Instagram Hesap Çalma Yöntemleri - %100 Güvenli

Artan Instagram hesap çalma hırsızlıklarında hesap sahiplerinden fidye isteyerek gelir elde eden dolandırıcılık sayısında artış var. Peki, Instagram hesap çalmak mümkün mü?

Zeki Ersin Yıldırım
Zeki Ersin Yıldırım Tüm Haberleri

Artan Instagram hesap çalma hırsızlıklarında hesap sahiplerinden fidye isteyerek gelir elde eden dolandırıcılık sayısında artış var. Peki, Instagram hesap çalmak mümkün mü?

Dünya genelinde kullanıcısı en hızlı şekilde artan sosyal medya platformu Instagram beraberinde kişisel verilerin çalınma riskini de doğuruyor.

Kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından çeşitli yöntemler uygulanarak Instagram hesap çalma gerçekleştirilir.

Instagram hesap ve şifreleri kullanıcı tarafından karşı tarafa verilmediği sürece ele geçirilemez. Ancak geliştirilen yöntemler sayesinde kullanıcılar ne yaptıklarının farkına varamadan kendi elleriyle hesaplarını hackerlara verirler.

Özellikle Instagram’da takipçi sayısı yüksek hesaplar hedef alınarak hesaplar çalınır. Amaç hesap sahibinin etkileşimde olduğu diğer hesaplardan para istemek veya hesap sahibinden hesabı geri alabilmesi için fidye istemektir.

Instagram Hesap Çalma Yöntemleri

Instagram hesap çalma yöntemleri gün geçtikçe değişmektedir. Gerçekleşen dolandırıcılık olaylarına karşı Instagram algoritması yeni güvenlik duvarları oluştursa bile dolandırıcılar her zaman bir adım önde gider.

Başlıca hesap çalma yöntemleri:

1. Yöntem: Instagram şifresiyle giriş

Şifrenin hesap sahibinin kendi rızasıyla farklı bir uygulama üzerinden Instagram’a girilerek çalınması yöntemidir. Bu işlem Instagram’da takipçi kasmak için satın alınan uygulamalar için geçerlidir. Karşı taraf kendi kurdukları sistem üzerinden Instagram hesabınıza giriş yapmanızı ister. Bu sırada amaç hesap bilgi ve şifrelerinizi ele geçirmektir. Takipçi satışı yapan güvenli panel uygulamaları asla hesap şifrenize ihtiyaç duymaz.

2. Yöntem: Instagram şifresini talep eden uygulamalar

Hesabınızdan farklı bir hesabı gizli takip etmek, hareketlerini izlemek amaçlı yüklenen aplikasyonlar, hesap şifrelerinin bilgisayar korsanlarının eline geçmesini sağlayabilir. Bu uygulamalar telefona indirildikten sonra Instagram uygulamasına gönderilen yazılımla şifreleri kopyalar ve aynı uygulama üzerinde arka planda korsanlara gönderir.

3. Yöntem: Instagram hesabına virüs bulaştırma taktiği

Bu yöntem profesyonel kişi ve programlar vasıtasıyla yapılabilir. Yazılım yoluyla virüs yüklenen programlar cihazınıza bir sitenin linki olarak gelir. Burada hesap sahibinin ilgi alanlarına göre yönlendirileceği fake url uzantıları gizlenir. Güvenlik tarayıcısı olmadan bu uzantılara tıklanması halinde virüs cihaza sızarak tüm bilgilerinizi kopyalayarak karşı tarafa iletir.

4. Yöntem: Hackleme taktiği

Hesapların olası şifreleri botlar tarafından farklı kombinasyonlarda tekrarlanarak hesaba sürekli giriş sağlanmaya çalışılır. Şifresi sıralı veya doğum tarihi olan hesaplarda kolaylıkla işe yarar.

5. Yöntem: E-mail hesabına Instagram tarafından gönderildiği varsayılan oltalama yöntemi

Kötü niyetli kişiler tarafından en garanti yöntem olarak kullanılan araçlardan biride Instagram platformundan direkt mesaj yoluyla gelen işlem bildirimi görünümlü mesajlardır. Bu mesajlar sanki Instagram algoritması tarafından yasa dışı bir işlem yapıyormuşçasına mesaj kutusuna gelir. Daha detaylı bilgi için mesajın içerisine bırakılan linke tıklanması istenir.

