İzmir'de doktorlara mevzuata aykırı acil nöbeti!

DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisinde görev yapan 19 hekimin istifa etmesinin ardından, başka branşlardan hekimlerin yönetim tarafından mevzuata aykırı şekilde acil serviste görevlendirilmesi kriz yarattı.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
İzmir'de doktorlara mevzuata aykırı acil nöbeti!
İzmir'de doktorlara mevzuata aykırı acil nöbeti!
Haber albümü için resme tıklayın

Yenigün Gazetesi'nden Nurcan Etik'in haberine göre, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'nde iş gücü yetersizliği gidermek için farklı branşlardan hekimlerin uzmanlık alanı olmayan acil servise görevlendirildikleri öne sürüldü. Bir yıl içinde DEÜ Hastanesi acil servisinde görev yapan 2 öğretim üyesi ve 17 asistan hekim istifa etmişti. İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, istifaların ardından yaşanan iş gücü yetersizliğini diğer birimlerdeki asistan hekimlerle telafi etmeye çalışan dekanlık ve başhekimliğin, asistanlara baskı uyguladığını ifade etti. DEÜ Hastanesi'nin sosyal medyasından konuya ilişkin yapılan açıklamada iddialar yalanlanırken, DEÜ Acil'de görev yapan bir asistan hekim acil serviste yaşananları Yenigün'e anlattı.

ASİSTANLIK MEVZUATINA AYKIRI

Asistanlığın bir uzmanlık eğitimi süreci olduğunu hatırlatan İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, tıpta uzmanlık sınavının ardından DEÜ Hastanesi acil servisinde görev ve eğitim alma hakkını kazanan 17 asistan hekimin istifasının yönetimsel bir kriz olduğunu vurguladı. İstifaların ardından yeni bir kriz doğduğunu söyleyen Kaynak, "İstifalar sonucunda acil serviste iş gücü yetersizliği ortaya çıktı. Bu iş gücü yetersizliğini telafi etmek için de, dekanlık ve başhekimlik diğer birimlerdeki asistanlara acil serviste görev almaları için baskı uyguluyor" dedi. DEÜ'ye farklı branşlarda eğitim almak için gitmiş olan asistan hekimlerin idari baskıyla acil serviste görev almaya ve nöbet tutmaya zorlanmasının asistanlık mevzuatına aykırı olduğunu vurgulayan Kaynak,  "Mevzuata uygun olmadığı gibi iki sakınca daha ortaya çıkarıyor. Bunlardan bir tanesi acil servise çekilen asistanın asıl çalıştığı birimde bir insan gücü açığı ortaya çıkabiliyor ve o asistan alması gereken eğitimi alamıyor" dedi. İkincisi sorunun ise farklı branştaki hekimin acil servise göderildiği takdirde, serviste hasta bakıyorken doğacak hukuki sorunlardan asistanın sorumlu tutulabileceğinin altını çizen Kaynak, "Örneğin fizik tedavi ya da patoloji asistanına gidip acildeki hastaya bak denildiğinde, bir takım yetersizlikler, eksiklikler ve belki hatalar yaşanabilir ve bunlar hukuki sonuçlar doğurabilir. Çünkü acil servisler hızlı müdahalenin ve hızlı iş akışının olduğu yerler, dolayısıyla özel bir uzmanlık alanı gerektiriyor ki Acil Tıp Uzmanlığı diye ayrılmasının nedeni de bu" dedi.

İzmir'de doktorlara mevzuata aykırı acil nöbeti!

HASTANE İNKAR ETTİ

DEÜ Hastanesi'nin sosyal medyasından "Acil Tıp AD, asistanları adına" başlıklı paylaşılan açıklamada ise mobbing ve istifa iddiaları yalanlandı, istifa eden "birkaç" hekimin istifa nedenlerinin ailevi sebepler olduğu belirtildi. Ayrıca Acil Tıp bölümünün doğası gereği yoğun ve stresli bir Tıpta Uzmanlık dalı olduğu ve sadece mesai saatlerinde icra edilen bir görev değil bir yaşam tarzı olduğu vurgulandı. "Profesör, Doçent olduğu halde, yeşil-sarı-kırmızı alanlarda tek tek hasta bakan, bizleri tüm gün yalnız bırakmamak adına nöbet tutan değerli hocalarımıza, her daim desteğini esirgemeyen Başhekimlik ve Üniversite Üst Yönetimine yönelik böyle asılsız bir suçlamayı kabul etmiyor ve kınıyoruz" ifadelerinin kullanıldığı açıklamanın resmi bir değeri olmadığını belirten Kaynak, "Yazıyı kimin yazdığı belli değil, imzaları kimin topladığı belli değil, imzaların baskıyla attırılıp attırılmadığı belli değil, orada çalışan hekim arkadaşlarımızın bizlere anlattıklarıyla tutarlı değil, dolayısıyla bu yazının resmi bir yanı yok" diye konuştu.

İzmir'de doktorlara mevzuata aykırı acil nöbeti!

DEÜ'NÜN ACİL PLANI

DEÜ Hastanesi acilinde görev yapan ve ismini vermek istemeyen bir hekim, DEÜ acilinde yaşananları Yenigün'e anlattı. Asistan hekim kendilerine yönetim tarafından, hergün sabah 08.00-17.00 mesai saatlerinde farklı branşlardan günlük görevlendirme şeklinde birkaç kişinin acil servise çekileceği, her bölüme tarih verileceği, kimin gideceğinin kendi aralarında kararlaştırılmasının isteneceği bilgilerinin verildiğini ifade etti. Tüm hekimlerin buna itiraz ettiğini fakat itirazlarının kabul edilmediğini belirten asistan hekim, yönetimin "Sizi rotasyoner gibi aylık çekmediğimiz için bir şey yapamazsınız, buna hakkımız var" dediğini ifade etti. Yönetime bu uygulamayla acil servisin tercih edilmediği gibi diğer bölümlere de talebin azalacağını ve istifaların artacağını belirttiklerini söyleyen hekim, karşılığında ise yönetimin istifaları yalnızca teşvik nedeniyle yaşandığını düşündüğünü ve hekimlerin teşvik dışındaki sorunlarının görmezden gelindiğini ifade etti.

Kaynak: YENİGÜN GAZETESİ

30 Oca 2024 - 07:00 İzmir- Yenigün Özel Haberler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.