İzmir’in Anadolu’ya açılan kapısı: Kemalpaşa

Nif Dağı’nın eteklerine tutunmuş, dağdan süzülen çayın bereket kazandırdığı bir ovada kurulan Kemalpaşa, antik çağlardan bu yana pek çok kültüre ev sa...

Afranur Şimşek
Afranur Şimşek Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Nif Dağı’nın eteklerine tutunmuş, dağdan süzülen çayın bereket kazandırdığı bir ovada kurulan Kemalpaşa, antik çağlardan bu yana pek çok kültüre ev sahipliği yapmış, İzmir’in Anadolu’ya açılan kapısı…

Tarım ve sanayinin iç içe olduğu bereketli topraklar…

Şehre güneyden kuşbakışı bir bakış sağlayan Nif Kalesi, Kemalpaşa’nın kente en hâkim tepesinde bulunuyor.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde şöyle yer alıyor:

“Kalesi, bir yalçın kaya üzerinde beş köşe, iki kapılı şeddadi yapıdır. Çepeçevre büyüklüğü 2 bin 200 adımdır. İçinde birkaç haneler vardır. Kale içinde ve altındaki kayalardan doğan âbıhayatlar tüm aşağı şehre, bağ ve bahçelere taksim olup yayılır su değirmenlerinden akar âbıhayattır ki huzur ile içinden üç tas çıkaramazlar. Ta bu mertebe buz parçası soğuk sudur.”

Kirazın krallığını ilân ettiği bir yeryüzü cenneti  burası.

Düşünebiliyor musunuz, burada üretilen kirazın yüzde 80’i dünyanın dört bir köşesine ihraç ediliyor. Yılda ortalama 55- 60 bin ton kiraz üretiliyor bu topraklarda.

Mayıs ayı sonu ya da haziran ayının ilk haftasında 1936 yılından bu yana kutlanagelen ‘Kemalpaşa Altın Kiraz Kültür Ve Sanat Festivali’ni duymayan/bilmeyen yoktur herhalde.

Dile kolay, Türkiye’nin en kaliteli ve Kuzey Yarımküre’nin en erken yetişen kirazı burada.


                                                                     *

ÜMRAN BARADAN GÜZEL SANATLAR MÜZESİ

Ümran Baradan tarafından yaptırılan ve 2009 yılında Kemalpaşa Belediyesi’ne devredilen, günümüzde Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi olarak hizmet veren Çinili Köşk de Kemalpaşa’nın bir başka gururu. Kemalpaşa- Torbalı yolu üzerinde…

Ümran Baradan kim diyecek olursanız…

Besteci Ali Ulvi Baradan’ın 1945 doğumlu kızı. Aktör Hüseyin Baradan’ın yeğeni…

Henüz 17 yaşındayken Menemen’e giderek çanak - çömlek atölyelerinde çamur deneyimi kazanmış bir çini/ resim ve seramik sanatçımız… İlçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunan bir bölgeyi satın alıp kültür ve sanat köyü yapan Ümran Baradan’ın adı bugün dünya tarihine resmi olarak bir köy kuran ilk kadın olarak geçiyor.

Daha başka… 45 ülkede temsilciliği bulunan Uluslararası Kadınlar Dayanışma Birliği’nin Dünya Genel Başkanlığını üstlenmiş ilk Türk kadını…

Konak/Varyant’taki evini de  ‘Oyuncak Müzesi’ kurulması adına bağışlamış bir hayırsever.

11 yıldan bu yana Cennet Bahçesi Mezarlığı’nda, sonsuzluk uykusunda Uğur Dündar’ın  sevgili kayınvalidesi.

Mezarlık deyince bir başka ilginç haber; Yahya Kemal Beyatlı’nın babasının mezarı da  merkezdeki Kemalpaşa Mezarlığı’nda…

“Allah Baki/ Niş eşrafından Yunus Bey Zade İbrahim Naci Nişlinin Ruhuna Fatiha-1280-1941” yazıyor mezar taşında.

NAZARKÖY BİR BAŞKA GÜZELLİĞİN ADRESİ…

Yarım asırdan beri yapımına devam edilen nazar boncuğunun üretildiği Nazarköy, Nif Dağı’nın yamacına kurulmuş. Merkeze topu topu 6 kilometre uzaklıkta.

İzmir’in en büyük tabiat parklarından biri olan Gölpark da ilçeye güzellik katan adreslerden biri.

Armutlu Mahallesi’nde bulunan Park Orman ise ilçenin önemli turistik mekânlarından…

Bahar aylarında mis kokulu rengârenk çiçekler arasında gezinenler ve doğa yürüyüşleri yapan dağcılık kulüpleri üyeleri ile her daim karşılaşabilirsiniz bu topraklarda.

İsviçre Alplerini görmüş biri olarak diyorum ki Kemalpaşa’nın Nif Dağı’na doğru adım attığınız her bir köşesi Alplerden farksız.

Orta Asya Türk Kültürünü yansıtan Kımız Çiftliği de  görülmesi gereken adreslerden…

Tarım- sanayi ve turizmin iç içe geçtiği bu ilçede 2 Organize Sanayi Bölgesi, 800 fabrika bulunuyor. Çiğli’den sonra ikinci en büyük sanayi ilçesi …

İzmir’den ilçeye girenleri selamlayan binaların tamamı sanayi kuruluşları…

Kolejler de günden güne artış gösteriyor gibi.

TARİHİ İLE DE ÖNE ÇIKIYOR

Çok gerilere gidecek olursak…

Hitit yapıtı olan Savaşçı Kabartması ilçeye 8 kilometre uzaklıkta.

M.Ö. 13. Yüzyıla ait olan yapıt, Hititlerden kalma bir arkeolojik değer. Bu, Ege Bölgesi’nde Hititler’den kalma, bilinen tek örnek. Söz konusu eser, düzgün bir kaya üzerine oyulmuş bir niş içerisinde sağ ayağını ileri uzatmış durumda, Hitit giysili bir erkek figürü… Sağ omuzunda bir yay, sol elinde ise ucu yere bakan bir kılıç vardır.

Bizans döneminde İmparator İonnes Vortatzes tarafından yaptırılan ve o zamanlar Laskaris Sarayı olarak anılan Kız Kulesi’nin tarihi önemi şu:  Efsaneye göre İonya Prensesi ile Sardes Kralı evlenecektir. Prenses krala gelin giderken, o zamanlar Nif adıyla anılan bugünkü Kemalpaşa ilçesinde kralın öldüğü haberini alır. Bu üzüntülü haber sonrasında buraya bir saray yaptırıp yaşamının geri kalan bölümünü burada geçirir.

Beyaz ve kırmızı tuğlalardan yapılmış olan üç katlı tarihi yapı, bugün kentin ortasında yer alıyor. Osmanlı Parkı’nın içinde…

Laskaris Sarayı, İstanbul dışında Bizans imparatorlarına ait tek saray.

Torbalı yolu üzerindeki M.Ö. 13.yüzyıl eseri olan Karabel Anıtı ise bazı bilim insanlarına göre Hititlerin Batı Anadolu’daki egemenliklerinin kanıtı.

Bölgenin ilk çiftçi köy yerleşimi Ulucak Höyük’ün günümüzden 8800 yıl önce kurulduğu düşünülüyor.

BİLGİ: Bitki ve hayvanların evcilleştirilip ilk yerleşik köy yerleşimlerinin kurulduğu süreç, Neolitik Dönem olarak adlandırılıyor.

Bir başka ilginç bilgi:  III. Vlad unvanıyla bilinen, Fatih’in çocukluk arkadaşı  Kont Vlad Drakula, çocukluk yıllarını Nif’te geçirmiş.

100 yıl öncesine dönecek olursak…

9 Eylül 1922’de Mustafa Kemal Nif’e gelir. Nif, bu ilçenin o günlerdeki adıdır. Düşman karargâhı olarak kullanılan Askerlik Şubesi’nde geçirir geceyi.

Geceye dair sözlerini de aktarmış olalım:

“Bütün hayatımda sevinçle geçirdiğim bir gece vardır. O gece; ordumuzun İzmir’e girdiği günün burada geçirdiğim gecesidir.”

İlçenin adının değişmesi ise Cumhuriyetin ilânından az öncedir.

BİLGİ: Nif’in belediyelik olması 1881. Kemalpaşa’nın belediyeye sahip olması ise 1923

Bir başka bilgi: NİF, Bizans İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bir şehir.

İlçeye yeni yeni spor alanlarının kazandırılmasının tek bir açıklaması var: Başkan Rıdvan Karakayalı’nın beden eğitimi  bölümü mezunu bir öğretmen olması… 7’de 70’e herkesin spor yapmasını istiyor. Ören ve Bağyurdu’na FIFA standartlarında  sahalar kazandırmış.

Öte yandan büyükşehir belediyesiyle birlikte meslek fabrikası açmışlar. Kurslara 16 yaş ve üstü vatandaşlar katılabiliyor. Aşçı çırağı, pastacı çırağı, hızlı klavye kullanımı, diksiyon, ön muhasebe vb. kurslar, burada ücretsiz veriliyor.

Başkanın üniversite hayali de yakında gerçekleşeceğe benziyor.

KEMALPAŞA, BİR İZMİR MARKASI OLUR

27 kilometrelik 19 duraklı Metro geldiğinde Kemalpaşa, bir İzmir markası olacağa benziyor.

Türkiye’de yerel yönetimlerin destek verdiği dördüncü Çocuk Senfoni Orkestrası açılmış burada.

“Gençlik merkezi açarsanız binlerce gence, kreş açarsanız çocuklara, Mola Evi açarsanız engellilere, zeytinyağı  fabrikası- meyve işleme tesisi- kiraz alım merkezi açarsanız üreticiye dokunmuş olursunuz.” diyerek insan odaklı çalıştıklarını dillendiriyor Başkan.

Mola Evi ne diye soracak olursanız hemen söyleyelim: “Özel gereksinimli bireylerin sosyal yaşama aktif katılımını kolaylaştıran/ kendilerini keşfetmelerini sağlayan, ailelerin bakım yükünü hafifleten bir proje.

Masal Evleri ise; 36-53 ay aralığındaki çocukların ihtiyaç ve gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak fiziksel, bilişsel, ruhsal ve sosyal gelişimleri için uygun koşulları sağlayan ve her koşulda çocuğun yüksek yararının gözetildiği merkezler oluyor. Burada sunulan hizmetler ise ücretsiz…

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ‘Bin çiçek açsın bin fikir yarışsın projesi’ kapsamında ve ayrıca İzmir Kitap Gönüllüleri işbirliğiyle Bağyurdu, Ören ve Armutlu’da kütüphaneler açılmış. Kütüphane seferberliği sürecekmiş de…

ÇOK SEVİNDİRİCİ!

3 Mayıs 2008’de Yukarıkızılca’da 4055 kitaplı Rasime - Recai Şeyhoğlu Kütüphanesi’ni açmıştık o günlerin vali yardımcısı, kaymakamı, ilçe ve belde belediye başkanları ile. Kütüphaneyi Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi ile kurmuştuk. Açılış için de İstanbul’dan ünlü piyano virtüözü Burçin Büke’yi getirmiştik. Harikulade bir açılıştı.

Şimdi sadece tabelası kalmış. Bir de annemin pirinçten yapılmış özgeçmişi ve birkaç döviz…

Moğol saldırısına uğramış gibi…Talan edilmiş. Bina bomboş ve içi yürek parçalayıcı… Kırık dökük sandalyeler ve cam kırıkları, taş parçaları…

Kaymakam, belediye başkanı ya da bir belde sakini bize bu konuda bilgi verir herhalde…

                                                               *

İzmir’in Karadeniz’i aratmayan bu cennet köşesini hâlâ görmediyseniz  ben ne diyeyim size…

* Not: Belediye memuru Ozan Kara- Edebiyat öğretmeni/Yazar Rahim Sağ’a katkıları için teşekkür ediyorum.”

Recai Şeyhoğlu

21 Eyl 2022 - 17:07 - İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.