Bu mesajlar genellikle şu şekilde gelir:

 • Telif hakkı ihlal bildirisi
 • Hesap doğrulama isteği
 • Hesabınızdan yasadışı terör propagandası yapıldığı iddiası
 • Hesabınızın gerçek sahibi olmadığınız bu sebeple hesabın kapatılacağı bildirimi
 • Hesabın çalınıyor olabileceği ihtimali

Yukarıda sayılı içerikleri geliştirilebilecek pek çok sahte olgu için mesaj kutusuna bildirim gönderilir. Ardından hesabınızın askıya alınmaması ve yasal hesap sahibi olup olmadığınızın teyidi için bizimle iletişime geçin linki bırakılır. Link Instagram kelimesini içerir url uzantısı olduğundan fake link olmadığından şüphelenilmez.

Linke tıklandığı an artık hesap hackerlerin eline geçer.

6. Yöntem: Sahte e- ticaret sitelerine bağlantı yönlendirme

Instagram’da ilgi alanlarınızı içerir bir sayfada ürün ya da hizmet alışverişi için ilgili alana tıklayın uyarısıyla fake bir siteye yönlenmeniz sağlanır.

Genellikle bilindik markaların harf veya karakterlerine yakın oluşturulan hesap isimleriyle sahte hesaplar oluşturulur. Takipçi satın alınarak hesapların yüksek takipçi tarafından takip edildiği imajı çizilerek sayfaya gelenlere güven verilir.

Siteye tıklama sağlandığı an arka planda hesaba sızılır ve tüm bilgiler ele geçirilir.

7. Yöntem: Dosya indirme tuzağı

Genellikle bilgisayara ücretsiz program indirme sitelerinin sayfalarına gizlenen linkleme ile yapılır. Linke tıklanması halinde gönderilen virüsler kötü niyetli kişilerce bilgisayar yönetimi ele geçirilir.

8. Yöntem: Arkadaş hesapların benzeri oluşturulan hesaplar

Takipte olduğunuzu arkadaşınızın hesabı çalınmışsa bu hesaptan gelen linklere tıklanarak hesaplar ele geçirilebilir. Tanıdık hesaptan gelen gönderinin güvenilir olduğun düşünülerek gönderiye tıklanır. Böylece zincirleme şekilde takipleşen pek çok kişinin hesap bilgileri çalınır.

Instagram Hesap Nasıl Çalınır?

Instagram hesabı nasıl çalınır sorusuna yanıt oltalama, virüs gönderme, fake bildirim vs. gibi pek çok yöntemle sıralanabilir. Bu işlemler için uygun donanıma sahip programlar ve bu programları kullanabilen profesyonellere ihtiyaç vardır.

Diğer bir yöntem hesabın sahibi gibi yapıp Instagram’dan yardım almaktır. Bu yöntem hesap bilgilerinin üzerinize alınmasını sağlar. Instagram yardım bağlantısı kullanılarak yapılacak bazı adımlar hesabın gerçek sahibiymiş gibi hesabın üzerinize alınmasına sağlayabilir.

Bu yöntemde sanki hesabın gerçek sahibi biziz veya hesabımız belirteceğimiz hesap tarafından kopyalanmış intibasın oluşturmaktır. Hesabı geri almak adına hesabın şifresinin sıfırlanması için tarafımıza link gönderilmesi talep edilir.

Bu işlem yüzde yüz başarılı olmayacağı gibi sakıncaları da vardır. Eğer hesap sahibi olmadığınız anlaşılırsa işlemi yaptığınız cihazın IP’si mimlenir. Bu IP’den yapılacak diğer işlemlere izin verilmez.

