Çeşme'deki sit alanları davası açıklaması: Sermayenin saldırısı şimdilik durduruldu

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İzmir Barosu Başkanlığı, İzmir Tabip Odası, Doğa Derneği, Egeçep Derneği, Sualtı Araştırmaları Derneği, Batı Urla Köyleri Çevre Koruma ve Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği, Gücücek Koyu Doğal Yaşamı Güzelleştirme ve Koruma Derneği ve tüm davacılar birlikte Çeşme’deki sit alanlarına ilişkin bir basın açıklamasında bulundular.

Mina Tetik
Mina Tetik Tüm Haberleri
Çeşme'deki sit alanları davası açıklaması: Sermayenin saldırısı şimdilik durduruldu
Çeşme'deki sit alanları davası açıklaması: Sermayenin saldırısı şimdilik durduruldu
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İzmir Barosu Başkanlığı,  İzmir Tabip Odası, Doğa Derneği, Egeçep Derneği, Sualtı Araştırmaları Derneği, Batı Urla Köyleri Çevre Koruma ve Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği, Gücücek Koyu Doğal Yaşamı Güzelleştirme ve Koruma Derneği, birlikte Çeşme’deki sit alanlarına ilişkin bir basın açıklamasında bulundu. Açıklamayı İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz okudu.

 

Çeşme'deki sit alanları davası açıklaması: Sermayenin saldırısı şimdilik durduruldu

23 bin futbol sahası büyüklüğünde

Yapılan basın açıklaması şu şekilde:

“Bildiğiniz gibi Çeşme Yarımadasında çoğunlukla orman ve doğal sit alanı niteliğindeki  16.140 Hektar ( Yaklaşık 23.000 Futbol sahası) büyüklüğünde, deniz alanı ile birlikte adaları ve 42 Kilometre kıyıyı kapsayan devletin hüküm ve tasarrufunda olup kamuya ait devasa bir alan Turizm Bölgesi ilan edilmiştir.

 

Halka kapatılarak imtiyazlı kişilerin kullanımına tahsis edilecek

Bu alanların mülkiyetinin özel kişilere devri ile buralarda mega yat limanları, alışveriş merkezleri, oteller ve turizm tesisleri yapılması ve bu alanların tamamen halka kapatılarak imtiyazlı kişilerin kullanımına tahsis edilmesi yönündeki Turizm Bölgesi ilanı işlemine karşı kurumlarımızca açılan davalarda yargılama devam etmekte olup Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun işlemi hukuka aykırı bulan kararı yönünde yargılamaların sonuçlanması beklenmektedir.

 

Loruma statüsü Çevre Bakanlığı tarafından düşürüldü

Bu süreçte Çeşme Turizm Bölgesi sınırları içinde kalan; insanların tahribatından uzak kalmış, nadir bir eko sisteme sahip Alaçatı-Zeytineli arasında kalan kıyı kesimi, buradaki üç adet ada ve kıyının gerisinde kalan 8.000 hektar büyüklüğündeki nitelikli doğal sit alanı vasfındaki koruma alanının koruma statüsü Çevre Bakanlığı tarafından düşürülerek alan mega yat limanları ve her türlü yapılaşmalara açık hale getirilmiştir.

 

Çeşme'deki sit alanları davası açıklaması: Sermayenin saldırısı şimdilik durduruldu

Koruma alanını sermayenin tükenmez hırsına feda ediyorlar

Amaç nadir türlerin yaşadığı el değmemiş koruma alanını, turizm görüntüsü altında sermayenin tükenmez hırslarına feda etmektir.

Kurumlarımız, dernekler ve bir kısım yurttaşlar tarafından İzmir 2. İdare Mahkemesinde açtığımız dava neticesinde Mahkemece nitelikli doğal sit alanlarını turizm yapılaşma ve kullanımına imkan veren Sürdürülebilir alanlara dönüştüren işlem hukuka aykırı bulunarak iptal edilmiştir.

 

Çeşme'deki sit alanları davası açıklaması: Sermayenin saldırısı şimdilik durduruldu

Sermayenin saldırısı şimdilik durduruldu

Çabalarımız sonucu halkımızın yaşam alanlarına sermayenin saldırısı şimdilik durdurulmuştur.

Kentimizin yaşam alanlarının korunması konusundaki çabalarımız bundan sonra da kararlılıkla devam edecektir.

Saygılarımızla.”

Kaynak: Haber Merkezi

05 Şub 2024 - 18:30 İzmir/ Çeşme- İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml