Ticari bir işletme değil, bir dayanışma modeli

Türkiye'de kadın kooperatiflerinin "tezgahçı" olarak algılandığının altını çizen Simurg Kadın Kooperatifleri Birliği Koordinatörü Sanem Erdil, kadın kooperatiflerinin yalnızca ticari bir işletme değil dayanışma modeli olduğunu söyledi.

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
Ticari bir işletme değil, bir dayanışma modeli
Ticari bir işletme değil, bir dayanışma modeli
Haber albümü için resme tıklayın

Yenigün'den Nurcan Etik'in haberine göre; Türkiye'de 2014 yılında faaliyete geçen ve özerk olarak kurulan ilk kadın kooperatifi birliği olma özelliği taşıyan Simurg Kadın Kooperatifleri Birliği Koordinatörü Sanem Erdil ile kadın kooperatiflerinin kadın dayanışmasına katkısını konuştuk. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) son yıllarda kooperatifçiliği öne çıkardığını ve popülerleştirdiğini ancak popülerleşen çalışma alanlarının içerisinde kadın kooperatiflerinin daha az görünür olduğunu belirten Simurg Kadın Kooperatifleri Birliği Koordinatörü Sanem Erdil, "Amacımız bu alanı daha da güçlendirmek, bu nedenle ağlara girmeye, işbirlikleri geliştirmeye, daha görünür olmaya çalışıyoruz" dedi. Erdil, kadın kooperatiflerinin yalnızca ticari bir işletme değil aynı zamanda kadınlar arasında bir dayanışma modeli olduğunu vurguladı. Türkiye'de kadın kooperatiflerinin "tezgahçı" olarak algılandığının altını çizen Erdil, "Sadece baklava, börek, tarhana yapıyorlarmış gibi görünüyor. Ama aslında çok fazla hizmet alanları var. Eğitimde, tarımsal üretimde, hizmet sektöründe olanlar var. Yani çok geniş bir hizmet yelpazesi var. Bir yandan da bunun görünür olmasına çalışıyoruz" dedi. Kadın kooperatiflerinin yalnızca ekonomik olarak çalışma yürütmediğini vurgulayan Erdil, "Kadın Kooperatifleri, toplumsal cinsiyet eşitliğine dair, cinsiyetlerin  kaynaklara eşit erişimine, kadınların bakım yüküne, afet bölgelerindeki kadınların ihtiyaçlarına dair çalışıyor" ifadelerini kullandı. Kadın kooperatiflerinin hangi ihtiyaçtan kaynaklı kurulduğu sorusuna dikkat çeken Erdil, "Ekonomik düzenin içerisine giremeyen kadınların kendi bilgi ve becerileriyle üretime katılmalarına olanak tanıyor. Eğer kadınlar farklı bir alanda eğitim almadılarsa toplumsal cinsiyetnormlarıyla çocukluktan biçilen becerileri var ve bu becerilerle üretime katılıyorlar" diye konuştu.

Ticari bir işletme değil, bir dayanışma modeli

'EŞLERİNE RAĞMEN, ÇOCUKLARIYLA BİRLİKTE'

Kooperatiflerin bir şirket ve bir işletme modeli olmasının yanında sosyal etkisi olduğunu da vurgulayan Erdil, "Kooperatifler, evden çıkamayan, erkeklerle aynı ortamda bulunmayan kadınları kendileriyle aynı sıkıntıları yaşayan kadınları bir araya getirebiliyor" dedi. Kadınların istihdama katılmasının önündeki en önemli etkenlerden birinin bakım yükümlülüğü olduğuna değinen Erdil, kadın kooperatiflerinin bakım yüküne de çare bulmaya çalıştıklarını belirtti. Erdil, "Kooperatifler, kadınlara buna yönelik uygun ortamlar da yaratmaya çalışıyor. Kadınlar eşlerine rağmen, çocuklarıyla birlikte bu kooperatiflerde üretime katılabiliyorlar" ifadelerini kullandı.

 REKLAM MALZEMESİ YAPILABİLİYOR

Simurg Kadın Kooperatifleri Birliği'nin Sekretaryasını Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın yürüttüğünü belirten Erdil, "Ağımızda 700'den fazla kooperatif var. Onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Kadın kooperatiflerinin bulundukları yerlerden etki alanları çok yüksek ancak kadın çalışma alanı olduğu için kamu kurumları, yerel yönetimler vb. açısından çok fazla kullanılmaya müsait. Reklam malzemesi olarak kullanılabiliyor" dedi. Vakfın alanı dışında kurulan, kamu kurumlarının ya da yerel yönetimlerin destekleyerek kurduğu kadın kooperatiflerinin bazılarının bir süre sonra destekçileri tarafından yalnız bırakıldığına dikkat çeken Erdil, "Böyle durumlarda 7-8 kadın birçok yükümlülüğün altında kalıyorlar. Onlar bize ulaşıp destek istediğinde, 'kusura bakmayın sizi biz kurmadık' deme gibi bir lüksümüz yok, bize ulaşan her örgütlü kadın yapısını desteklemeye çalışıyoruz" dedi.

Ticari bir işletme değil, bir dayanışma modeli

 BİR DAYANIŞMA MODELİ

"6 Şubat Depremlerinin ilk gününden beri baktığımızda en çok etkilenen gruplar kadınlardı" diyen Erdil, "Kadın kooperatiflerinin örgütleri olduğu yerlerde toparlanmalar çok daha kolay oluyor. Çünkü birlikte hareket etme var, dayanışma var. En çok etkilenenler kadınlar ama en hızlı biçimde birbirlerinin yaralarını saranlar yine kadınlar" dedi. Erdil, bu nedenle kooperatiflerin sadece ekonomik bir model değil aynı zamanda bir dayanışma olduğunu belirtti.

Kaynak: Yenigün Gazetesi

02 Ara 2023 - 11:16 İzmir- İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.