TES-İŞ İzmir Şubesinden çarpıcı açıklamalar: TÜRK-İŞ işçiye eksik bilgi veriyor!

TÜRK-İŞ'te ek protokol krizi yaşanıyor! TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay yüzde 32,57 ücret zammı kazandıklarını belirtirken, TES-İŞ İzmir Şubesi, "TÜRK-İŞ Başkanı işçiye eksik bilgi veriyor" dedi.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
TES-İŞ İzmir Şubesinden çarpıcı açıklamalar: TÜRK-İŞ işçiye eksik bilgi veriyor!
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında 29 Ocak 2024 tarihinde imzalanan Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü TÜRK-İŞ'e bağlı sendikalar arasında krize yol açtı. Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) İzmir Şubesi 8 Şubat tarihinde konuyla ilgili Devlet Su İşleri (DSİ) 2'inci Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirmiş ve "Ek Çerçeve Protokolü'nde hiçbir kazancımız yok" demişti. Akabinde TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay verdiği bir röportajda yüzde 32,57 ücret zammı kazandıklarını belirtirken TES-İŞ İzmir Şube Başkanı Muharrem Ekim Yenigün'e yaptığı açıklamada, "28 Şubat itibariyle DSİ'nin kazancı yüzde 4,67'dir, aksini iddia eden varsa buyursun gelsin, TÜRK-İŞ Başkanı işçiye eksik bilgi veriyor" ifadelerini kullandı.

"Ek protokolden değil TİS'ten kazanılmış hakkımızdır"

TÜRK-İŞ'in kamu kurumundaki yerlerde her iki yılda bir, tek protokol çerçevesi yaptığını ve ocak, şubat, mart, nisan mayıs, haziran ayına kadar her kurumun, kamuyla ilgili kendi özel iç yapısına göre sözleşmesi olduğunu hatırlatan TES-İŞ İzmir Şube Başkanı Muharrem Ekim, TES-İŞ'le yapılan sözleşmenin 1 Mart 2024 tarihinde uygulanmaya başlayacağını belirtti. Ek Çerçeve Anlaşma Protokolünde, "1 Mart 2024 (ve devam eden) uygulanacak olan enflasyon farkı + ücret zammının toplamının yüzde 32,57'nin altında kalması halinde bunun yerine toplu iş sözleşmesinin üçüncü altı ayında uygulanacak olan enflasyon + ücret zammın toplamından oluşan ücret zammının yüzde 32,57 olarak uygulanmasına" maddesinin yer aldığını belirten Ekim, "Toplu sözleşme diyor ki, 5 aylık enflasyon farkı (Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak) yüzde 22,90. Şubat ayını da tahmini olarak yüzde 5 olarak kabul ettik. Şubatı da dahil edip topladığımızda 6 aylık enflasyon yüzde 27,90 oluyor. Bize bir müjde gibi yüzde 32,57 diyerek verilen ücret zammından bu enflasyon toplamını çıkardığımızda geriye yüzde 4,67 kalıyor. Yani Devlet Su İşleri'nde çalışan emekçilerin kazancı sadece yüzde 4,67" dedi. Yüzde 4,67 ile hangi işçinin geçimini sağlayabileceğini soran Ekim, "TÜRK-İŞ Başkanı Ergun Atalay, bizlerin zaten Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ile kazandığımız yüzde 32,57 ücret zammını sanki ek çerçeve protokolü ile kazanmış gibi sunuyor, zaten var olanı ben kazandım diyemezsiniz, bu bir kazanım değildir zaten bizim TİS'ten kaynaklanan hakkımızdır" ifadelerini kullandı. DSİ emekçilerinin kazanılmış toplu sözleşme haklarının ek protokolle kazanılmış gibi anlatıldığını vurgulayan Ekim, konuyla ilgili olarak TES-İŞ Genel Başkanı ile görüşme yaptığını ve kendisine sendika üyelerine aktarmak amacıyla bilgi verilmesini talep ettiğini ancak iki talebinin de yanıtsız bırakıldığını belirtti. TES-İŞ İzmir Şubesi'nin 8 Şubat'ta yapmış olduğu basın açıklamasının ardından TES-İŞ Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu'nun, ek protokolle sözleşme yürürlük tarihi 1 Mart olan üyelerinin yüksek oranlarda zam almalarını sağladıklarını ancak tüm kamu işçilerine refah payı verilmesi taleplerinin karşılanmadığını açıklamasını hatırlatan Ekim ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ın açıklamasına da değindi. Ekim, "Ne dedi Başkan Ergün Atalay, 5 tane ikramiye getirdik dedi, yahu sen mi getirdin ikramiyeyi, bu devletin verdiği ikramiye, bu ikramiye senden önce de vardı. Yapamadık de biz de teşekkür edelim" diyerek Atalay'a tepki gösterdi. Tüm bunları topluma anlatmakla bir sendikacı oalrak yükümlü olduğunu ifade eden Ekim, "TİS'ten doğan hakkımızı zaten kazanmış olduğumuz hakkımızı biz aldık derseniz biz de doğal olarak buna tepki gösteririz" dedi.

TES-İŞ İzmir Şubesinden çarpıcı açıklamalar: TÜRK-İŞ işçiye eksik bilgi veriyor!

Muharrem Ekim

"Kazancımız yok"

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'ın "Yüzde 32,57 ücret zammı aldık" söylemine karşı tepki göstererek Ekim, "Almadınız kardeşim, bize niye eksik bilgi veriyorsunuz, topluma niye eksik bilgi veriyorsunuz, alamadık de ne var bunda?" ifadelerini kullandı. DSİ olarak böyle bir zam almadıklarını belirten Ekim, "DSİ'dee kazanç 4,67'dir. Enflasyon yüzde 5 daha yükseldi mi o da elimizde kalmayacak zaten. Burada bir kazanç var mı, yine zarardayız" dedi.

"Topluma eksik bilgi veriyorlar"

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ın 15 sendika içinden örekler vererek, "Tarım, Harb-İş, TES-İŞ imzalamazsa hayata geçmez" sözlerini hatırlatan Ekim, kendilerine detaylı bilgi verilmediğini belirtti. Normal şartlarda ek protokolle bir sözleşme olursa genel merkezin şubelere yazı gönderdiğini belirten Ekim, TES-İŞ İzmir Şubesine böyle bir yazı gönderilmediği, iki kez bu yazıyı istediklerini fakat yine gönderilmediğini söyleyerek, "Biz imzalanıp imzalanmadığını bilmiyoruz bunu Ergün Atalay'dan duyduk. Yani benim genel merkezimde de Ergün Atalay'da da her yerde problem var. Kendi aralarında bir şeyler yapıyorlar bizim haberimiz yok, bir de üstüne işçiye eksik bilgi veriyor, yüzde 32,57 diyerek kandırıyorlar, altını çizerek söylüyorum 28 Şubat itibariyle DSİ'nin kazancı yüzde 4,67'dir, aksini iddia eden varsa buyursun gelsin" açıklamalarında bulundu. (Nurcan ETİK)

12 Şub 2024 - 16:48 İzmir- İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.