Yurtdışından Telefon Getirenler İçin Detaylı Rehber! Telefonunuzu Nasıl Açtırır ve Nasıl Kullanırsınız?

Yurtdışından telefon getirmek son yıllarda Türkiye ‘de oldukça yaygın bir tercih. Binlerce insan telefonlarını dünyanın çeşitli ülkelerinden satın alıyor. Tatil ve yurtdışı seyahatlerini planlarken telefon alışverişlerini de yapanları Türkiye’de çeşitli yasal zorunluluklar bekliyor. Daha hesaplı olmasının yanı sıra yurtdışından telefon getirmek Türkiye’de satışı olmayan telefon modellerini kıllanmayı da mümkün hale getiriyor. Peki yurtdışından telefon nasıl getirilir?

Gizem Oysu Şen
Gizem Oysu Şen Tüm Haberleri
Yurtdışından Nasıl Telefon Getirilir?
Bir Başkası Sizin İçin Yurtdışından Telefon Alabilir Mi?
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Son yıllarda Türkiye’den çekilen ya da Türkiye’de hiç satışa girmeyen onlarca markadan birini kullanmak yurtdışından telefon alanlar için mümkün. Elbette bu alışverişin avantajları kadar dezavantajları da bulunuyor. Bu telefonların açtırılması ve kullanılması hakkında akıllarda yer eden tüm soruların cevaplarına ulaşmak isteyenler için detaylar haberimizde.

Yurtdışından Telefon Nasıl Alınır?

Yurtdışı seyahati planlayanların seyahatleri sırasında telefon alışverişlerini de gerçekleştirmeleri sıklıkla karşılaşılan bir durum. Türkiye'de artan telefon fiyatları da çok sayıda kişiyi çevre ülkelerden telefon alışverişi yapmaya itiyor. Yurtdışından telefon almak isteyenler için ziyaret ettikleri ülkelerde telefon satılan herhani bir ticari kurumdan faturalı işlem gerçekleştirmek yeterli. İlgili ülkenin alışveriş için belirlediği yaş sınırı sağlandığı sürece, her ülkeden telefon alışverişi yapılabilir. Ancak bu telefonun satın alınması ile birlikte kullanımından önce izlenmesi gereken bir takım prosedürler mevcut. Geçmişte, Yurtdışından gelen telefonların pasaportunuza işlenmesi için sizin yurtdışına çıkmanız gerekmiyordu. Ancak 2019 yılından bu yana, telefonun satın alındığı ülkeye giriş ve çıkış kaydının telefonun sahibi olacak olan kişinin pasaportunda bulunması gerekiyor. 

Yurtdışından Telefon Alanlar Nasıl Türkiye’ye Getirir?

Yurtdışından Telefon Alanlar Nasıl Türkiye'ye getirir sorusu, elektronik alışverişlerinin tümü için gündemde olan bir konu. Alınan telefonun pasaporta işletilmesi ve faturası ile gümrük işlemleri sırasında belgelenmesi gerekiyor. Aynı zamanda telefonun Türkiye'de kullanılabilmesi için de ödenmesi gereken bir tutar sizleri bekliyor olacak. IMEI ücreti yatırılmalı. Yurtdışından telefon getirenlerin cihaz kayıtlarını yapmak için fatura tarihinden itibaren 365 günlük bir süreleri var. Eğer telefona sim kart takıldıysa, bu süre 120 güne kadar düşüyor.

 • Kullanılmayan telefon 365 günde
 • Sim kartlı telefon 120 günde

kayıt altına alınmak zorunda. Yurtdışından telefon getirenlerin kayıt hakkı var mı yok mu sorgulayabilmeleri için ise BTK Kayıt Hakkı Sorgulaması için açılmış bu linki ziyaret etmeleri yeterli: www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama

Yurtdışından Telefon Getirenler İçin Detaylı Rehber! Telefonunuzu Nasıl Açtırır ve Nasıl Kullanırsınız?

