Büyük Değişiklik Geliyor! Yeni Yılın Başlangıcında Tütün ve Alkol Belgesi Fiyatları Patladı!

Türkiye'de tütün ve alkollü içkilerin satışı için yeni belge bedelleri Resmi Gazete'de duyuruldu. İşte Resmi Gazete'de yer alan açıklama...

Mina Tetik
Mina Tetik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

2024 yılında toptan tütün mamulleri ve alkollü içkiler satış belge bedeli 45 bin 657 Türk Lirası olarak uygulanacak. Bu değişiklikle birlikte, sektörde faaliyet gösteren işletmelerin maliyetleri artacak.

 

Perakende Satış Belgesi Ücretleri

İl merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içinde perakende satış belgesi almak isteyenler 2 bin 348 Türk Lirası ödeyecekler. İlçe merkezlerinde bu bedel 1552 Türk Lirası olarak belirlendi. Diğer mahallelerde ise perakende satış belgesi için ödenecek bedel 564 Türk Lirası olacak.

 

Açık İçki Satış Belgesi Bedelleri

Açık içki satışı yapmak isteyen işletmeler için il merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içinde 9 bin 802 Türk Lirası ödenmesi gerekecek. Diğer mahallerde bu bedel 3 bin 761 Türk Lirası olarak belirlendi.

 

Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgeleri

Nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk belgeleri de il merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içinde 23 bin 843 Türk Lirası, diğer mahallerde ise 21 bin 900 Türk Lirası bedelle alınabilecek.

 

Tütün Ticareti Yetki Belgeleri ve Vize Bedelleri

Tütün ticareti ile ilgili yetki belgeleri ve vize bedelleri de belirlendi. Tütün işleme tesisi kurma uygunluk belgesi 347 bin 990 Türk Lirası, tütün işleme tesisi faaliyet uygunluk belgesi 695 bin 981 Türk Lirası olarak uygulanacak. Tütün ticareti yetki belgesi için de aynı bedel olan 347 bin 990 Türk Lirası ödenecek. Tütün ticareti yetki belgesi vize işlemleri ise yıllık 34 bin 797 Türk Lirası olarak belirlendi.

 

Tütün Tesis Kurma Belge Ücretleri

Tütün tesislerinin kurma, proje tadilatı ve bandrol satış hizmet belgeleri için de yeni ücretler belirlendi. Sigara üretim tesisleri için her 100 milyon sigara üretim kapasitesi başına 116 bin 954 Türk Lirası ödenecek. Diğer tütün mamulleri için ise her 1 tonluk üretim kapasitesi başına 1388 Türk Lirası alınacak. Proje tadilatı uygunluk belgesi bedeli sigara üretim tesislerinde her 100 milyon adetlik sigara üretim kapasitesi artışına neden olan proje değişiklikleri için 116 bin 954 Türk Lirası, diğer tütün mamulleri üretim tesislerinde ise her 1 tonluk kapasite artışına neden olan proje değişiklikleri için 1388 Türk Lirası olarak belirlendi. Bandrollerin her 1000 adedi için basım maliyeti hariç satış hizmet bedeli olarak 21,75 Türk Lira tahsil edilecek.

 

Puro İthalatı Yetki Belgesi

Puro ve sigarillo ithalatı yetki belgesi için 679 bin 460 Türk Lirası ödenecek. Ayrıca, bu yetki belgelerinin yıllık süre uzatımı için 57 bin 7 Türk Lira ödenecek.

 

Makaron Üretim Tesisi İçin Belge Bedelleri

Makaron üretim tesisleri için her 100 milyon makaron üretim kapasitesi başına 116 bin 954 Türk Lira tesis kurma uygunluk belgesi bedeli olarak belirlendi. Proje tadilatı uygunluk belgesi için makaron üretim tesislerinde her 100 milyon adetlik makaron üretim kapasitesi artışına neden olan proje değişiklikleri için de aynı bedel olan 116 bin 954 Türk Lira ödenecek. Her bir piyasaya arz uygunluk belgesi için 21 bin 935 Türk Lira ödenmesi gerekecek.

 

Yaprak Sigara Kağıdı Üretimi ve Ticareti

Yaprak sigara kağıdı üretimi ve ticaretinde tesis kurma uygunluk belgesi bedeli, üretim tesisleri için her 100 milyon adet yaprak sigara kağıdı üretim kapasitesi başına veya proje tadilatı uygunluk belgesi karşılığında her 100 milyon kağıt üretim kapasitesi artışına neden olan proje değişiklikleri için 61 bin 465 Türk Lira olarak belirlendi. Yaprak sigara kağıdı ithalatı uygunluk belgesi için 21 bin 935 Türk Lira ödenecek. Her 1000 adet yaprak sigara kağıdı için satış hizmet bedeli olarak 4,51 Türk Lira alınacak.

 

Bu yeni tarife değişiklikleri 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

Kaynak: Haber Merkezi

29 Ara 2023 - 21:33 - Ekonomi Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml