Elitaş, Menemen için Vizyonunu Açıkladı: “Liyakatli Kadrolar ile Menemen’de Bir Cumhuriyet Hikayesi Yazacağız!”

CHP Menemen Belediye Başkan Aday Adayı Ali Kemal Elitaş, Yenigün TV’de Namzet programına katıldı. Elitaş, Menemen ile ilgili dikkat çeken mesajlar verdi. Detaylar haberimizin devamında...

Zeynep Gizem Eskici
Zeynep Gizem Eskici Tüm Haberleri
Elitaş, Menemen için Vizyonunu Açıkladı: “Liyakatli Kadrolar ile Menemen’de Bir Cumhuriyet Hikayesi Yazacağız!”
Elitaş, Menemen için Vizyonunu Açıkladı: “Liyakatli Kadrolar ile Menemen’de Bir Cumhuriyet Hikayesi Yazacağız!”
Haber albümü için resme tıklayın

HAKTAN YAĞIZ AKÇAY - YENİGÜN CHP Menemen Belediye Başkan Aday Adayı Ali Kemal Elitaş, Yenigün TV’de yayınlanan Namzet programında Sıla Arabacıoğlu’nun konuğu oldu. Menemen’e dair çalışmalarını anlatan Elitaş,‘üretim’ vurgusu yaptı. Elitaş, “Samimiyetle söylüyorum. Menemen’i geri alacağız ve yeni bir Cumhuriyet Hikayesini pırıl pırıl liyakatli bir kadro ile yazacağız. Menemen bunu hak ediyor. Menemen bize Kubilay’dan emanet. Kubilay’ın emanetine sahip çıkacağız.” dedi.

MENEMEN’DE ÜÇ YILDIR GÖLGE BAŞKAN

Elitaş, “1976 doğumluyum. 1987 yılına kadar ailemle Kdz. Ereğli’de yaşadım. 1987 yılından beri Menemen’deyiz. Menemen’de ortaokulu ve liseyi okudum. Ailem ile birlikte bir ticari hayatım oldu. Sayın Bülent Ecevit’in başbakan olduğu dönemde 1999‘da açtığı liyakatın ve emeğin ön planda olduğu devlet memurluğu sınavını kazanarak kamuda göreve başladım. 23 yıldır kamuda görev yapıyorum, 18 yıl Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde İzmir’de çalıştım. Son 4,5 yıldır da İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapıyorum. 3 yıldır Menemen’de yaşanan hukuk gaspı sonrasında gölge başkan sıfatıyla daire başkanı kadrosunda görev yaparak Menemen’e hizmet ettim.

40 yıldır Menemen’de yaşayan, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nde ve ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde farklı birimlerde görev almış biri olarak, masasının hem önünde hem de arkasında oturan bir yurttaş olarak, Menemen’in tüm sorunlarını ve çözümlerini, bu kentin potansiyelini ve bu potansiyelin nasıl doğru kullanılacağını gören birisi olarak Menemen’i güçlü, liyakat sahibi bir ekiple yönetmek, yeni bir Cumhuriyet hikayesini yazmak için kenti yönetmeye talibim.” diye konuştu.

‘HALKIN İRADESİ GASP EDİLDİ’

Hak gaspı vurgusu yapan Elitaş, “Menemen’de CHP 2019 yılında yurttaşın iradesi ile iktidar oldu. Yaşanan sürecin ardından bir sürü dalavere döndü, AK Partili meclis üyesi halkın iradesine rağmen kirli işbirlikleri ile başkanvekili oldu. Kimin hakkı gasp edildi? Halkın iradesi. Haliyle ortada bir gasp var. Meclis üyelerinin çoğunluğu CHP’de. Oradaki gasp sıradan bir hak gaspı değil, seçmenin ve milli iradenin gaspı” ifadelerini kullandı.

