Aydın’ın dağları ve ovalarından zehir akıyor: Nadir canlı türleri JES tehdidi altında!

Dünyaca ünlü Türk seyyah Evliya Çelebi’nin Seyahatname'sinde “Dağlarından yağ, ovalarından bal akar” diyerek bahsettiği Aydın'ın, son dönemde verilen sayısız ÇED karlarıyla hem dağlarından hem de ovalarından zehir akıyor. Son olarak Bozdoğan ilçesi Alamut Köyü'nde kurulmak istenen JES için ÇED süreci başlatılırken uzmanlar, bölgede yaşayan nadir memeli ve kuş türlerinin tehdit altında olduğunu söyledi.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
Aydın’ın dağları ve ovalarından zehir akıyor: Nadir canlı türleri JES tehdidi altında!
Aydın’ın dağları ve ovalarından zehir akıyor: Nadir canlı türleri JES tehdidi altında!
+5
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL/YENİGÜN - Türkiye’nin önemli bir tarım kenti, incir, zeytin ve kestane gibi tarım ürünlerinin üretim merkezi olan Aydın, Jeotermal Santralleri, maden ve taş ocakları yanı sıra RES ve GES’lerle kuşatıldı. Dünyaca ünlü Türk seyyah Evliya Çelebi’nin Seyahatname'sinde “Dağlarından yağ, ovalarından bal akar” diyerek bahsettiği Aydın'ın, son dönemde verilen sayısız “ÇED gerekli değildir”, “ÇED olumlu” karlarıyla ve verilen ruhsatlarla hem dağlarından hem de ovalarından zehir akıyor. Jeotermal Santralleri, maden ve taş ocaklarından çıkan toz kentin havasını kirletirken, zehirli atıklar ise su kaynaklarına zarar veriyor. Aydın dağlarında açılan ve açılmak istenen yeni maden ve taş ocakları ile hayalet dağ görünümüne dönüşürken, madenlerden çıkan zehirli atıklar, derelerle önce Büyük Menderes nehrine daha sonra ise Ege Denizi’ne taşınıyor. Jeotermal santralleri ile maden ve taş ocaklarıyla kuşatılan Aydın’da, yeni Jeotermal santralleri ile maden ve taş ocakları açılmak isteniyor. Karpuzlu ilçesinde taş ocağı ve İncirliova ilçesinde maden ocağı açılmasına yönelik başvurulara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “ÇED gerekli değildir” raporu verdi. Ayrıca Bozdoğan ilçesi Alamut Köyü'nde kurulmak istenen jeotermal elektrik santrali (JES) için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED süreci başlattı.

Aydın’ın dağları ve ovalarından zehir akıyor: Nadir canlı türleri JES tehdidi altında!


Aydın’ın kalbine 2 hançer daha saplandı

Aydın'ın Karpuzlu ilçesinde, Batı Beton şirketinin taş ocağı açmak için yaptığı başvuruya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 'ÇED Gerekli Değildir' kararını verdi. Projeye göre şirket ilçenin Arapkırı Mahallesi sınırlarında kalan 14,85 hektarlık kısmında yılda 750 bin ton cevher çıkaracak. Projeye göre kurulacak kırma eleme tesisinin kapasitesi ise 350 bin ton olacak. Proje sahasında patlatılacak dinamitlerle kirli toz havaya karışarak çevreyi etkileyecek. İncirliova ilçesinde ise Besa Kum Madencilik şirketinin Dereağzı Mahallesi'nde maden (Gnays) ocağı açmak için yaptığı başvuruya ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 'ÇED Gerekli Değildir' yanıtını verdi.

Aydın’ın dağları ve ovalarından zehir akıyor: Nadir canlı türleri JES tehdidi altında!


Alamut’a JES tehdidi

Çok sayıda JES’in bulunduğu Aydın’da yeni JES girişimleri de devam ediyor. Bozdoğan ilçesinde verimli tarım arazileri yakınına Zorlu Holding tarafından jeotermal elektrik santrali kurulması (JES) planlanıyor Proje kapsamında Bozdoğan’ın Alamut Köyü sınırlarındaki 148 Ada 14-15-16 nolu parseller ve 149 Ada 4-5 nolu parsellerde, 10 adeti üretim, 9 adet reenjeksiyon kuyusu ve 1 adet alternatif olmak üzere 20 adet kuyu açılması planlanıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Zorlu Holding bünyesinde yer alan Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi Şirketi’nin Nazilli Diracık (50 MWm/50 MWe) JES Projesi ile ilgili ‘çevresel etki değerlendirme’ süreci başlattığını duyurdu. Şirket 948 milyonluk yatırımla yılda 160 milyon kWh elektrik üretmeyi planlıyor.


Aydın’ın doğası yok ediliyor

Aydın’ın dağları ve ovalarından zehir akıyor: Nadir canlı türleri JES tehdidi altında!

Geçtiğimiz yıl ağustos ayından bu yana Aydın’da 4 adet JES ihalesi verildiğine dikkat çeken Aydın Çevre Kültür Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili, “Bunları takip etmekte zorlanıyoruz. Maden ocakları ile içme su kaynakları, temiz su kaynakları bitiyor. İncirimiz, zeytinimiz zarar görüyor. Aydın’ın dağı da tepesi de tarım toprağıdır. Biz her zaman bunu savunuyoruz. Buralarda doğada yapılan, yapılacak olan her türlü tahribat tarım topraklarına zarar veriyor. Aydın’ın yüzde 85’i jeotermallere, bir kısmı madenlere açılarak tarım toprakları giderek daralıyor. Bu da hem bölgemizin hem de dünyanın aleyhine olan bir durum. Altına hücum gibi taş, toprak, jeotermal, RES, JES’lerle Aydın saldırı altında. Bu saldırılarla Aydın’ın doğası, ekosistemi, var olan varlığı yok ediliyor. İncirliova ve Karpuzlu’da açılacak olan maden ve taş ocakları muazzam zarar verecek. ÇED gerekli değildir, ÇED olumlu karlarıyla ve verilen ruhsatlarla yasal olmayan yöntemlerle bölgeni jeotermale, madene, taş ocaklarına açılması çok yanlış. Yeni başlatılmak istenen Bozdoğan’ın Alamut köyünde Jeotermal santrali var. Ayrıca, Kuyucak ilçesi Kurtuluş Mahallesinde Jeotermal santrali kurulmak isteniyor. Köşk’te 4 kuyu yetmezmiş gibi 5’inci kuyu açılmak isteniyor” dedi.