Yurtdışından Telefon Almanın Avantajları Nelerdir

Özellikle 'Amiral Gemisi' olarak ta tabir edilen yüksek kategorideki, üst düzey özelliklere sahip ve pahalı telefonların yurtdışından alınması, Türkiye'de telefon alışverişlerine eklenen vergiden kaçınma imkanı yarattığı için ekonomik olarak avantajlı bir durum doğuruyor. Türkiye'ye dönüldüğünde alışveriş tutarının üzerine eklenecek olan telefon açtırma ve kayıt ücreti de hesaba katıldığında eğer alışveriş, Türkiye'de yapılacak olan alışverişten daha uygun fiyatlı olabiliyor. Bu şartlar altında yurtdışından telefon almaktansa yurtdışından telefon almanın daha avantajlı olduğu söylenebilir. 

Aynı zamanda Türkiye'de bulunmayan bazı markalara erişmek isteyenler için de yurtdışından telefon alışverişi yapabilenler için bir avantaj. Yüksek ücretli telefonların yurtdışı fiyatlarına bir örnek verecek olursak, iphone almak isteyenler için yurtdışında iphone fiyatları hakkındaki içeriğimizde detaylar mevcut.

Yurtdışından Telefon Almanın Dezavantajları Nelerdir

Yurtdışından telefon almanın dezavantajları da olabilir. Bu durum, telefonun Türkiye'ye getirildiğinde alıcıya çıkaracağı masraf ile ölçülür. CIF (Cost, Insurance, Freight) adı da verilen bu maliyet politikasına göre yurtdışından alınan telefon, alışveriş esnasında Türkiye'den daha ucuza gelse de, telefonun Türkiye'de yaptırılması gereken kayıt ve açtırma işlemlerinin ücreti, telefonun Türkiye satış fiyatının üstüne çıkmasına sebep olabilir. bu sebeple Yurtdışından telefon alırken  telefonun yurtdışı satış fiyatının yanı sıra açtırma hizmetleri de hesaplanmalıdır. 

Bir Başkası Sizin İçin Yurtdışından Telefon Alabilir Mi?

2019 yılının Mart ayına kadar bir başkasının sizin için yurtdışından telefon alması konusunda herhangi bir problem yoktu. Alınan telefon size getirildiğinde, telefonun kaydının kendi pasaportunuza yaptırılması yetiyordu. Ancak 2019 yılının mart ayında yapılan değişiklik ile, yurtdışından telefon almak isteyen kişilerin, telefonun satışının gerçekleştiği ülkelere şahsen girişi ve çıkışının bulunması şartı getirildi. Bu düzenleme, ile birlikte pasaporta kaydedilebilecek telefon sayısına da sınırlama getirilerek sivil şahısların vergi yükümlülüğünden kaçınarak yurtdışından getirdikleri telefonların ticaretini yapmaları önlendi.

Telefonu kendi adınıza kaydettirebilmek için pasaportunuzda telefon kayıt hakkınızın bulunması ve son bir yıl içinde yurt dışına çıkıp Türkiye’ye geri dönmüş olmanız kaydıyla size hediye olarak getirilen telefonu kendi adınıza kaydedebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Kayıt süreci, öncelikle IMEI kayıt ücretinin ödenmesi ve ardından e- Devlet üzerinden gerekli kayıt işlemlerinin yapılması şeklinde gerçekleştirilir.

Yurtdışından Telefon Getirenler İçin Detaylı Rehber! Telefonunuzu Nasıl Açtırır ve Nasıl Kullanırsınız?

İnternetten Yurtdışından Telefon Alınır Mı?

İnternetten yurtdışından telefon Almak mümkün değildir. E ticaret izni olan ve Türkiye'de satışı mümkün olan tüm ürünler Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ticari sistemlerine ve vergi yükümlülüklerine tabidir. İnternet alışverişinde, yurtdışı Fiyat Politikaları geçerli değildir.

