Sandal’dan ‘hesaplaşma’ çıkışı: Aslanoğlu örgütün iradesine sahip çıkamadı!

İzmir’de yeniden aday gösterilmeyen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Sandal, “Şenol Aslanoğlu, örgütün gücüne ve iradesine sahip çıkamadı” dedi.

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU -  CHP’de geçtiğimiz günlerde yapılan PM’de ‘ İzmir’ düğümü çözüldü. 30 ilçenin 27’sinde ve büyükşehirde mevcut başkanlar aday gösterilmedi. Yeniden aday gösterilmeyen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, ‘ seçim’ gündemi ile basınla bir araya geldi. Kemal Kılıçdaroğlu’na oy veren belediye başkanlarının üstünün çizildiğini söyleyen Sandal, “İl ve ilçelere sormadan atama yapmayacağız dediler CHP İzmir İl Başkanı’na anketleri göstermediler, komisyon kararlarını söylemediler kimin atanacağını bildirmediler. Şenol Aslanoğlu, örgütün gücüne ve iradesine sahip çıkamadı” dedi.

‘KORKU VE KAYGIYLA HAREKET ETMEDİK’

Sözlerine belirlenen adaylara başarılar dileyerek başlayan Sandal, “Yaklaşık 5 yıldır bayraklıya hizmet ediyoruz. Bu hizmet süremizde kafamızdaki şey kimseyi ayrıştırmamak oldu. Bu konuda vicdanen rahatım hiçbir yurttaşımız ayrımcılığa maruz kalmadan hizmetten eşit bir şekilde yararlandı. Ben belediyeye geldiğimde makam aracımız satılmıştı… Depremi pandemiyi ekonomik krizi ve içinde olduğumuz borç stoğunu düşündüğümüzde geceyi gündüze katarak elim izden geleni yaptık. Temel kıstasımız etmek beytü’l-mala el uzatmamak ve kamu kaynaklarını doğru aktarmaktı. Kent kimliğinin oluşmaması büyük bir sorundu, yurttaşlarımızın kendisi Bornovalı, Karşıyakalı görmesi bizi incitiyordu. İzmir’in kalbi olacak kentte yaşayanların kendilerini bu kentli görmemeleri bizi incitiyordu. Asfalt serim işlemlerinin birçoğunu Tunç Soyer başkanımızın desteği ile atlattık. Diğer bir konu kentsel dönüşümdü, Bayraklı Belediyesi’nin bürokratlarına deprem ve pandemiye rağmen gösterdikleri çabaya teşekkür ediyorum. Biz bir işi yaparken asla korkularımızla, kaygılarımızla hareket etmedik” dedi.

‘SORUNLARI ANLIMIZIN AKI İLE ÇÖZÜMLEDİK’

Serdar Sandal deprem ile ilgili yaptıkları çalışmaları aktararak, “Deprem sürecinde Türkiye’ye model olabilecek bir çalışma yürüttük. Çadır sürecinin bir ay sürdüğü başka hiçbir afet bölgesi yok. Bazen arkadaşlar diyor ki sizin deprem daha küçüktü. Eve can kaybı olarak az olabilir ama bütün yurttaşlarımız sokaktaydı. Yerel yönetimlerin de asıl meselesi o gece sokakta olan vatandaşın derdini çözebilmekti. Bu süreci anlımızın akı ile çözümledik. K sınırları planlaması ile yurttaşların hakkını yurttaşlara iade ettik. Yetmedi dönemin gelen başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile emsal artışı yaptık. Evini yıkan her yurttaşımıza minimum 60 metrekare inşaat verdik” diye konuştu.

‘BAYRAKLI, İZMİR’DEKİ EN İYİ ANKETTİ’

Başkan Sandal, “Yurttaşlarımızın derdine derman olmaya çalıştık. Deprem bölgelerinde yaptıklarımızın onda birini yapan başka bir yerel yönetim var mı? Bu işleri yaparken siyasi kimliğimizden ödün vermedik. Cumhurbaşkanı burada genel başkanımızı eleştirdiğinde CHP’li gibi kalkıp alanı terk ettik. Depremle ilgili vatandaşı yanlış bilgilendiren kamu yönetici ve vekillere gereken cevabı en yüksek tonla verdik. Vekillerimiz sustu biz konuştuk. Büyükşehir’in çadırları kurulmayınca valilik ile biz karşı karşıya kaldık. Hiç kimse siyasi duruşundan ödün verdi diyemez. Ben CHP’li bir belediye başkanıyım ve CHP’liyim. Bundan sonra da CHP’li kalacağım. Birileri bizi bunun dışına itmek isteyebilir ama biz CHP’li kalmaya devam edeceğiz. Yok sayılan iradelere karşı nasıl merkezi hükümete sesimizi yükselttiysek şimdi de sesimizi çıkartacağız. Partinin iradesini yok saymaya hiç kimsenin hakkı yok. Bir kurultayımız oldu, bu kurultayda geçmiş dönem genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel yarıştı. Tamamen demokratikti. Bu süreç sonun da Özgür Özel partimizin yeni genel başkanı oldu. Özel’in konuşmasında söyledikleri hepimizi umutlandırdı. Mesela genel başkanımız Özgür Özel, kayıt dışı siyaseti bitireceğini söylemişti. Yani bu; anket yapacağım, heyet göndereceğim raporlara bakacağım, ilçe başkanının il başkanının fikrini alacağım bunlar şeffaf olacak demektir. Bayraklı’nın anketi, İzmir’deki en iyi memnuniyet anketiydi. Komisyon kararları, parti yetkililerinden duyduğuma göre güçlü adayın belediye başkanı olacağıydı. Sonrasında bu iki mesele bizim atanmamıza yeterliyken yeni bir ankete girişildi, üç isim soruldu. Serdar Sandal, Ulaş Aydın ve Erdal Aksünger. Rakamları biliyorum ama kimseyi rencide etmek istemem. Ankette sorulan üç arkadaştan birisi mi atandı? Çünkü Serdar Sandal Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın ve oy verdi. Tüzük Kurultayı toplanacaktı ne oldu? Yeni bir üye sistemi getirecektik, eğitimden geçilecekti ve delege sistemi kalkacaktı. Haber yok!” ifadelerini kullandı.

ASLANOĞLU’NA SERT ELEŞTİRİ!

Önseçim olmaması nedeniyle eleştirilerde bulunan Sandal, Önseçim, “Spesifik birkaç yere heyet gidiyor… Gidiyor da rapora uymuyor. Kurultay bitti dendi, bugün İzmir’de kurultayın bitmediğini gördük. Bizim kimseye sözümüz yok, adaylık sürecini sil baştan yapacağız dediler… Bakıyoruz sözler birebir tutuluyor. İl ve ilçelere sormadan atama yapmayacağız dediler CHP İzmir İl Başkanı’na anketleri göstermediler, komisyon kararlarını söylemediler kimin atanacağını bildirmediler. Şenol Aslanoğlu, İzmir’de gelmiş geçmiş en düşük performansı gösteren il başkanıdır. Aslanoğlu, örgütün gücüne ve iradesine sahip çıkamadı. Ben Kurultay’da ilk oyumu da ikinci oyumu da Kemal Kılıçdaroğlu’na verdim. Bir vekilimiz benden oyumu değiştirmemi istedi. Benim Kılıçdaroğlu’na oy vermemin nedeni sadece yakınlığım değil ben toplumsal barışın mimarına oy verdim. Kurultay delegeliği, aşağıdan aldığın yetkiyi sandığa yansıtmaktır. İkinci tura gidildiğinde kayıp olduğunu biliyordum. Ben tavşan değilim ki bana ışık yakıyorsunuz başkanlıkla ilgili. Bütün bu süreç bizleri üzüyor ve kırıyor. Partimizle ilgili endişe duyuyoruz. Ama biz haksızlık olsa da usul yöntem hatası olsa da farklı bir yönetim anlayışı olsa da biz CHP’liyiz. Bizim CHP ile olan bağımız sıradan değildir. Biz Mustafa Kemal’in emanetini kimseye teslim etmeyiz” açıklamasını yaptı.

‘HESAP GÜNÜ BUGÜN DEĞİL’

CHP’de çalışmaya devam edeceğini söyleyen Sandal, “Bizden başka bir tavır bekleyen, partiden kopmaya bekleyen arkadaşlarımızın tamamı gaflet ve dalalet içerisindedir. Üzerimize düşen görev, CHP’nin ehil ellerde yeniden şekillenme sürecidir. Bu küskünlüğü, kırgınlığı bitirebilecek iradeyi yeniden ortaya koymaktır. Hesap günü bugün değil, bu işler bittikten sonradır. O gün oturup bir daha konuşacağız. Kemal Bey’e oy verdi diye belediye başkanlarını yok saymak, bu parti adına yapılacak en son şeydir. Ama buna cevap vermeyeceğiz, bu cevap hakkı son güne kadar saklı kalacak. Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verdim pişman değilim bugün olsa bugün de veririz. Kılıçdaroğlu 5 benzemesi bir arada tutarken biz bugün 5 parçaya bölündük. Oy vermeyeceğim diyenler yanlış yapıyor. Adayın doğruluğunu yanlışlığı eksikliği bugünün meselesi değil. Biz bunun Aliağa ve Menemen’de neye mal olduğunu gördük. Ben bireysel hırsımı siyasi aklımın önüne geçirmeyeceğim. Ama bu partiden de bireysel hırsını öne kıyanlar ellerini ayaklarını bir zahmet çeksinler” ifadelerini kullandı.

‘ÜZERİME DÜŞENİ YAPACAĞIM’

‘Önseçim’ noktasında gelen soruyu yanıtlayan Sandal, “CHP gibi bir partide 100 yıllık temayüller yerine getirilmeli. Burada Serdar Sandal’ın adaylığı önemli değil. Çünkü ben bu parti sayesinde belediye başkanı oldum ve kentime hizmet ettim. Ben bugün de ilçemizde partimizin kazanması için elimden geleni yapacağım. Benim eleştirim atanan arkadaşa değil. Ben bir hak üzerine konuşuyorum. Bir belediye başkanı olarak üzerime düşeni yapacağız. Benim gönlümden de aklıdan da gelen bu kentte CHP bayrağı dalgalanmasıdır” dedi.

‘ASLANOĞLU ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMADI’

Başkan Sandal, Şenol Aslanoğlu noktasında gelen soruyu cevaplayarak, “CHP İl Başkanı ve örgüt yöneticilerinin birkaç asli görevi vardır. Biri partinin hak ve hukukunu korumaktır. Bu süre zarfında başkana anket sonuçları gösterilmemiş ve başkan itiraz etmediyse, komisyon raporları gösterilmediyse, kimin nereden aday gösterileceği ile ilgili tartışmalara katılmadıysa demek ki bu konuda üzerine düşeni yapmamıştır” diye konuştu.

31 Oca 2024 - 11:19 İzmir- İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.