Hayalet dağlar

Aydın dağlarının hayalet dağ haline geldiğini aktaran Vergili, yeni maden ve taş ocakları açılma girişimleri yanı sıra var olanların genişletilmesi için girişimlerin yapıldığını vurgulayıp, “Kuşadası’nda Ağaçlı tarafında büyük bir kömür ocağı açmaya çalışıyorlar. Latmos Dağları, 10 bin yıllık tarihi alanlarda tahribat çok büyük. Yeraltı yerüstü su kaynakları bitiyor. Çıkan madenlerle doğa katliamı var. Karpuzlu, Çine ilçelerinde ve Muğla Yatağan arasındaki dağlar, hayalet dağlar haline geldi. Daha az olan yerlere saldırmaya başladılar. En büyük maden tahribatlarından biri şu anda önemli bir tatlı su kaynağı olan Madran Dağı'nda yaşanıyor. Madran Dağı'nı yok etmeye çalışıyorlar. Madran Dağı 4 tane barajı ve onlarca küçük göleti besliyor. Tatlı su kaynakları maden tehdidi altında” ifadelerini kullandı.


Jeotermal santralleri Aydın’ın Çernobili oldu

Aydın’ın dağları ve ovalarından zehir akıyor: Nadir canlı türleri JES tehdidi altında!

Jeotermal atıklarının derelere salındığını ve bu atıkların Büyük Menderes nehrine karıştığına dikkat çeken Vergili, “Aydın’ın çernobili jeotermaller. Jeotermaller düzgün denetlenmiyor. Jeotermal atıklarını dereye atıyorlar ve bu Büyük Menderes’e karışıyor. Yeni jeotermaller ve kum ocakları açmaya çalışıyorlar. Efeler Pınardere köyünde kum ocağı açmaya çalışıyorlar. Aydının içi boşalmış iskelet bir kent oluşturmaya çalışıyorlar. Tarım topraklarını yok etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.


JES, bölgenin en önemli akarsuyu Akçay’ı kirletecek

Aydın’ın dağları ve ovalarından zehir akıyor: Nadir canlı türleri JES tehdidi altında!

Alamut Mahallesi’nin verimli toprakları üzerinde bir JES projesi planlandığını dile getiren Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, “Jeotermal enerji santrali olarak planlanan alanla, bölgenin en önemli akarsuyu Akçay’ın arasından Yenipazar yolu geçmekte ve santralin düşünüldüğü alandan Akçay’a yürüme mesafesi 5 dakikadır. Kemer Barajı'ndan gelen Akçay’ın temiz suları, suların buluştuğu yer olarak bilinen Direcik köyünün hemen altından Büyük Menderes Nehri’nin kirli sularına karışmaktadır. Her iki akarsuyun arasındaki su kalitesi görsel olarak bile net görülebilmektedir. Temiz suların aktığı Akçay yatağına 200 metre mesafede yapılması planlanan JES projesinin akarsuya etkisi olmayacak mıdır? JES Projesi faaliyete geçtiğinde santralin sıvı atıkları nereye verilecektir?” diye konuştu.


Nadir canlı türlerine JES tehdidi

Aydın’ın dağları ve ovalarından zehir akıyor: Nadir canlı türleri JES tehdidi altında!

Aydın bölgesinin en temiz akarsularının başında gelen Akçay’ın bu özelliğinden dolayı bölgenin biyoçeşitliliğini de zenginleştirdiğini dikkat çeken Sürücü, nadir canlı türlerine tehdit eden JES projesine izin verilmemesi gerektiğini belirtip, “Geçtiğimiz yıl JES projesinin düşünüldüğü alan üzerinde, nesli tehlikeye yakın kategorisinde olan Lutra lutra türü bir Susamuru yolda çarpılarak ölmüştür. Akçay ve bölgede bulunan azmaklar arasında dolaşan Susamurları ekosistem içinde önemli memeli türlerden biri olup, bölgenin yaban hayatının ne kadar zengin olduğunun göstergelerinden biridir. Bölge Hystrix indica türü Oklu Kirpilerin yoğun yaşam alanlarından biri olup, bu nadir canlıların geceleri Akçay’a su içmeye indikleri görülür. Proje alanının hemen yakınında Akçay’ın yanında bulunan Fıstık Çamlarında Ardea cinerea türü Gribalıkçıllar yuva yapmakta, Direcik ve Donduran’dan sonra önemli üreme alanlarından biri olduğu bilinmektedir. Burada yapılacak JES projesi; halk sağlığını ve bölge tarımına zarar vermesinin yanı sıra, nadir memeli ve kuş türlerinin bulunduğu ekosistemi de olumsuz etkileyecektir. İnsanı, hayvanı, kuşları ve tarımı her yönüyle olumsuz etkileyecek, huzursuz ve mutsuz edecek bu projeye izin verilmemelidir” ifadelerini kullandı.

28 Şub 2024 - 22:00 Aydin- Yenigün Özel Haberler

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.