Gazetecilik Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2023

Üniversite tercihi yapacak adayların özellikle sözel alanda ilgi duydukları ve gazetecilik bölümünü hedefledikleri zaman, gazetecilik bölümü taban puanları ve başarı sıralamaları büyük önem taşır. Bu yazımızda, 2023 yılı için gazetecilik bölümü taban puanlarına ve başarı sıralamalarına dair detayları derledik. Ayrıca, hangi üniversitelerin gazetecilik bölümünü ne kadar puanla aldığını öğreneceksiniz.

Yiğit Aksüt
Yiğit Aksüt Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Gazetecilik Bölümü Taban Puanları 2023 - İlk 5 Üniversite

Gazetecilik bölümünü hedefleyen adaylar için, hangi üniversitelerin gazetecilik bölümünü kaç puanla aldığını bilmek büyük önem taşır. İşte 2023 yılında gazetecilik bölümü taban puanları ve en yüksek puanlı ilk 5 üniversite:

 1. Yeditepe Üniversitesi (Vakıf) – 447,47637
 2. Ankara Üniversitesi (Devlet) – 363,73059
 3. İstanbul Üniversitesi (Devlet) – 362,79235
 4. Marmara Üniversitesi (Devlet) – 355,25175
 5. İstanbul Medipol Üniversitesi (Vakıf) – 348,61992

Bu verilere göre, 2023 yılında gazetecilik bölümü için en yüksek başarı sıralamasına sahip üniversite Yeditepe Üniversitesi olarak öne çıkıyor. En düşük başarı sıralamasına sahip üniversite ise Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi olarak görünüyor.

Gazetecilik Hangi Bölüm?

Sözel bölümlerin popülerliği arttıkça, gazetecilik bölümü de öne çıkmaya başladı. Sözel bölümlere ilgi duyan adaylar için gazetecilik bölümü, çeşitli kariyer fırsatları sunan bir seçenek haline geldi. Gazetecilik bölümü, iletişim fakültelerinin sözel alanda yer alan 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu bölüm aynı zamanda Medya ve İletişim adıyla 2 yıllık bir program olarak da sunulmaktadır. Gazetecilik bölümü taban puanları ve başarı sıralamaları geniş bir yelpazeye yayılmış durumda.

Gazetecilik bölümü, öğrencilere medya ve basın mecralarında yer alma yetisi kazandırır. Ayrıca, geniş ders içeriği sayesinde reklam ve tasarım konularına da odaklanma fırsatı sunar. Bölüm mezunları, editör, foto muhabiri, yazı işleri müdürü, magazin sektörü, reklamcılık, basım işlerinde tasarım sorumlusu gibi çeşitli iş alanlarında kariyer yapabilirler. Bu bölümü tercih etmek isteyen adaylar, seçecekleri üniversitenin ders içeriğini incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Gazetecilik Bölümü Sözel Mi?

Gazetecilik bölümünü hedefleyen adaylar için önemli bir soru, bölümün hangi kategoriden öğrenci aldığıdır. Gazetecilik bölümü, sözel alanda yer alan bir 4 yıllık lisans programıdır. Bu nedenle, bu bölümü tercih etmek isteyen adaylar TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavının ilk oturumunu geçmeli ve AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavının Edebiyat, Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 bölümlerinde iyi bir performans sergilemelidirler. Bu puanlar, gazetecilik bölümüne yerleşme şansını belirler.

2 Yıllık Gazetecilik Bölümü Taban Puanları

Gazetecilik bölümünü hedefleyen adaylar arasında, 2 yıllık Medya ve İletişim bölümünü tercih etmek isteyenler de bulunmaktadır. Bu program, TYT puan türü ile öğrenci alır. Akdeniz Üniversitesi Medya ve İletişim bölümü, bu alandaki en yüksek puanla öğrenci kabul eden üniversitelerden biridir.

İzmir Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Puanları

İzmir Ege Üniversitesi, gazetecilik bölümünü tercih eden adaylara sözel alanda eğitim sunan bir üniversitedir. İşte İzmir Ege Üniversitesi gazetecilik bölümü taban puanları:

 • 2021 Taban Puanı: 303,55916
 • 2022 Taban Puanı: 355,40152
 • 2023 Taban Puanı: 353,84843

Bu verilere göre, İzmir Ege Üniversitesi gazetecilik bölümüne başvuracak adaylar, sözel puanlarına göre tercih yapabilirler.

Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Taban Puanları

Gazetecilik bölümünü hedefleyen adaylar arasında, Akdeniz Üniversitesi gazetecilik bölümünü tercih edenlerin sayısı oldukça yüksektir. İşte Akdeniz Üniversitesi gazetecilik bölümü taban puanları:

 • 2021 Taban Puanı: 316,51779
 • 2022 Taban Puanı: 333,60560
 • 2023 Taban Puanı: 329,97229

Bu üniversitede gazetecilik okumak isteyen adaylar, sözel kategoride iyi bir başarı elde etmelidirler.

İnönü Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Puanları

Malatya şehrinde yer alan İnönü Üniversitesi, iletişim fakültesinde gazetecilik bölümü sunmaktadır. İşte İnönü Üniversitesi gazetecilik bölümü taban puanları:

 • 2021 Taban Puanı: 203,04760
 • 2022 Taban Puanı: 266,07416
 • 2023 Taban Puanı: 246,61739

Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Puanları

Sakarya Üniversitesi, 2023 yılında 306,08611 taban puanı ile öğrencilerini gazetecilik bölümünde ağırlamıştır. İletişim fakültesinde yer alan bu bölümün ders içeriklerini inceleyerek daha iyi bir tercih yapabilirsiniz.

Gazetecilik Bölümü Sıralama – Başarı Sıralamaları

Gazetecilik bölümüne olan ilgi ve başvurular, üniversiteler arasında farklılık göstermektedir. En yüksek puanlı ilk 5 üniversite ile en düşük puanlı üniversiteler arasında büyük bir başarı sıralaması farkı bulunmaktadır. İşte gazetecilik bölümü için başarı sıralamaları:

 • Gazetecilik bölümünün en yüksek başarı sıralaması Yeditepe Üniversitesi'nde bulunuyor. 2023 yılında 2410 başarı sıralaması ile adayların tercih ettiği bu vakıf üniversitesi, gazetecilik bölümünün en yüksek puanlı üniversitesi olarak öne çıkıyor.
 • Gümüşhane Üniversitesi ise en düşük başarı sıralamasına sahip üniversitedir. 2023 yılında 1.487.226 başarı sıralaması ile adaylarını kabul etmiştir.

Gazetecilik bölümünü tercih etmeyi düşünen adaylar için bu yazımızda gazetecilik bölümü taban puanları ve farklı üniversitelerin detaylarına yer verdik. Bu önemli tercihi yapmadan önce başarı sıralamaları, üniversite ders içerikleri ve taban puanları hakkında detaylı araştırma yapmanızı öneririz.

Gazetecilik bölümü hangi alandan öğrenci alır?

Gazetecilik bölümü, sözel alanda yer alan bir 4 yıllık lisans programıdır. Adaylar, TYT sınavının ilk oturumunu geçmeli ve AYT sınavının Edebiyat, Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 bölümlerinde başarılı olmalıdır.

Gazetecilik bölümü ders içeriği nedir?

Gazetecilik bölümü, öğrencilere medya ve basın mecralarında yer alma yetisi kazandırır. Ayrıca, geniş ders içeriği sayesinde reklam ve tasarım konularına da odaklanma fırsatı sunar. Mezunlar, çeşitli iş alanlarında kariyer yapabilirler.

Hangi üniversiteler gazetecilik bölümünü en yüksek puanla alır?

2023 yılına göre en yüksek başarı sıralamasına sahip üniversite Yeditepe Üniversitesi'dir. Bu üniversite, gazetecilik bölümünü en yüksek puanla alan üniversitedir.

Gazetecilik bölümünü tercih ederken nelere dikkat etmeliyim?

Gazetecilik bölümünü tercih ederken başarı sıralamaları, üniversite ders içerikleri ve taban puanları hakkında detaylı araştırma yapmanız önemlidir. Ayrıca, kendi ilgi ve yeteneklerinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Kaynak: Haber Merkezi

# İzmir

20 Kas 2023 - 16:23 - Güncel Haberler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.