Elitaş, “Hizmet insanların bakış açısına göre değişir. Bizim Menemen ile ilgili hayallerimiz ve düşüncelerimiz ile son 3 yıl boyunca yönetilen Menemen’i karşılaştırmak sağlıklı değil ama milletin iradesini hiçe sayan, ortak yönetim kültürünü tanımayan kentliye danışmadan ‘ben yaptım oldu’ ile Menemen’in yüz yıllık birikimini yok eden bir anlayış var. Halkın iradesine saygı duymadan, demokrasinin olmazsa olmazı seçimleri yok sayan, menfaat ve çıkar ile elde edilen vekilliği kenti ileriye taşımak yerine kendi istekleri ve çıkarları doğrultusunda kullanan bir anlayış var. Menemen 100 yıllık birikimini üç yılda kaybetti. Bir belediye elbette yer satabilir ve yatırım yapabilir. Menemen tıpkı Türkiye gibi nitelikli genç insanları, çiftçisi, köylüsü, bereketli toprakları ve sanayisi olan bir kent. Bu kentte plan, program ve doğru vizyon ortaya koymadan yaptığınız her şey insanların canını acıtır. Son üç yılda hiçbir belediyenin elinde olamayacak kadar çok kaynak elde edildi. Bu kaynak Menemenlinin atalarından kalan 100 yıllık miras. Bu miras üç yılda tüketildi. Menemen’in başkanvekili olan kardeşimiz, atalardan kalan mirası tüketip tükettiği mirası da kendi siyasi geleceğini garanti altına almak ve seçim kazanmak hayali ile hoyratça harcadı. Yani Menemen’in önemli bir birikimi kontrolsüz bir şekilde elden çıktı” açıklamasını yaptı.

Elitaş, Menemen için Vizyonunu Açıkladı: “Liyakatli Kadrolar ile Menemen’de Bir Cumhuriyet Hikayesi Yazacağız!”

MENEMEN’İN KAYNAKLARI YOK OLDU

Menemen için en büyük vizyonunun tüketen değil üreten bir kent yaratmak olduğunu dile getiren Elitaş, “Menemen, metropolün hemen dibinde. Benim en büyük projem tüketen, kaynaklarını hoyratça kullanan değil, üreten kaynakların doğru kullanıldığı bir Menemen hayalim var. Menemen bunu hak ediyor. Ne diyor kuruluşun ve kurtuluşun önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ; siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, ekonomik zaferle taçlandırılmazlarsa kazanılacak başarılar yaşayamaz ve sürekli olamaz. Bu ne ile mümkün? Üretmek ile. Menemen’in insanı üretmek istiyor. Menemen’in insanı alnı terli, eli nasırlı, yüreği memleket sevdası ile dolu. Yeter ki siz bu insanlara imkan tanıyın her şeyin en iyisini yaparlar.100 yıllık birikim satılırken üretime dair hiçbir şey yapılmadı. Gençlere, çiftçiye, tarıma hayvancılığa ve sanayiye dair hiçbir şey yok. Yani Menemen’in kaynakları yok olup gitti. Asfalt oldu, beton oldu, peyzaj oldu, konser oldu” ifadelerini kullandı.

KULAKTA KALDI EZGİLER, GİTTİ BİZİM ARAZİLER

Mevcut belediye yönetiminin sadece tükettiğini üretmediğini söyleyen Elitaş, “Üretmek üzerine yapılmış hiçbir şey yok. Eğitim de bir üretimdir. Eğitime dair de bir şey yapılmadı. Menemen’e bol bol şarkıcı, türkücü, popçu getirildi. Elbette 30 Ağustos, 9 Eylül ve 29 Ekim gibi önemli tarihler var, onur duyuyoruz, yakışır şekilde kutlanmalı ama siz bu günler dışında her sokakta, her mahallede siyasi geleceğinize katkı sağlamayı amaçlayarak kamunun ekonomik imkanlarını kullanarak vatandaşın bu denli sıkıntılı olduğu dönemlerde atalardan kalan mirasları satarak kasayı doldurup bu harcamayı yaparsanız Menemenlinin vicdanında hak ettiğiniz yeri alırsınız ve alıyorlar da. Kentli bu konserlere çok tepkili. Ali Kemal Elitaş olsaydı ne yapardı? Elbette Zafer Bayramı, Kurtuluş Günü ve Cumhuriyet Bayramı gibi özel günlerde etkinlikler yapardı. Fazladan yapılan diğer konserlere harcanan paralar ile incir, üzüm, meyve kurutma ve paketleme tesisi yapardı. Süleymanlı’da zeytin için tesis yapardı. Salça, ketçap vb. ürünler için tesis yapardı. Sadece tükettiler. Kulakta kaldı ezgiler, gitti bizim araziler.” açıklamasını yaptı.

