Turist rehberleri yasa teklifine karşı Ankara’da buluşuyor: 38 farklı dilde dertlerini anlatacaklar

Turist rehberleri meslek kanuna ilişkin TBMM’ye sunulan yasa teklifine karşı Ankara’da toplanacak olan turist rehberleri, 38 farklı dilde yapılacak olan basın açıklaması ile dertlerini hem yetkililere hem de kamuoyuna anlatacak.

Mina Tetik
Mina Tetik Tüm Haberleri
Turist rehberleri yasa teklifine karşı Ankara’da buluşuyor: 38 farklı dilde dertlerini anlatacaklar
Turist rehberleri yasa teklifine karşı Ankara’da buluşuyor: 38 farklı dilde dertlerini anlatacaklar
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL / YENİGÜN / ÖZEL - Turist rehberleri ve seyahat acentelerine ilişkin düzenlemeleri içeren Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu.  Türkiye’de farklı üniversitelerin Turizm rehberliği bölümlerinde görev yapmakta olan akademisyenlere veya konuyla birinci derecede ilgili Turist Rehberleri birliğine ve odalara sorulmadan hazırlanan kanun teklifine turist rehberlerinden tepki geldi.

38 farklı dilde basın açıklaması

Söz konusu kanun teklifinde, Turist rehberliği mesleği aleyhine maddeler içerdiğini öne süren Turist Rehberleri Odaları Birliği (TUREB), kanun değişikliği teklifine karşı rehber odalarına ” Ankara’da toplanma” çağrı yaptı. Türkiye’nin dört bir yanındaki rehber odaları ve üyeleri, yarın saat 10:00'da Doğan Taşdelen Cagdas Sanatlar Merkezinde bir araya gelecek ve ardından Ulus Atatürk Anıtına giderek basın açıklaması yapacak.  Ankara’da dertlerini anlatmak için eylem yapacak olan turist rehberleri, dünya ilk kez 38 farklı dilde 38 kişi tarafından basın açıklaması yapılacak. 38 rehber tarafından kendi uzmanlık alanında bu basın açıklamasını okuyacak. Basın açıklamasında, Guinness Dünya Rekorları tespiti görevlileri de rekoru tespit etmek için bulunacak

İZRO Ankara’ya gidiyor

Turist Rehberleri Meslek Yasası ile Seyahat Acenteleri Birliği yasasında değiştirilmesi öngörülen bazı maddelerden dolayı rahatsızlıklarını dile getiren turist rehberleri Ankara’da toplanıyor. TUREB’in çağrısı ile harekete geçen İzmir Turist Rehberleri Odası (İZRO), Ankara’ya gitmek için toplanıyor. Yarın yapılacak basın açıklaması öncesi açıklamalarda bulunan İZRO Başkanı Macit Şaşzade, “Türkiye’de Turist rehberliği eskiden beri stratejik bir meslek olarak görülmekte ve yasalarla korunmaktadır. Nitekim ilk yasal düzenleme 1890 ve 1925 tarihlerinde çıkarılmıştır. 2012 tarihinde 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile kendine ait bir kanuna sahip olmuştur. 2015’ten itibaren ‘’Yüksek Lisans’’ ve 2021 den itibaren ‘’Doktora’’ programları açılmıştır. 2023 yılı itibariyle Turist Rehberliği eğitimi 40 ön lisans ve 46 lisans olmak üzere toplam 86 programda ve 4366 kontenjana sahiptir. Meclise sunulan bu kanun teklifi işlevde birçok endişeyi beraberinde getirmektedir. Muhakkak güncellenmesi gerekir” dedi.

Turist rehberleri yasa teklifine karşı Ankara’da buluşuyor: 38 farklı dilde dertlerini anlatacaklar

Macit Şaşzade

Rehberlerin yabancı dil bilme zorunluluğu kaldırılıyor

Turist rehberliği mesleğinde getirilmek istenen değişikliklerle ilgili bilgi veren Şaşzade, “Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölüm mezunları ile Uzak doğu dillerini bilen kişilere, ayrı rehberlik eğitimi almaksızın, yüz saatlik bir kurstan sonra Rehber olma hakkı tanımaktadır. Her tur aracında bir rehber bulundurma zorunluluğu kaldırılmaktadır. Rehberlerin yabancı dil bilme zorunluluğu kaldırılmaktadır. Ayrıca zamanında dil sınavına girerek yıllarca bu mesleği icra eden rehberlerden 5 yılda bir tekrar dil sınavına girmeleri istenmektedir” diye konuştu.

Turist rehberleri tedirgin

Yasa teklifi tasarısıyla ilgili endişelerini sıralayan Macit Şaşzade, şöyle konuştu: “Tasarıda kamudan iş bekleyen sanat tarihçi ve arkeologlara rehberlik yolunu açmak, kamuya istihdam baskısını azaltarak yükü özel sektöre aktarmaktır. Rehberlik mesleğini icrası için gerekli eğitimini 100 saatlik bir süreye sığdırmaktadır. Bu durumda bu kadar rehberlik bölümü mezunu iş bulamıyorken, binlerce yeni rehberle emeği ucuza almak değil de nedir? Her tur aracında turist rehberi bulunma zorunluluğu kaldırılması ifadesi muğlak ve kötü kullanıma açık ifadedir. Turist Rehberleri Turizm Kamu diplomasisinin gereklerini yerine getirir ve Türkiye tanıtımına büyük katkı verir ve yeni dostlar kazandırır. Ama yeni yasa sadece müze ve ören yerlerine hapsolma tehlikesini berberinde getirmektedir. Rehberlik mesleği sadece ören yerini ve müzeyi anlatmaz, bölgenin tarihini, kültürünü ve folklorunu anlatır. Ayrıca, tur esnasında oluşabilecek krizleri yönetir. Teklifin bu şekilde kabul edilmesi durumunda, yabancı gruplara eşlik eden grup liderleri bu anlatımları diledikleri gibi yapar. Jeopolitik yapısı itibariyle Türkiye gibi bir coğrafyada Ermeni meselesi, Kıbrıs meselesi ve bunun gibi hassas konuları yabancı grup liderlerine bırakılamaz. Bu bir milli güvenlik meselesidir.”

Turist rehberleri yasa teklifine karşı Ankara’da buluşuyor: 38 farklı dilde dertlerini anlatacaklar

Dil bilmeden rehber olunmaz

Yabancı dil zorunluluğunun kaldırılması, iç turizm de artan talebi karşılamak için gerekçe olarak sunulduğunu aktaran Şaşzade, “Günümüzde yapılan hemen her iş başvurusunda yabancı dil şartı aranırken rehber olmak için istenmemesi şaşırtıcı. Bugün Türkiye ye dağılmış 13 bin turist rehberi vardır ve hepsi de ana dili olarak Türkçelerini kullanmaktadırlar. Eğitim alan yeni nesilleri 21. yüzyılın rekabetçi koşullarına hazırlamak yerine, dil bilmeden Rehber olmalarının önünü açmak büyük hatadır.  Anayasada da belirtildiği üzere kazanılmış haklar geri alınamaz. Her beş yılda bir dil sınavı tekrarı düşünülemez. Avukatlık, doktorluk gibi kaç meslekte tekrar sınav uygulanıyor, düşünülmesi gerekir. Böylesi önemli bir konuda, turizm paydaşlarından görüş alınmadan, sunulan gerekçeler bilimsel verilere desteklenmeden ve tartışılmadan hazırlanan bu taslak, maalesef bekleneni vermekten uzak. Turist Rehberliğinin gelişimine katkısı olmayacağı açıktır. Bu yasa taslağının onaylanması durumunda hem Türk Turizmi, hem de Turist Rehberliği mesleği yara alacaktır. Ayrıca bu durum Türk Turizmi hizmetlerinde ciddi bir kalite kaybına ve imaj bozulmasına sebep olacaktır. Bu tasarının geri çekilmesini ve tüm paydaşların katılımı ile yeni düzenlemenin hazırlanmasını öneriyoruz. Mesleğimize sahip çıkmak adına 14 Şubatta Ankara ‘da bir araya gelerek sesimizi duyuracağız” dedi.

Kaynak: Yenigün

13 Şub 2024 - 18:00 - İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.