MSÜ Başvurusu İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler

Öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği üniversitelerin başında Milli Savunma Üniversitesi(MSÜ) geliyor. MSÜ’de eğitim almak isteyen öğrenciler, doğal olarak internette MSÜ başvuru nasıl yapılır? konusunda araştırma yapıyor. Eğitim kariyerini “Kara Kuvvetleri”, “Deniz Kuvvetleri” veya “Hava Kuvvetleri” bünyesinde devam ettirmek isteyen öğrenciler MSÜ şartlarını araştırıyor. Peki MSÜ başvuru şartları neler? MSÜ başvuruda gereken belgeler neler?

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Eğitimini askeri akademik eğitimle sürdürmek isteyen öğrenciler için “Milli Savunma Üniversitesi(MSÜ)” bulunuyor. Öğrenciler, “Kara Kuvvetleri Komutanlığı”, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı” ve “Hava Kuvvetleri Komutanlığı” bünyesinde askeri eğitim alabilmek için MSÜ’ye başvuruda bulunuyor. MSÜ’de eğitim alan öğrenciler “Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK)” personeli olabiliyor.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği üniversiteler arasında yer alan Milli Savunma Üniversitesi’ne başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin, belirli şartları sağlamaları gerekiyor. MSÜ başvuru için gereken şartları ve yanı sıra belgeleri hazır bulunmaları çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu yüzden her yıl öğrenciler MSÜ sınav programı hakkında araştırma yapıyor. Ayrıca MSÜ başvuru alım şartları ile ilgili de internette araştırma yapıyor.

Askeri eğitimi ihtiva ediyor olması münasebetiyle de MSÜ başvuru şartları arasında hem eğitim kriterleri, hem fizyolojik durum ve kabiliyet kriterleri de söz konusudur. Bu nedenle diğer üniversitelere nazaran MSÜ’ye giriş öğrenciler için biraz daha zorlu ve biraz daha ağır şartlar içermektedir. İşte MSÜ başvurusu için gerekli şartlar!

MSÜ Nedir?

MSÜ veya tam adıyla Milli Savunma Üniversitesi, kapatılan askeri okulların yerine getirilmişti. 15 Temmuz darbe girişi sonrasında askeri kurumların tekrar düzenlenmesi kapsamında askeri okullar kapatılmıştı. Bu çerçevede de 31.07.2016 tarihi itibariyle askeri eğitim için Milli Savunma Üniversitesi veya kısa adıyla MSÜ kuruldu.

Milli Savunma Üniversitesi, temel olarak TSK’nın subay ve astsubay gereksiniminin karşılanması maksadıyla “önlisans”, “lisans” ve “lisansüstü” seviyede eğitim vermektedir. Lise öğrencilerinin MSÜ’ye girebilmeleri için “Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK)” tarafından yapılan üniversite sınavına girmeleri gerekmiyor. Bunun yerine özel olarak yapılan MSÜ sınavına dahil olmaları gerekiyor. MSÜ sınavında başarılı olan öğrenciler uygun puanı elde etmeleri halinde MSÜ mülakatlarına katılma hakkı elde edebiliyor.

MSÜ Bölümleri Nelerdir?

Milli Savunma Üniversitesi’nde “Harp Okulu” şeklinde birden fazla bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerin her birisi farklı kapsam teşkil etmektedir. Buna göre MSÜ harp okulları:

 • Kara Harp Okulu
 • Deniz Harp Okulu
 • Hava Harp Okulu

Şeklindedir. Bununla birlikte Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde “Meslek Yüksekokulları” da bulunmaktadır. Bunlar “Astsubay Meslek Yüksekokulu” olarak da isimlendirilmektedir. MSÜ Meslek Yüksekokulları:

 • Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu
 • Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu
 • Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

Şeklindedir.

Milli Savunma Üniversitesi’nin bünyesinde enstitülerde bulunmaktadır. Bu enstitüler arasında ise:

Kara Harp Enstitüsü

 • Deniz Harp Enstitüsü
 • Hava Harp Enstitüsü
 • Müşterek Harp Enstitüsü
 • Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 • Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
 • Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü

Yer almaktadır.

MSÜ Askeri Öğrenci Başvuru Şartları Neler?