Yurtdışından Kargoyla Telefon Gelir Mi?

Cep telefonu, Ek-9 liste kapsamı kişisel eşya olarak tanımlanan kategoride tanımlanır ve Türkiye'ye yalnızca yolcu beraberinde getirilebilir. Satın alınan ürünün kargolanması mümkün değildir.

Yurtdışından Telefon Alanların Faturası Türkiye’de Kullanılır Mı?

Yurtdışından Telefon alanlar KDV ödemez. Ancak Telefonlarının faturalarını şirket gideri olarak gösterme hakkına sahiptirler. Satın alınan telefonun faturasının şirket adına kesilmesi durumunda, tutar, fatura günün bir gün öncesine ait döviz kuru üzerinden hesaplanarak TL cinsine çevrilebilir ve fatura tutarı şirket gideri olarak işlenebilir. 

Telefonların Yetkili Servisleri Yurtdışından Alınan Telefonları Tamir Eder Mi?

Yurtdışından telefon alanların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de yetkili servis problemleridir. Alınan telefonun şirket politikasına bağlı olarak değişiklik gösterebilen servis prosedürleri mevcut olsa da çok sayıda marka, yurtdışından alınan telefonlara 'yerel satış' ürünü olmaması gerekesiyle servis hizmeti vermemektedir. Bu telefonlar, yetkili servislerde ücreti karşılığında dahi kabul görmeyebilir.  

Yurtdışından Alınan Telefon Garanti Kapsamına Girer Mi?

Yurtdışından alınan telefonların garanti işlemlerinden yasal olarak satın alındığı ülkede yer alan bayilikler ve servis noktaları sorumludur. Cihaz garanti kapsamında olsa da şirket politikaları gereği Türkiye'de garanti kapsamında servise kabul edilmeyebilir.

Kimler Yurtdışından Telefon Alabilir?

Alışveriş yapmak ile ilgili yasal gereksinimleri sağlayan her reşit birey, ücreti karşılığında yurtdışından telefon alabilir.

Yurtdışından Telefon Getirenler İçin Detaylı Rehber! Telefonunuzu Nasıl Açtırır ve Nasıl Kullanırsınız?

Yurtdışından Telefon Alanlar Pasaporta Nasıl İşletir?

Yurtdışından telefon alanların cihazlarını pasaportlarına işletmeleri için e devlet üzerinden IMEI kayıtlarını gerçekleştirmeleri gerekir. Online olarak son derece pratik bir şekilde gerçekleştirilebilen bu işlem için talep edilen ödeme e-devlet yönlendirmesi ile ilgili hesaba yatırılır. E-Devlet IMEI Kaydı'nı oluşturmak için telefonun yasal kayıt süresi içinde bulunması şarttır. 

Telefon Nasıl Açtırılır?

IMEI kaydını yapmak için E-Devlet tarafından hazırlanmış detaylı anlatıma sahip bu video, yurtdışından telefon alanlar için son dere bilgilendirici bir kaynak. IMEI işlemlerini tamamen internetten halletmek isteyenler bu videoya göz atabilir:

Kimlikle Gidilen Ülkelerden Alınan Telefonlar Nasıl Açtırılır?

Pasaporta ihtiyaç olmayan, kimlikle gidilebilen ülkelerden yetirilen telefonların açtırma maliyeti çok daha düşüktür. Yurt dışından getirilen telefonların Türkiye'de kullanılabilmesi için IMEI numarasının kayıt altına alınması gerekir. 2024 yılı için belirlenen kayıt ücreti 31.692,00 TL'dir.
IMEI kayıt ücreti, internet vergi dairesi veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilir.
Ayrıca, doğrudan vergi dairelerine giderek de bu ücreti ödeyebilirsiniz.

