CHP PM Üyesi Bozoğlu’ndan Murat Kurum ve Hamza Dağ’a tepki “Hangi yüzle aday oluyorsunuz”

“İzmir’in Çernobili” olarak bilinen Gaziemir Emrez Mahallesinde bulunan eski kurşun fabrikası önünde basın açıklaması yapan CHP Parti Meclisi Üyesi Çevre Mühendisi Baran Bozoğlu, 17 yılda 7 bakan değiştiğini ve sorunun çözülmediğini belirtti. AK Parti’nin İstanbul adayı eski Bakan Murat Kurum ve İzmir adayı Hamza Dağ’a, görevleri süresince bu sorunu çözmemelerinden dolayı eleştiren Bozoğlu, “Hangi yüzle aday oluyorsunuz” diye konuştu.

Elif Önçek Akbulut
Elif Önçek Akbulut Tüm Haberleri
CHP PM Üyesi Bozoğlu’ndan Murat Kurum ve Hamza Dağ’a tepki “Hangi yüzle aday oluyorsunuz”
CHP PM Üyesi Bozoğlu’ndan Murat Kurum ve Hamza Dağ’a tepki “Hangi yüzle aday oluyorsunuz”
+3
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL / YENİGÜN - İzmir’in Gaziemir ilçesinde Emrez Mahallesi’ndeki 16 yıl önce tespit edilen eski kurşun döküm fabrikasının bahçesindeki tehlikeli atık ve radyoaktif maddelerin halen temizlenmemesi bölgeye ciddi zarar vermeye devam ediyor. Alanda 500 bin tondan fazla nükleer atık ve yapılan ölçümlerde normal değerin 7 bin 291 katı radyasyon oranı olduğu biliniyor. 2011-2020 yılları arasında, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanlığı görevinde bulunmuş olan, Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Çevre Mühendisi Baran Bozoğlu, “İzmir’in Çernobili” olarak bilinen Gaziemir Emrez Mahallesinde bulunan eski kurşun fabrikası önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr.Cemil Tugay, CHP Gaziemir Belediye Başkan Adayı Ünal Işık, CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil İnay Kınay yanı sıra partililer katıldı.

CHP PM Üyesi Bozoğlu’ndan Murat Kurum ve Hamza Dağ’a tepki “Hangi yüzle aday oluyorsunuz”


7 bakan değişti sorun çözülmedi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Gaziemir’deki nükleer felaketle atık felaketiyle doğrudan ilgilendiğini belirten CHP PM Üyesi Baran Bozoğlu, “Özellikle kentlerin dirençli olması için çevre sorunlarından kurtulmuş, herkesin sağlıklı çevrede yaşadığı bir Türkiye için büyük bir mücadele veriyoruz. CHP tüm kadrolarıyla birlikte kentlerimizin güçlenmesi sağlıklı hale gelmesi için çaba harcamaya devam ediyor. Buradaki yaşanan problemi özellikle vurgulamak istiyoruz. 200 binden fazla nüfusa sahip olan bölgeden bahsediyoruz. 9 futbol sahası büyüklüğünde bir atık sahasına dönüşmüş bir alandan bahsediyoruz. 17 yıl önce tespit edilmiş ancak 17 yıldır yaklaşık 7 tane bakan değişikliği olmasına rağmen çözülmemiş bir problemden bahsediyoruz. AKP’nin çevre karnesini ne kadar kırık olduğunu, çevre sorularına ne kadar duyarsız olduğunu belediye başkan adayı olarak ortaya çıkan eski bakanların vekillerin konulardan ne kadar bihaber olduğunu da özellikle vurgulamak istiyoruz. 17 yıldır bu sorun burada duruyor ve bu süreçte tam 7 defa bakan değişikliği yapıldı. Bakanlar arasında da Murat Kurum şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı. Murat Kurum AKP iktidarının en uzun çevre bakanlığını yapan kişidir kişisidir ve İzmir'de Gaziemir'de tehlikeli atıklar ve radyoaktif atıklar olmasına rağmen bu konuya çözüm bulmamış eski bakandır, atanmış bir bakandır ve buradan ben kendisine sesleniyorum hangi yüzle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmak yolunda adım attın? Murat Kurum, yıllardır Türkiye'nin hiçbir çevre sorununa çözüm bulmamış bir bakan olarak yıllardır burada atıklar insanlarımızı toprağımızı yeraltı sularımızı tehdit ederken en ufak adım atmamış bir bakan olarak hangi yüzle İstanbul’u yönetmeye talip oluyorsun” diye konuştu.

CHP PM Üyesi Bozoğlu’ndan Murat Kurum ve Hamza Dağ’a tepki “Hangi yüzle aday oluyorsunuz”

Hamza Dağ’a ‘Hangi yüzle aday oluyorsun’ çıkışı

AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ’a seslenen Baran Bozoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Hamza Dağ, yıllarca İzmir vekilliği yaptınız, yıllarca İzmir’in AKP’nin örgütlerine çalıştınız. Şimdi hangi yüzle Gaziemir’deki çevre sorunları çözmek için çaba harcamamış bir kişi olarak hangi yüzle İzmir Büyükşehir Belediyesini yönetmeye talip oluyorsunuz? Hamza Dağ, sizin iktidarınızda bu sorunlar tespit edildi ve bu sorunların üzerine 10 bin ton toprak döküldü. Dönemin çevre bakanı Erdoğan Bayraktar radyoaktif atıkların tehlikeli atıkların üzerine 10 bin ton toprak döküldüğünü mecliste verilen soru vergisine cevapta ifade etti. Hangi yüzle, hangi akılla, hangi bilim dışılıkla bu kenti yönetmeye sahipsiniz” ifadelerini kullandı.

CHP PM Üyesi Bozoğlu’ndan Murat Kurum ve Hamza Dağ’a tepki “Hangi yüzle aday oluyorsunuz”


Top bakanlıkta

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda bekletilen imzanın bir an önce atılması gerektiğini ve Gaziemir’deki sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Bozoğlu, “Bir an önce buradan bu atıkların hiç vakit kaybetmeden kaldırılmasını istiyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye bu imzayı atmasını ve artık bu atıkları buradan kaldırılmasını istiyoruz. Bakanlık buranın temizlenmesi için bize izin vermedi. Şu anda gelinen son noktada sahanın temizliği için bakanlıktan ve eski adıyla TAEK kurumundan yetki alınmış durumda. Bakanlığın önünde şu anda bu imza duruyor. ÇED süreçleri tamamlanmış durumda ve burada bu imza atıldığında bunun uygun koşullarla kaldırılması gerekiyor. Top şu anda AKP iktidardadır, top şu anda Çevre Bakanlığı'ndadır. Yapılması gereken şey insani koşullarda işçi sağlığı iş güvenliğine gözeterek buradaki vatandaşlarımızın sağlığını gözeterek bu atıkların bir an önce buradan kaldırılması ve Gaziemir'in güzel isminin artık bu utançla karşı karşıya bırakılmaması, bu utançla anılmaması gerekir” dedi.

CHP PM Üyesi Bozoğlu’ndan Murat Kurum ve Hamza Dağ’a tepki “Hangi yüzle aday oluyorsunuz”

Atığın temizlenmesi için bakanlık imzası gerekiyor

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Gaziemir’deki nükleer atık sorunu dikkat çekmek için bir araya geldiklerini belirtip, “17 yıl önce tam olarak nerden geldiği belli olmayan radyoaktif atık buraya dökülmüş. Radyoaktif olduğu anlaşılınca üzeri toprakla kapatılmış durumda. Nükleer atık temizlenmesi ve dikkat çekmek için belediyelerimiz pek çok eylem yaptı. Atığın temizlenmesi için görevli bakanlık görevini yapmalı. Sorunu görmezden gelme hali var. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında, atığın temizlenmesi için atılması gereken imza var. Bu atığın temizlenmesi bertarafı için gerekli her şey yapılmalı. Büyükşehir belediyesinin üzerine düşen bir görev varsa biz hazırız. Nükleer atıkların temizlenmesi Zorda olsa zahmetli de olsa insan sağlığı için bir an önce gereken yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

CHP PM Üyesi Bozoğlu’ndan Murat Kurum ve Hamza Dağ’a tepki “Hangi yüzle aday oluyorsunuz”

“Duran adam değil bu atığı temizleyen adam olarak hatırlanmak istiyoruz”

Gaziemir Belediye Başkan Adayı Ünal Işık, “Gaziemir, Son yıllarda nükleer atık problemiyle anılan gir ilçe olmaya başladı. Bu atığın bir an önce ilçe sınırlarından uygun şekilde çıkarılıp uygun şekilde imha edilmesini istiyoruz. Buradaki sorunu dikkat çekmek için Duran adam eylemi yapıldı. Artık duran adam değil bu atığı temizleyen adam olarak hatırlanmak istiyoruz. Yıllardır Mahallede ölüm oranları nedir hastalık oranları nedir doğum yapan kadınların düşük oranı nedir bilinmiyor. Bu atık Türkiye gündeminden çıkarıldığı vatandaşın sağlıklı bir şekilde yaşaması gerekiyor” diye konuştu.

CHP PM Üyesi Bozoğlu’ndan Murat Kurum ve Hamza Dağ’a tepki “Hangi yüzle aday oluyorsunuz”

“Hesabın sorulmasını istiyoruz”

Gaziemir’de 17 yıldır devam eden sorunun bir türlü çözülemediğini ve bu konuda da herhangi bir bilgi verilmediğini belirten CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay, “17 yıl boyunca ülkeye girişi yasak olan, nereden geldiği belli olmayan bizim ülkemizde üretilmeyen radyoaktif atıklarla ilgili mücadele ediyoruz. Bu mücadelenin içerisinde TMMOB çevre Mühendisleri Odası olarak İzmir’deki çevre platformları, Gaziemir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Halk Partimiz tüm örgütüyle, milletvekillerimizle birlikte Türkiye’deki tüm vekillerimiz ile birlikte bu alana defalarca kez geldik, açıklamalar yaptık. Fakat değişmeyen tek gerçek biz hâlâ bu alandayız, bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Ama Türkiye'yi, kentlerimizi yöneteceklerini söyleyenler 17 yıldır bu atığın nereden geldiğini bize söylemedikleri gibi yapılan açıklamalar ve çalışmalarla ilgili de bizlere verilen bilgi yok. Bizler burada buranın unutulmaması için buradaki atık ticaretinin ne olduğu, kimlerin buna sebep olduğu, bu alanın nasıl temizleneceği 17 yıldır bildiğimiz tarihi olan ama geçmiş tarihini bilmediğimiz bir süreçte kentimize çevre ve halk sağlığına verilen zararlarla ilgili hesabın sorulmasını istiyoruz. Karabağlar Belediye Başkan Adayı olarak ben, Büyükşehir Belediye Başkanımız Cemil Tugay, Gaziemir Belediye Başkanımıza Ünal Işık ve Cumhuriyet Halk partimiz ile birlikte tüm gücümüzle bu mücadelede sesimizi daha çok büyüteceğiz. Çünkü biz kentlerimizde de yaşamımıza da haklarımıza sahip çıkıyoruz bu haklara sahip çıkmayanlara da haddini sandık başında hep beraber göstereceğiz” dedi.

CHP PM Üyesi Bozoğlu’ndan Murat Kurum ve Hamza Dağ’a tepki “Hangi yüzle aday oluyorsunuz”

04 Mar 2024 - 12:52 - İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.