AK Partili Dağ, 11 başlıkta açıkladı: İşte ‘Eşsiz İzmir’ projeleri!

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, 11 başlıkta İzmir için projelerini açıkladı.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
AK Partili Dağ, 11 başlıkta açıkladı: İşte ‘Eşsiz İzmir’ projeleri!
AK Partili Dağ, 11 başlıkta açıkladı: İşte ‘Eşsiz İzmir’ projeleri!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU / YENİGÜN-  AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, yerel seçim öncesi projelerin açıklamak için teşkilat ile bir araya geldi. Program, Hamza Dağ’ı tanıtan video izletildi. Ardından İzmir’in sorunlarının yer aldığı animasyon video gösterimi gerçekleştirildi.
Tanıtım toplantısına; AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Erkan Kandemir, Fatih Şahin, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, İzmir Milletvekilleri Mehmet Kasapoğlu, Mahmut Atilla Kaya, Yaşar Kırkpınar, Ceyda Bölünmez Çankırı, Şebnem Bursalı, Mehmet Ali Çelebi, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli katılım sağladı.
Tanıtım toplantısında Hamza Dağ, ‘Ulaşılabilir İzmir, Sosyal Belediyeciliği ile Eşsiz İzmir, Çevre Altyapısıyla Eşsiz İzmir, Dönüşümüyle Eşsiz İzmir, Turizmiyle Eşsiz İzmir, Eğitim ve İstihdamıyla Eşsiz İzmir, Akıllı Şehircilik, Sağlık Altyapısıyla Eşsiz İzmir, Tarımıyla Eşsiz İzmir, Spor Altyapısıyla Eşsiz İzmir, Kültürüyle Eşsiz İzmir’ olmak üzere 11 başlıkta projelerini İzmirli yurttaşlar ile paylaştı.

‘SORUNLARA DEĞİL ÇÖZÜME ODAKLANALIM’

Hamza dağ, “İzmir’i ayağa kaldıracak, İzmirliyi mutlu edecek, İzmirlilere derin bir nefes aldıracak projelerimiz hazır. Gözlerimizi kapatalım ve hayal edelim; Konak’tan Karşıyaka’ya 10 dakikada gidebildiğimizi, trafikte değil sevdiklerimizle zaman geçirdiğimizi, mis gibi kokan körfezin kıyısında yürüdüğümüzü, Küçük Menderes’ten Bakırçay Havzası’na tüm ilçelerimizde modern şehircilik hizmetleriyle erişilebilir bir İzmir'in, nasıl da bir yıldız gibi parladığını görün. Bugün, hemşehrilerimiz benden yıllarca maruz kaldığı problemleri, sorunları değil sadece çözümleri duyacak. Çünkü ne bizim ne de İzmirlilerin, İzmir’in sorunlarını konuşmaya ayıracak bir dakikası dahi yok. Önceden olduğu gibi bugün de İzmir için sadece çözümlere odaklandım” dedi.

BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINI AÇIKLADI

Başkan olursa nasıl bir belediyecilik anlayışı sergileyeceğini başlıklar halinde aktaran Hamza Dağ, şunları söyledi:

Hemşehrilerimizin doğrudan büyükşehir belediyemize; soru, talep ve önerilerini iletilebileceği mekanizmaları Açık Kapı platformunu hayata geçireceğiz. Yönetimimiz boyunca, her adımımızı açıklık, dürüstlük ve hesap verebilirlik temelinde atacağız. İnsan merkezli çalışmayı ilke edineceğiz. Altyapı, ulaşım, eğitim, sağlık, çevre düzenlemelerinde her daim insan odaklı çalışmaları esas alacağız. İzmir’imize 360 Derece Belediyecilik ile her alanda kaliteli hizmet sunacağız. Sürdürülebilir kaliteli hizmet vizyonuyla hareket edeceğiz. Şehrimize sunacağımız tüm alt yapı ve üst yapı projelerinde dayanıklı ve modern ürünler kullanarak sürdürülebilir kaliteli bir hizmet anlayışını kentimize kazandıracağız. Katılımcı bir yönetim dönemi için söz veriyoruz.

AK Partili Dağ, 11 başlıkta açıkladı: İşte ‘Eşsiz İzmir’ projeleri!

İlk olarak yerelde hizmet anlayışıyla her daim ulaşılabilir olacağız. İzmirli hemşehrilerimiz, vatandaşın ayağına giden bir belediye ile tanışacak. Mobil iletişim araçlarımız sürekli İzmir’imizin sokaklarında dolaşacak. Planlı olacağız. Yapılan çalışmaların süresini, başlama-bitiş tarihlerini, çalışmalardan etkilenen sokak ve caddelerde oturan vatandaşlarımızın bilgisine sunacağız. Hizmetlerimiz şehrin ihtiyaçlarına cevap verirken kentin tarihi cazibesini tamamlayacak, kalkınmanın İzmir'in kültürel mirası doğal çevresiyle uyum içinde olmasını sağlayacaktır. Ortak akılla istişare kültürünü benimseyeceğiz. İzmirlilerin ortak aklı, İzmir’in ortak aklı olacak. Çözüm odaklı olacağız.

Kente dair sorunları; siyasi görüş ayırt etmeksizin, ötelemeden ana gündemimiz haline getirecek, çözüme kavuşturacağız. Şehrimize dair her meseleyi yenilikçi bir vizyonla ele alacağız. Kent sakinlerimizin yaşam kalitesini artırabilecek yenilikçi politikaları, teknolojileri ve kentsel yönetişim yaklaşımlarını benimseyeceğiz. Hizmetlerimiz için dijital platformlardan, yenilenebilir enerji altyapısına, trafik akışını optimize eden akıllı sistemlere kadar tüm teknolojik çözümleri şehrimizde uygulayacağız.

11 BAŞLIKTA ‘EŞŞSİZ İZMİR’

Projelerini 11 başlıkta ayırdığını belirten Dağ, başlıkları şu şekilde aktardı:

- Ulaşılabilir İzmir
- Sosyal Belediyeciliği ile Eşsiz İzmir
- Çevre Altyapısıyla Eşsiz İzmir
- Dönüşümüyle Eşsiz İzmir
- Turizmiyle Eşsiz İzmir
- Eğitim Ve İstihdamıyla Eşsiz İzmir
- Akıllı Şehircilik
- Sağlık Altyapısıyla Eşsiz İzmir
- Tarımıyla Eşsiz İzmir
- Spor Altyapısıyla Eşsiz İzmir
- Kültürüyle Eşsiz İzmir

‘ULAŞILABİLİR İZMİR’İ AÇIKLADI

İlk başlık ‘Ulaşılabilir İzmir’de projelerini aktaran Dağ, şunları söyledi:

İzmir Körfez Geçişi, İzmir'in iki yakası birbirine bağlayan bir köprü ve tüp geçit projesidir. Bu proje 12,6 kilometre, gidiş geliş 3 şeritli yol, 6,9 kilometresi deniz geçişi olmak üzere 4 bin 175 metre körfez deniz köprüsü ve yapay ada içerecektir. Projeyle birlikte yapılacak raylı sistem, her iki yakadaki raylı sistemlere entegre edilecek. Bu sayede, İzmir'in ulaşım ağında entegre, verimli ve hızlı bir sistem oluşturulacak. İzmir'imizin en can alıcı sorunlarından biri olan trafik meselesine köklü bir çözüm getirecek olan ‘İzmir'e Yeni Çevre Yolu Projesi’ni hayata geçireceğiz. Yeni çevreyolumuz ile şehrin trafiğini rahatlatmayı, şehre nefes aldırmayı hedefliyoruz. Bu yol şehrin içindeki araç yoğunluğunu azaltarak, emisyon miktarlarında önemli bir düşüş sağlayacak.

Yeni çevreyolunun devreye girmesiyle, Menemen-Bayraklı arası trafikte kalma süresi 10 dakikaya, Menemen-Buca arası ise 20 dakikaya inecek. Bu, her bir İzmirli için değerli zamanını, aileleri ve sevdikleriyle geçirilebileceği anlamına geliyor. Yeni çevreyolunu şehir merkezine bağlayacak Koyundere, Harmandalı-Ulucak, Harmandalı-Çiğli, Örnekköy Mezarlık bölgesi, Doğançay, Şehir Hastanesi, Manisa Yolu, Ambarlar Bölgesi İzmir - İstanbul Otoyolu Bağlantısı, Buca-Çeşme Otoyol Ayrımı olmak üzere 9 önemli bağlantı yolu yapacağız.

‘İZBAN’DA İZDİHAMI BİTİRECEĞİZ’

Karşıyaka ve Konak tramvay hatlarını birleştireceklerini söyleyen Dağ, “Yapımı devam eden Buca Metrosu’nu tamamlayacağız. Halkapınar-Otogar İZBAN hattını hayata geçirerek havalimanı ile otogar arasında kesintisiz raylı ulaşımı sağlayacağız. Buca Metrosu’nu tamamlama çalışmasını devam ederken Karabağlar-Gaziemir Metrosu çalışmalarına başlayacağız. İZBAN’a yeni rota olarak Bergama-Kınık hattının eklenmesiyle İzmir'in ulaşımını modern, hızlı ve çevreci bir yapıya kavuşturacağız. İZBAN’a 4 durak ekleyeceğiz. Devam eden Gürçeşme ve Katip Çelebi Üniversitesi durakları hızlıca hayata geçirilecek, Asarlık ve Koyundere duraklarını da en kısa sürede yapacağız. Yerli ve milli tren setlerimizle İZBAN'ı 9 vagona çıkartarak, burada yaşanan izdihamları da bitireceğiz. 30 yeni tren seti alarak, istasyonlardaki 24 dakikalık bekleme süresini 12 dakikaya, 12 dakikalık bekleme süresini ise, 6 dakikaya indirerek hemşehrilerimize zamandan yarı yarıya tasarruf ettireceğiz. Ödemiş'in raylı sistemini modernize edeceğiz, Torbalı-Ödemiş ve Çatal-Tire hatlarını İzmir’im Kart ile entegre ederek İZBAN’ı Ödemiş’e de ulaştıracağız. Ayrıca İZBAN’ın şehrimizin bazı ilçelerini ikiye böldüğünü biliyoruz. Kısa vadede çözüm üretmemiz zor olsa da orta vadeli hedefimizde İZBAN’ı Bayraklı, Çiğli, Konak, Gaziemir ve Torbalı’da yerin altına almayı planlıyoruz” dedi.

AK Partili Dağ, 11 başlıkta açıkladı: İşte ‘Eşsiz İzmir’ projeleri!

İZMİRİM KART SAHİPLERİNE MÜJDE!

90 dakika uygulamasını geri getireceklerini öğrenci kartında süreyi 120 dakikaya çıkartacaklarını söyledi. Dağ, “Akıllı Durak Sistemi, ‘Otobüsüm Nerede?’ mobil uygulaması ile duraklarımızı çağın gereksinimlerine uygun hale getireceğiz. Otopark sorununu inşallah şehrimizin gündeminden çıkaracağız. Özellikle aktarma merkezlerine yakın otoparklar inşa edeceğiz. ‘Park Et, Ücretsiz Devam Et’ uygulamasıyla özel araçlarını otopark noktalarına park eden vatandaşlarımız İzmirim Kart uygulamasıyla hem otoparktan indirimli yararlanacak hem de toplu taşıma araçlarında yapacakları ilk 90 dakika yolculuklarda ücretsiz seyahat edebilecektir. Ayrıca, belediyemize ait otoparkları kullanan İzmirim Kart sahibi vatandaşlarımız ilk 30 dakika ücretsiz park etme hakkına sahip olacaktır. Mevcut otopark tarifelerinde Nisan 2024 itibariyle yüzde 50 oranında indirime gideceğiz. 5 yıl içerisinde yapacağımız toplamda 100 bin araç kapasiteli yer altı otopark projelerimizle bir sorunu daha bitireceğiz. Çok amaçlı olarak kullanılabilecek bu yer altı otoparklarımızın üzerinde spor salonu ve sanat merkezi gibi sosyal tesisler inşa edeceğiz” diye konuştu.

‘BOZUK YOL BIRAKMAYACAĞIZ’

‘Asfalt kalitesini yükseltecek ve şehrimizde bozuk yol bırakmayacağız’ ifadelerini kullanan Hamza Dağ, “Kavşak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerine yapılacak 4 adet battı-çıktı ile trafik ışıklarını ortadan kaldırarak, Konak’tan Balçova’ya kesintisiz ulaşım sağlayacağız. Şehir hastanesi ulaşımı rahatlatacak buradaki yoğunluğu azaltacak kavşak düzenlemelerini hızlıca hayata geçireceğiz. Yeşillik Caddesi üzeri, Bornova-Çeşme- Aydın Otoyolu Kavşağı, Bayraklı Smyrna Meydanı, Çiğli Şehir Geçişi, Soğukkuyu ve Mavişehir gibi acil ihtiyaç olan kavşaklara battı çıktı ve köprülü kavşak çözümleriyle İzmir trafik akışını rahatlatacağız. Karşıyaka Yalı Bulvarı’na yapacağımız battı çıktıyla ‘Çarşı ile İskele’yi kesintisiz yaya yoluna dönüştüreceğiz. Altınyol Caddesi üzerine yapacağımız battı çıktı ile, Bayraklı’yı denizle buluşturacağız. Yapacağımız 16 adet battı çıktı ve köprülü kavşağı yaz tatillerinde, 3 aylık süre zarfında, trafiğin şehrimizde azaldığı zaman diliminde gerçekleştireceğiz. Şehrimizde gittiğimiz her yerde hangi vatandaşımızla konuşsak ana gündeminin bozuk yollar olduğunu görüyoruz” açıklamasını yaptı.

‘TRAFİKTE KALMA SÜRESİNİ KISALTACAĞIZ’

Yeni yol güzergahları ile ilgili konuşan Dağ, şunları söyledi: Gaziemir/Havalimanı-Sarnıç ve Gaziemir/Havalimanı-Karabağlar yeni bağlantı yolları ve ESBAŞ girişi batı çevreyolu üzerinden sağlayarak, Akçay Caddesi üzerindeki trafik akışını rahatlatacağız. Şehir Hastanesi-Altınyol bağlantı yolu, Bayraklı -Karşıyaka Dağ Yolu, mevcut çevreyoluna Buca Hal çıkışı, Pancar OSB çıkışı gibi yeni yol güzergahları açarak, İzmirlinin şehir içi trafikte kalma süresini kısaltacağız.

Menderes-Gümüldür, Seyrek-Foça, Seferihisar-Özdere, Dikili-Çandarlı, Çandarlı Otoyol Bağlantı, Bergama-Kozak çevre yolları gibi şehir içi ulaşım yolu haline dönüşen ve özellikle yaz aylarında trafik yoğunluğu oldukça artan karayollarımızın genişletilmesi ve düzenlenmesi için inisiyatif alacağız. Kiraz-Alaşehir yolunun bitmesi için takipçisi olacağız. Günde 200 bin aracın kullanmış olduğu ve özellikle Alsancak-Konak bölgesindeki trafiğin oluşmasında başlıca sebep olan Hilal Kavşağı, Ege Mahallesi bağlantı yolu, Halkapınar Kavşağı ve Zafer Payzın kavşağı arasındaki yolu genişleteceğiz.
Ankara Caddesi üzerinden limana giden ağır taşıtlara limana özel yol açarak, Konak yolunu rahatlatacağız. Adaptif Trafik Yönetim Sistemi şehrimizdeki tüm ışıklar ve yol güzergahlarını anlık olarak akıllı şehir uygulamalarıyla izleyecek, trafik işaret ve yönlendirmelerimizle yol güzergahlarını kontrol edeceğiz.

‘OTOGAR’ ÇIKIŞI!

