Didim’de dinlenme tesisinde koyunlar otluyor: Denize nazır mera!

Denize nazır atıl dinlenme tesisi, önündeki ‘Didim’i seviyoruz, yeşili koruyoruz’ yazısına rağmen imar planı değişikliği ile betonlaşmaya açılıyor. Yurttaşların yeşil alan mücadelesi sürerken kaderine terk edilen alan mera olarak kullanılmaya başladı.

Zeynep Gizem Eskici
Zeynep Gizem Eskici Tüm Haberleri
Didim’de dinlenme tesisinde koyunlar otluyor: Denize nazır mera!
Didim’de dinlenme tesisinde koyunlar otluyor: Denize nazır mera!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU - YENİGÜN / Aydın’ın Didim İlçesi’nde Altınkum Plajı’nın hemen yanında yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim ve Dinlenme Tesisleri yıllardır kaderine terk edildi. Tesisin içindeki yapıların yıkılmasının ardından alan atıl hale geldi. Tesisin önünde asılan ‘Didim’i seviyoruz, yeşili koruyoruz’ yazısına rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2019 yılında, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında onaylanan ticaret+turizm imar planları ile betonlaşmanın önü açıldı. Buna karşı yurttaşların bölgenin yapılaşmaması, yeniden yeşil alan olarak kente kazandırılması noktasında mücadelesi başladı. İmar planlarına karşı dava açtıklarını hatırlatan Didim Derneği Başkanı Filiz Hekimoğlu, alanda bilirkişi keşfinin eli kulağında olduğunu ifade etti. Yeşil alan çekişmesinin yaşandığı tesiste bazı yurttaşlar ise bölgeyi mera olarak kullanmaya başladı. Deniz manzaralı merada küçükbaş hayvanlar otlatılırken Didimliler yaşanan duruma tepki gösterdi.

 

Didim’de dinlenme tesisinde koyunlar otluyor: Denize nazır mera!

BİLİRKİŞİ KEŞFİ BEKLENİYOR

2020 yılında imar planlarına açılan dava ile ilgili süreç, Didim Derneği’nin ‘dava açma ehliyeti yok’ denilerek kesintiye uğramıştı. Geçtiğimiz yıl ise itirazlar sonucunda dernek ‘dava açma ehliyeti’ne tekrardan sahip olarak, konunun takibini yapmaya devam etti. Didim Derneği Başkanı Filiz Hekimoğlu, imar planlarının iptaline ilişkin açtıkları dava ile ilgili son gelişmeleri paylaştı. Hekimoğlu, davanın bilirkişi incelemesi aşamasında olduğunu söyleyerek, “Didimlilerle birlikte kent hakkı mücadelesi vermektedir. O alan şu anda mahkemede, imar planları ile ilgili davamız sürüyor. Keşif yapılmadı, mahkemeden tarihi bekliyoruz. Ama bilirkişi keşfinin eli kulağında, yakın zamanda yapılacağını düşünüyoruz” dedi.

Didim’de dinlenme tesisinde koyunlar otluyor: Denize nazır mera!

Didim’de başta sahiller olmak üzere yoğun yapılaşmaya dikkat çeken Hekimoğlu, yerel seçim öncesi yurttaşların taleplerini aktardı. Filiz Hekimoğlu, Altınkum’da nefes alınabileceği tek alanın atıl bırakılan vakıflar arazisi olduğunu söyledi. Hekimoğlu, “Orası mevcut imar planında ticaret+turizm olarak gözüküyor. Biz burasının mevcut halinin korunarak yeniden halkın kullanımına kazandırılmasını istiyoruz. Altınkum baştan aşağı zaten bina, tek yeşil alan orası. Vakıflar satışa çıkartana kadar orası kamu tesisiydi… Yine kamu tesisi olmasını istiyoruz. Teknik gerekçeler ile Büyükşehir’e dava açtık. Planlar iptal olursa yeni planlarda orasının kamuya ait olarak planlanmasını istedik. Park olabilir, rekreasyon alanı olabilir. Biliyorsunuz, rekreasyon alanı yapıldığında içine çay kahve içilebilecek küçük tesisler yapılıyor. Biz sahilde oturabilmek, vakit geçirebilmek istiyoruz. Bu isteğimizin olması için ya mahkeme kararı ya da imar planı değişikliği istiyoruz. Aydın Büyükşehir Belediyesi yürürlüğe soktuğu meclis kararını değiştirmeli” diye konuştu. 

Didim’de dinlenme tesisinde koyunlar otluyor: Denize nazır mera!

‘KENTİN HAFIZASI KALMADI’

Hekimoğlu, “Genellikle kamunun gözü önünde olan arsalar atıl bırakılır, dokunulmaz. İnsanlar ‘ne olacaksa olsun artık’ derler. Biz burasının bilinçli olarak bu şekilde bırakıldığını düşünüyoruz. Halk da yavaş yavaş ‘Buradaki durum kötü, bırakın ne olursa olsun’ diyenler de oluyor. Didim’de rant uğruna artık kentsel hafızası kalmadı. O bölgenin güzel bir peyzajı vardı, şimdi insanlar kendilerince orada hayvan da bakıyorlar” ifadelerini kullandı.

Didim’de dinlenme tesisinde koyunlar otluyor: Denize nazır mera!

'KAMULAŞTIRMA GÜCÜMÜZ YOK'

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ise görevde olduğu 10 yıldır konuyu takip ettiğini söyleyerek, “Halkın isteği aynı doğrultuda ama orada mülkiyet ve ama imar planları var. Didim halkıyla aynı görüşteyiz, yeşil olması gerektiğini düşünüyorum. Zaten bizim kamulaştırma gücümüz olsa yapardık ama böyle bir gücümüz de yok” şeklinde konuştu.

‘ÇOK AZ İNŞAAT’ YAPILACAKTI

2020 yılında davaların başladığı süreçte dönemin Aydın Vakıflar Bölge Müdürü Reşit Akçalı, alan ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Akçalı, alanda imar problemleri yaşandığını söyleyerek “Sorunu çözebilirsek o alanı turizme kazandıracağız. Çok az inşaat yapılacak oraya” demişti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.