Erzincan altın madeninde meydana gelen heyelanla ilgili tüm merak edilenler ve son gelişmeler!

Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan bir altın madeninde dün öğleden sonra yaşanan toprak kayması sonucunda 9 işçi toprağın altında kaldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın verdiği bilgilere göre, arama kurtarma çalışmaları büyük bir özenle sürdürülüyor. Heyelanın, büyük bir toprak kütlesinin kayması sonucu gerçekleştiği ve bu kütlenin geniş bir alana yayıldığı belirtildi. Olay yerinde devletin çeşitli birimlerinden oluşan geniş çaplı bir ekip, işçileri kurtarmak için çalışmalarını aralıksız sürdü

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
Erzincan altın madeninde meydana gelen heyelanla ilgili tüm merak edilenler ve son gelişmeler!
Erzincan altın madeninde meydana gelen heyelanla ilgili tüm merak edilenler ve son gelişmeler!
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Erzincan'ın İliç ilçesinde yaşanan maden faciası, Türkiye'nin gündemine oturdu. Heyelan sonucu 9 işçinin toprak altında kalması, siyasi çevrelerden de geniş yankı buldu. İşte maden faciasına ilişkin tüm merak edilenler ve son gelişmeler...

Erzincan altın madeninde meydana gelen heyelanla ilgili tüm merak edilenler ve son gelişmeler!

Erzincan'da heyelan ne zaman meydana geldi?

Çöpler Madeni, Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 2010 yılından bu yana işletiliyor ve dün saat 14.30 sıralarında Eski Değirmen mevkisinde büyük bir toprak kayması yaşandı.

Erzincan'da kaç işçi toprak altında kaldı?

Toprak kaymasının ardından yapılan sayımda, maden sahasında çalışan 667 işçiden 9'unun toprak altında kaldığı tespit edildi. Arama kurtarma çalışmaları, işçilere ulaşmak için devam ediyor.

Erzincan altın madeninde meydana gelen heyelanla ilgili tüm merak edilenler ve son gelişmeler!

Arama kurtarma çalışmaları sürüyor

Arama kurtarma çalışmalarına, Milli Savunma Bakanlığı, AFAD, UMKE, Kızılay ve çevre illerden gelen 827 kişilik ekip katılıyor. Milli Savunma Bakanlığı'nın da arama kurtarma çalışmalarına destek verdiği belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, olay yerine gönderilen ambulans ve UMKE ekipleri hakkında bilgi verdi.

Ayrıca İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'da son gelişmeleri aktardı. Yerlikaya, Erzincan'ın İliç ilçesinde yaşanan heyelan ve maden faciası hakkında bilgi verdi. Yerlikaya, toprak kaymasının ardından maden sahasında bir sayım yapıldığını ve 667 işçiden 9'unun toprak altında kaldığının tespit edildiğini açıkladı. Kazanın, büyük miktarda istiflenmiş olan toprak kütlesinin kayması sonucu meydana geldiğini belirterek, "8-10 dönümlük toprak kütlesi 100 dönümlük alana yayıldı" ifadelerini kullandı. Bakan Yerlikaya, arama kurtarma çalışmalarının büyük bir titizlikle devam ettiğini ve olaya ilişkin tüm gelişmelerin yakından takip edildiğini vurguladı.

Mehmetçik de sahaya indi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Erzincan'ın İliç ilçesinde yaşanan toprak kayması sonucunda altın madeni sahasında mahsur kalan işçilerin kurtarılması için yürütülen arama kurtarma çalışmalarına 3'üncü Ordu Komutanlığı'nın da katıldığını açıkladı. MSB tarafından yapılan duyuruda, "Erzincan Valiliği'nin talebi üzerine, 3'üncü Ordu İstihkam Savaş Taburu, diğer devlet kurum ve kuruluşlarıyla koordinasyon içinde, kayıp işçilerimizin kurtarılması için çalışmalarını sürdürmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Erzincan altın madeninde meydana gelen heyelanla ilgili tüm merak edilenler ve son gelişmeler!

Erzincan'da siyanür tehlikesi var mı?

Çöpler Madeni'nin daha önce de siyanür sızıntısı haberleriyle gündeme gelmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, toprak kayması sonrası olası bir siyanür tehlikesine karşı önlemlerin alındığını duyurdu. Eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım da, toprak kayması sonrası siyanürle ilgili herhangi bir tehlikenin olmadığını belirtti.

Erzincan altın madeninde meydana gelen heyelanla ilgili tüm merak edilenler ve son gelişmeler!

Çöpler Altın Madeni kimin?

Çöpler Altın Madeni, Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 2010 yılından bu yana işletiliyor. Çöpler Altın Madeni'nin yüzde 80'inin SSR Madencilik ve yüzde 20'sinin Lidya Madencilik'e ait olduğu bu şirketlerin internet sitelerindeki bilgilerde yer alıyor. Lidya Madencilik'in, Çalık Grubu ile Alacer Gold ile iş birliğinde 2010 yılında faaliyetlerine başladığı da şirketlerin sitesinde yer alan bir diğer bilgi. Şirket, maden sahasında yaşanan toprak kaymasına ilişkin bir açıklama yaparak, çalışanların sağlık ve güvenliğinin öncelikli olduğunu belirtti. 

Erzincan altın madeninde meydana gelen heyelanla ilgili tüm merak edilenler ve son gelişmeler!

Erdoğan ne dedi?