İzmir Otogarı ile ilgili konuşan Dağ, “Otogarlar, bir şehrin kalbine açılan kapılardır. Onlar, sadece beton ve asfalt yığınları değil, aynı zamanda hayatlarımızın dönüm noktalarına, anılarımıza ev sahipliği yapan, duygularımızla yoğrulmuş alanlardır. Şehrimizin giriş kapısı, ilk izlenimimiz olan Büyükşehir Otobüs Terminali'ne dair hepimizin ortak bir fikri var: Bu otogar, güzel İzmir'imizin ruhuna, tarihine ve dinamizmine maalesef uygun değil. Yılda en az birkaç kez kullandığımız bu yer, kasvetli atmosferi, hoş olmayan kokusuyla, ne yazık ki şehrimizin yenilikçi, canlı ve misafirperver karakterini yansıtmaktan uzak. Biz, bu otogarı, İzmir'in yenilikçi, modern ve yeşil kimliğine uygun bir şekilde yerinde yenileyeceğiz. Yenileme projesi kapsamında, mevcut kot farkını koruyarak, otobüslerin giriş ve çıkışlarının ayrı katlardan yapılmasını sağlayacağız. Bu hem trafik akışını kolaylaştıracak hem de terminalin işlevselliğini artıracak bir adım olacak. Yenilenen terminalimizde, yürüyen merdiven ve asansörleri yaygınlaştırarak, her yaştan ve her ihtiyaçtan bireyin rahatça hareket edebilmesini sağlayacağız. Bu vizyon, bu hayal hepimizin. Birlikte, daha yeşil, daha erişilebilir, daha yaşanabilir bir İzmir için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

‘KARA İLE DENİZİ ENTEGRE EDECEĞİZ’

‘Deniz Hatları’ projelerini açıklayan Hamza Dağ, “Ege'nin maviliklerinde yolculuk etmek, İzmirliler için sıradan bir ulaşım yönteminden çok daha fazlasıdır; bu bir yaşam tarzıdır. Mevcut iskeleleri aktif hale getirerek, deniz ulaşımının payını yüzde 2,5’ten yüzde 5’e çıkartarak, toplam ulaşım içindeki payını 2 katına artıracağız. Deniz ve kara ulaşımını entegre ederek, İzmirlilerin hayatını kolaylaştıracak çözümler sunacağız” dedi.

‘SOSYAL BELEDİYECİLİĞİ İLE EŞSİZ İZMİR’

Dağ, ‘Sosyal Belediyeciliği İle Eşsiz İzmir’ başlığı altındaki projelerini sıraladı.
Ulaşım kartı olarak kullanılan İzmirim Kart’ı İzmirlilere hayatın her alanında kullanabileceği yeni nesil ödeme yöntemi haline getireceğini söyleyen Dağ, “İzmirim Kart artık ulaşımdan sosyal yardımlara, alışverişten eğitim takibine; çocukların, gençlerin, kadınların, annelerin, emeklilerin, engellilerin günlük yaşamının vazgeçilmezi olacak. İzmirim Kart sayesinde kamu kurumlarımızın sosyal imkanları ve özel sektörün sunduğu hizmetlere hemşehrilerimiz özel avantajlarla ulaşabilecek. Ayrıca İzmirim Kart mobil uygulaması üzerinden belediyemize taleplerinizi doğrudan iletebilecek, sunmuş olduğumuz sosyal imkanlara bu kart üzerinden başvuru yapabileceksiniz” ifadelerini kullandı.

‘100 KREŞ AÇACAĞIZ’

Ailelerin en önemli ihtiyacının kreşler olduğunu söyleyen Dağ, “Göreve geldiğimiz ilk iki senede şehrimizin genelinde 100 adet kreş açacağız. Yeni evlenecek sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çiftlerimize çeyiz ve düğün hediyesi vereceğiz. Şehrimizde yaşayıp üniversiteyi kazanmış her gencimize tek seferlik 10 bin lira eğitim destek bursu vererek, üniversiteye başladıkları ilk dönemde destek olacağız. ‘İZMARKET’ kurarak sosyo-ekonomik dezavantajlı vatandaşlarımıza uygun fiyatlarla Sosyal İzmirim Kart ile alışveriş imkânı sunacağız. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizden şehrimize göç eden hemşehrilerimizin ikamet ettiği yerlerde taziye evleri oluşturacağız. Taziye evi yapacak mekan olmayan mahallerde de kahvehaneleri kiralayarak, hali hazırda çadırda yapılan taziye kabulüne son vereceğiz” dedi.

ANNELERE ÜCRETSİZ ULAŞIM MÜJDESİ!

0-7 yaş arasında çocuğu olan annelere ulaşımı ücretsiz yapacaklarını söyleyen Dağ, “Kadın girişimcilerimize pozitif ayrımcılık yaparak, kent genelinde oluşturacağımız teknopark ve kuluçka merkezlerinde minimum yüzde 30 kullanım payı ayıracağız. Ailesinde engelli bulunan vatandaşlarımızın seyahat etme, acil durum nedenlerle engelli bireylerini emanet edecekleri ‘Mola Evleri’ kuracağız. Hanesinde engelli birey bulunan ailelerimize, sosyal tesislerimizde Engelli İzmirim Kart ile yüzde 75 indirim yapacağız. Özellikle sosyalleşmek konusunda en büyük aktivitelerinden bir tanesi olan fakat yaş sebebiyle desteklerden faydalanamayan engelli vatandaşlarımıza eğitim destek bursu vereceğiz. Engelli vatandaşlarımıza ve birinci derece ailelerine oluşturacağımız sosyal tesislerimizde bir hafta ücretsiz tatil imkânı sağlayacağız” diye konuştu.

‘YAŞLILAR TAKİP EDİLECEK’

Dağ, ‘Akıllı Saat Uygulaması’ ile evlerinde yalnız yaşayan ve bakıma muhtaç olan yaşlıların sağlığını anlık olarak takip edeceklerini belirterek, “Büyüklerimizi emanetimiz bilip Yaşlı Bakım Merkezleri’mizi hayata geçireceğiz. Dezavantajlı emeklilerimize yılda bir kez Sosyal İzmirim Kartlarına 10 bin lira yükleme yapacağız. Bu sayede giderini azaltarak aile ekonomisine katkı sağlayacağız. Yine sosyo-ekonomik dezavantajı bulunan emeklilerimize hane başı tükettikleri doğalgazın 50 metreküp miktarını ücretsiz olarak karşılayacağız. Hepimizin hayatında en önemli parçalarının çocuklarımız olduğunun farkındayım. Çocuklarımızın eğitim hayatı vazgeçilmez bir parçası haline gelecek, gelişimlerine profesyonel bir bakışla destek olacak, Çocuk Gelişim Akademilerimizi hayata geçireceğiz. Bu akademilerimizle çocuklarımız sanatsal, kültürel ve bilimsel birçok alanda çağın ihtiyaçlarına uygun eğitimler vereceğiz. Çocuklarımıza, deneyim atölyelerimizde doğa, teknoloji, astronomi, matematik, tasarım ve uzay gibi birçok disiplinde eğitim imkanı sağlayacağız. Çocuk üniversiteleri kurarak, çocuklarımızın ilk yaşlarda yeteneklerini keşfedecek ve ailelerimize rehberlik hizmeti sunacağız” ifadelerini kullandı.

AK Partili Dağ, 11 başlıkta açıkladı: İşte ‘Eşsiz İzmir’ projeleri!

‘ÇOCUKLAR VE DOĞA’

‘Çocuk Yaşam Parkı Projesi’ni tanıtan Dağ, “Bu proje, çocuklarımızın eğlenirken öğrenecekleri, yetişirken doğayla iç içe olacakları bir yaşam alanı oluşturmayı amaçlıyoruz. Parkımızda, çocuklar toprağa dokunacak, bitkilerin nasıl büyüdüğünü gözlemleyecek, köy yaşamını öğrenecek, doğanın döngüsünü ilk elden deneyimleyecek. Bu, onlara toprağın değerini, sabrın ve emeğin önemini öğretecek. Çocuklarımız, park içerisinde yer alacak atölyelerde farklı meslekleri deneyimleme fırsatı bulacak. Çocuklarımıza, aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş geleneksel meslekleri de tanıtacağız. Bu deneyimler, çocuklarımızın geçmişle bağ kurmasını, atalarımızın zanaatkarlık becerilerini ve kültürel mirasını idrak etmesini sağlayacak. Kadın, aile, çocuk gençlik ile alakalı ilerleyen günlerde ayrıca yeni lansman programları yapacağımızı da belirtmek istiyorum” dedi.

‘ÇEVRE ALTYAPISIYLA EŞSİZ İZMİR’

‘Temiz bir İzmir’ planları olduğunu söyleyen Dağ, “Körfezimizi temizleyecek, atık yönetim sistemlerimizi güçlendirecek ve yenilenebilir enerji kullanımını artıracağız. İzmir'imizi, yaşanabilirliğiyle örnek bir şehir haline getireceğiz. İzmir'imizin sadece kötü kokudan arınması için değil, körfezimizin yeniden hayata dönmesi için olmazsa olmaz projemiz: Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nin modernizasyonu ve kapasitesinin arttırılması… Bu arıtma yeterli seviyede çalışmayınca ya da tamamen durduğunda ne oluyor? Kanalizasyonlardan çıkan atık su arıtılmadan körfeze salınıyor, İzmir Körfezi’nin bugünü ve geleceği yok ediliyor. Şu anda körfezin dibinde 2,5 metreyi aşkın balçık olduğu açıkça görülmektedir. Bu durum artık öyle bir noktaya gelmiştir ki; körfeze salınan bu atık suyun taşıdığı ağır metaller ve kimyasallar sebebiyle deniz canlılarının bölgede yaşamı neredeyse bitme noktasına gelmiştir. Bugün körfez kokuyorsa, insanımız bu koku nedeniyle rahatça körfez etrafında gezemiyorsa, en önemli sebebi bu tesisin doğru çalışmamasıdır” dedi.

‘HER BİR DAMLA İZMİR’E İHANET’

Dağ İzmir Körfezi’ne dikkat çekerek, “Çok açık söylüyorum, arıtılmadan körfeze bırakılan her damla, İzmir’e ihanettir. Sağlımıza, bugünümüze, geleceğimize, çocuklarımızın yarınlarına ihanet etmektir. Biz göreve gelir gelmez en önemli gündem maddelerimizden birisi arıtma tesisinin tam kapasite çalışmasını sağlamak olacaktır. Ülkemizin en büyük üçüncü şehri olan İzmir'imizde, kanalizasyonlardan çıkan atık suyun yüzde 70'i Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nde toplanıyor. Ancak, mevcut tesisin teknolojisi eskimiş ve yetersiz kalmıştır. Bu durum, atık suların arıtılmadan körfeze salınmasına, İzmir Körfezi'nin bugünü ve geleceğinin yok edilmesine neden olmaktadır. 4’üncü fazın yapım sürecini ivedilikle tamamlayacağız, Ardından ilk üç fazın modernizasyonunu gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 1.5 milyar lira olan bu yatırım, İzmir'imizin çevresel sürdürülebilirliğinin can damarı olacaktır. Arıtma tesisimiz tam kapasite çalıştığında, günlük ortalama 700 tondan fazla çamur çıkacak. Bu çamur, ağır metalleri ve kimyasalları barındıran bir yapıya sahiptir. Şu anda bu çamur taşınarak bertaraf edilmeye çalışılıyor.

‘ÇEVRE KATLİAMI’

Dağ, “Çok uzun süre bu çamur arıtma tesisi alanına dökülmüş ve bir çevre katliamı yapılmıştır. Yağmur yağdığında ise, bu çamur sıvılaşmakta ve Körfez’e karışmaktadır. Geçmişte dökülen yaklaşık 2.5 milyon metreküp çamur olan alanı yeşillendirerek rehabilite edeceğiz. Bu vesileyle şehrimizde özellikle yaz aylarında yaşanan koku ve sinek problemini ortadan kaldıracağız. İnşa edilecek biyogaz tesisi ile bu çamurdan gaz ayrıştırılacak ve İzmir’imiz yıllık ortalama 500 milyon lira gelir elde edecek. Ardından kalan çamur, ikinci bir işleme tabi tutularak karbon nötr kömür elde edilecek, şehrimize buradan da yıllık ortalama 200 milyon lira gelir kazandırılacak. Düne kadar çevre katliamına sebep olan çamur hem bertaraf edilecek hem de belediyemize gelir sağlayacak. Bu projemizle çevreye verilen zararın tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayacağız. Bugüne kadar körfeze dökülen ve şehrimizde nefes almamızı zorlaştıran denizimiz içerisindeki kirliliği temizleyeceğiz. Sevgili İzmirliler, dip taramasıyla birlikte, bu projemizle İzmir'imizin, hepimizin ortak sevdası olan körfezimizin kıyısında, kordonda yürürken balıkları seyrettiğimiz masmavi bir körfezi hep birlikte yaşayacağız” açıklamasını yaptı.

AFETLE MÜCADELEDE ‘İZMİR BAHÇELERİ’

Hamza Dağ, ‘İzmir Bahçeleri’ projesini açıklayarak, “Sadece bir park ya da yeşil alan projesi değil, aynı zamanda şehrimizin sosyal dokusunu güçlendirecek, insanımıza nefes aldıracak bir buluşma noktası olacak. Karabağlar-Uzundere-General Kazım Özalp, Buca-Cezaevi, Bayraklı-Turan, Gaziemir-Sarnıç, Çiğli-Kaklıç bölgeleri öncelikli olmakla beraber İzmir'imizin her bir köşesini nefes alabileceğimiz, doğayla iç içe olabileceğimiz toplamda 10 milyon metrekare yeni yeşil alan oluşturacağız. Özellikle, 500 bin nüfuslu Karabağlar'da, 450 bin metrekarelik geniş bir arazide hayata geçireceğimiz İzmir Bahçesi şehrimize sadece iyi günlerde değil, olası zor günlerde de destek olacak bir yapıya sahip olacaktır. Böylece, şehrimizin her bölgesinde oluşturulacak İzmir Bahçeleri afetlere karşı dirençli bir İzmir inşa etme vizyonumuzun önemli bir parçası haline de getireceğiz. Hep birlikte, daha yeşil, daha güzel, daha dirençli ve daha güvenli bir İzmir inşa edeceğiz” dedi.

‘YEŞİL DÖNÜŞÜM’

İzmir Körfezi’ni sadece temizlemeyeceklerini biyoçeşitliliği artırarak, balıkçılık endüstrisini destekleyeceklerini söyleyen Dağ, “Kamu binalarımızda yeşil dönüşümü başlatacağız. Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda, binalarımızı çevre dostu hale getireceğiz. İzmir'i geri dönüşümde öncü bir kent yapma yolunda ilerleyeceğiz. Evlerde, iş yerlerinde atık ayrıştırma kültürünü teşvik edeceğiz. Atıkların doğru şekilde yönetilmesiyle, çevremizi koruyacağız. Vatandaşlarımızı atık ayrıştırma konusunda teşvik ederek, geri dönüşümde fark yaratan ailelerimizi ödüllendireceğiz. Böylece, İzmir'imizde geri dönüşüm bir yaşam biçimi haline gelecek. İzmir’imizin ana gündemlerinden birinin de Harmandalı Çöp Depolama Alanı olduğunu biliyoruz. Öncelikle Harmandalı’nı rehabilite ederek vahşi çöp depolamaya son vereceğiz. Bunun yanında görev süremizde titiz bir çalışma yaparak yeni alanlar konusunda çalışma yapacağız. Şehrimizin hiçbir yerinde çöp vahşi depolama şeklinde yapılmayacak. Modern katı atık yönetim projelerini hayata geçireceğiz. Şehrimizin özellikle bina yoğunluğu olan bölgelerimizde park alanları oluşturarak, kentlilerimize nefes aldıracak yeşil koridorlar açacağız. Kent sakinlerimize mahallelerinde yürümeyle gidip dinlenebileceği yaşam alanları oluşturacağız” dedi.

‘150 MEGAVAT KAPASİTELİ GÜNEŞ ENERJİSİ’

Temiz enerjiyi İzmir genelinde yaygınlaştıracaklarını söyleyen Dağ, “Güneşin bereketli ışıklarından, rüzgarın güçlü esintisine kadar doğanın bize sunduğu tüm imkanları değerlendirecek, İzmir'imizi enerjide özgür ve yeşil bir geleceğe taşıyacağız. İzmir'imizi yenilenebilir enerjinin merkezi yapacağız. Güneş enerjisi tarlaları, rüzgar türbinleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla şehrimizin enerji ihtiyacını çevre dostu yöntemlerle karşılayacağız. Bu projelerle, İzmir'imizi sadece bugün için değil, gelecek nesiller için de yaşanabilir, temiz ve yeşil bir şehir yapma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Şehrimizi aydınlatan sokak lambalarını güneş enerjisiyle çalışır hale getirerek, enerji tüketimimizi azaltacağız. Bu sayede hem enerji maliyetlerimizi düşürecek hem de karbon ayak izimizi minimize edeceğiz. Toplamda 150 megavat kapasiteli güneş enerjisi alanları kuracağız. Şehrimizin enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacak, İzmir'imizi enerjide kendi kendine yeten bir kent haline getireceğiz. İzmir'in rüzgarlı tepelerini değerlendirerek, rüzgâr enerjisinden maksimum fayda sağlayacağız. Kurulacak rüzgâr türbinleriyle, temiz ve yenilenebilir enerji üretimimizi artıracağız. İspanya Bilbao örneğine benzer şekilde Çandarlı Limanı ve art alanı, bu sanayiye hizmet verecek şekilde hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

HAYALİNİ KURDUĞU PROJEYİ AÇIKLADI

Yıllardır hayalini kurduğum bir proje var’ diyerek sözlerine başlayan Hamza Dağ, “İnciraltı’ndan Bostanlı’ya denizle bütünleşmiş bir yürüyüş yolu... Bu projeyi hayata geçirmek göründüğünden çok daha zor. Hedefim tüm ilgili kurumlarla bir araya gelerek müşterek bir çözüm üretmek ve projeyi hayata geçirebilmektir. Körfez boyunca kesintisiz yaya ve bisiklet yolları inşa ederek, vatandaşlarımızın sağlıklı ve aktif bir yaşam sürdürmelerini sağlayacağız. Bu yollar hem spor yapmak hem de körfezin güzelliklerini keşfetmek için ideal olacaktır” açıklamasını yaptı.

‘YAŞAYAN KÜLTÜR PARK’

Kültürpark ile ilgili konuşan Dağ, “Fuar alanı ile ilgili "Yaşayan Kültür Park" olarak yeniden hayata geçirme vizyonumuzu paylaşmak istiyorum. İzmir Fuarı, sadece İzmirliler için değil, İzmir’e yolu bir kez düşmüş olan herkes için bir anlam taşımaktadır. Fuarın, çocukluğumuzun lunaparkını, hayvanat bahçesini, sanatçıların unutulmaz konserlerini hatırlatan özel bir anısı vardır. Ancak zaman içinde, bu değerli alanımız fuar ruhunu kaybetti. Bizler, projemizle İzmir Fuarı'na tekrar eski ruhunu kazandırmayı hedefliyoruz. Kültür Park’ın içindeki Göl Gazinosu ve Atlas Pavyonu gibi tarihi yapıları koruyacağız. Burada sonradan yapılmış holleri kaldıracağız. Bu bölgede yeşil alanları canlandıracak, çeşitlendirecek ve bir botanik bahçesi yapacağız. Fuar alanımızı, 7/24 herkesin güven içinde ziyaret edebileceği bir yaşam alanı haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

İZMİRLİLERE DOĞALGAZ SÖZÜ

İzmir’in köyler hariç hanelerinin yüzde 69’una doğalgaz ulaştığını söyleyen Dağ, “Söz veriyoruz, görev süremizde doğalgazın ulaşmadığı hiçbir mahallemiz kalmayacak. Şehir genelinde doğalgaz altyapısını genişleterek, her mahallemize temiz ve verimli enerji sağlayacağız. Özellikle Konak, Karabağlar, Bayraklı gibi ilçelerimizdeki doğalgaz altyapı çalışmalarının önündeki engelleri hızlıca kaldıracağız. Bu sayede, İzmirimizde hava kirliliğini azaltırken, enerji verimliliğimizi artıracağız. Ayrıca bu şu müjdeyi de vermek istiyorum. Sokağına doğalgaz gelip de evine doğalgaz bağlatamamış, Sosyal İzmirim Kart sahibi vatandaşlarımızın doğalgaz tesisatlarının yapılmasını sağlayacağız” dedi.

SUYA İNDİRİM MÜJDESİ!

Dağ, İzmir’i su yönetimi konusunda örnek bir şehir yapacaklarını söyleyerek “Çıkış noktasından varış noktasına yüzde 30’lara yakın yeraltında bir kaybın olduğu bilinmektedir. Bunun İzmirlilere bedeli her yıl 1.5 milyar liradır. Altyapının hızlıca yenilenmesini gerçekleştireceğiz. Bildiğiniz üzere maalesef İzmir’imiz bugün Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanmaktadır. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi göreve geldiğimizde, 1 Nisan itibariyle Su Ücret Tarifesinde yüzde 50 indirime gideceğiz. İzmir’de yağmur suyu kanalları her zaman gündem olmuştur. Bugün gelinen noktada yağmur suyu kanalı yüzde 18 civarındadır. Bunu size şöyle açıklayayım temiz suyun yüzde 80’ininden fazlasını kanalizasyona veriyoruz ve kullanılamaz hale getiriyoruz. Bu nedenle yağmur yağdığı anda kanalizasyon yetersiz kalıyor ve taşmalar yaşanıyor. Aynı zamanda arıtma tesisi de yetersiz kaldığı için temiz su, pis suya karıştırılarak körfeze veriliyor. Üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde yağmur suyu kanalımızı yüzde 90’ının üstüne çıkaracağız” diye konuştu.

YENİ BELEDİYE ŞİRKETİ AÇILACAK

‘Dönüşümüyle Eşsiz İzmir’ başlığı altında Dağ, projelerini açıkladı. 2020’de İzmir’de meydana gelen depreme dikkat çeken Dağ, şunları söyledi:
Kendi çocukları, kardeşinin çocukları, annesi, babası enkaz altında olanların yanına geçtim. Benim 4 çocuğum var. Bir an kendimi düşündüm… Bu acıya yürek dayanmaz. Deprem hayatın bir gerçeği, deprem ile mücadele edebilmek için konutlarımız daha güvenli bir hale getirmek zorundayız. Bu konuda hep birlik olup, sorunlarımızı çözmeliyiz. Biz sağlam şehirler inşa etmenin önemini çok iyi biliyoruz. Depreme karşı dayanıklı şehirler kurmak devletin tam olarak güvenlik politikasıdır. Buradan hareketle güvenliğimizi tehdit eden en küçük bir riske bile tahammülümüz yok ve bunu ortadan kaldıracağız.

‘Yerinde Yaşam’ anlayışımızla, büyükşehir belediyesi garantörlüğünde ve kurmuş olduğu finansal sistemle tüm hane sahiplerinin kabul ettiği, kent kimliğine uygun, dayatma olmadan yerinde bir dönüşümü gerçekleştireceğiz. Herkes yaşadığı yerleri terk etmeden yine aynı yerde ancak çok daha güvenli bir konutta yaşamını sürdürecek. Beş yıl içerisinde, 150 bin konutu yenileyerek şehrimizin kimliğini taşıyan konutlarda huzur ve güven içerisinde yaşanmasını sağlayacağız. Bu çalışmalar, yeni kuracağımız İZMİR KONUT A.Ş garantörlüğünde gerçekleştirilecek ve şehrimizdeki her bir bireyin güven içinde yaşamasını sağlayacağız.

Bundan sonra ne 17 Ağustos’lar, ne 30 Ekim’ler, ne de 6 Şubat’lar yaşansın. ‘Sesimi duyan yok mu?’ diye yüreğimizde unutamayacağımız acılar, sesler yankılanmasın, yaşanmasın diye hep birlikte başarmak zorundayız.

5 YIL İKAMET ŞARTI GELECEK

Dağ, “5 yıl içinde 50 bin Sosyal Konutu ve 4 Yöre Kentini İzmir’imize kazandıracağız. Başta dar gelirli vatandaşlarımıza olmak üzere sosyal konutlar üretmeyi şehrimizin geleceğinin doğru planlaması açısından çok önemsiyoruz. Bu konutlar, yeni evlenen ve ev sahibi olmayan gençlerimize, hiç evi olmayan engellilerimize, şehit ve gazi yakınlarımıza ve uzun süredir İzmir'de kiracı olarak yaşayan vatandaşlarımıza öncelik sağlayacağız. Burada şunu da belirtmek istiyorum. Bu yerleşim alanları için İzmir’de 5 yıl ikamet şartı koyacağız. Böylelikle şehre dışardan göç gelmeyecek, mevcut yoğunluğu dağıtacağız. Şehrimizde ‘Yöre Kentler’ inşa edeceğiz. Bunları dört farklı noktada konumlandırılacağız. Her bir yöre kent, altyapısından çevre düzenlemesine, sağlık tesislerinden eğitim kampüslerine, sosyal marketlerden modern pazar yerlerine kadar tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlayacağız. Bu sayede, şehir merkezindeki yoğunluğu azaltacak, modern, depreme dayanıklı yeni yaşam alanları oluşturacağız. 30 Ekim 2020’de yaşanan deprem afeti sonrasında yapılan hasar tespit çalışmaları neticesinde binaları orta hasarlı olan vatandaşlara ‘Yarısı Bizden Kampanyası’ ve ‘Rezerv Alanda Yeni Konut’ olmak üzere iki yöntemden biriyle destek olacağız” dedi.

‘EXPO PLANI İPTAL EDİLECEK’

Yeşildere yoluna dikkat çeken Dağ, “Yolun sağındaki ve solundaki eskimiş ve düzensiz yapı stoğu ciddi anlamda risk içermektedir. Burada yaşayan vatandaşlarımızın bu bölgenin EXPO alanı ilan edilmesinden rahatsız olduğunu biliyoruz. Burada yapılan EXPO planı iptal edilip, başka bir alana taşınacaktır. Yol kenarındaki derenin sağ ve sol tarafının rekreasyon alanı olarak planlanması ile bölgenin yeşil oranını artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca burada yolun kenarlarından yukarıdaki mahallelere doğru ‘Yerinde Yeni Yaşam’ düşüncesiyle büyükşehir belediyesi garantörlüğünde konut stokunun yenileyeceğiz” diye konuştu.

‘TURİZM ATILIMI’

‘Turizmiyle Eşsiz İzmir’ başlığındaki projelerini açıklayan Dağ, şunları söyledi:
İzmir'imiz, gözbebeğimiz İzmir’imiz, doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve kültürel zenginliğiyle sadece biz İzmirliler için değil tüm dünyanın kıymetlisi bir şehirdir. Şehrimizin turizm potansiyelini tam anlamıyla ortaya çıkaracak, şehrimizi ulusal ve uluslararası arenada bir cazibe merkezi haline getirecek Turizmiyle Eşsiz İzmir hayalimizi gerçekleştirerek projelerimizi çok önemsiyoruz.
İzmir'i bir kongre şehri yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Ulusal ve uluslararası kongreler, sempozyumlar ve toplantılar için modern, teknolojik altyapıya sahip mekanlarımızla, İzmir'i bilim, kültür ve iş dünyasının buluşma noktası haline getireceğiz. Kurvaziyer limanımızı geliştirerek, dünyanın dört bir yanından gelen gemileri ve turistleri ağırlayacağız. İzmir, Ege'nin incisi olarak, deniz turizminin de gözde duraklarından biri olacak. Ve elbette, halk plajlarımız, otellerimiz ve sosyal tesislerimizle, her bütçeye uygun tatil imkanları sunacağız. Başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere tüm dezavantajlı gruplarımıza özel programlarımızla, herkesin İzmir'in güzelliklerinden eşit şekilde faydalanmasını sağlayacağız.
Önemsediğim bir diğer proje ise, Urla Karantina Adası'nın Dönüşüm Projesi’dir. 1800'lü yıllardan bu yana, zaman zaman çeşitli hastalıkları olan insanlarımızın yaşadığı, karantina adası olarak kullanılan bu özel ada, şimdi İzmir'in yeni cazibe merkezlerinden biri olacak. Projemizle, Karantina Adası’nı doğal güzelliklerini ön plana çıkaracak, adayı herkesin ziyaret edebileceği, günübirlik vakit geçirebileceği ve konaklayabileceği bir destinasyona dönüştüreceğiz. Adanın tarihine ve doğasına saygılı bir yaklaşımla, betonlaşmadan uzak, sürdürülebilir ve ekolojik prensiplere uygun bir dönüşüm planlıyoruz. Karantina Adası'nda, ziyaretçilerimizin denizin ve güneşin tadını çıkarabilecekleri plajlar yapacağız, aynı zamanda sosyal tesisler inşa ederek hemşerilerimizin adanın keyfini çıkarabilecekleri alanlar oluşturmayı hedefliyoruz. İlkokul ve ortaokul çağındaki yavrularımızın adada güzel bir gün geçirmeleri için okullarımızla günlük gezi planları oluşturacağız.

‘ALSANCAK NEFES ALACAK’

Dağ, Alsancak’ın İzmir’in en canlı ve tarihi bölgesi olduğunu söyleyerek, “Zaman içinde artan araç ve yaya trafiği, bu güzelim bölgenin gerçek potansiyelini gölgelemiş durumda. İşte bu yüzden, Meydan Alsancak Projemizle, Alsancak'ımızı asıl hüviyetine, tarihine ve kültürüne uygun bir şekilde yeniden şekillendirirken aynı zamanda bir teknoloji merkezi haline getireceğiz. Projemizin en önemli hedeflerinden biri de motorlu taşıt trafiğini yer altına alarak Alsancak'ımızda yürümenin, nefes almanın keyfini çıkarmaktır. İzmirliler olarak, araç trafiğinin ortadan kalkmasıyla, Meydan Alsancak'ta derin bir nefes alacağız. Yaya dostu yeşil alanlar ve dinlenme noktalarıyla Alsancak, hemşerilerimizin buluşma noktası olacak. Meydan Alsancak, kültürel ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapacak, esnek kullanım alanlarına sahip olacak. Açık hava sergileri, konserler, festivaller ve çeşitli topluluk etkinlikleri için ideal bir mekân haline gelecek. Böylece Alsancak, İzmir'in sosyal yaşamına değer katan, canlılığını artıran bir cazibe merkezi olacak. Alsancak Garı, İzmir'imizin tarihine tanıklık etmiş, şehrimizle özdeşleşmiş bir yapı. Projemiz kapsamında, bu tarihi yapıyı koruyarak, onu ve çevresini modern, işlevsel bir meydanla bütünleştireceğiz. Tren Garı, Tarihi Hava Gazı Fabrikası, Tarihi Elektrik Fabrikası gibi değerlerimizi görünür kılacak, onların hikayelerini daha iyi anlamamızı sağlayacak bir tasarım anlayışıyla hareket edeceğiz. Aynı zamanda, bu tarihi yapılarımızı, teknoloji üretim merkezi haline getireceğiz. Serbest Teknoloji Parkı Projesi’yle, Alsancak Limanı'nın arka alanını, İzmir'in ilk sanayi sitelerinin bulunduğu, endüstriyel mirasın zenginleştirdiği bir bölgeyi, teknoloji ve inovasyonun merkezi haline getireceğiz. Tarihi Elektrik Fabrikası’nı yazılım sektörü ve teknoloji girişimcilerinin kullanımına sunarak, geçmişle geleceği buluşturacağız. Alsancak Tren Garı’mızı ‘Yenilikçi Ulaşım Politikaları Araştırma Merkezi’ olarak yeniden hayata geçireceğiz. Bu yenilikçi adımlarla, Alsancak'ı sadece İzmir'imizin değil, teknoloji ve kültürün buluşma noktası olarak ulusal ve uluslararası alanda da bir cazibe merkezi yapmayı hedefliyoruz. Bu dönüşümle, Alsancak’ı İzmir'in yenilikçi ruhunu yansıtan, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle harmanlanmış, canlı ve dinamik bir bölgeye dönüştüreceğiz” dedi.