Milli Savunma Üniversitesi’ne başvuru yapmak isteyen öğrencilerin, öncelikli olarak belirli kriterleri karşılamaları gerekmektedir. MSÜ başvuru şartlarına haiz olan öğrenciler, üniversitede askeri eğitim alabilme hakkına sahip olabiliyor. Temel eğitim kriterlerinin yanı sıra fiziki yeterlilik ve yaş gibi önemli şartların söz konusu olduğu da unutulmamalıdır.

Örneğin Milli Savunma Üniversitesi’ne girmek isteyen bir öğrencinin “Harp Okulu” için 20 yaş, “Astsubay Meslek Yüksekokulu” için ise 21 yaş şartını karşılıyor olması gerekir. Diğer üniversite şartlarından farklı olarak MSÜ, fiziksel kriterlerde söz konusudur. Yani Milli Savunma Üniversitesi’ne girebilmek için erkek adayların boy ortalamasının minimum “165 cm”, kadın adayların boy ortalamasının minimum “160 cm” olması gerekiyor.

Ülkenin askeri sınıfını meydana getirecek öğrencilerin yetiştirildiği bir eğitim kurumu olması nedeniyle Milli Savunma Üniversitesi’nde başvuru şartları çok daha sert ve ağar olarak değerlendirilebilir. İşte MSÜ başvuru şartları:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması ilk şarttır.
 • Başvuru tarihi itibariyle maksimum 20 yaşında olunmalıdır.
 • Fiziki yeterlilik mülakatından geçilebiliyor olunmalıdır.
 • MSÜ yazılı sınavında belirli puan seviyesinin üzerine çıkılmalıdır.
 • Harp okulları için hem kadın hem erkek aday başvurusu alınır. Ancak Astsubay Meslek Yüksekokulu için yalnızca erkek öğrenci adaylarının başvuruları alınmaktadır.
 • Asker olmasının önünde engel teşkil edebilecek suç geçmişi veya temel uygunsuzluğunun bulunmuyor olması gerekmektedir.

MSÜ Yaş Sınırı Kaçtır?

Askeri eğitim temeli dolayısıyla MSÜ’ye başvuru yapacak öğrencilerin mutlak suret ile yaş kriterine uygun olmaları gerekmektedir. Diğer tüm MSÜ başvuru şartlarını taşıyor olmasına rağmen yaş şartına uygun olmayan öğrencilerin üniversiteye dahil olabilmeleri ise mümkün değildir. Bu yüzden adayların mutlak suretle MSÜ başvuru şartları içerisinde belirtilmiş olan yaş kriterini taşıyor olunmasına dikkat edilmelidir.

Milli Savunma Üniversitesi’ne girmek isteyen öğrencilerin yapılacak MSÜ sınavına dahil olabilmeleri için belirli bir yaş sınırı uygulanıyor. Bu yaş sınırı ise bölüme göre değişiklik gösteriyor. Buna göre MSÜ bünyesinde Harp Okulları’na girecek olan adayların mutlak suret ile gün ve ay fark etmeksizin 20 yaşından büyük olmaması gerekmektedir. MSÜ bünyesinde Astsubay Meslek Yüksekokulu’na girecek olan adayların ise mutlak suret ile 21 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.

MSÜ Boy Sınırı Var Mı?

Askeri eğitim gereklilikleri nedeniyle Milli Savunma Üniversitesi’nde fiziki kriterlerde uygulanmaktadır. Bu nedenle de MSÜ sınavına girmeyi düşünen öğrencilerin mutlak suret ile üniversite tarafından duyurulan boy sınırını karşılayıp, karşılamadıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Milli Savunma Üniversitesi sınav başvuru kılavuzu kapsamında açıkladığı üzere erkek öğrenci adaylarının “165 cm” boy şartını taşıyor olmaları gerekmektedir. Kadın öğrenci adaylarının ise asgari “160 cm” boy şartını taşıyor olması gerekmektedir.

Bununla birlikte Milli Savunma Üniversitesi’nin “Hava Harp Okulu” için belirlemiş olduğu boy sınırı ise erkek ve kadın adaylar için “150 cm” ile “190 cm” aralığındadır.

MSÜ sınavına dahil olacak adayların boy ve yaş şartı kriterlerine haiz olmamaları halinde MSÜ başvurusunun iki aşamasının değerlendirilmesine alınmayacağı da açıkça ifade edilmiştir.

