EBSO Başkanı o ülkeyi işaret etti: Yatırım için önü açık

İzmir’de, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 2024 yılı için küresel makro temellerinde Hindistan’ın odak noktası haline geldiğini belirtip, “Eskiden Çin odak noktaydı şimdi ise Hindistan bu konumda. Hindistan yatırım açısından önü açık durumda. Hindistan değerlendirin ve bu pazarı yakın bir incelemeye almanızı tavsiye ediyorum” dedi.

Mina Tetik
Mina Tetik Tüm Haberleri
EBSO Başkanı o ülkeyi işaret etti: Yatırım için önü açık
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL / YENİGÜN - Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 2024 yılının ilk meclis toplantısı Meclis Başkanı Halil İbrahim Gökçüoğlu idaresinde gerçekleştirildi.  Meclis üyesi sanayicilerin katılımıyla İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis salonunda yapılan toplantıda, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar,  güncel ekonomik gelişmelere ilişkin meclis üyelerine bilgilendirmelerde bulundu. 2024 yılı için küresel makro temellerinde 10 başlık belirlendiğini ve bu başlıklar altında Hindistan’ın odak noktası haline geldiğini dikkat çeken Yorgancılar, Hindistan yatırım açısında önü açık olduğunu ve üyelerin Hindistan pazarını yakından incelemesi gerektiği konusunda tavsiyede bulundu.

Korumacılık artıyor

Mecliste konuşan Yorgancılar, 2024 yılı için küresel makro temellerinde 10 başlık belirlendiğini ve 10 madde arasında Türkiye’yi de yakından ilgilendiren başlıkların olduğunu dikkat çekti. Hindistan’ın yatırım için önü açık olduğunu vurgulayan Yorgancılar, Hindistan pazarını, piyasasını yakın bir incelemeye alınması konusunda üyelere tavsiyede bulunup, “Küresel ekonomide senkronize olmayan yavaşlama. Talep olmadığın söyledi Cenk Bey. Talep azalması devam ettiği müddetçe karlılık yok. Tarihi bir gevşeme döngüsü başlıyor. Maliye-Para Politikası Kopukluğu, işgücü piyasalarının direnç göstermesi başlıklardan diğerleri. Artan borç çevirme zorluklarının nedeni finansman yok. Yoğun seçim takvimi en önemlilerinden biri. Birçok ülkede bu yaşanıyor. Seçimlerde son yapılan seçimlerde aşırı sağcıların kazandığı bir gerçek. Jeopolitik belirsizliğin hakim olması ve bütçesel kaynaklı yeşil geçişte frene basılması diğer başlıklar. Ayrıca, korumacılığın artmaya devam etmesi konusunda, muhtelif tanımlamalar altında ülkeler korumacılığa devam ediyorlar” diye konuştu.

EBSO Başkanı o ülkeyi işaret etti: Yatırım için önü açık

Sanayiciye Hindistan tavsiyesi

Küresel makro temellerinde 2024 yılı için belirlenen maddeler arasında Hindistan konusunu ayrı bir parantez açan Yorgancılar,  sanayicilere bu pazarda inceleme yapma tavsiyesinde bulunup, “Hindistan’ın odak noktası haline gelmesi. Burada dikkat etmemiz gereken ülkelerin başında Hindistan geliyor. Eskiden Çin’di. Şimdi Hindistan Çin’i geçti. Hindistan yatırım açısında önü açık durumda. Hindistan’ı kendi sektörünüzde çok iyi değerlendirin. Hindistan pazarını, piyasasını yakın bir incelemeye almanızı tavsiye ediyorum” dedi.

“MB başkanı görevden alınması en büyük zararı ekonomimiz olur”

Dünya genelinde kısa ve dönem risklerle ilgili paylaşımlarda bulunan Yorgancılar, Türkiye özelinde riskleri değerlendirerek, “ Ekonomi yönetiminde olası değişiklik. Merkez Bankası başkanı bazı görüşmeler için ABD’de kaldı. Yurtiçinde farklı farklı şeyler çıktı. Olayı öyle bir boyuta geliyor ki Merkez Bankası başkanı görevden gitti diyelim zararı bizim ekonomimize olur. Değişmese dahi, enflasyonla mücadelenin yarım kalması, artan jeopolitik risklerin yaratacağı askeri, siyasi, ekonomik sorunlar, AB’de talep daralmasının devam etmesi riskler arasında. Ayrıca, doğal afetler, yabancı yatırımcıların çekincelerini artıran hukuki kararlar, artan gelir dengesizliği ve yoksullaşmanın toplumsal konuları tetiklemesi geliyor. Borcu olan ve nakit dengesi bozulan KOBİ’lerin neden olacağı sorunlar, kapanma olmasa dahi yeni salgın riskleri, istihdam piyasasında arz-talep dengesizliği, beyin göçü, mülteci ve göçmen politikası Türkiye özelinde riskler arasında yer alıyor” diye konuştu.

Enflasyon düşürmek için kemer sıkma çağrısı

EBSO’nun yaptığı anketin detaylarını paylaşan Ender Yorgancılar, “Firmaların yüzde 40’ı iç pazarda siparişlerin değişmediğini, yüzde 32’si farklı oranlarda arttığını sadece yüzde 28’i siparişlerin azaldığını ifade etmiş. Firmaların yüzde 37’si dış pazarda siparişleri değişmezken, yüzde 34’ü azalma yüzde 30’un artış gerçekleşmiş. 2023 yılındaki üreitmin küresel yavaşlamadan nasıl etkilendi sorumuza, yüzde 45 üretimlerin azaldığı, 31 değişmediği 24’ü arttığını ifade etmiş. Küresel yavaşlamadan üyelerimiz yarı yarıya hissetmiş durumda. 2024 yılıyla ilgili üyelerimiz kötümser. Firmaların yüzde 46’sı 2024 yılı ilk yarısında içerde ekonominin kötü olmaya devam edeceğini, yüzde 35’in daha da kötü olacağını düşünüyor. İyileşme olacağını düşünenlerin oranı yüzde 19. Biz enflasyonla mücadele edeceksek ki hedefimiz de doğru olan bu. Enflasyonla mücadele edeceksek mutlaka içerdeki kısılmayı sağlamamız gerekiyor. Bol harcama ile bu ülkede enflasyon düşmez. Enflasyon düşüreceksek kemerleri sıkacağız. Başka hiçbir yolu yok. Yurtdışında müşteri talepleri azalıyor. Dışarıya satamıyoruz, içeriye satamıyorum. 2024 yılının dövizle ilgili üyelerimizin yarısı dolar-TL kurunun 40 TL’nin çıkacağı öngörüsünde bulunmuş. Yüzde 43’ü de yılsonu enflasyonuyla ilgili yüzde 60’ın üzerinde olacağın düşünüyor. Orta vadede bu yıl ki açıklanan enflasyon beklentisi yüzde 33’tür. Bu sene yüzde 60 enflasyonu gerçekleştirirsek, 2023 ile hiçbir fark kalmıyor. O açıdan mutlaka bu yıl enflasyonun aşağı doğru gideceğini tahmin ediyorum” dedi.

29 Oca 2024 - 19:23 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.