisiyle ilgili önemli gelişme! Bakanlık kararına yargı engeli

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Murat Aydın, İzmir 6. İdare Mahkemesi’nin eski cezaevi alanının rezerv yapı alanı ilan edilmesine ilişkin bakanlık kararını iptal edildiğini açıkladı.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

OĞULCAN BAKİLER - İzmir’de büyük tartışmalara neden olan Buca cezaevi arazisi ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından rezerv yapı alanı ilan edilen Bucacezaevi arazisine ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından dava açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, İzmir 6. İdare Mahkemesi’nin eski cezaevi alanının rezerv yapı alanı ilan edilmesine ilişkin bakanlık kararını iptal edildiğini açıkladı.

BAKANLIK KARARI İPTAL EDİLDİ

Sosyal medya hesabından açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, Buca cezaevi arazisini rezerv yapı alanı ilan eden bakanlık kararının iptali için İzmir Büyükşehir Belediye tarafından açılan davada eski cezaevi alanının rezerv yapı alanı ilan edilmesine ilişkin bakanlık kararını iptal edildiğini belirtip, “Buca cezaevi arazisi halkındır. İdare Mahkemesi, Buca cezaevi arazisinde rant planı yapmak isteyen bakanlığın rezerv yapı alanı ilan eden kararını iptal etti. Buca cezaevinin kapanmasından sonra, halka ait araziyi İzmir’in 100. Kurtuluş günü olan 9 Eylül 2022 tarihinde İller Bankası’na sattılar. Bu araziyi kamusal kullanıma açmak yerine binalarla doldurmak istediler. Çevre Bakanlığı yerle ilgili imar planı yapma yetkisine sahip olmak için hukuku yok sayarak alanı rezerv yapı alanı ilan etti. Bu karara dayanarak arazinin yüzde 85'inde toplam 70 bin metrekare inşaat yapılmasını sağlayan imar planı yaptı. Buca cezaevi arazisini rezerv yapı alanı ilan eden bakanlık kararının iptali için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan davaya bakan İzmir 6. İdare Mahkemesi, eski cezaevi alanının rezerv yapı alanı ilan edilmesine ilişkin bakanlık kararını iptal etti. Bakanlığın, arazide plan yapma yetkisine sahip olmak için yaptığı rezerv yapı alanı ilan kararı iptal edildiği için bu karara dayanarak imar planı yapma yetkisi dayanaksız kaldı” ifadelerini kullandı.

Murat Aydın

MAHKEMEDEN GEREKÇELİ KARAR

Açıklamasının devamında mahkemenin karara ilişkin gerekçesini paylaşan Murat Aydın,”Dava konusu parsellerin Rezerv Yapı Alanı kapsamına alınmasına dair 'Rezerv Yapı Alanı Gerekçe Raporu'nun, mevzuat hükümleri ile tarif edilen teknik ve nesnel tespitlerden yoksun olduğu, raporda sadece dayanak alınan mevzuat hükümlerine yer verildiği, parsellere yönelik özel herhangi bir irdeleme yapılmadığı, dava konusu parsellerin içerisinde bulunduğu konumda tekil olarak kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında rezerv yapı alanı olarak belirlenmesini gerektirecek herhangi bir analitik ya da gözlemsel veriye dayalı tespite yer verilmediği görülmekle, dava konusu parsellere yönelik 'Rezerv Yapı Alanı Gerekçe Raporunun Uygulama Yönetmeliği’nin 4. m. 1. f. (ç) bendi hükümüne uygarlık göstermediği anlaşıldığından, işbu gerekçe raporuna dayalı olarak tesis edilen uyuşmazlık konusu parsellerin rezerv yapı alanı olarak belirlenmesine yönelik dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır" açıklamasını yaptı.

Murat Aydın, “Özetle, Buca cezaevi arazisinin inşaata ve ranta açılması isteyen Bakanlığın rezerv yapı alanı ilan kararı iptal edilmiş oldu. Bu karar iptal edildi” dedi.

26 Eki 2023 - 14:03 - İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.