Ege Bölgesi’nden 1,2 milyar dolar ihracat beklentisi!

Gıda ihracatının lideri hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü 2024 yılında 14 milyar dolar ihracat hedefliyor. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, 2024 yılı için Ege Bölgesi’nden 1,2 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
Ege Bölgesi’nden 1,2 milyar dolar ihracat beklentisi!
Ege Bölgesi’nden 1,2 milyar dolar ihracat beklentisi!
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL - Türkiye’nin 2023 yılındaki 26,2 milyar dolarlık gıda ihracatının yüzde 48’ini hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü tek başına gerçekleştirdi. Türkiye’nin hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı yüzde 8’lik artışla 11,4 milyar dolardan 12,4 milyar dolara yükselirken 2024 yılı için 14 milyar dolar ihracat hedefi belirledi. Son 10 yılda ihracatını 3 kat artırarak 360 milyon dolardan 1 milyar 100 milyon dolar seviyesine taşıyan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatından yüzde 9 pay aldı. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, son 10 yıldaki başarısıyla Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliği arasında ihracat sıralamasında 8. sıradan, 5. sıraya yükseldi. Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, 2024 yılı için Ege Bölgesi’nden 1,2 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak için yoğun bir pazarlama takvimi oluşturduklarını dile getirdi.

Ege Bölgesi’nden 1,2 milyar dolar ihracat beklentisi!

10 yılda 2 kat artış

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında sektörün 2023 yılı performansını değerlendirecek, 2024 yılı projelerini ve hedeflerini kamuoyu ile paylaştı. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, 2023 yılında 26,2 milyar dolarlık gıda ihracatının yüzde 48’ini hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü tek başına gerçekleştirdiğini ve sektörün Türkiye gıda ihracatında lider konumunda olduğunu ifade etti. Türkiye Geneli ihracatlarını 2022 yılında 11,4 milyar dolar iken 2023 yılında yüzde 8 artış ile 12,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini aktaran Öztürk, “10 yıl önce sektör olarak Türkiye geneli 6,7 milyar dolar ihracat yaparken, 10 yıl içerisinde sektörün ihracatı iki katına çıkmıştır. 10 yılda 2 kat artış, bu süre zarfında yaşanan siyasi ve ekonomik koşullar göz önüne alındığında sektörümüzün başarısının ciddi göstergesi niteliğindedir. 2023 yılı sonu itibariyle Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak ihracatımız 1 milyar 68 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılında 1 milyar dolar olan ihracatımızı bu sene yüzde 7 artırmış bulunmaktayız” dedi.

Bitkisel yağlar en çok ihracat yapılan alt sektör

Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin çok farklı alt sektörü bünyesinde barındırdığını dikkat çeken Öztürk, en çok ihracat yapılan alt sektörün bitkisel yağlar olduğunu ve 2023 yılında 476 milyon dolar ihracatla toplam ihracatın yüzde 44,5’ini oluşturduğunu söyledi. En çok ihracatını artıran ikinci alt sektörün geçen seneye göre değer olarak yüzde 32, miktar olarak yüzde 24 artış gösteren ve 162,5 milyon dolar ihracat rakamına ulaşan küspeler, hayvan yemleri ve evcil hayvan mamaları sektörünün geldiğini aktaran Öztürk, “Toplam gerçekleştirdiğimiz ihracatın %15 ini küspeler, hayvan yemleri ve evcil hayvan mamaları sektörü oluşturmaktadır. Özellikle evcil hayvan mamaları sektöründe önemli bir büyüme gözlemlemekteyiz ve sektörün Türkiye geneli toplam ihracatının yüzde 60’ını Birliğimizden gerçekleştiriyoruz. Öte yandan, sektörde görülen cari açığın son yıllarda hız kazanan yaş mama yatırımları ile ciddi oranda kapanacağını öngörüyoruz. Birliğimiz bünyesinden en çok ihracat yaptığımız üçüncü alt sektörümüz ise geçen seneye göre değer olarak yüzde 681; miktar olarak yüzde 4592 artış gösteren, 93,2 milyon dolar ihracat rakamına ulaşan hububat sektörü olmuştur. Hububat alt sektörümüzdeki artışın en önemli kaynağı mısırdır. Diğer en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz alt sektörlerimiz ise sırasıyla 84,3 milyon dolar ile Yağlı Tohumlar; 83,3 milyon dolar ile Çikolatalı şekercilik Mamulleri; 50 milyon dolar ile Hububattan mamul ürünler; 49 milyon dolar ile Gıda Müstahzarları; 26 ,1 milyon dolar ile Değirmencilik Ürünleri; 25 milyon dolar ile Baharatlar; 12,1 milyon dolar ile Şekercilik Mamulleri; 1,6 milyon dolar ile Bakliyatlar gelmektedir” diye konuşmadı.

Ege Bölgesi’nden 1,2 milyar dolar ihracat beklentisi!

İhracatta ilk sırada Cezayir var

Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin 2023 yılında en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülke ise 102,3 milyon dolar ile Cezayir, 77,8 milyon dolar ile Rusya, 74,5 milyon dolar ile Libya, 69 milyon dolar ile İran ve 62 milyon dolar ile Cibuti oldu. Türkiye geneli ise hububat bakliyat ve yağlı tohumlar ihracatında ilk 5 ülke ise Irak, ABD, İran, Suriye ve İtalya’dır.

Göz bebeği sektör

Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin EİB bünyesinde en karışık birlik olduğunu belirten EİBKoordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Alt sektörleri çok fazla. Herkesi dokunmak zorundalar her sektörün derdi ayrı. Sektörün yapılanmasının sağlamaya çalışıyoruz. Alt sektörleri teker teker ayırıp en azının ikisini bir şekilde programlamaya çalışıyoruz. En fazla ihracatının artıran iki sektörden biri. Tarımda en fazla artıran sektör. Bu sektör gözbebeğimiz, iyi bakmamız lazım. Ara sıra yasaklar geliyor, sıkıntılı devre başlıyor. Sektör ihracatında dalgalanmalar başlıyor. Ümit ediyorum ihracatta yasaklar ile karşılaşmayız ve hedeflediği rakamları daha rahat ulaşır. Dünyadaki gıda ihracatından dolayı Pazar problemi az sektör ama çetin bir mücadele var. Hedefleri biraz daha yukarıya koyup tutturmalarını diliyorum” dedi.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracatçıları Birliği’nin “İhracat Değerlendirme Basın Toplantısı”na Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Moiz Hemsi ve Haluk Tezcan, Yönetim Kurulu Üyeleri Bekir Lütfi Özsoy, Turgay Bahçıvancıoğlu ve Burak Hucuptan katılım gösterdi.

30 Oca 2024 - 11:32 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.