 1. Kayıt için, cihazın IMEI numarası, TC Kimlik Numarası, ad ve soyad bilgileri gereklidir.
 2. Ödeme yapıldıktan sonra, mutlaka dekont almayı unutmayın.
 3. Ödeme yapıldıktan sonra, e-Devlet üzerinden giriş yaparak IMEI kayıt sayfasına gidin.
 4. Burada 'Bilgilendirme', 'Başvuru Formu', 'Onay' ve 'Sonuç' adımlarını doldurun.
Yurtdışından Telefon Getirenler İçin Detaylı Rehber! Telefonunuzu Nasıl Açtırır ve Nasıl Kullanırsınız?

Telefon İnternet Dışında Nasıl Pasaporta kaydedilir?

IMEI ücreti ödenen telefonların sahipleri, ödeme dekontu, telefon faturası ve pasaportuyla kullandıkları operatörün bayiliklerinden de telefon açtırma işlemlerini tamamlayabilirler.

Yurtdışından Telefon Almanın Sayı Sınırı Var Mı?

Yurtdışından telefon alacaklar için, telefonun, kullanacak olan kişinin kendi pasaportuna ya da kimliğine işletilmesi zorunluluğu bulunur. Her kişi, yalnızca şahsi kullanımı amacıyla 1 adet telefonu yurtdışından getirebilir. Bir defa yurtdışından telefon getiren kişinin, yeniden yurtdışından telefon alabilmesi için 3 tam yıl beklemesi gerekir. E-Devlet'te bu durum "Yurt dışından kişisel kullanım amacı ile getirdiğiniz cihazın kaydı için kullanılan yurda giriş belgesindeki tarihten sonraki iki takvim yılı içinde yeniden kayıt yaptıramazsınız. Daha önce kayıt yaptırdıysanız, en son cihaz kaydınızda kullanılan yurda giriş belgesindeki tarih üzerinden en az üç takvim yılının geçmesi gerekir. Örneğin en son tarihli cihaz kaydını 01/06/2019 tarihli yurda giriş belgesi ile gerçekleştiren bir kişi 01/01/2022 tarihinden itibaren yeni cihaz kaydedebilir." ifadeleriyle tanımlanıyor.

18 Yaşından Küçükler Yurtdışından Gelen Telefonlarını Kendi Adlarına Kaydettirebilir Mİ?

18 Yaşından Küçükler İçin Telefon Kaydı süreci mümkün ve oldukça kolaydır. Ebeveynler, çocukları adına e-Devlet üzerinden telefon kaydı işlemini yapabilirler.
İşlem, çocuğun bilgileri girilerek ve çocuk adına seçim yaparak gerçekleştirilir. Ancak bu işlemin püf noktası şu: Telefon kaydı için gerekli olan vergi, çocuk adına yatırılmalı!

Yurtdışından Telefon Alanlar Türkiye’ye Gelmeden Telefonu Açabilir Mi?

Evet yurtdışından telefon alanlar, cihazlarının kamera ya da wifi gibi özelliklerini kullanmak için telefonlarını açabilirler. Böylece yurtdışı seyahatinizi yeni telefonunuzla kayıt altına alma imkanı da sizlerle olacaktır. Bu durum, IMEI ve telefon işleme sürecinde bir sorun teşkil etmez.

Turkcell'liler Yurtdışından Telefon Alırsa Kullanabilir Mi?

Turkcell'den hizmet almayı tercih eden kişiler, yurtdışından aldıkları telefonları ile ister yurtiçi ister yurtdışında diledikleri gibi kullanım sağlayabilirler. Anlaşmalı paketleri ve yurtdışı hizmetlerinin sağladığı koşullar, hizmet sağlayıcı şirket ile telefon sahibi arasındadır.

Yurtdışından Telefon Getirenler İçin Detaylı Rehber! Telefonunuzu Nasıl Açtırır ve Nasıl Kullanırsınız?

Vodafone'lular Yurtdışından Telefon Alırsa Kullanabilir Mi?