KONAK’A ÖZEL PROJE

Konak Meydanı ve Kemeraltı’nı hak ettiği değere kavuşturmayı amaçladığını aktaran Dağ, “KALBİMİZMİR Projesi… Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kemeraltı ve Konak bölgesinde hayata geçireceğimiz, ‘Kalbim İzmir, Konak Atatürk Meydanı ve Kemeraltı Cazibe Merkezi Projesi’ni paylaşmanın heyecanı içindeyim. Kemeraltı, dünyanın en eski ve en canlı ticaret merkezlerinden biri olarak, yüzyıllardır şehrimizin kalbi olmuştur. Ancak zaman içinde bu tarihi dokunun ihtiyaç duyduğu ilgi ve bakımı görmemesi nedeniyle, bölge eski canlılığını yitirmiştir. Projemiz ile bu değerli mirası restore ederek, Kemeraltı'nı ve Konak'ı İzmir'in yeniden can damarı yapmayı hedefliyoruz. Projemiz, Kemeraltı'nı modern bir açık hava müzesi haline getiriyor. 7/24 yaşayan, dinamik bir yer haline getireceğimiz bu bölge, yerel esnafın ve sanatçıların ürünlerini sergileyebileceği, ziyaretçilerin alışveriş yaparken tarihi atmosferin tadını çıkarabileceği bir mekan olacak. Hayata geçireceğimiz modern otoparklar ile ziyaretçilerin ve esnafın parklanma sorunu çözülecek, ziyaretçiler Kemeraltı'nın sokaklarını adım adım keşfetmenin keyfini çıkaracak. Konak ve Kemeraltı'ndaki tescilli binalar, projemizin en önemli parçalarından birini oluşturuyor. Bu binalar, müzeler ve kültürel mekanlar olarak işlevlendirilecek; İzmir'in zengin tarihini, kültürünü ve sanatını ziyaretçilere sunacak. Bu projeyle Konak Atatürk Meydanı genişleyecek. Meydandaki yeşil alan oranı artırılacak. Konak Saat Kulesi'nden Agora'ya kadar her sokağı, titiz bir restorasyon sürecinden geçireceğiz. Bu sayede, Konak Atatürk Meydanı ve Kemeraltı'nın her bir taşı, her bir sokağı, İzmir'in hikayesini anlatan birer abide haline gelecek” diye konuştu.

‘ŞEHRİN ÇOCUKLARINI KENDİ EVLADIM GİBİ GÖRECEĞİM’

Hamza Dağ, “Bana kendi hayatımda en değer verdiğim şeyin ne olduğunu sorsanız, şüphesiz evlatlarım derim. Eminim ki sizler de bu duyguları yürekten paylaşıyorsunuz. Bu yüzden, size bir söz vermek istiyorum: Belediye başkanlığım süresince, bu şehrin tüm çocuklarını kendi evladım gibi göreceğim ve onlar için var gücümle çalışacağım. Onlar için, daha yeşil, daha güvenli, daha inovatif bir İzmir hayal ediyoruz. Ve bu hayali gerçekleştirmek için, elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, eğitim ve istihdam alt yapısını güçlendirecek, gençlerimizin dünya sahnesinde rekabet edebilirliğini artıracak projeleri hayata geçireceğiz. Oyun ve animasyon teknolojileri, yazılım geliştirme ve girişimcilik merkezleriyle gençlerimizi teknolojinin öncüleri yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘SÖZ DEĞİL TAAHHÜT’

Dağ, “İzmir'in yenilikçi gençlerine oyun ve animasyon dünyasının kapılarını aralayacak bu merkezde, hayallerini kodlarla birleştirme fırsatını vereceğiz. Burada, gençlerimiz kendi oyunlarını tasarlarken, aynı zamanda global bir kariyere ilk adımlarını atacak. Yazılım dünyasında İzmirli gençlerimizin imzasını, izini görmek istiyoruz. Kuracağımız merkezimiz; fikirlerini gerçeğe dönüştürmek isteyen herkese açık olacak. Mentorluk desteği, atölye çalışmaları ve girişimcilik eğitimleriyle gençlerimizi destekleyeceğiz. Robotik ve kodlama atölyeleriyle, çocuklarımızı yarının dünyasına hazırlayacağız. İzmir'imizi teknoloji ve inovasyonun başkenti yapacak bir ekosistem oluşturmayı hedefliyoruz. Alsancak Bilişim Vadisi ile İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi’nde kurduğumuz TeknoPark’ı geliştirip tüm çalışmalarımızı bu yapılara entegre ederek gençlerimizin hizmetine sunacağız. Bu sadece bir söz değil aynı zamanda bir taahhüttür. Ve bu taahhüdü yerine getirmek için, sizlerle birlikte çalışmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyacağım” açıklamasını yaptı.

İstihdamı arttıracaklarını söyleyen Dağ, “İzmir'imizde herkes için adil ve sürdürülebilir bir istihdam ekosistemi oluşturmak amacıyla, İstihdam Ofisleri, İzmir Mesleki Eğitim Merkezleri ve İzmir İstihdam Platformu projelerimizi hayata geçireceğiz. İstihdam ofislerimiz ve online platformumuz ile şehrimizde iş arayan vatandaşlarımız ile istihdam oluşturan üreticilerimizi bir araya getiriyoruz. 13 organize sanayi bölgemizde mesleki eğitim merkezi kurarak, bölgelerdeki istihdam açığına yönelik işe giriş garantili meslek kursları oluşturacağız. Yeni İşim, İlk Ofisimle Girişimcilerimizi Destekleyeceğiz İzmir'imizi bir girişimcilik merkezi haline getirmek için, İzmir Girişim Sermaye Fonu'nu kuracağız. Yeni İşim, İlk Ofisim projemizle girişimcilerimize ofis, malzeme ve muhasebe desteği sağlayacağız. İzmir'imizin her köşesinde kuracağımız iş geliştirme ofisleriyle, küçük esnafımızın kurumsallaşma ve markalaşmalarına öncülük edeceğiz. İzmir'imizin zengin mutfak kültürünü, yerel aşçılarımızın yetenekleriyle birleştirerek, dünya çapında bir marka haline getireceğiz. İzmir Mutfak Sanatları Merkezi’mizle İzmir’imizi lezzetin başkenti yapacağız” şeklinde konuştu.

‘AKILLI ŞEHİR’

‘Akıllı Şehircilik’ başlığı altındaki projelerini sıralayan Dağ, “Öncelikle bugün sizlere, İzmir’imizin bugünü ve yarınını kurtaracak, şehrimizin dijital izi haline gelecek vizyonumuzu tanıtmak istiyorum: QR İzmir. Bununla öncelikle şehrimizin yapısal analizini çıkartacak, binalarımızda yapılan yapısal değişimleri dijitalde arşivleyecektir. Böylelikle kentimizin yapısal gelişimlerini birçok farklı disiplinde her an takip edebiliyor olacağız. Şehrimizin her noktasını akıllı şehir mobilyalarıyla donatacağız. Mobil cihaz kullanımının arttığı günümüzde, caddelerimizde mobil cihaz şarj istasyonları kuracağız. Vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları her an cihazlarını şarj edebilmelerini sağlayacağız. Mobil şarj cihazlı kent panolarımız ile acil durumlarda hizmet birimlerimize doğrudan erişim sağlayabileceğiniz direkt hatları devreye sokacağız. Akıllı park yönetim sistemimiz ile kent genelindeki tüm otoparklarda doluluk anlık olarak takip edilecek. Hizmete sunacağımız mobil uygulama ile otopark arama derdi son bulacak. Şehir genelinde sokaklarımızı yenilenebilir enerji kaynaklı sokak aydınlatmaları ile aydınlatıyoruz. Cadde ve sokaklarımızı mobeseler ile takip ederek, özellikle çocuklarımızın ve kadınlarımızın güvenli sokaklarda günün her saati rahatlıkla dolaşabilmelerini amaçlıyoruz” dedi.

‘MOBİL SAĞLIK’

Dağ, ‘Sağlık altyapısıyla Eşsiz İzmir’ başlığını açarak, “Öncelikle şehrimizin yeni doğan bireylerine hoş geldin aramıza diyerek, 0-3 yaş arası yavrularımıza ve annelerimize mama, süt ve vitamin desteği sağlayacağız. Kadın sağlığı tarama merkezleriyle, kadın sağlığında erken teşhis ve tedavi desteği sağlayacağız. Kadın sağlık ve yaşam merkezlerimizle ihtiyaç hisseden tüm İzmirli kadınların yanında olacağız. Hiçbir hanımefendinin kendisini güvensiz ve yalnız hissetmeyecek. Çağımızın en büyük problemlerinden bir tanesinin bağımlılık olduğunun farkındayız. Her türlü bağımlılığın rehabilite edecek, kurtaracağımız her bir vatandaşımız bizim yüzümüzü güldürecek ve eminiz şehrimizin annelerinin duasını alacağız. Bu amaçla bağımlılıkla mücadele ve rehabilitasyon köyü projemizi hayata geçireceğiz. Bu köyümüzde desteğe ihtiyacı olan vatandaşlarımıza danışmanlık ve tedavi hizmetleri sağlayacağız. Mobil diş ve göz sağlığı tırlarını hizmete alacağız. Özellikle kent ve ilçe merkezlerimize uzak köylerimizde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

‘TARIMA DESTEK’

İzmir’de ‘Tarımıyla Eşsiz İzmir Projesi’ni hayata geçireceklerini söyleyen Dağ, ,Yerel biyoçeşitliliğimizi korumak ve çiftçilerimizin daha kaliteli ürünler yetiştirmelerini sağlamak için yerli tohum ve fide desteği sağlayacağız. Çiftçilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmeleri için hasat alım garantisi vereceğiz. Bu sayede, çiftçilerimiz ürünlerini güvenle yetiştirebilecek. Ayrıca organik gübre desteği ile sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik edeceğiz. Yenilikçi tarım ve hayvancılık tekniklerinin geliştirilmesi için Tarım ve Hayvancılık Teknoparkı kuracağız. Bu merkezler, ilgili alanlarda çalışma yapmak isteyen girişimcilerimizin vazgeçilmez alanı haline gelecek. Teknoparkımızda tarım ve hayvancığa yönelik yenilikçi uygulamalar geliştirilecek. Tarım gelişecek, İzmir gelişecek ve inanıyoruz ki ülkemize ilham olacak. Gelecek nesillerin tarıma olan ilgisini artırmak ve ekolojik tarımın önemini vurgulamak için Çocuk Tarım Köyü ve Ekolojik Tarım Köyü Projelerini hayata geçireceğiz. Bu projelerle, çocuklarımıza ve gençlerimize tarımın temel prensiplerini öğretecek ve doğa ile iç içe olmanın önemini anlatacağız. Ailelerimiz, çocuklarını doğanın içinde, toprağın değerini ve gıdanın nasıl üretildiğini öğretebilecek. Bu projelerle, kent yaşamının stresinden uzaklaşarak doğayla iç içe bir yaşam sürmek isteyen herkese kapılarımızı açacağız” ifadelerini kullandı.

Dağ, şehirlerarası yol üzerinde ‘Ekolojik Tarım Pazarları’ kurulacağını söyleyerek, “Yerel üreticilerimizin organik ve doğal ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırmasını sağlayacağız. İzmir'in zengin tarım ürünlerini öne çıkarmak ve turizmi canlandırmak için Tematik Köy Projeleri’ni hayata geçireceğiz, Tarım Festivalleri düzenleyeceğiz. Kınık'tan Urla'ya, Bayındır'dan Menemen'e kadar bir dizi festival ve tematik köy projesi ile İzmir'in tarım zenginliğini tüm dünyaya tanıtacağız. Enginar Festivali'nden Mandalina Festivali'ne, Çömlek Festivali'nden Bergama Kermesi'ne kadar her bir festival, bölgenin özgün tarım ürünlerine odaklanacak ve bu ürünlerin tanıtımına katkı sağlayacağız” açıklamasını yaptı.

‘SAHASIZ MAHALLE KALMAYACAK’

‘Spor Altyapısıyla Eşsiz İzmir’ başlığındaki projeleri açıklayan Dağ, “İzmir'imizi herkes için aktif ve sağlıklı bir yaşam merkezi haline getireceğiz. Spor, sadece fiziksel değil, ruhsal sağlığımız için de olmazsa olmaz bir unsur. Biliyoruz ki, sağlıklı bir toplum, sporla iç içe bir toplumdur. Çocuklarımızın, gençlerimizin sporla iç içe büyümesini, sağlıklı alışkanlıklar edinmesini istiyoruz. Her çocuğun bir spor dalıyla tanışmasını sağlayacağız. Spor, herkesin hakkı. Her ilçemizde, her yaştan insanımızın faydalanabileceği tam kapsamlı spor tesisleri inşa edeceğiz. Bu tesislerde, farklı branşlarda profesyonel spor alanları olacak. Her ilçemize en az bir tane olimpik yüzme havuz tesisini kazandıracağız. Bunun yanında halı saha ve basketbol sahası olmayan mahallemiz kalmayacak. Sağlıklı yaşamın bir diğer önemli unsuru da yürüyüş ve bisiklet. Bu yüzden, şehrimizin dört bir yanına yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları yapacağız. E-spor merkezimizde ulusal ve uluslararası turnuvalar düzenleyeceğiz. Çocuklarımız için Çocuk Olimpiyat Köyü Projesi’yle hem fiziksel hem de zihinsel gelişimlerine katkıda bulunacağız. Ve unutmayın, her çocuk bir olimpiyat şampiyonu adayıdır” dedi.

GENÇLERE MÜJDE

Dağ, son başlık olan ‘Kültürüyle Eşsiz İzmir’ başlığı altında konuştu. Dağ, Kültür ve sanatı İzmir'in her köşesine taşıyacak, şehrimizi bir sanat galerisine dönüştüreceğiz. Yıl boyunca sürecek festival ve etkinliklerle sanatı sokaklara, parklara ve yaşamın her alanına yayacağız. Şehrin her noktasında yılın tüm zamanlarında festival etkinlikleri düzenleyeceğiz. Kent merkezinde amatör sanatçılar desteklenerek, sanat çalışmaları günlük hayatın içerisinde yer alacak. İzmir’imizi sanatta hakkı olan noktaya taşıyana kadar durmayacağız. Ege bölgemizin en büyük kültür sanat merkezini hayata geçireceğiz. Bu merkez yalnızca seyircilerimizin gösterileri izlediği bir merkez olmakla kalmayacak, sanatçılarımızın yetiştiği çok nitelikli bir konservatuar haline dönüşecek. Kültür sanat merkezimiz şehrimizi besleyen can damarlarından birisi haline gelecek. Şehrimize üç farklı noktasında 7 gün 24 saat boyunca hizmet edecek, içerisinde dijital ve matbu yüzbinlerce kaynağa erişim sağlayabileceğimiz şehir kütüphanelerimizi hayata geçireceğiz. Bu kütüphanelerde çayı, keki ve çorbayı ücretsiz olacak şekilde gençlerimiz ve hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Bu kütüphaneler, öğrencilerimizin uğrak noktaları haline gelecek. Bu kütüphanelerimizden birinin adına, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz bilge kadın Alev Alatlı’nın ismini vereceğiz. Kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum. Her ilçede sanat merkezi kuracak, en küçük yaştan başlamak üzere sanatla yaşamı iç içe geçireceğiz. İlçe sanat merkezlerimizden aldıkları kurs sonrasında sanatsal gelişimlerini arttırmak amacıyla şehrimizin 3 farklı noktasında sanat akademileri kuracağız. Bu akademiler, sanata ilgisi olan vatandaşlarımızın konservatuar öncesi yeteneklerini geliştirebileceği eşşiz mekanlar haline gelecek. Bu merkezlerde amatör sanatçılarımıza özel, sanatlarını kayıt altına alabilecekleri tam donanımlı ses kayıt odalarını hizmete geçireceğiz” şeklinde konuştu.

13 Şub 2024 - 11:02 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Sıla Arabacıoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.