Kudüs Fatihi'nin Yeni Rakibi: Avram'ın Hikayesi Başlıyor!

TRT 1 ekranlarında her Pazartesi günü izleyiciyle buluşan tarihi dizi, Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi'nin hayatını konu alıyor. Dizinin 12. bölümünde, Selahaddin Eyyubi'nin karşısına çıkan yeni karakter Avram, diziye farklı bir boyut kazandırıyor. Peki, Avram karakteri tarihte var mıdır ve Baki Davrak kimdir?

Zeynep Gizem Eskici
Zeynep Gizem Eskici Tüm Haberleri
Kudüs Fatihi'nin Yeni Rakibi: Avram'ın Hikayesi Başlıyor!
Kudüs Fatihi'nin Yeni Rakibi: Avram'ın Hikayesi Başlıyor!
Haber albümü için resme tıklayın

Tarihi dizinin son bölümünde izleyici karşısına çıkan Avram, Selahaddin Eyyubi için yeni bir tehlike olarak beliriyor. Gazze'ye doğru ilerleyen orduyu yönlendiren bu karakter, dengeleri nasıl değiştireceği konusunda merak uyandırıyor. Avram, zengin ve acımasız bir Yahudi olarak tanıtılsa da, tarihi kaynaklarda bu karaktere dair net bir bilgi bulunmamaktadır.

Kudüs Fatihi'nin Yeni Rakibi: Avram'ın Hikayesi Başlıyor!

Selahattin Eyyübi Avram kimdir?

Baki Davrak, 1971 yılında Almanya'nın Bad Säckingen şehrinde dünyaya gelmiştir. Oyunculuğa adım atan Davrak, sinema ve tiyatro alanında önemli işlere imza atmış, aynı zamanda yazarlık yönüyle de dikkat çekmiştir. 2007 yılında ilk şiir kitabını yayımlayan Davrak, "Vatanım Sensin" ve "Çukur" gibi popüler dizilerde de rol almıştır.

Avram Tarihte var mı?

Dizideki Avram karakteri, Selahaddin Eyyubi'nin hikayesine yeni bir soluk getirirken, bu karakterin tarihte gerçekten var olup olmadığı konusu ise belirsizliğini korumaktadır. Karakter, dizi içinde önemli bir rol üstlenerek, hikayenin gidişatına etki edecek gibi görünmektedir.

Kudüs Fatihi'nin Yeni Rakibi: Avram'ın Hikayesi Başlıyor!

Selahaddin Eyyubi kimdir?

Orta Çağ'ın en önemli figürlerinden biri olan Selahaddin Eyyubi, İslam tarihinde derin izler bırakmış bir liderdir. Tikrit'te doğan ve genç yaşlarda amcasının yanında askeri ve idari yeteneklerini geliştiren Selahaddin, zamanla Müslüman dünyasının kaderini değiştirecek adımlar attı. Mısır'daki Fâtımî Devleti'ni yıkarak kurduğu Eyyûbî Devleti ile bölgede yeni bir dönem başlattı. Kudüs'ü Haçlılar'dan geri alarak İslam dünyasında kahraman olarak anılmaya başlandı. Selahaddin Eyyubi'nin hayatı, liderliği ve stratejik dehası, bugün bile pek çok kişi tarafından merak edilmekte ve ilham kaynağı olarak görülmektedir.

Selahaddin Eyyubi, 1138 yılında, bugünkü Irak sınırları içinde kalan Tikrit'te dünyaya geldi. Babası Necmeddin Eyyûb, dönemin Selçuklu hükümdarlarının Tikrit valisiydi. Genç yaşlarda amcası İmâdüddin Zengî'nin yanında yetişen Selahaddin, onun ölümünden sonra Musul valiliğine kadar yükseldi. Daha sonra Nûreddin Mahmud Zengî'nin Halep ve çevresindeki topraklarının hükümdarı olmasıyla, Selahaddin önemli askeri ve idari görevler üstlendi.

Mısır'ın Fethi ve Fâtımî Devleti'nin Sonu

Fâtımî Devleti'nin içinde bulunduğu kaotik durum ve Haçlı tehdidi, Selahaddin'in Mısır'a müdahalesine yol açtı. Mısır'ı ele geçirerek stratejik bir üstünlük sağlayan Selahaddin, 1171'de Fâtımî halifeliğine son verdi ve bölgede Eyyûbî Devleti'nin temellerini attı.

Kudüs'ün Fethi ve Haçlılara Karşı Zafer

Selahaddin Eyyubi'nin en büyük başarısı, 1187'de Hıttîn Meydan Muharebesi'nde Haçlılara karşı kazandığı zafer ve ardından Kudüs'ü fethetmesidir. Bu zafer, Haçlıların bölgedeki varlığına büyük bir darbe vurdu ve İslam dünyasında büyük bir sevinç yarattı.

Akka Kuşatması ve Anlaşma

Üçüncü Haçlı Seferi sırasında yaşanan Akka Kuşatması, Selahaddin Eyyubi'nin kariyerinde önemli bir dönemeç oldu. Kuşatmanın sonucunda Akka'nın düşmesine engel olamasa da, 1192'de yapılan anlaşmayla bölgede bir süreliğine barış sağlandı. Selahaddin, 1193 yılında Dımaşk'ta hayatını kaybetti.

Mirası ve Eyyûbî Devleti

Selahaddin Eyyubi'nin liderliği altında birleşen Müslüman dünyası, Fâtımî ve Haçlı egemenliğine son vererek bölgede önemli bir siyasi değişim yaşadı. Selahaddin'in vefatından sonra Eyyûbî Devleti, oğulları ve torunları tarafından yönetildi ve bölgede Türk hâkimiyetinin temellerini sağlamlaştırdı.

Baki Davrak'ın oynadığı diziler ve filmler nelerdir?

Baki Davrak, "Vatanım Sensin", "Çukur" gibi dizilerin yanı sıra, çeşitli sinema filmleri ve tiyatro oyunlarında da rol almıştır.

Kudüs Fatihi'nin Yeni Rakibi: Avram'ın Hikayesi Başlıyor!

Avram karakteri tarihte var mıdır?

Avram karakteri, dizide önemli bir rol oynamasına rağmen, tarihi kaynaklarda bu isme rastlanmamaktadır. Karakter, dizinin kurgusal öğelerinden biri olarak görülmektedir.

Baki Davrak'ın kariyeri nasıl başlamıştır?

Baki Davrak, oyunculuğa sinema ile başlamış ve zamanla tiyatro sahnesinde de yer almıştır. Aynı zamanda bir yazar olan Davrak, sanat hayatına çeşitli alanlarda katkıda bulunmuştur.

Kaynak: Haber Merkezi

12 Şub 2024 - 17:32 - Kim Kimdir?


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.