Çöpler Madeni'nin heyelan öncesi havadan görüntüleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya ilişkin mesajları, olayın ciddiyetini ve takip edilme durumunu ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Erzincan İliç'teki maden ocağında yaşanan toprak kaymasına ilişkin mesajı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından paylaşıldı. Altun'un sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Erdoğan'ın mesajı aktarıldı: "Sayın Cumhurbaşkanımız, madenci kardeşlerimizin kurtarılması ve bu elim olayın aydınlatılması için yapılan çalışmaları yakından takip etmektedir. Hadise bütün boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Madenci kardeşlerimizin sağ salim kurtarılmasını diliyoruz. Vatandaşlarımızın resmi kanallar yoluyla teyit edilmemiş ve doğruluğundan emin olunmayan sosyal medya içeriklerine itibar etmemesi, doğru bilgi için resmi kanalları takip etmesi önem arz etmektedir. Allah ülkemizi tüm kazalardan muhafaza eylesin. Geçmiş olsun." Erdoğan'ın mesajında, madenci kardeşlerin sağlıkla kurtarılmasını dilediği ve olayın tüm boyutlarıyla incelendiğini belirtirken, aynı zamanda vatandaşlara resmi olmayan bilgilere itibar etmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Erzincan altın madeninde meydana gelen heyelanla ilgili tüm merak edilenler ve son gelişmeler!

Siyasiler ve devlet yetkilileri ne dedi?

Olaya ilişkin siyasiler ve devlet yetkilileri peş peşe açıklamalarda bulunarak, arama kurtarma çalışmalarının yakından takip edildiğini ve olayın soruşturulduğunu belirttiler.

AK Parti'den Açıklamalar

Ömer Çelik (AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü): Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, madencilerin kurtarılması için devletin tüm imkanlarıyla sahada olduğunu belirtti. "Kalbimiz Erzincan İliç’te meydana gelen toprak kaymasından etkilenen madencilerimizde. İnşallah hepsine sağ salim kavuşuruz... Devletimiz tüm imkânlarıyla sahada. İlgili tüm birimler müdahale ediyorlar. Tüm ekiplerimiz, haber alınamayan kardeşlerimize ulaşmak için seferberlik halinde… Gayretimiz ve duamız madenci kardeşlerimize sağ salim kavuşmak için.” ifadelerini kullandı.

CHP'den Tepkiler

Özgür Özel (CHP Grup Başkanvekili): Özel, CHP'nin olaya ilişkin bir heyet kurduğunu ve bölgeye hareket ettiklerini duyurdu. "Erzincan İliç’te altın madeninde yaşanan felaketi kaygıyla ve dehşetle takip ediyoruz." diyerek, heyetin bölgedeki son durumu inceleyeceğini aktardı.

İYİ Parti'den Açıklamalar

Meral Akşener (İYİ Parti Genel Başkanı): Akşener, daha önce de Fırat Nehri'nin dibinde siyanürle altın aranmasının doğaya verdiği zararlara dikkat çekildiğini ve iktidarı uyarmış olduklarını belirtti. "Ancak ne yazık ki uyarılarımız dikkate alınmadı ve bugün doğanın bozulan dengesinde en korkulan senaryolardan birini yaşıyoruz... Umuyorum ki göçük altında kalan madencilerimize bir an önce sağ salim ulaşırız…” şeklinde ifadeler kullandı.

Devlet Yetkililerinden Açıklamalar

Ayrıca, olayın hemen ardından devletin çeşitli kademelerinden yetkililer de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:

Fahrettin Altun (Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı): Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın madenci kardeşlerin kurtarılması için yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini ve olayın soruşturulduğunu belirtti.
Vedat Işıkhan (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı): Işıkhan, toprak kaymasına ilişkin soruşturma için müfettişlerin görevlendirildiğini açıkladı.

Yılmaz Tunç (Adalet Bakanı): Tunç, İliç Cumhuriyet Başsavcılığının olayla ilgili adli soruşturma başlattığını ve 4 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini duyurdu.

Erzincan altın madeninde meydana gelen heyelanla ilgili tüm merak edilenler ve son gelişmeler!

Siyanür nedir?

Siyanür, karbon ve azot atomlarının üçlü bağ ile birbirine bağlandığı kimyasal bir bileşiktir. Hem organik hem de inorganik formda bulunabilen bu bileşikler, siyano grubu olarak da adlandırılır. Siyanürler, endüstriyel uygulamalarda geniş bir kullanım alanına sahiptir, ancak yüksek dozlarda alındığında son derece zehirli olabilirler.

Siyanür insan vücuduna ne yapar?

Siyanür, vücuda yüksek dozda alındığında kanın oksijeni dokulara taşıma yeteneğini engeller. Bu durum, hipoksiye ve sonuç olarak hızlı bir şekilde ölüme yol açabilir. Siyanürün zehirli etkisi, bu bileşiğin hücresel düzeyde solunum zincirini bloke etmesinden kaynaklanır. Bu sebeple, siyanürle çalışırken ve siyanür içeren ürünlerin kullanımında son derece dikkatli olunmalı ve gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Siyanür, kandaki methemoglobine kalıcı olarak bağlanarak etkisini gösterir. Bu bağlanma süreci, kanın dokulara oksijen taşıma kabiliyetini önemli ölçüde azaltır. Sonuç olarak, dokular gerekli oksijeni alamaz ve bu durum hipoksiye yol açar. Uzun süreli oksijen yetersizliği, hipoksik şok ve nihayetinde ölüme sebep olabilir. Siyanürün bu etkisi, onu son derece tehlikeli bir zehir haline getirir.

Kaynak: Haber Merkezi

14 Şub 2024 - 08:28 Erzincan- Asayiş Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.