8. Yargı Paketi Kabul Edildi mi? Adalet Reformu ve Beklenen Değişiklikler Neler?

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemine alacağı 8. Yargı Paketi, hukuk sistemine yönelik önemli reformları içeriyor. Paketin maddeleri, yürürlük tarihi ve ceza infaz düzenlemeleri hakkında merak edilen detaylar haberimizde...

Zeynep Gizem Eskici
Zeynep Gizem Eskici Tüm Haberleri
8. Yargı Paketi Kabul Edildi mi? Adalet Reformu ve Beklenen Değişiklikler Neler?
8. Yargı Paketi Kabul Edildi mi? Adalet Reformu ve Beklenen Değişiklikler Neler?
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'de hukuk sisteminin daha etkin ve adil işlemesi amacıyla Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan 8. Yargı Paketi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemine geliyor. Geniş kapsamlı bu reform paketi, ceza infaz düzenlemelerinden denetimli serbestliğe kadar pek çok konuda değişiklikleri içeriyor.

8. Yargı Paketi'nin Temel Maddeleri

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 60'tan fazla maddeden oluşan bu paketin, meclis üyelerinin eklemeleri veya değişiklikleriyle şekilleneceğini belirtti. Paketin amacı, Türkiye'nin hukuk sistemini güçlendirmek ve adalet mekanizmasını daha etkin kılmak. İşte temel maddeler:

24 Ocak 2024 tarihi itibarıyla evlenen kadınlar, eşinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadını taşıyabilecek.

Anneye, baba ile çocuk arasındaki soybağının reddi davasını açma imkânı tanınacak.

Çocuk evlat edinenlerin adları, evlatlığın kimliğine ana ve baba adı olarak yazılabilecek.

1 Nisan 2024 tarihinden sonra verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararlarına karşı istinaf mahkemesine başvurulabilecek.

Hapis cezası gerektiren suçlarda ön ödeme miktarının hesaplanmasında bir gün karşılığı olarak belirlenen 30 TL, 100 TL'ye yükseltilecek.

Doğrudan verilen adli para cezalarında kesinlik sınırı 3 bin TL'den 15 bin TL'ye çıkarılacak.

Hükümlünün koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi sağlanacak. Böylelikle, her hükümlü cezasının en az yüzde 40'ını cezaevinde çekecek.

Denetimli serbestlik süresi 3 yılla sınırlandırılacak.

Hükümlülerden 0-6 yaş grubunda çocuğu bulunan kadınlar, maruz kaldığı ağır bir hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyenler ve 70 yaşını bitirmiş olanlar, koşullu salıverilme için cezaevlerinde geçirmeleri gereken sürenin beşte üçünü ceza infaz kurumlarında geçirmeleri halinde denetimli serbestlikten yararlanabilecek.

Kadına şiddetle mücadele kanununda düzenlenen zorlama hapsine itiraz yoluna ilişkin düzenleme yapılacak.

Makul sürede yargılanma hakkının ihlâl edildiği iddiasıyla yapılmış ve kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla AYM'de derdest olan bireysel başvurular ile AYM'nin incelemenin sürdürülmesini haklı kılan bir neden görülmediği gerekçesiyle düşme kararı verdiği bireysel başvurular bakımından da Tazminat Komisyonu'na başvuru imkânı getirilecek.

Hakkında ikinci defa tekerrür hükümleri uygulanan hükümlüler, cezalarının dörtte üçünü infaz kurumunda iyi hâlli olarak geçirmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilecek. Halihazırda ikinci defa mükerrer olanlar şartlı tahliyeden yararlanamıyor; cezalarının tamamı kadar süre cezaevlerinde kaldıktan sonra tahliye olabiliyorlardı. Teklifle mahkumların ikinci defa mükerrer oldukları cezalarının tamamı kadar değil, dörtte üçü kadar cezaevinde kalmalarının önü açılacak. Denetimli serbestlikten yararlanamayan ikinci kez mükerrer olan hükümlüler denetimli serbestlikten de yararlanabilecek.

Mesleğinde 20 yıl kıdeme sahip hukukçular, sınavsız olarak arabulucu olabilecek.

İcra ve İflas Kanunu ile Hukuk Muhakemeleri Kanununda değişiklik yapılarak, parasal sınırlarda yeniden değerleme oranında artırma yapılması sonucunda belirlenen miktarlarda bin TL'nin altı dikkate alınmayacak.

Bölge adliye mahkemesinin kaldırma kararı üzerine ilk derece mahkemesince verilen kararlar ile Yargıtay'ın bozma kararı üzerine yeniden verilen kararlara karşı, ilk karar tarihinde geçerli olan parasal sınırlara göre istinaf ve temyize başvurulabilecek.

Yargı Paketinin Yürürlüğe Giriş Tarihi

Bakan Tunç'un açıklamalarına göre, 8. Yargı Paketi'nin Ocak ayı itibarıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu, Türkiye'deki yargı sistemine yönelik büyük bir adımı temsil ediyor.

Denetimli Serbestlikte Değişiklik

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, denetimli serbestlikle ilgili mevcut düzenlemenin toplumda cezasızlık algısı yarattığını belirtti. Bu bağlamda, denetimli serbestlik süresinin otomatik 1 yıl yerine, belirli bir orana göre ayarlanmasının gündemde olduğunu ifade etti.

Genel Af Konusunda Açıklama

Adalet Bakanı, 8. Yargı Paketi içerisinde mahkumlara yönelik bir genel af düzenlemesinin bulunmadığını açıkladı. Bu, paketin temel odaklarının adalet mekanizmalarının iyileştirilmesi ve hukuk sistemini güçlendirmek üzerine kurulu olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Haber Merkezi

08 Oca 2024 - 17:14 - Güncel Haberler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.