Rehberler gününde rehberler zor günler yaşıyor!

Turist rehberleri, 21 Şubat Dünya Rehberler Gününü buruk kutluyor. Turist Rehberliği Meslek Kanunu değişikliğine ilişkin kanun teklifinin komisyonda kabul edildiğini belirten İzmir Turist Rehberleri Odası (İZRO) Başkanı Macit Şaşzade, yasa için önerge verilmesini bekliyoruz. AK Parti kanadından önerge verilmesi tek umudumuz. Bazı maddelerin düzeltilmesi için umutlandık. Rehberler gününde rehberler çok zor bir dönemden geçiyor” dedi.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
Rehberler gününde rehberler zor günler yaşıyor!
Rehberler gününde rehberler zor günler yaşıyor!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL / YENİGÜN - Türkiye’de turist rehberleri, 21 Şubat Dünya Rehberler Gününü buruk kutluyor. Turist rehberleri ve seyahat acentelerine ilişkin düzenlemeleri içeren Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu. Türkiye’de farklı üniversitelerin Turizm rehberliği bölümlerinde görev yapmakta olan akademisyenlere veya konuyla birinci derecede ilgili Turist Rehberleri birliğine ve odalara sorulmadan hazırlanan kanun teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi. Söz konusu kanun teklifinde, turist rehberliği mesleği aleyhine maddeler içerdiğini öne süren rehbereler, TBMM’de oylamaya sokulmadan değiştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor

Rehberler gününde rehberler zor günler yaşıyor!

Milli güvenlik sorunu

Rehberler gününde rehberler zor günler yaşıyor!

Yasanın birçok yönden çelişkili olduğunu dikkat çeken İzmir Turist Rehberleri Odası (İZRO) Başkanı Macit Şaşzade, iki madde konusunda çok hassas oldularını belirtip, “Rehberin artık yabancı dil bilesine gerek olmaması ve otobüste rehber bulundurma mecburiyetinin kaldırılması çok hassas konu. Otobüste rehber bulundurma mecburiyetinin kaldırılması çok vahim bir durumdur. Yabancı turistler grup liderlerine emanet edilecek. Türkiye’nin bütün tarih, kültürel her şeyi onlara emanet grup liderine emanet olacak. Bu ciddi bir milli güvenlik sorunu konusu olduğunu düşünüyorum. Bu konu çok hassas. Bugün Yunanlı gruplar, Bulgarlı gruplar otobüsle geliyor. İçlerinde Türkiye’yibilen grup liderleri oluyor. Bunar kendi kafalarına göre önyargılarla Türkiiye’yi anlatıyorlar. Çanakkale’den geçerken Çanakkale Savaşını kendi keyiflerine göre anlatır. Doğu’dan gelen gruplara ‘Ermeni Katliamını oldu’ diye anlatıyorlar. Bu şekilde anlatıldığına dair elimizde doneler var. Onun için turistleri grup liderlerine emanet edemeyiz. Bu işi mutlaka eğitim almış, bakanlığın yetiştirdiği, donanımlı rehberler yapmalı. Rehberin otobüste olmasına gerek yokmuş ören yeri ve müzede olması yeterliymiş. Yerli ve yabancı turist açısında çok büyük zarar verecek bir durum bu. Rehbersiz tur olmaz. Rehberler aynı zamanda ilk yardım eğitimi alış insanlardır. Küçük bir kaza da bile ön müdahaleyi yapabilecek insanlardır. Bugüne adar verilmiş hakları bir kalemde silinmek isteniyor” dedi.

Çelişkilerle dolu yasa

Değiştirilmek istenen ilgili yasanın 2012 yılında çıkarıldığını hatırlata Şaşzade, “Bu yasayı kendileri çıkardılar. Şimdi ise tamamen dağıtıyorlar. Hem TURSAB’I hem de bizim yasamızı dağıtıyorlar. Türkçe rehberlik, arkeoloji mezunlar, sanat mezunları olsun dediler. Bugüne kadar 86 tane lisans ve ön lisanstan mezun olan rehberlik bölümleri var. 2 yılda, 4 yılda mezun olanlar rehber oluyor. Tezsiz yüksek lisans yapan rehber oluyor. Şimdi bir de sanat tarihi ve arkeologlar rehber olacak. Üstelik bir de dil sınavı olmasın isteniyor. Yasada yer alan maddede, üniversite bitirmiş olanlar tezsiz yüksek lisans ile bir yılda eğitim alarak rehber olabiliyor. Sınavları geçsin, dil sınavını geçsin. Ayrıca yasa da diğer bir çelişki hepimiz Türkçe biliyoruz. Neden ayrıca dil bilmeyen mezunları alınıyor? Acentelerin yüzde 30 daha az ücret ödesin diye dil bilmeyenler yerli gruplarla çıksın isteniyor. bütün olay yüzde 30 olayında ve ön tarafta iki koltuk satar mıyım diye bu kadar basitleştiriyorlar. Bu yasa ile turizmi daha çağdaş bir boyuta getireceklerini iddia ediyorlar ama yasa kendi içinde Çeliklilerle dolu. Rehberler 38 dil konuşabiliyorken Türkçe rehberler diye yeni bir şey çıkartılmaya çalışılıyor” diye konuştu.

Turizmde kaliteyi bozacak

Türkiye’de turizme büyük hedeflerin konulduğu dönemde turizmde kaliteyi bozacak bir yasaa olduğunu savunan Şaşzade, “Kaliteli rehberler çaresiz kalıp başka iş aramaya başlayacaklar. 13 bin 300 kişi yetmiyor, Türkçe rehberler dahil edelim diyorlar ama çalışma alanını da daraltıyorlar. Birçok rehber iş bulamıyorken rehber sayısını artırıp, otobüste bulunmayı gerekli görülmezse ören yerlerinde taksi durağı gibi rehberler bekletilirse bu iş yapılmaz” ifadelerini kullandı.

Rehberler gününde rehberler zor günler yaşıyor!

Rehberler zor günlerden geçiyor

Yasa teklifinin komisyondan geçtiğini ve meclis oylamasına kaldığını dile getiren Şaşzade, “Yasa teklifi komisyondan geçti. Meclis oylamasına kaldı. Biz yasa için önerge verilmesini bekliyoruz. AK Parti kanadından önerge verilmesi tek umudumuz. Çok kişi ile görüştük. Bazı maddelerin düzeltilmesi için umutlandık. Bazı maddelerin değiştirileceğini umuyoruz. Bizim için olmazsa olmaz maddeler var. Çok zor günler geçiriyoruz. Rehberler gününde rehberler çok zor bir dönemden geçiyor” ifadelerini kullandı.

21 Şub 2024 - 13:49 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.