İhracata demir yumruk! Savaş demir-çelik sektörünü vurdu

7 Ekim'de başlayan İsrail-Filistin çatışması Ege’den İsrail’e yapılan ihracatta kayıplara neden oldu. Savaş nedeniyle düşen ihracatın olumsuz etkileri kasım ayında yüzde 50'den fazla kayıp yaşanan demir-çelik sektöründe görüldü.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
İhracata demir yumruk! Savaş demir-çelik sektörünü vurdu
İhracata demir yumruk! Savaş demir-çelik sektörünü vurdu
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) bünyesindeki 12 farklı sektörü temsil eden ihracatçı birliğinde, İsrail-Filistin çatışmasının olumsuz etkileri görülüyor. Kuzey’de, Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkileri henüz atlatılamadan, Orta Doğu’da yeniden başlayan sıcak gelişme dış ticarette negatif etki yarattı. Güney’de 7 Ekim tarihinde başlayan İsrail-Filistin çatışması Ege’den İsrail’e yapılan ihracatta kayıplara neden oldu. Savaş bölgesinde limanlardaki güvenlik kaygısı nedeniyle aksamalar olurken ticari gemiler, sıcak çatışmanın yakın olduğu limanlara girmiyor. İsrail-Filistin arasında yaşanan çatışmalardan dolayı Orta Doğu’daki diğer ülkeler ve Arap ülkeleri ile olan ticarette sorun yaşanıyor. Ticari gemiler, ticaretin devam etmesi için aktif savaş bölgesine nazaran daha uzak olan kuzey limanlarına gidiyor.


İSRAİL’E OLAN İHRACAT DÜŞTÜ

İsrail-Filistin arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmasının olumsuz etkileri Türkiye’den İsrail’e gerçekleşen ticarette de hissedildi. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Türkiye genelinden İsrail’e 538 milyon 174 bin dolar ihracat yapılırken, bu rakam 2023 yılının aynı döneminde 301 milyon 767 bin dolara düştü. 2022 yılı 11 aylık veriler incelendiğinde Türkiye genelinden İsrail’e 6 milyar 104 milyon 852 bin dolar ihracat gerçekleşirken bu oran 2023 yılının aynı döneminde 4 milyar 700 milyon 927 bin dolara geriledi.

İhracata demir yumruk! Savaş demir-çelik sektörünü vurdu


DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜNDE SERT DÜŞÜŞ

Türk demir-çelik sektörünün en önemli pazarlarından biri olan İsrail’e gerçekleştirilen ihracatta düşüşler yaşanıyor. Dünyada yaşanan resesyon, kur baskısı gibi gelişmelerin yanı sıra Orta Doğu’da devam eden çatışmalar, Türk demir-çelik sektörünün ihracatını olumsuz etkiledi. Özellikle son dönemde yeniden başlayan İsrail-Filistin çatışmaları nedeniyle, Türk demir-çelik sektörünün en büyük üçüncü pazarı olan İsrail’e olan ihracat düştü. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verileri incelendiğinde, geçen yıl Kasım ayında İsrail’e gerçekleşen çelik ihracatı 119 milyon 149 bin dolarken bu rakam 2023 yılının aynı döneminde 43 milyon 911 bin dolara geriledi. Demir ve demir dışı metallerde ise geçen yıl 29 milyon 418 bin dolar İsrail’e ihracat yapılırken bu oran 2023 yılının aynı döneminde 23 milyon 886 bin dolara indi. Türkiye genelinden İsrail’e yapılan çelik ihracatı 11 aylık veriler incelendiğinde ise geçen yıl 1 milyar 408 milyon 866 milyon dolar ihracat yapılırken bu rakam 2023 yılının aynı döneminde 816 milyon 890 bin dolara geriledi. Demir ve demir dışı metallerin geçtiğimiz yıl İsrail’e yapılan 11 aylık ihracat rakamları 387 milyon 996 bin dolarken, 2023 yılının aynı döneminde ise 300 milyon 548 bin dolara indi.

İhracata demir yumruk! Savaş demir-çelik sektörünü vurdu


EGE’DEN İSRAİL’E OLAN İHRACAT GERİLEDİ

İsrail-Filistin arasında devam eden çatışmasının olumsuz etkileri Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) bünyesindeki 12 farklı sektörü temsil eden ihracatçı birliğinde de hissedildi. EİB verilerine bakıldığında, geçen yıl Kasım ayında Ege’den İsrail’e 39 milyon 165 bin 642 dolarlık ihracat yapılırken bu rakam 2023 yılı aynı döneminde 29 milyon 916 bin 166 dolara indi. Ege’den İsrail’e gerçekleşen 11 aylık verilere bakıldığında, geçen yıl 11 aylık dönemde 420 milyon 342 bin 609 dolar ihracat gerçekleşirken bu oran 2023 yılı aynı dönemde 351 milyon 679 bin 498 dolara düştü.

Ege’den İsrail’e gerçekleştirilen çelik ihracatında geçen yıl Kasım ayına 2023 yılının Kasım ayında küçük oranda artış yaşansa da 11 aylık veriler inceliğinde ihracatta düşüş olduğu görüldü. Geçen yıl Kasım ayında İsrail’e gerçekleştirilen çelik ihracatı 3 milyon 387 bin 857 dolarken bu rakam 2023 yılının aynı döneminde 3 milyon 487 bin 395 dolar oldu. Demir ve demir dışı metal ihracatına bakıldığında ise geçen yıl kasım ayında 3 milyon 323 bin 673 dolar ihracat yapılırken bu oran 2023 yılının aynı döneminde 3 milyon 154 bin 796 dolara düştü. Ege’den İsrail’e gerçekleştirilen demir-çelik ihracatın 11 aylık verilere bakıldığında, geçen yıl 11 aylık süreçte İsrail’e 41 milyon 937 bin 447 dolarlık çelik ihracatı yapılırken, bu rakam 2023 yılı aynı döneminde 34 milyon 663 bin 156 dolara geriledi. Ege’den İsrail’e, geçen yıl 11 aylık süreçte, 34 milyon 675 bin dolarlık demir ve demir dışı metal ihracatı yapılırken bu rakam 2023 yılı aynı döneminde 33 milyon 105 bin 448 dolara düştü.


BÖLGEYE YAPILAN İHRACATTA YAVAŞLAMA VAR

İhracata demir yumruk! Savaş demir-çelik sektörünü vurdu

İsrail’in Türkiye için en büyük üçüncü pazar olduğunu ifade eden Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, İsrail pazarının Türk demir çelik ve demirdışı metaller sektörü için çok önemli olduğunu vurgulayıp, “İsrail en büyük üçüncü pazarımız. Hatta inşaat demirinde en önemli pazarlarımızdan biri olduğunu ifade edebiliriz. Son dönemde Tel-Aviv ve Kudüs’ün belirli bölgelerinde yüksek katlı binalar yapılmaya başlandı. Bu sebepten dolayı üretimimiz dahilindeki kalın çaplı inşaat demirine de ihtiyaçları oluyor. Bölgeye yapılan ihracatta bir yavaşlama var ancak mevcut kontratlarla ticaret yavaş da olsa devam ediyor. Demir ve çelik ürünlerimiz şu anda aktif savaş bölgesine biraz daha uzak olan kuzey limanlarına gidiyor. Yaşanan çatışmalardan dolayı Arap bölgesine ürün gönderemiyoruz. Bundan sonra savaşın seyrine göre durumumuz netlik kazanacak” diye konuştu. (KENAN YEŞİL/YENİGÜN GAZETESİ)

Kaynak: YENİGÜN GAZETESİ

09 Ara 2023 - 07:15 İzmir- Yenigün Özel Haberler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.