Milli Savunma Üniversitesi Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Milli Savunma Üniversitesi sınavı başvurusu yapacak öğrenciler, MSÜ sınav başvurusu nasıl yapılır? hakkında araştırma yapıyor. MSÜ sınav başvuru işlemleri “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM)” resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Öğrencileri, ÖSYM resmi web sitesi olan “ais.osym.gov.tr” adresine girmeleri gerekmektedir. Daha sonra ÖSYM sistemine “E-Devlet Şifresi” veya “ÖSYM Şifresi” ile giriş yapılmalıdır. Başvuru tarihleri arasında ÖSYM sisteminde MSÜ sınav başvuru formu doldurulmalıdır. Daha sonra belirtilen süre içerisinde MSÜ sınav ücreti yatırılarak, başvuru tamamlanabilir.

2023 MSÜ Sınav Ücreti Ne Kadar?

Milli Savunma Üniversitesi sınav ücreti, her yıl değişmektedir. Her yıl ÖSYM tarafından gerçekleştirilen tüm sınavlarda adayların katılım için ödemeleri gereken sınav ücretinde artış yaşanmaktadır. Bu kapsamda da ÖSYM tarafından 2023 yılı için Milli Savunma Üniversitesi sınav ücreti130 TL” olarak açıklanmıştır.

MSÜ sınavı başvuru tarihini geçiren kişiler için ek başvuru yapma hakkı da tanımlanıyor. Ancak geç başvuruda bulunacak adaylar için uygulanacak MSÜ sınav ücreti  “130 TL” yerine “%50” oranında daha fazla oluyor. Bu durumda 2023 yılında geç yapılacak MSÜ sınav başvurularında ödenecek sınav ücreti 195 TL” oluyor.

MSÜ Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Milli Savunma Üniversitesi başvuru için gerekli evraklar, mutlaka başvuru esnasında hazır bulundurulmalıdır. MSÜ başvuru için gereken evraklar:

 • Milli Savunma Üniversitesi Sınava Giriş Belgesi
 • Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslını yanlarında bulundurmaları zorunludur.

MSÜ Mülakat Nedir?

Milli Savunma Üniversitesi’nde yapılan başvurularda mülakat süreci tercih edilecek bölüme göre farklılık gösterir. Bu çerçevede MSÜ mülakat süreci mutlaka seçilecek bölüme göre değişendirilmelidir.

MSÜ Hava Harp Okulu Mülakat

MSÜ hava harp okulu mülakat sürecinde ilk olarak “evrak kontrolü” gerçekleştirilir. Bir sonraki günde “Fiziki Değerlendirme” sürecine tabi tutulan adaylar “Kişilik Testi” ve “Fiziksel Yeterlilik Sınavı” süreçlerine alınır.

 • Müzik Kabiliyeti Değerlendirmesi
 • Müzik Tespit Sınavı
 • Hastane Sevk

Süreci gerçekleştirir.

MSÜ Diğer Harp Okulu Mülakatı

MSÜ’nün “Kara Harp Okulu” ve “Deniz Harp Okulu” bölümlerinde evrak kontrolü gerçekleştirir. Ardından fiziki değerlendirmesi, kişilik testi ve fiziki yeterlilik sınavı gerçekleştirilmektedir. Mülakatın ikinci günü ise “Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu” bölümünü tercih etmiş adaylar için

MSÜ Meslek Yüksekokulu Mülakatı

İlk gün itibariyle evrak kontrolü gerçekleştirilir. Aynı gün aday “fiziksel değerlendirme” sürecinden geçer. Daha sonra “Fiziki Yeterlilik Testi” ve “Kişilik Testi” sürecine alınır.

Sıkça Sorulan Sorular

2023 MSÜ için AYT gerekli mi?

MSÜ için “Temel Yeterlilik Sınavı(TYT)” ile “Alan Yeterlilik Testi(AYT)” sınavlarına girmemiş hiçbir aday MSÜ’ye yerleşim gerçekleştirememektedir.

17 yaşında MSÜ ye girilir mi?

MSÜ yaş sınırı en yüksek 20 yaş olarak belirlenmiştir. Harp okulları için geçerli olan en yüksek 20 yaş sınırı, astsubay meslek yüksekokulları için 21 yaş olarak belirlenmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi

09 Kas 2023 - 13:52 - Eğitim Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.