Vodafone'dan hizmet almayı tercih eden kişiler, yurtdışından aldıkları telefonları ile ister yurtiçi ister yurtdışında diledikleri gibi kullanım sağlayabilirler. Anlaşmalı paketleri ve yurtdışı hizmetlerinin sağladığı koşullar, hizmet sağlayıcı şirket ile telefon sahibi arasındadır.

Türk Telekom'lular Yurtdışından Telefon Alırsa Kullanabilir Mi?

Türk Telekom'dan hizmet almayı tercih eden kişiler, yurtdışından aldıkları telefonları ile ister yurtiçi ister yurtdışında diledikleri gibi kullanım sağlayabilirler. Anlaşmalı paketleri ve yurtdışı hizmetlerinin sağladığı koşullar, hizmet sağlayıcı şirket ile telefon sahibi arasındadır.

Telefon Açtırma Ücreti Yurtdışından Telefon Alanlar İçin Ne Kadar?

2023 yılının temmuz ayında yurtdışından telefon alanlar için cihazı açtırma ücreti 20.000 TL olarak belirlenmişti. Bu rakam 2024 yılı için  31 bin 692 TL olarak belirlendi.

Yurtdışından Telefon Alacak Olanlar İçin Fiyat Listeleri

Yurtdışından telefon almak isteyenler için farklı bölgelerden en güncel fiyat listeleri şöyle:

Yurtdışından Telefon Alanlar Nelere Dikkat Etmeli

Yurt dışından telefon alırken dikkat edilmesi gereken bir dizi önemli faktör bulunmaktadır. Bu faktörler, satın alma sürecini güvenli ve sorunsuz hale getirmek için önemlidir.

Güvenilir Satıcı Seçimi: Yurt dışından telefon alırken, yetkili ve güvenilir satıcılardan alışveriş yapılmalıdır. Sokak arası telefonculardan uzak durulmalıdır.

IMEI ve Seri Numarası Kontrolü: Telefonun IMEI numarasını kontrol edin. IMEI numarası, cihazın kimliğini belirtir ve benzersizdir. Seri numarası, telefonun modelini doğrulamak için önemlidir. Apple cihazlar için Apple’ın resmi web sitesinden seri numarası sorgulanabilir.

Garanti Kapsamı: Yurt dışından alınan cihazlarda garanti süresi ve kapsamı farklılık gösterebilir. Garanti durumunu kontrol edin.

Kutu ve Cihazın Teknik Kontrolü: Telefonun kutusu ve cihazın kendisi teknik açıdan kontrol edilmelidir.

Fatura: Satın alma işlemi sırasında fatura alınmalıdır. Fatura, ürünün kanıtı ve garanti/iade işlemleri için gerekli bir belgedir.

Yurtdışından Telefon Getirenler İçin Detaylı Rehber! Telefonunuzu Nasıl Açtırır ve Nasıl Kullanırsınız?

Yurtdışından Telefon Alanlar İçin Garanti Süresi?

Yurtdışından telefon alanlar için garanti süresi, telefon ve marka başına değişiklik gösterir. Aynı zamanda ek garanti imkanları ve garanti kapsamı da hem alışverişin yapıldığı ülke hem de satın alınan ürünün markasına göre çeşitlenir. 

Yurtdışından Telefon Alanlar İçin Kullanma Kılavuzu

Yurtdışından telefon alanların sıklıkla yaşadığı sorunlardan biri de telefonların genelinde bulunan dil problemi. Çok sayıda marka ve modelde kurulum esnasında dil paneli kolaylıkla ayırt edilebilir durumda olsa da, bunun ayrımına varılamaması durumunda kurulumun bildiğiniz bir dilde anlatıldığı videolardan ya da, cihazın açılış diline hakim bir yetiliden yardım almanız tavsiye edilir.

Yurtdışından Telefon Almak İsteyenler Hangi Ülkelerden Alabilir?

