İzmir'de Sel ve Taşkın Riski Artıyor: Çevre Mühendisleri Çözüm Önerilerini Açıkladı!

İklim değişikliği, su kaynaklarına etkiler, kuraklık ve aşırı doğa olaylarını artırarak su kısıtlılığını tetikliyor. İzmir'deki şiddetli yağışlar, sel, fırtına ve deniz seviyesi yükselmesi ise afet risklerini beraberinde getiriyor. Çevre mühendisleri olası çözüm yollarını açıkladı. İşte ayrıntılar...

Zeynep Gizem Eskici
Zeynep Gizem Eskici Tüm Haberleri
İzmir'de Sel ve Taşkın Riski Artıyor: Çevre Mühendisleri Çözüm Önerilerini Açıkladı!
İzmir'de Sel ve Taşkın Riski Artıyor: Çevre Mühendisleri Çözüm Önerilerini Açıkladı!
Haber albümü için resme tıklayın

ELİF AKBULUT - YENİGÜN Ülkemizde ve kentimizde yaz ve sonbahar dönemini mevsim normallerinin üzerinde hava sıcaklıkları ve kuraklıkla geçirdikten sonra yağışlarla birlikte sel ve taşkınla mücadele etmeye başladık. İzmir'de dün (25 Kasım Cumartesi) etkili olan sağanak yağışın ardından Konak ve Karşıyaka ilçelerinde deniz seviyesi yükselirken, yollar ile birlikte çok sayıda işyeri ve apartman su altında kaldı. Detaylar haberimizde...

İzmir'de Sel ve Taşkın Riski Artıyor: Çevre Mühendisleri Çözüm Önerilerini Açıkladı!

İklim Değişikliği ve Yağışlar

Yaşadığımız süreçte; benzer yağışlarla geçmiş dönemde de karşılaşıldığı ve iklim değişikliği nedeni ile önümüzdeki yıllarda da sıklıkla karşılaşabileceğimiz gerçeğine göre hareket edilmesi gerektiği önem kazanmaktadır. İklim değişikliği, aşırı sıcaklar, soğuklar, kuraklık, yağış rejimindeki değişiklikler, afet sayısı ve türündeki artışlar ile kendini gösteriyor.

Hava sıcaklıklarındaki değişiklikler, su kaynaklarına etkiler, kuraklık, çölleşme ile su yoksunluğunu yaşarken, bir taraftan da tarıma etkileri, ürün deseni ve kalitesindeki etkiler ile gıda ve yaşam sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Geçmişten bugüne tabloya baktığımızda sıcaklıkların arttığı, yağışın azaldığı, gelen yağışın da kaynakları besleyecek yeterlilik ve kalitede olmadığını, kısa ve uzun süreli şiddetli yağışların sele ve su baskınlarına dönüştüğünü görüyoruz.

Türkiye'de olduğu 2000'li yıllardan itibaren sel olaylarında artışlar yaşandı. Son 10 yıllık dönemde her yıl yaklaşık 100 ve daha fazla sayıda sel gerçekleşti. 2019 yılı, 1940'tan bu zamana kadar sel afetinin en fazla görüldüğü yıl olarak kayıtlara geçti. Ege Bölgesi'nde de son 10 yıldır yaşanan meteorolojik afetlerin şiddetli yağış, sel ve fırtına olaylarının daha fazla yaşandığı görülmektedir.

İzmir'de Sel ve Taşkın Riski Artıyor: Çevre Mühendisleri Çözüm Önerilerini Açıkladı!

Çarpık Kentleşme ve Altyapı Sorunları

Kentlerimizde geçmişten bugüne baktığımızda da sıcaklık, kuraklık ve yağış miktar ve şiddetindeki değişikliklerin artarak devam ettiğini görüyoruz. Kentleşme politikalarımız, plansız yapılaşma, ormansızlaşma, yeşil alanların kaybı, betonlaşma, altyapı eksiklikleri gibi süreçler yağışların sel ve afete dönüşmesine neden oluyor ve bu etki kentlerin altyapı ve planlama sürecindeki gelişiminden çok daha hızlı ilerliyor.

Kentlerimizde mevcut risklerin belirlenmesi, altyapı eksikliklerin giderilerek gelecekteki olası afetlerin sosyal, ekonomik ve teknik sistemler ve altyapılara verebileceği zararlardan korunabilecek kapasiteyi geliştirebilmesi gerekmektedir. Şehirlerin “dirençli şehir” olabilmeleri için çevresel risklerini belirleyerek doğru ve etkin bir çevresel altyapı ve çevre yönetimini gerçekleştirmesi önemli.

İzmir'de Sel ve Taşkın Riski Artıyor: Çevre Mühendisleri Çözüm Önerilerini Açıkladı!

Çevre Mühendisleri Odası'na Göre Çözüm Yolları

 • Sürdürülebilir enerji, ulaşım, konut, arazi planlaması ve atık yönetimi politikaları geliştirilmelidir.
 • Sel ve heyelan alanlarında yapılaşmaya izin verilmemeli, mevcut yapılaşmanın kaldırılması gerekmektedir.
 • Taşkın seviyeleri belirlenmeli, taşkın riski altında bulunan yapılar için özel önlemler alınmalıdır.
 • Yeni yapılacak binalar ve kentsel dönüşüm alanlarındaki yapılar depremin yanı sıra sel ve taşkın riski de göz önünde bulundurularak inşa edilmelidir. Subasman kotu uygun yükseklikte alınmalıdır.
 • Dere yataklarında akışın sağlanması için gerekli bakımlar yapılmalı, taşkın suyunun akışını engelleyecek yapılar ortadan kaldırılmalıdır.
 • Mevcut alt yapı tesisleri güçlendirilmeli, atıksu ve yağmursuyu şebekelerinde gerekli bakımlar düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Yağmursuyu hasadı yapılmasına yönelik projeler geliştirilmelidir.
 • Kaldırım ve yollarda yağmur suyu akışını sağlayacak geçirimli malzemeler kullanılmalıdır.
 • Kentsel planlamada yeşil alan miktarı arttırılmalıdır.
 • Erken uyarı sistemlerinin kullanılmalı ve afet yönetim planları hazırlanmalıdır.
 • İzmir kent merkezi kıyı şeridinde yer alması nedeni ile şiddetli yağışlardan kaynaklanan taşkın risklerinin yansıra fırtına kabarmalarından kaynaklı deniz seviyesindeki yükselmelere bağlı taşkın riski ile karşı karşıyadır. İklim değişikliği projeksiyonlarına göre deniz seviyesinin yükselmesi, aşırı yağış ve taşkın olaylarını artması beklenmektedir. Bu nedenle kentin altyapı sisteminin güçlendirilmesi ile birlikte kıyı duvarı, drenaj yapıları gibi yapısal önlemlere ihtiyaç olduğu açıktır.

26 Kas 2023 - 18:42 İzmir- İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml