İzmir’in tanınmış sanayicisinden SPK çıkışı: SPK eliyle haksız bir rekabet yaratılıyor

İzmir’de, tanınmış iş insanı olan EBSO eski meclis başkanı Salih Esen, para kazanmayan, cirosu yeterli olmayan, borcu fazla olan şirketlerin Sermaye Piyasa Kurulu’nun (SPK) onayı ile halka açıldığını belirtip, “Bu şirketin bir tek gayesi, karına, kazancına bakmadan iş algısını ve ciro yapmasını sağlamaktır. Devlet eliyle, SPK eliyle yapılmış olan ölçüsüz, sorgusuz, gerçek anlamda ekonomiyi bozucu niteliğin ortadan kaldırılması gerekiyor” dedi.

Mina Tetik
Mina Tetik Tüm Haberleri
İzmir’in tanınmış sanayicisinden SPK çıkışı: SPK eliyle haksız bir rekabet yaratılıyor
İzmir’in tanınmış sanayicisinden SPK çıkışı: SPK eliyle haksız bir rekabet yaratılıyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL / YENİGÜN - İzmir’de, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 2024 yılının ilk meclis toplantısına konuk konuşmacı olarak katılan İzmir’in tanınmış iş insanı EBSO eski meclis başkanı Salih Esen, iki önemli konuda sanayicilere konuşma yaptı. Sanayicinin dış ticaret açığına son vermek için katma değerli ürün üretmek gerektiğini ancak son dönemde fabrikalarda çalıştıracak sıradan eleman bulmanın bile imkanzsı hale geldiğini aktaran Salih Esen, hayatının en verimli dönemi olmasına rağmen 18-30 yaş arasındaki gençlerin bir yerde çalışmadıkları gibi eğitim de almadığını söyledi. İkinci hususun Sermaye Piyasa Kurulu(SPK) eliyle yapılan haksız rekabete dikkat çeken Esen, para kazanmayan, cirosu yeterli olmayan, borcu fazla olan şirketlerin halka açıldığını belirtip, “Birçok şirketi tenzih ediyorum. Bu tür şirketler halka açılıyor. SPK bunların açılmasını da onay veriyor. Bu şirketin bir tek gayesi vardır. Karına, kazancına bakmadan bu şirketin iş algısını ve ciro yapmasını sağlamaktır. Şirketin cirosu artar, iş aldığı miktarı hemen KAP’a bildirir bir bakar ki halka açılmış olan şirket bir ayda tam 4 katına ulaşır. Şirketin önü açılır. Şirket bir yerde yerinde saysa da şirketin ortakları yeterince bu kağıtların tavan yapmasından dolayı yeterli bir kazanca ulaşır. Bu kağıtlar önce tavan yapıp arkasından dip yapmak suretiyle bir sürü paranın el değiştiriyor. Kelle silkeleme işlemiyle kişilerin zararı oluşuyor. SPK gerçek anlamda şirketlere değer katan bir oluşumdur ve böyle olmalıdır” dedi.

İzmir’in tanınmış sanayicisinden SPK çıkışı: SPK eliyle haksız bir rekabet yaratılıyor

Sanayici sıradan elaman bile bulamıyor

Sanayicinin dış ticaret açığına kapatmak için katma değerli ürün üretmek zorunda olduğunu dikkat çeken iş insanı Salih Esen, son dönemde yetişmiş elaman bir yana sıradan eleman bile bulmakta zorlanıldığını aktarıp, “Son 10 yıla kadar istihdam sıkıntısında bahis olmuyordu. Ana elaman, eleman, ara eleman diyoruz. Yakın zamanda da sıradan eleman bulmakta sıkıntı çektiğimiz ifade ediyoruz. Dış ticaret açığına son vermek için katma değerli ürün üretmek gerekiyor. Peki bu ürünü kimlerle üreteceğiz? Fabrikalarda çalıştıracak sıradan elaman bulamazken bir de yetişmiş insan gücünü bulmak suretiyle biz bu çarkı nasıl sürdüreceğiz veya bu hedef nasıl ulaşacağız? Hayatının en verimli dönemi olmasına rağmen 18-30 yaş arasındaki gençlik ne çalışıyor ne de eğitim alıyorlar. İşsizlik rakamları yüzde 9-11 oluyor. Yüzde 9’a düşünce azaldı diye seviniyoruz. Yüzde 11’e çıkınca işsizlik arttı diye üzülüyoruz. Yüzde 9 ve 11 oranı sadece iş arayanlar içerisinde iş bulamayanların oranıdır. İş aramaktan vazgeçenler bu orana ilave olmuyor. Onları ilave edersek çalışma çağındaki kişilerin neredeyse nüfusumuzun yarısını denk geldiğini görüyoruz. Bunun sosyolojik boyutlar araştırılmalı” diye konuştu.

İzmir’in tanınmış sanayicisinden SPK çıkışı: SPK eliyle haksız bir rekabet yaratılıyor

İş yerleri gençlere cazip gelmiyor

İşletmelerde çalışacak iş gücünü ulaşmakta sorun yaşandığını dile getiren Esen, “Bir yanda işletmelerimiz var ama bir yanda da bu işletmelerin çarkını çevirecek nitelikteki işgücünü ulaşımımızda bir sorun var. Biz nerede hata yaptık? İş yerlerimiz bu gençlere neden cazip gelmiyor, neden çalışmak istemiyorlar? Bir taraftan Suriye’den, Afganistan’dan ülkemiz geliyor. Öbür taraftan kaymak tabaka dediğimiz doktorlarımız, hemşerilerimiz ülkeyi terk diyor. Biz nasıl katma değerli ürün üreteceğiz mevcut kapasitelerimizi insan yokluğundan dolayı çalıştıramazken bir de katma değerli ürün üretmek suretiyle dış ticaret açığımızı asgariye indirmenin yollarını bulacağız? Bu hadisenin sosyoloji ve psikolojik boyutunu da araştırılması gerekiyor. Bu olaydan dolayı hepimiz şikayetçi olduk ama sorunun çözümüne yönelik köklü bir tedbir almadık. ‘İşi beğenmiyorlar’ dedik ‘biz de işsiz yok işi beğenmeyen var’ dedik olayın sonucunu bizi götüremeyen bu hadiseye kayıtsız kaldık” ifadelerini kullandı.

İzmir’in tanınmış sanayicisinden SPK çıkışı: SPK eliyle haksız bir rekabet yaratılıyor

SPK eliyle haksız rekabet

Türkiye’de SPK eliyle yapılan haksız rekabette olayını bir örnekle anlatan Salih Esen, “İkinci husus ise, haksız rekabetten hep şikayet ediyoruz. Devlet eliyle, SPK eliyle haksız bir rekabetin nasıl olacağının konusunun örneğini vereceğim. Bir şirket düşünün. Bölgesel teşviklerden istifade etmek için kuruluyor ve belli sektörde çalışacak bu şirket. Bölgesel teşviklerin cazibesi ile bu yatırımlarını çok rahat yapıyor ama seçmiş olduğu sektör acayip bir şekilde hareketli. Arz talep dengesi, talep yönünden zayıf, arz yönünden oldukça kuvvetli. İş yerinde rekabet edemiyor, rakiplerine karşı üstünlük sağlayamıyor. Gittikçe zarar ediyor. Ama birileri gelip bu şirketin kapsını çalıyor ve ‘biz sizi buradan çıkartıyoruz’ diyor. Para kazanma gayesinde olan şirkete ‘Para kazanma yolunu öğreteceklerini söylüyorlar. Şirketi halka açacaklarını söylüyorlar. Şirket kurumsal değil, aile şirketi olarak çalışıyor. Şirket para kazanmıyor, ciro yeterli değil, borcu fazla bunları sorun etmiyorlar. Bu şirket halka açılıyor ve borçlu şirket karlı şirket haline nasıl gelecek? Şirket para kazanmasa da olur şahıs olarak para kazanacaksınız derler. Birçok şirketi tenzih ediyorum. Bu tür şirketler halka açılıyor. SPK bunların açılmasını da onay veriyor. Bu şirketin bir tek gayesi vardır. Karına, kazancına bakmadan bu şirketin iş algısını ve ciro yapmasını sağlamaktır. Zararına işler almak suretiyle saldırır. Diğer rakiplerine karşı üstünlük kurmaya çalışır. Gayesi şirketin cirosunu artırmaktan başka bir şey değildir. Şirketin cirosu artar, iş aldığı miktarı hemen KAP’a bildirir bir bakar ki halka açılmış olan şirket bir ayda tam 4 katına ulaşır. Şirketin önü açılır. Şirketin temettü dağıtabilmesi mümkün olmadığı çok açık bir gerçek. Şirket bir yerde yerinde saysa da şirketin ortakları yeterince bu kağıtların tavan yapmasından dolayı yeterli bir kazanca ulaşır. Yeterli bir fizibilitenin yapılmamasından nedeniyle yapılmış olan bu işlem sektöre zarar verici bir boyut oluşturuyor. Devlet eliyle, SPK eliyle yapılmış olan ölçüsüz, sorgusuz, gerçek anlamda ekonomiyi bozucu niteliğin ortadan kaldırılması gerekiyor. Birilerin çıkıp da ‘Senin şirketin bir ay içerisinde 4 kat değerlendi, ne yaptın sen bunu’ diye sorması gerekiyor. SPK, denetimimi yaparım, kağıda da yazarım, yatırım yapan da okusun bunu diyor. Bu tür durumları finans okur yazarları olan nitelikte insanlarız ki önce tavan yapıp arkasından dip yapmak suretiyle bir sürü paranın el değiştiriyor. Kelle silkeleme işlemiyle kişilerin zararı oluşuyor. SPK gerçek anlamda şirketlere değer katan bir oluşumdur ve böyle olmalıdır” dedi.

29 Oca 2024 - 18:26 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.