Üreticilerin borcu katlanıyor: Tarlalar icraya düştü!

Artan girdi maliyetleri üreticilerin her geçen gün borcunu katlıyor. Ağır borç yükünü kaldıramayan üreticinin tarlası icradan satışa çıkıyor. Sadece 2024'ün Ocak ayında 28 tarla icradan satışa çıkarıldı

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
Üreticilerin borcu katlanıyor: Tarlalar icraya düştü!
Üreticilerin borcu katlanıyor: Tarlalar icraya düştü!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU / YENİGÜN -  Girdi maliyetlerinin her geçen gün daha da yükselmesiyle birlikte kara günler üreticinin peşini bırakmadı. Gitgide artan borçlar çiftçileri çıkmaza sürükledi, verimli tarım arazileri icraya düştü. Aralık 2023’ün tamamında borç kaynaklı tarla, zeytinlik, fidanlık satışı için 15 icra ilanı verilirken 2024’ün ilk 30 gününde satış için 28 ilan verildi. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şube Başkanı Dr. Hakan Çakıcı, el değiştiren tarlaların ya şirketlerin ya da tarım ile ilgili olmayan insanların eline düştüğünü söyledi. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Fatih Özden de üreticilere verilen yetersiz desteklere dikkat çekerken Ziraat Yüksek Mühendisi Ferdan Çiftçi tarım arazilerinin daha fazla icraya düştüğü bir dönemin yaşanabileceği noktasında uyarılarda bulundu. 

SATIŞLARIN 18’İ TARLA

Üreticilerin borcu katlanıyor: Tarlalar icraya düştü!

Ocak 2024’ün ilk 30 gününde Dikili’den 4, Menemen, Ödemiş’te 3’er Kiraz ve Karaburun’dan 2’şer ilan verildi. Verilen ilanların 18’i yalnızca tarla vasfında olurken 4’ü zeytin ağaçlı tarla, 4’ü ise zeytinlik, 1’i incir bahçesi ve ağaç ekili tarla vasfında oldu. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şube Başkanı Dr. Hakan Çakıcı, “ Banka, kooperatif borçları derken çiftçiler tarlasını ya da üretim için gerekli ekipmanlarını icrada kaybetme tehdidi ile karşı karşıya kalıyor. Hem üretim masrafları çok fazla arttı hem de iklim değişikliği nedeniyle ürün beklenen kadar gelmiyor. Artık üretici olmak sermaye gerektiren bir iş haline geldi. Gelirini tam öngöremeyen çiftçi borçlanıyor ve icraya düşüyor” dedi. Çakıcı, borçlanan çiftçilerin üretimden vazgeçtiğine dikkat çekerek, “Tarlalar el değiştirdiğinde ya büyük şirketlerin eline geçiyor ya tarım hakkında bilgisi olmayan insanlar satın alıyor, organik tarım gibi işlerle uğraşıyorlar ya da hobi bahçesi oluyor. Böylelikle tarımsal üretimde düşüş görüyoruz” diye konuştu.

‘ÇİFTÇİ MÜLKSÜZLEŞİYOR’

Üreticilerin borcu katlanıyor: Tarlalar icraya düştü!

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Fatih Özden çiftçilerin piyasaya bağımlı olduğuna dikkat çekerek, “Uzun süredir, çiftçilerin piyasaya bağımlılığı artıyor. Çiftçilerin üretim döneminde ciddi bir finansmana ihtiyacı oluyor. Bu finansmanı ya devlet tarafından verilen desteklerle elde edersiniz ya da bankalardan borçlanırsınız. Türkiye’de kanunen verilmesi gereken milli gelirin en az yüzde 1’i bile verilmiyorken çiftçiler üretmesi için gerekli olan finansmanı sağlayamıyor. Bu durumda da ikinci seçenek olan borçlanmayı seçiyor. Çiftçiler ürettiği ürünü düşük fiyat ile satmak zorundayken ithalat ile fiyatlar daha da aşağı çekiliyor. Günün sonunda da mülksüzleşme dediğimiz kavram ortaya çıkıyor. Mülksüzleşme kimi zaman doğrudan olduğu gibi şirketlere bağımlılık gibi yerinde mülksüzleşmeye de neden oluyor” dedi. 
Tarlaların icraya düşmesi ile ilgili konuşan Dr. Özden, “İcraya verilen parselde öncelikli alım hakkı komşu parsel sahibinin oluyor. Sahaya baktığımızda bazen icraya düşen parseli komşusu alıyor sonra asıl parsel sahibi ekonomik olarak kendisini toparladığında ondan geri de alabiliyor. Dolayısıyla icralar mülksüzleşme anlamına geldiği gibi sahada farklı uygulamalar da olabiliyor” açıklamasını yaptı.

‘GIDA GÜVENLİĞİ’ VURGUSU

Üreticilerin borcu katlanıyor: Tarlalar icraya düştü!

Ziraat Yüksek Mühendisi Ferdan Çiftçi ise, “Koşullar ortada ve Türkiye bir ekonomik krizin pençesinde. Zaten uzun yıllardı ekonomik koşullar çok kötü ama son 3 yıldır daha da derinleşti. Her gün artan girdiler üreticiyi zora sokuyor. Bu enflasyonist ortamda üretim yapan çiftçiler üretimden kopuyor. Seçimden bu yana geçen 8 ayda mazota yüzde 100 zam geldi. Yetersiz ve niteliksiz, zamanında ödenmeyen destekler, iklim değişikliğini de dikkate aldığımızda bu koşullarda üretim yapmaya çalıştıkları için çiftçilerimize teşekkür etmeliyiz. Bıçak kemiğe dayandı artık. Tarım arazilerinin daha fazla icraya düştüğü bir dönemi yaşayacağız gibi duruyor. Bu da gıda güvenliğini de tehlikeye atacak” ifadelerini kullandı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.