Cumhuriyetin ikinci yüzyılında İTB’den 10 maddelik manifesto

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Ekim ayı olağan meclis toplantısında konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Cumhuriyetin ikinci yüzyılındaki çalışmalarda belirleyici olmasını hedefledikleri İTB’nin 10 maddelik manifestosunu açıkladı.

Mina Tetik
Mina Tetik Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Yenigün Gazetesi’nden Kenan Yeşil’in haberine göre, İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Ekim ayı olağan meclis toplantısına konuk oldu. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Salonu’nda Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer idaresinde gerçekleştirilen toplantıda İTB Başkanı Işınsu Kestelli, tarım sektörü ve güncel ekonomik konular hakkında açıklamalarda bulundu. Işınsu Kestelli, Cumhuriyetin ikinci yüzyılındaki çalışmalarda belirleyici olmasını hedefledikleri İTB’nin 10 maddelik manifestosunu açıkladı. Mecliste ayrıca İTB Genel Sekreteri Erçin Güdücü, İTB faaliyetleri hakkında sunum yaptı.

KESTELLİ, 100 YILLIK KAZANIMLARI DİKKAT ÇEKTİ

Meclis konuşmasında Türkiye’nin ve İzmir’in 100 yıl önceki durumu ile bugününü kıyaslayan Işınsu Kestelli, Cumhuriyet’in kazanımlarını dikkat çekti. 100’üncü yılda ekonomiden tarıma gelinen son noktayı değinen Kestelli, “Bu yıl itibariyle milli gelirimiz ilk defa 1 trilyon doların üzerine çıkacak. İhracatımız geçtiğimiz yıl ilk kez 250 milyar doları aştı ve 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısı 47’ye ulaştı. Tarımsal üretimde 58 milyar dolar değerinde üretim ile Avrupa’nın en büyük, dünyanın onuncu büyük ülkesiyiz.  4 tarımsal ürünün üretiminde dünyada birinci, 4 üründe ikinci, 5 üründe üçüncü ve 6 ürünün üretiminde ise dördüncü sırada yer alıyoruz. Ülke olarak tarımsal ürünler ihracatımız 26 milyar dolar ile düzenli bir artış trendi yakalamış durumda. İzmir olarak milli gelirden aldığımız yüzde 6,5’luk pay ile ülkemizin üçüncü büyük ekonomisine sahibiz. 15 milyar dolar toplam ve 3,2 milyar dolar tarımsal ürünler ihracatımız ile İzmir olarak dış ticarette geçmişte sahip olduğumuz etkinliğimizi devam ettiriyoruz. Süs bitkileri, su ürünleri ve organik tarım gibi katma değerli tarımsal ürünlerin üretiminde öncü ve lider şehir durumundayız. Yenilenebilir enerjide ülkemizin öncü şehriyiz. Rüzgâr, güneş, jeotermal ve biyogaz olmak üzere 4 yenilenebilir enerji üretimini de gerçekleştiren tek il durumundayız. Ülkemiz ve şehrimize benzer ilerlemeler doğal olarak borsamız içinde söz konusu” dedi.

10 MADDELİK İTB MANİFESTOSU

İTB’nin Cumhuriyetin ikinci yüzyılındaki çalışmalarda belirleyici olmasını hedefledikleri 10 maddelik manifestolarını açıklayan Işınsu Kestelli, “ Toprak ve su gibi doğal kaynaklarımız tarım için vazgeçilmezdir. Bu kaynakları hem koruyacak hem de etkin bir şekilde kullanımını temin edecek her türlü tedbir amasız ve fakatsız alınmalıdır. Bu konuda yeni teknolojiler geliştirmek için her türlü ARGE çalışmalarını desteklemek başta Devletimiz olmak üzere hepimizin asli faaliyetleri arasında da yer almalıdır. Tarımın bir diğer zorunlu unsuru çiftçilerimizdir. Çiftçi ailelerimizi kentlere göçmekten vazgeçirecek her türlü sosyal, kültürel yaşam altyapısı kırsalda oluşturulmalı, köylerimiz refah düzeyi yüksek yaşam alanları haline getirilmelidir. Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz ilkesinden hareketle tarımdaki verilerin derlenmesi, analiz edilmesi ve yayınlanmasında bilgi teknolojilerinden azami derecede faydalanılmalı, elde edilen veriler araştırma çalışmaları için sektörü temsil eden tüm taraflarla şeffaf şekilde paylaşılmalıdır. Tarımsal üretim planlaması için son dönemde atılan adımlara kararlılıkla devam edilmeli; planlama faaliyetleri müdahaleden uzak bilimsel gerçeklere göre yapılmalıdır. Destekleme sistemi tümden yenilenmelidir. Bu kapsamda 5 yıllık planlamalar yapılmalı, sistem garanti fiyat uygulaması üzerine tesis edilmeli ve üreticilerimize gelir garantisi sağlayacak mekanizmalar mutlaka kurulmalıdır. Teknolojik uygulamalar tarımın vazgeçilmez unsuru haline gelmeye başlamıştır. Bu kapsamda tarımsal teknolojilerin geliştirilmesi, kullanımının yaygınlaştırılması ve kırsalda teknoloji altyapısının geliştirilmesi için gerekli çalışmalar etkin ve hızlı bir şekilde yapılmalı, bu alanda fayda sağlayacak her türlü girişim ve yatırım azami ölçüde desteklenmelidir. Organik Tarım, İyi Tarım Uygulamaları gibi sürdürülebilir tarım sistemlerinin yaygınlaştırılması için AB’de olduğu gibi somut ve kalıcı hedefler konulmalıdır.  Katma değerli ürün geliştirme, markalaşma ve etkin bir piyasa ve pazarlama sistemi oluşumunun teşviki için yenilikçi uygulamalar geliştirilmeli ve desteklenmelidir.  Tarımsal Ar-Ge çalışmalarına ayrılan kaynaklar yüksek oranda artırılmalı, projelerin seçiminde sahada uygulanabilirlik ve sürdürülebilirlik en önemli kriter haline getirilmelidir. Tarımda çalışan işçilerimizin çalışma koşulları için insana yakışır iş prensibi ile gerekli düzenlemeler mutlaka yapılmalı ve denetim mekanizmaları arttırılmalıdır” diye konuştu.

31 Eki 2023 - 18:02 İzmir- İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.