Instagram yardım formu aracılığıyla yapılacak işlemler sırasıyla şöyledir:

 1. https://help.instagram.com/contact/636276399721841 adresine giriş sağlanır.
 2. Sayfada Instagramda sizi veya hesabınızı taklit ediyor kısmında tıklanır.
 3. Açılan sekmede “durumunuzu en iyi hangi seçenek açıklıyor” kısmında 3.kutucuk tıklanır.
 4. Ad, soyad, hesap adı ve e-mail bilgilerinin girilmesi istenecektir. Bu alana çalınmasını istediğiniz hesabın adını ve yeni oluşturulmuş bir e-mail adresi yazılır.
 5. Taklit edilen kişi ile ilişkiniz kısmına “ben” diyerek yazın.
 6. Taklit edilen kişinin hesabı kısmına hesap ismi yazılmaz. Burada amaç hesabı üstünüze almaktır.
 7. Daha sonra Instagram bilgilerin gerçek olup olmadığını teyit etmek için kimlik görüntüsü isteyecektir.
 8. Kimlik bilgileri devlet otoritesi tarafından kontrol edilmediğinden sahte düzenlenmiş bir kimlik belgesi de iş görecektir. Önemli olan burada Instagram’ı hesap sahibi olduğunuza inandırmaktır.
 9. Forumun gönderimini sağladıktan 48 saat sonra olumlu ya da olumsuz olarak e-maile bir cevap gelir. Eğer Instagram hesap sahibi olduğunuza inanırsa şifre yenileme linki gönderir. Diğer bir olasılık daha fazla bilgi için kimliğin yüze doğru tutularak çekilmiş bir fotoğraf isteyecektir.

Bu aşamada hesap sahibinin ait olunduğu bilinen bir resim, uygulamalar vasıtasıyla istenen şekilde düzenlenerek sisteme yüklenir.

İkinci onay sürecinin sonunda Instagram hesap sahibi olduğunuza ikna olursa şifre yenileme linkini gönderir. Eğer hala ikna olmadıysa bu hesapta işlem yapmaya yetkiniz bulunmuyor diyerek ilgili hesabı ya kapatır ya da dondurur. IP numaranız sisteme kayıt edilerek bu IP’den gelen yardım istekleri daha az yanıtlanır.

Yapılan bu işlemler çalınan hesabın geri alınması için yapılan işlemlerden olup, kötü kişiler tarafından hesap çalma yöntemi olarak kullanılır. Bu yöntemler ışığında hesabınızın güvenliği için gerekli önlemlerinizi alınız.

Instagram Hesap Çalma Suç mu?

Instagram hesap çalma suçu en basit haliyle bilişim suçlarına girer. Suçun işlenmesi ve ispatı dâhilinde 1 yıla kadar hapis cezası veya para cezasına çarptırılır. Instagram hesap çalındıktan sonra sistemde bilgilerin değiştirilmesi veya hesaptan işlem yapılması 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasını gerektirir.

Instagram Hesap Çalma 2023 (GÜNCEL) Hızlı Hesap Çalma Taktikleri 

Instagram hesap çalma 2023 yöntemleri gün geçtikçe gelişmekte. Son olarak hızlı hesap çalma taktikleri arasında en çok göze çarpan Instagram adına gönderilen direkt mesaj türleridir.

Bu mesaj sayesinde Instagram’dan gönderildiği düşünülen sahte linke tıklanmasını sağlayarak hesap bilgileri ele geçirilir.

İşlemlerin yapılabilmesi ileri düzeyde hacker bilgisi gerekir. Başlıca hızlı hesap çalma taktikleri şunlardır:

 • Hesabınızda olağan dışı hareketlenme gözlemledik. Hesap güvenliği için aşağıdaki linke tıklayınız.
 • Hesabınızda telif haklarını ihlal eden görüntü ve ses kayıtlarına ulaşıldı. Telif bedel cezası yememek için bizimle iletişime geçiniz.
 • Hesabınızın illegal terör örgütleri tarafından kullanıldığı belirlenmiştir. Gerekli yasal işlemler için linke tıklayınız.
 • Hesap güvenliğiniz için şifrenizin güncellenmesi gerekmektedir. Güncelleme işlemleri için linke tıklayınız.

Ayrıca tüm bu fake mesajların dışından hesabın gerçek sahibi hackerlarmış gibi Instagram yardım sayfasından hesap güncelleme linki talep edilir.

Bu esnada süreç doğru yönetilir ve Instagram’ın istediği belgele düzenlenip gönderilebilirse hesap ele geçirilir.

Sevgilimin Instagram Şifresini Nasıl Kırabilirim?

Sevgilimin Instagram şifresini nasıl kırabilirim sorusuna yanıt şifreyi kırabilmek için hesaba ait e-mail ya da cep telefon numarasına sahip olmak gerekir. Bunun dışında yapılacak işlemlerden hesap sahibinin haberdar olma olasılığı yüksektir.

Eğer şifremi unuttum şifremi yenile talebinde bulunulursa, şifre yenileme linki güvenlik sebebiyle belirtilen iletişim adresine gönderilir.

Bunun dışında Instagram hesabını ele geçirmek için uzman bir profesyonel desteğine ihtiyaç olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki sahibi olunmayan hesapların ele geçirilmesi bilişim suçları kapsamında işlenen suça girer. Suçu işleyen 6 aydan az olmamak üzere başlayan hapis cezası ile yargılanır.

Instagram Hesap Çalma Önleme

Instagram’da çok takipçisi olan hesaplar özellikle hackerlerin yakın markajında olur. Son günlerde Instagram fenomenlerinin başına sıklıkla gelen hesap çalma hırsızlığına karşı alınabilecek birkaç basit yöntemle hesap güvence altına alınabilir.

İki adımlı doğrulama internette kullanılan her platform için şimdilik en güvenilir yöntemdir. İşlemi başlatabilmek için sırasıyla:

 • Instagram hesabına giriş yapın
 • Ayarlar kısmına gelin
 • Güvenlik tuşuna basın
 • İki faktörlü kimlik doğrulaması seçeneğini tıklayın
 • Güvenlik yöntemini seçip “cep telefonuna gelen kısa mesaj ya da doğrulama uygulamasına gönderilen şifre ile” seçeneğinden birini seçin
 • İşlemleri yaptıktan sonra her Instagram girişinde tarafınıza gelecek şifreyi girmeniz gerekecek
 • Telefonunuz kişisel bir araç olduğundan telefonun çalınması haricinde hiç kimse gelen şifreye ulaşamaz

Yapılan bu işlemin dışında;

 • Direkt mesaj kutunuza veya e-mailinize gelen hiçbir Instagram linkini tıklamayın.
 • Güvenirliliğinden emin olmadığınız sayfaları takip etmeyin. Takipçi sayıları botlar tarafından arttırılmış hesapları dikkate almayın.
 • Takip etmek istediğiniz hesapların gerçek hesaplar tarafından takip edilip edilmediğini profillerine girerek kontrol edin.
 • Hiçbir platform, uygulama veya satın alma ekranına Instagram şifrenizi girmeyin paylaşmayın.

Instagram Hesap Çalma Kurtarma

Instagram hesap çalma kurtarma işlemleri için iletişime geçeceğiniz tek merci Instagram yardım sayfası olmalıdır. Bunun dışında size yardım etmek isteyerek ücret talep eden kişi ve hesaplara itibar etmeyin.

Yardım merkezine göndereceğiniz başvuru formu 48 saat içerisinde cevaplanır. Yapmanız gerekenler:

 • https://help.instagram.com/contact/636276399721841 adresinden ilgili forma ulaşın
 • Formu eksiksiz ve gerçek bilgilerinizle doldurun
 • Aktif olarak kullandığınız e-posta adresini yazın
 • Hesabın kötü niyetli kişiler tarafından çalındığına dair ilgili kutucukları seçin
 • Hesabın son işlem saati, ne kadar süredir hesabınıza ulaşamadığınız gibi temel bilgileri içerir talep formu ekini doldurun
 • Son olarak kimlik belgenizi resminiz görünecek şekilde sisteme ekleyin
 • Bu süreçte sizden kimliğinizi yüzünüze yaklaştırarak okunaklı şekilde çekilmiş bir resminizi isteyebilirler
 • İstenen tüm bilgi ve belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde gönderin
 • Bilgiler veri bankasındaki bilgiler ile eşleşirse hesabınızın şifre yenileme linki tarafınıza e-posta yoluyla iletilir
 • Linke tıkladıktan sonra belirlediğiniz yeni şifre ile Instagram hesabınıza giriş sağlayın.

Kaynak: Haber Merkezi

27 Eki 2023 - 16:24 - Bilim-Teknoloji Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.