Elitaş, Menemen için Vizyonunu Açıkladı: “Liyakatli Kadrolar ile Menemen’de Bir Cumhuriyet Hikayesi Yazacağız!”

TÜKETİM EKONOMİSİ

Elitaş, en büyük sorunun kontrolsüz tüketim olduğunu belirterek “Menemen Belediyesi’ni tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçireceğiz. Sanayicinin çiftçinin ve köylünün beklediği tesisleri yapacağız. İş bilen insanlarla doğru yolu ortak akılla bulacağız. Ulukent’te sanayi bölgemiz, pırıl pırıl bir Ticaret Odası Başkanımız var. Biz onlarla konuşarak en doğrusunu yapacağız, İstihdam için bir projemiz var her şeyi ile uygulanmaya hazır. Üretirsek ekonomimizi büyütür kentimizi geleceğe taşırız. Menemen ‘de tıpkı ülkede olduğu gibi tüketim ekonomisi var.” ifadelerini kullandı.

MÜKERRER HARCAMALARDA BAŞKANVEKİLİ SINIR TANIMIYOR

Menemen Seyrek’te arazi satışları noktasında konuşan Elitaş, “Seyrek’teki satışlar ile ilgili CHP’nin kıymetli meclis üyeleri gerekli şerhleri koydu ve satışları yargıya taşıdı. Ben de kamu menfaati, hukuk ve Menemen halkının çıkarları neyi emrediyorsa kanunlara bağlı kalarak onu yapacağım. Bir belediye arazi satabilir, kendi mülkü, önemli olan sattığınız mülkün yerine ne koyduğunuz. Sokaktaki yurttaş soruyor, ‘Paralar nerede? Ne yapıldı?’ Düşünün ki bir idare ettiği gelir ile parayı nereye saçacağını bilmiyor. Kentliye sormuyor, hiçbir belediyenin satmadığı kadar bir yılda arazi satıldı ve elde edilen gelir açıklanmadı. Belediyenin borcu 600 -700 milyon, satılan ise beş katı. Peki paralar ne yapıldı? İklim krizinin, konuşulduğu bu süreçte sapa sağlam kilit parke taşları sökülerek asfalt yapıldı. Bu mu hizmet? İnsanlar da farkında yapılan işlerin .Araçların çok hızlı gittiğini ve bu nedenle çocuklarının hayatının tehlikeye sokulduğunu söylüyorlar. Peyzaj yapılacak elbette ama iklim krizini konuştuğumuz bu dönemde daha az su isteyen daha dayanıklı bitkiler kullanılmalı. İzmir-Çanakkale yolunda zeytin ağaçları ile peyzaj yapıldı. İşte insanların tepkisi buna. Elde edilen maddi geliri seçime kadar hızla tüketmek adına miras yedi gibi davranırsanız halk tepki gösterir. Ülkemizdeki en büyük sorun mükerrer harcama ve Menemen’in başkanvekili bu konuda sınır tanımıyor aynı kavşakta defalarca peyzaj düzenlemesi yapıldı.” dedi.

HAYALLERİMİ MENEMENLİ BİLİYOR

Menemen’de yerel ve genel seçim sonuçları ile ilgili konuşan Elitaş, “Yerelde elbette ittifak vardı. Millet yerel idareciye bakar ve yaşadığı kentin menfaatini düşünür. CHP yıllardır Menemen’de kazanıyor halk da memnun ki oy veriyor. Genel seçimde AK Parti’den yine fazla oy almışız. Menemen’de biz 2015 yılında ilk defa CHP’yi genel seçimde birinci yaptık. 2015 yılına kadar CHP genel seçimlerde Menemen’de iktidarın gerisinde kalıyordu. Başarıda elbette kente gelen nitelikli göçün payı var. 2023 yılında aldığımız oyda birçok etken değerlendirilebilir ama biz Menemen’deki işgali ve hak gaspını 31 Mart 2024’te halkın desteği ile sonlandıracağız. Samimiyet ile söylüyorum. Menemen’i geri alacağız ve yeni bir Cumhuriyet hikayesini pırıl pırıl liyakatli bir kadro ile yazacağız. Menemen bunu hak ediyor, Menemen bize Kubilay’dan emanet. Biz Kubilay’ın emanetine sahip çıkacağız. Menemen örgütü beni ön seçimde önceki genel başkan Sn. Kılıçdaroğlu’nun ardından ikinci yaptı ve yaşam boyu taşıyacağım bir onuru bana verdi. Daha önce ön seçimi tecrübe ettim. CHP’nin kararı önseçim olursa emek verip çalışarak tekrar örgütün güven oyunu alacağıma inanıyorum. Ön seçimde örgütünüze borçlanıyorsunuz ve ben buna evet derim. Benim iddiam şu, Menemen’de doğru aday ile Cumhurbaşkanlığı seçim sonucuna yakın oy alırız çünkü Menemenli her şeyi görüyor ve biliyor, insanlarımız akıllı. Sandığa gidilince halkın kararının lehimize olacağını biliyorum. Ben Menemen’in 65 mahallesini Turgutlar Köyü’nden merkeze kadar geziyorum. İnsanlar yaşananlara ve sürece tepkili. Üretmek ve çalışmak istiyorlar. Bununla ilgili de hamle bekliyorlar. Benim Menemen için hayallerimi ve hedeflerimi en iyi Menemenliler biliyor.” diye konuştu.

ÖZNEMİZ ÜRETİM

Yaptığı çalışmalardan bahseden Elitaş, “Biz son 3 yılda Menemen’de devlet terbiyesini ve ağırlığını koruyarak kente hissettirecek güzel çalışmalar yaptık. Menemen’de eğitim kurumlarına destek verdik, sosyal projeler yaptık. Biz Menemen’de partideki değişimden sonraki gölge kabine gibi, gölge belediye kurduk ve bunu büyükşehrin kurumsal gücü ile sahada etkin kıldık. 5 bin çocuğumuzu doğal yaşam parkına götürdük. Çocuklarımıza, eğitim kurumlarına, çiftçilerimize sahip çıktık. Biz Menemen’de ortak aklı egemen kılarak kentin dinamikleri ile eksikleri tespit ettik. Menemen’de mezbaha yoktu bu dönem yapıldı. Biz Menemen’de bir Cumhuriyet hikayesi yazacağız derken Cumhuriyet eserlerine de sahip çıkıyoruz. Örneğin Gediz Köprüsü. Bu işte emeği geçen tüm kamu kurumlarına, muhtarımıza ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Cumhuriyet eserinin bakım onarım ve restorasyonu Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Şube Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Cumhuriyet’in 2.Yüzyılında İzmir Büyükşehir Belediyemiz tarafından Hasanlar karayolu taşıt köprüsünü yaptık. Bizim Menemen’deki hikayemiz gerçek bir Cumhuriyet hikayesi olacak bunun öznesi de üretim olacak” ifadelerini kullandı.

MENEMEN’DE MARKA YARATACAĞIZ

Elitaş, “Menemenlinin en büyük şikâyeti: israf. Bu her hemşehrimizin dilinde. Her yerde afişler, konserler... İnanın 7’den 70’e her yurttaş ‘Neden bu kadar çok lüzumsuz harcama yapılıyor?’ diyor. Örneğin çocuklara dair bir şeyler yapılmaya çalışılıyor güya ama çocukların haberi var mı? Yok. ‘Ben yaptım oldu’ zihniyeti. Örneğin bir oyun grubu sökülüyor, aynısı yeniden takılıyor. Finalde şunu söylemek isterim: 1 Nisan sabahı Cumhuriyetin ikinci yüzyılına yakışır kadrolar ile güzel bir hikayeyi hep birlikte yazacağız. Menemen’i geri alacağız. Hiçbir şüphem yok. Yerel düşünüp global hareket edeceğiz. Menemen’de marka yaratacağız. Kubilay’a borcumuzu ödeyeceğiz” açıklamasını yaptı.


08 Ara 2023 - 15:47 İzmir- İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.

01

Mahir - Elitaş Menemen için biçilmiş kaftan aynı zamanda Cumhuriyet Halk partisi adına Kemal Elitaş Menemen halkı içinde büyük bir şans. Umarım Cumhuriyet Halk partisi genel yönetimi Sayın Ali Kemal ertaş'ı aday gösterir ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 07:49