Yurtdışında Teknolojik ürün satışı gerçekleştiren tüm ülkelerden telefon alışverişi yapılabilir. Türkiye'nin bu konuda ticari bir kısıtlaması bulunmamaktadır.

Yurtdışından Telefon Siparişi Nasıl Verilir?

Yurtdışından telefon sipariş etmek için yurtdışı seyahati gerçekleştiren bir şahis ile görüşmek yeterlidir. Yurtdışından gelen telefonlar sadece bir kişi eşliğinde ülkeye sokulabilir, kargolanamaz. Dolayısıyla, internet üzerinden yurtdışından telefon alınamaz. Yurtdışından tarafınıza getirilen telefonun açtırılması ve kaydının yaptırılması için son 1 sene içinde yurtdışına çıkmış olmanız ve pasaportunuza bir telefon işlemek için koşul olarak sunulan yasal aralığı tamamlamış olmanız gerekir.

Tur Rehberleri Yurtdışından Telefon Alabilir Mi?

Tur Rehberleri ve Turizm ile ilgili mesleklerde çalışan kişiler, tüm vatandaşlar gibi belirlenen koşullara uyarak yurtdışından telefon alışverişi yapabilir.

Yurtdışından Telefon Getirenler İçin Detaylı Rehber! Telefonunuzu Nasıl Açtırır ve Nasıl Kullanırsınız?

Hostesler Yurtdışından Telefon Alabilir Mi?

Hostesler sivil hayatlarında  tüm vatandaşlar gibi belirlenen koşullara uyarak yurtdışından telefon alışverişi yapabilir. Ancak havayolu şirketlerinin politikaları ve kurum içi düzenlemeleri, hosteslerin mesleki yaşantılarındaki hak ve sorumluluklarını farklı biçimlerde düzenleyebilir.

Pilotlar Yurtdışından Telefon Alabilir Mi?

Pilotlar sivil hayatlarında  tüm vatandaşlar gibi belirlenen koşullara uyarak yurtdışından telefon alışverişi yapabilir. Ancak havayolu şirketlerinin politikaları ve kurum içi düzenlemeleri, pilotların mesleki yaşantılarındaki hak ve sorumluluklarını farklı biçimlerde düzenleyebilir.

Yurtdışından Telefon Alanlar Hangi Markaları Tercih Etmeli?
Yurtdışından Telefon alan kişiler, ziyaret ettikleri ülkede satışta bulunan tüm telefon markalarını tercih edebilirler. Satın alınan telefonun Türkiye'de satışının olması gerekmez. Ancak alışveriş esnasında, telefon tercihinden doğabilecek avantaj ve dezavantajların kapsamlı biçimde değerlendirilmesi önerilir.

Dışişleri Bakanlığı'nın yurtdışında telefonlar hakkında yayınladığı yazıya buradan gözatın.

Telefonun IMEI Numarası Değişti, Kayıt Olur Mu?

Telefonun ana kartının değişmesi gibi durumlarda IMEI numarasının değişmesi mümkündür. Bu durumda, yeni IMEI numarasının kayıt altına alınması için belirli adımların takip edilmesi gerekmektedir. IMEI numarasının değişmesi durumunda yapılması gerekenler şunlardır;

 • Cihazı kayıt altına aldıran kişinin E-Devlet üzerinden değişim başvurusu yapması gerekir.
 • Değişim yapılması talep edilen her iki IMEI numarasının da aynı marka cihaza ait olması şartı aranır.
 • Değişim belgesinde firma kaşesi veya antetli kâğıt bulunmalıdır.
 • Belge, değişimi yapan firmanın bilgilerini içermelidir.
 • Arıza nedeniyle yapılan değişimi gösteren bilgi belgede yer almalıdır.
 • Hem eski hem de yeni IMEI numaraları belgede bulunmalıdır.

Kaynak: Haber Merkezi

01 Oca 2024 - 18:40 - Güncel Haberler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml